Zamanlama - Ritm kaçması

merhaba arkadaşlar. 2,5 aydır elektro çalıyorum, dumanın bu akşam ve ah, belki alışman lazım ve fade to black in girişteki elektro solosunu çalmak istedim.

fade to black ve belki alışman lazım ı 3 gün önce aldım elime bir dahada denemedim

bu akşam ve ah ın 3,30 dan sonaki solosunu çalıyorum ancak sadece notalara basmak yetmiyor. durmadan ritm kaçıyor. şarkıyı ilk elime aldığımda notaları çalmama rağmen melodi çıkmıyor, anlamsız birşey oluyor. bir saat sonra falan herşey oturuyor ancak yine tam olmuyor.

şarkıların konser versiyonunu dinliyorum, orjinalini dinliyorum, benimki daha farklı. duyan o şarkıyı çaldığımı anlayabilir yani melodi çıkıyor ancak kötü oluyor. bazı notaları gereğinden hızlı, bazılarını ise gereğinden yavaş çalıyorum ve bu problemi düzeltemedim. :x

hoca metronomla çalışmadığım için zamanlamamın iyi olmadığını, durmadan ritmin kaçtığını, metronomla yada ayağımı yere vurarak veya bi şekilde ritm tutarak bu problemi çözmemi söyledi. ancak başka insanlar öyle yapmadanda çalabiliyorlar. :(

hocanın teşhisi doğrumu?
ne yapabilirim?
ben şarkıları hep böyle yarım yamalak mı çalıcam?

yardımcı olursanız çok sevinirim.... :roll:

Mutlaka metronomla çalışmalısın.Öyle yapmadan çalan insanlar da yıllarını metronom tık tık larıyla geçirmiş insanlar ;) Ayak vurmaktan çok metronumu öneririm.

Evet sorununu için tek çözüm metronom gibi. Kişiden kişiyi farklılık gösterir , arkadaşlarım çalıyo demişsin. Açıkcası bende bu sorunu yaşamadım sanırım kulak denilen şey bu oluyo. Ama metronomla kolayca düzeltirsin merak etme.

Ayakla ritm tutmak amatörlük değil. Herzaman bu şekilde çalışabilirsin. Ayrıca sadece metronomla egzersizler yapıp gamlar vb. çalış. Hızlan. Düşünmeden parmakların doğru notalara gitmeye başladığında Metallicayı çok daha rahat çalarsın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
teşekkürler arkadaşlar ah ı adam gibi çalmaya başladım, metronom kullanmak dışında tüm önerilerinizi göz önünde bulunduracağım.

ayakla çalışmak en iyisi sanırım.

Asıl metronomu göz önünde bulundur. Tecrübe gösteriyor ki bu aleti kullanmayı başta reddeden herkes bir kaç yıl sonra nasıl bir hata yaptığını anlıyor. Toparlanması daha uzun sürüyor. Git ucuz digital bir metronom al, boşuna vaktini geçirme. Daha yolun başının başındasın.

Neden karşısın metronoma ben onu anlamadım?
Bence arada sırada serbest çalarken de metronom açık dursun onun üstüne git..
Zamanlama anlayışın oturucak ve çok açılıcaktır.

Ha bir de tabiki yavaş çalmak. Hızlı çalmaya çalıştığında parmakların da daha hazır olmadığı için zamanlama kayıcaktır, daha kirli çalıcaksındır.
Yavaştan, sabırlı bir şekilde ve metronomla ;)

Çaldığın şarkının orjinalini dinleyerek çalışmak da bir çözüm olabilir.. Sonuçta şarkı da belli bir tempoda gidiyor.. Ancak şarkıya yetişemiyorsan, o zaman metronomdan başka çaren kalmıyor.. Daha düşük hızlardan başlayıp, hızlanarak ilerlemelisin...

Ben çok uzun süre hiç metronom ile çalışmadım, onun yerine çalıştığım şarkıların üzerine çaldım gitarı. Yine de kayıt yapmaya başladığım zaman ufak ufak saptığımı farkettim, davul track'leri üzerine kayıt yapa yapa düzeldi.. Bir enstrüman çalarken, basit kayıtlar almak, kişinin kendi hatalarını görmesinde çok yardımcı olur.. Gerçi senin için henüz erken olabilir.. Önce çaldığın şeyi parçalara bölüp, nereleri es geçtiğini, nerleri geciktirdiğini parça parça anlayıp düzeltmen lazım... Sonra sıra gelir çalarken bir yandan takip edemeyeceğin detaylara...

Roth-Azad demiş ki:
Neden karşısın metronoma ben onu anlamadım?quote]

çünkü metronomun tık tıkına ayak uyduramıyorum, bir yerden sonra ipin ucu kaçıyo buda sinirimi bozuyor. neyse tamam artık metronomu alıyorum önüme....

hepinize çok teşekkürler öneri yorum ve düşünceleriniz için ..

çünkü metronomun tık tıkına ayak uyduramıyorum, bir yerden sonra ipin ucu kaçıyo buda sinirimi bozuyor. neyse tamam artık metronomu alıyorum önüme....

Metronomu o sabit tempoya ayak uydurmayı öğrenmek için kullanacaksın zaten. ;)
Bir grupla çalarken o metronomun yerinde grubun davulcusunun ritmi olacak. Aynı şey, işin esprisi refleks sistemini o sabit tempoyu algılayıp elini kolunu ona göre kullanmaya alıştırmak.

Sen bu yola gir, pişman olmayacaksın.
Kolay gelsin. ;)

metronom almak istemiyosan illa internetten bakın bikaç ses düzenleme programı bul derim... orada basit bi ritim koyarsın örneğin tık tık :D bpm ini de ayarlarsın ,,, işte bilgisayarın gücü... her konuda yarıyor işe çok güzel bi gavur icadıdır bilgisayar

aslında en iyisi normal analog metronom çünkü dijital metronom pili bitmeye yakın sapıtıyor. Bilgisayar da yoğunluğa bağlı olarak ritm kaçırabiliyor. Bu nedenle en basit olan en iyi derim ben...

Geri