Melankoli Nedir, Ne Değildir?

melankolik bir insanım ve bundan kurtulamıyorum sürekli kafamda çelişkiler sorular normal insanlar sadece gününü yaşarken ben sürekli yarınımı düşünüp korkuyorum ama düşüncelerim hep çelişkilerle dolu :oops: ufffffffff

Melankolinin hep handikaplarından kötü taraflarından bahsedilmiş.. iyi hoş da melankolinin bunalımla ağır depresyonla karıştırılmaması lazım..
melankolinin sırtını zaman zaman romantizme ve aşka dayadığını unutmamak lazım..
şöyle bi şey var ne yazık ki:
- zaman zaman melankoliğim abi
- ooo bunalım takılıyosun yani..

böyle bakarsak anlayamayız..

melonkolikler sürekli sorguladıkları (ama bakın sürekli diyorum farkları bu) için daha yaratıcı olurlar, içlerinde artan bi yaratıcılık işlevi oluşur vs..

melankolizmin tamamen kötü tu kaka olouğu görüşüne hadi len ordan çekiyorum ve acının olgunlaştırdığını geliştirdiğini de notlarım arasına alıyorum..

yasama istegimizin azaldigi , uzuntulerin arttigi zamanlarda icine dustugumuz cokkunluk durumdur. az konusur az hareket ederiz..
ruhsal bir acıdır duydugumuz . sucluluk duygusu agır basar , ortada hicbir sebeb olmadan da sucluluk duygusu duyabiliriz . bu durum bazi insanlari intihara bazilarini cinayet islemeye itebilir.

agir melankoli durumlarinda elektro sok kullanilir ; ama elektro sokun iki uc haftalık bellek bozuklluguna neden olmasi kimyasal yollari kullanmayi daha alternatif hale getirmistir. sok intihara varabilecek melankoli durumlarinda ancak kullanılmaktadır.
tıpta depresyonun ilerlemiş halidir melankoli...

ForzaRock demiş ki:
Melankolinin hep handikaplarından kötü taraflarından bahsedilmiş.. iyi hoş da melankolinin bunalımla ağır depresyonla karıştırılmaması lazım..
melankolinin sırtını zaman zaman romantizme ve aşka dayadığını unutmamak lazım..
şöyle bi şey var ne yazık ki:
- zaman zaman melankoliğim abi
- ooo bunalım takılıyosun yani..

böyle bakarsak anlayamayız..

melonkolikler sürekli sorguladıkları (ama bakın sürekli diyorum farkları bu) için daha yaratıcı olurlar, içlerinde artan bi yaratıcılık işlevi oluşur vs..

melankolizmin tamamen kötü tu kaka olouğu görüşüne hadi len ordan çekiyorum ve acının olgunlaştırdığını geliştirdiğini de notlarım arasına alıyorum..
Evet acı insanı tabi ki olgunlaştırır eğer dizginleri elden kaçırmazsan.Melankolizm bu açıdan bakılırsa olumlu bir anlam kazanabilir.Sonuçta ot gibi yaşamıyorsun.Belli şeyleri sorgulayıp,olanı değil olması gerekeni görüyorsun ve onun üzerine tartışıyorsun.Fark da zaten bu bakış açısında yatıyor.

melankoli insan düşüncesinin karanlığa saplanmasıdır,karanlığı "gerçek olan" olarak görmesidir...

insan yaratılışı gereği bazı şeylere meyilli ve bazı şeylere karşı zayıf ve acizdir...
bir de melankolik insanlar sandığınızdan çok çok daha fazla aslında...melankjolik diye ayırmak da yanlış gayet normal bi insanlık halidir bu...

ben farklıyım diğer insanlar ne kadar eğleniyorlar ben hep böyleyim demeyin bence çünkü sıradan sandığınız insanlar da iç dünyalarında çok kez çelişkiye düşerler bunlar sınırsız düşünce gücünün tuzaklarıdır...
fazla düşünen tabi sıradan değildir biraz daha zeki olandır...

düş sokağı sakinlerinin ölümler , kan revan içindeyim , hüzünkovan kuşu gibi şarkılarını dinlediğinizde içine gireceğiniz ruh halidir ...

benim bildiğim melankolinin asıl anlamı ayrılık acısının en yüksek hali gibi bir şey.kalbin geçici bir süre için durması...ruhun geçici bir süre uykuya dalması..işin kötü tarafı diğerleri gibi değil bu meret,zevk de verebiliyor bazen.adamlar şarkı yazmş ode to melancholy diye daha ne olsun :D

O durum geçici melankoli.O durumdakiler genelde kısa sürecek öldüm,bittim, niye bana oldu triplerine girerler.
Asıl melankolikler - bende bu gruba dahilim- çok sık aralıklarla duygu fırtınaları geçirler.Sonrasında uzun hissizlik durumu.Bebelerin hüzünbaz :) dediği hallere bürünürler.Yine özürlü türk düşünce yapısında bu insanlar kayışı koparmış olarak veya farklı kulp takma metotlarına dahil olurlar.Kısaca rezalet bi durumdur özenmeyin. :LOL:

"Üzgünüm sizi de üzüyorum defolun." moduna sokan bişey var üstümde.
Öyleki durduk yere arkadaşlarıma hatta aileme format atıyorum melankolik miyim emo mu ayırt edemedim yahu 8O

çoğu kez hakimiyetine hayatımızın tamamını alan kasıntı bir duygudan başka bir şey değildir.
üzülüp umutsuzlaştıkça hepten battığını hissedersin.
kimse anlamaz,dinlemez en çok da nedensiz soruların yorar kafanı.
çözülmesi gereken tek sorunun da bu değilse melankoli senin için anlatılmaz bir işkence olur.kıvrım kıvrım kıvranırsın
bunu çözecek olan yine insanın kendisidir bence.
iradeye sahip çıkıp duyguları bir şekle sokmak gerekir.hiç değilse sahip olduklarını düşünerek.
en küçük dertte kendini ölüme bile teşvik eden zihniyetler dolaşıyorsa etrafımızda bu acı bir gidişattan başka bir şey değildir zaten.

duman asansör müziğidir. falan.

o değil de bitmedi mi bu duman lan?! azalarak yok olmadı mı bunlar?

akape liselerde 15 temmuz duman dersi mi açtı ne yaptı...

Geri