Yurtdışından amfi(veya pod hd) seçimi (Clean-Blues tonlar öncelikli)

Merhaba,

Bu hafta Almanya'ya geçeceğim, benim eski amfiyi(fender princeton 650) sattım geçtiğimiz günlerde. Şimdi yeni bir amfi (veya pod hd) almayı planlıyorum. Gitar olarak American Strat kullanmaktayım hali hazırda. Gitar çalma konusunda pek deneyimli olduğum söylenemez, önceden farklı amfiler denemişliğim de yok. 6 senedir American strat ve fender princeton 650 ile oyalanıyordum.

Yeni alacağım amfi için toplamda ayırabileceğim ücret 750 Euro, ürünleri ise thomann.de üzerinden sipariş yapacağım.

Clean tonları harika olan, master ve gain ile oynayarak da hafif kırılmış bi srv bi jimi vari tonlar elde edilebilecek bir amfi istiyorum. İşin hi gain kısmıyla hiç bağlantım yok, haliyle tek kanallı bir amfi de uygun gözüküyor gibi.

Şayet 1 watt seviyelerine düşüşü olmayan bir amfi alırsam birde alen gree watt killer alacağım tabiki haliyle alen gree ye gidecek rakamıda 750 euro üzerinden düşmemiz gerekecek. Kafa kabin veya combo şeklinde olması farketmez alacağım ürünün. Maksimum 2x12 kolon getirebilirim oradan, 1x12 olmasınada razıyım.

Benim seçeneklerim arasında "Vox Ac15c1", "Egnater Tweaker", "H&K Tubemeister 18" mevcut. Tubemeister sanki daha fazla kafama yatmaya başladı güç düşümüne uygun olduğu için. Tabi benim aradığım nitelikte tonları verebilecek mi bu konuda kuşkuluyum.

Birde hepsini bir kenara bırakıp Pod Hd 500 alma düşüncemde var tabi, belki buda işimi görebilir diye düşünüyorum. Ancak yanına studio kulaklığı veya monitörü alma düşüncem yok yakın planda, evde bulunan kaliteli bir 5+1 sistemle kullanacağım.

Tubemeister'i aksine vintage müzikler için pek tavsiye etmezler. Tonları modern kaçar zira. Benim tavsiyem Almanya'ya gidince bence Egnater Tweaker, Laney Cub Head (15 watt, 1 watt girişi de var), Vox Ac15c1, Peavey Classic 30 ve Fender Blues Junior ve bunların yanında da aklına yatan tüm modelleri bir dükkanda dene önce. yazdığım modeller genel fiyat aralığı aşağı yukarı 500-700 euro arası. Oradaki dükkanlarda denemek serbesttir. Bakarsın, kafana yatan olursa Thomann'dan da ucuza düşürürsün.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tubemeister'i aksine vintage müzikler için pek tavsiye etmezler. Tonları modern kaçar zira. Benim tavsiyem Almanya'ya gidince bence Egnater Tweaker, Laney Cub Head (15 watt, 1 watt girişi de var), Vox Ac15c1, Peavey Classic 30 ve Fender Blues Junior ve bunların yanında da aklına yatan tüm modelleri bir dükkanda dene önce. yazdığım modeller genel fiyat aralığı aşağı yukarı 500-700 euro arası. Oradaki dükkanlarda denemek serbesttir. Bakarsın, kafana yatan olursa Thomann'dan da ucuza düşürürsün.

Tavsiyeler için teşekkürler. Tubemeister youtube üzerinde izlediğim kadarıyla bayağ başarılı bir ürün ama dediğiniz gibi vintage değil de biraz modern kaçıyor.

Diğer ürünlerden ise kafama yatan ilk mesajda belirttiğim gibi tweaker veya ac15. Aslında beni paklayacak ürün Blues Junior ama kendisinden sebepsiz yere soğudum. Sanırım dediğiniz gibi gibip tek tek denemek en sağlıklısı olacak, zira hiçbir amfiyi denemişliğim dahi yok. Ancak Youtube'u hırpalayarak bilgi edindik :)

Sadece kafa olan bir modeli getirmek benim için çok daha pratik olacak ama tabi kabinin buradan alınması gerekecek o durumda da, yani pahalı olmuş olacak bir nebze. Gidiş-dönüş arabayla gerçekleşeceği için ağırlığındansa kapladığı alan mühim benim için :)

Kuşkulandığım nokta, beni pod hd ye iten nokta ise attenuator takıp kullansam dahi evde volümün yüksek gelebilecek olması.

İyi bir attenuator ile dert olmaz. Yetersiz attenuatorler deli eder adamı tabii ki. Keşke tüm amfilerde Laney Cub Head veya bazı Voxlardaki gibi düşük watt girişleri olsa.
Bu arada, Almanya'dan çıkış yapmadan önce amfinin kabinini emanet edebileceğiniz birileri var ise, aldıktan sonra hediye şeklinde kargolatabilirsiniz. Deutsche Post ile gelirse vergi derdiniz olmaz, en fazla eve taksi parası verirsiniz. Veya temiz çalışıp kabini tamamen de sökebilir, olmadı kabin yerine iki tane en az Eminence Cannabis Rex kalitesinde hoparlör alıp kabini burada da yapabilirsiniz.

İyi bir attenuator ile dert olmaz. Yetersiz attenuatorler deli eder adamı tabii ki. Keşke tüm amfilerde Laney Cub Head veya bazı Voxlardaki gibi düşük watt girişleri olsa.
Bu arada, Almanya'dan çıkış yapmadan önce amfinin kabinini emanet edebileceğiniz birileri var ise, aldıktan sonra hediye şeklinde kargolatabilirsiniz. Deutsche Post ile gelirse vergi derdiniz olmaz, en fazla eve taksi parası verirsiniz. Veya temiz çalışıp kabini tamamen de sökebilir, olmadı kabin yerine iki tane en az Eminence Cannabis Rex kalitesinde hoparlör alıp kabini burada da yapabilirsiniz.

Attenuator olarak Alen Gree düşünmekteyim, 15 wattlık bir aleti 1.2 watt yapıyor ama sanki 1.2 watt da fazla gürültü yaratır gibime geliyor.

Tubemeisterin power soak özelliği çekmişti zaten beni, direk 1 watt yapılıyor 18 watt olan cihaz. Hoparlör alma fikri hoşuma gitti ama kabini burda kim nasıl yapar onu bilemiyorum. Speaker olarak ne model almak uygun olur o konuda da fikrim yok tabiki :)

Speaker konusu bir hayli derin. Onun için youtube.com , www.watfordvalves.com/soundfactory.asp dahil pek çok siteye ses örnekleri için göz atmak lazım. Tabii yurtdışındaki dükkanlar da, alacağınız amfiye göre mutlaka tavsiyeler verirler.
Nette kabin yapımı ile ilgili videolar da bulabilirsiniz. Görünüşü çok mükemmel olmasa da işinizi görür ve nispeten daha ekonomik bir çözüm olur.

Speaker konusu bir hayli derin. Onun için youtube.com , www.watfordvalves.com/soundfactory.asp dahil pek çok siteye ses örnekleri için göz atmak lazım. Tabii yurtdışındaki dükkanlar da, alacağınız amfiye göre mutlaka tavsiyeler verirler.
Nette kabin yapımı ile ilgili videolar da bulabilirsiniz. Görünüşü çok mükemmel olmasa da işinizi görür ve nispeten daha ekonomik bir çözüm olur.

Verdiğiniz linki inceliyorum şuan, gayet faydalı bir link teşekkürler :) Dükkanlarda inceleyip bir şey seçeceğim artık, gerçi kendi gitarımı götürmem mümkün olmayacak ama buluruz artık ona eşdeğer bir gitar tam referans almak adına.

Vakit ayırabilirsen, imkanın varsa dönüşte iyi kötü bir video da bekleriz :)

İnceleme videoları ve yazıları yapmaya meraklıyımdır zaten :) Test edeceğim ürünün incele videosunu veya yazısınıda paylaşırım. Ki zaten kayıt yapabilecek tesisatta var ufaktan, amfi almayı planlayan diğer insanlarada bilgilendirme niteliğinde olmuş olur :)

kubilay merhaba. İlk mesajımı senin için yazıyorum. 750euro bence yeterli bir rakam ve clean dediğimizde fender kaledir. Blues junioru geç once seveni çok ama alternetifide var. Oncelikle bu siteye iyice bak yaptırıp memnun olan cok insan var. http://www.ceriatone.com/productSubPages/AC5F6ABassman/AC5F6AComplete.htm kişisel tavsiyem bu bassmandir. Clean konusunda twin reverb ve envai blackfacelerle beraber referanslardan biridir. Amfiye kutu ve istediğin sekilde kabin ayarlamanada yardımcıda olurum.

kubilay merhaba. İlk mesajımı senin için yazıyorum. 750euro bence yeterli bir rakam ve clean dediğimizde fender kaledir. Blues junioru geç once seveni çok ama alternetifide var. Oncelikle bu siteye iyice bak yaptırıp memnun olan cok insan var. http://www.ceriatone.com/productSubPages/AC5F6ABassman/AC5F6AComplete.htm kişisel tavsiyem bu bassmandir. Clean konusunda twin reverb ve envai blackfacelerle beraber referanslardan biridir. Amfiye kutu ve istediğin sekilde kabin ayarlamanada yardımcıda olurum.

Merhaba ürün harika gözüküyor ama nasıl tedarik ederim bu ürünü o konuda bir fikrim yok. Almanya'da bu ürünü alabileceğim ve deneyebileceğim bir mağaza var mı acaba bir araştırmak gerek :) Başka tavsiyelerinde varsa dikkate alacağım mutlaka.

Şuan için bütçe içerisinde kalarak belirlediğim ve test edeceğim 10 ürün şunlar:
-Laney Cub 12R
-Vox Ac15
-Fender Blues Junior
-Blackstar Ht5r
-Vox Nighttrain
-Egnater Tweaker
-H&K Tubemeister 18
-İbanez TSA15H
-DV Mark DV40-212 (bütçeyi aşıyor ama ilgimi çekti fazlasıyla)
-Pod HD500

Test edebildiğim ürünler ile ilgili olarak herbiri için ayrı ayrı düşüncelerimi burada paylaşacağım.

Merhaba ürün harika gözüküyor ama nasıl tedarik ederim bu ürünü o konuda bir fikrim yok. Almanya'da bu ürünü alabileceğim ve deneyebileceğim bir mağaza var mı acaba bir araştırmak gerek :) Başka tavsiyelerinde varsa dikkate alacağım mutlaka.

Şuan için bütçe içerisinde kalarak belirlediğim ve test edeceğim 10 ürün şunlar:
-Laney Cub 12R
-Vox Ac15
-Fender Blues Junior
-Blackstar Ht5r
-Vox Nighttrain
-Egnater Tweaker
-H&K Tubemeister 18
-İbanez TSA15H
-DV Mark DV40-212 (bütçeyi aşıyor ama ilgimi çekti fazlasıyla)
-Pod HD500

Test edebildiğim ürünler ile ilgili olarak herbiri için ayrı ayrı düşüncelerimi burada paylaşacağım.
Birebir test edemezsin kubilay ceriatone ozel uretim yapar. eski devreleri kullanarak ama fenderin bassman amfisini bulursan bir yerden dene. aynı devreye sahipler yakın tonlar alırsın ıkısındande. bu arada verdıgın lıstedeki amfiler cok farklı tatlara sahipler bence biraz eleme yapmalısın . ben olsaydım blues juniorı alırdım sarmazsa hemen elden cıkarırıdım cunku cabuk gıden bır urun. pekte zarar etmeden satabılırsın. ayrıca bu aygıtları almak ıcın ıllakı almanyaya gıtmenede gerek yok. yurt dısı fiyatına artı 30 euro ekleyerek ulkemızden sahip olabılırsın. hem yanında ne bela edeceksin.buda baska bır tavsiye.

Birebir test edemezsin kubilay ceriatone ozel uretim yapar. eski devreleri kullanarak ama fenderin bassman amfisini bulursan bir yerden dene. aynı devreye sahipler yakın tonlar alırsın ıkısındande. bu arada verdıgın lıstedeki amfiler cok farklı tatlara sahipler bence biraz eleme yapmalısın . ben olsaydım blues juniorı alırdım sarmazsa hemen elden cıkarırıdım cunku cabuk gıden bır urun. pekte zarar etmeden satabılırsın. ayrıca bu aygıtları almak ıcın ıllakı almanyaya gıtmenede gerek yok. yurt dısı fiyatına artı 30 euro ekleyerek ulkemızden sahip olabılırsın. hem yanında ne bela edeceksin.buda baska bır tavsiye.

Bassman bulabilirsem mutlaka test edicem :) Blues junior TR fiyatı ve Almanya fiyatı arasında 550 TL fark var (1750 TL - 1200 TL). Birde tabi ek olarak "taxfree" bahsi var %10 civarı da oradan düşüyor. Pod HD 500 ve Blackstar ürünlerinde çok aşırı bir fiyat farkı yok ama. Hiçbir amfiyi denemediğim için kafam oldukça karışık, fiyat aralığına göre olabilecek seçeneklerin tamamını deniycem. Belki baştan elemem gereken ürünlerde var tabi ama onlar hangileri net bir şekilde kestiremiyorum.

Dediğim gibi benim aradığım kriterler kolonuyla birlikte 750 euro yu geçmemesi ve blues/clean işlerine biçilmiş kaftan olması. Asıl kriterlerim bu ikisi olmakla birlikte diğer önem verdiklerim ama olmazsada sıkıntı etmeyeceklerim nitelik sırasına göre: bütünleşik attenuator, fx loop, kulaklık çıkışı, di box .....

Henüz Almanya'ya geçemedim, süreç uzadıkça iyice araştırıp kurcalama imkanı oluyor ama tabi bu imkan da artık yorucu olmaya başladı biraz :) Birtakım seçenekleri fiyattan dolayı eledim, bir kısmını ise bana hitap etmeyeceğini düşünerek eledim.

Pod ve benzeri dijital ürünleri eledim seçenekler arasından bu süreçte. Onlar yerine seçeneklerimiz arasına Bugera V22 katıldı. Fiyatı orta halli bir seviyede hatta diğer seçeneklere göre uygun (295 euro). Güzel tonlara sahip bir cihaz gibi duruyor, son zamanlarda onu araştırır oldum ve kafama yatmaya başladı biraz. Kullanan, bilgi sahibi olan varsa bilgi verirse sevinirim. Şu linkte ürünün detaylı bir demosu var :

Son elemelerden sonra seçenekler şu durumda (sıralama şuan en çok kafama yatana göre yapıldı):
1-Bugera V22
2-Fender Blues Junior
3-Vox Ac15
4-Egnater Tweaker

Kubilay, Bugeralar ton olarak çok iyi amfiler. Ama benim amfinin bakımını yapan iş bilen bir üstadın dediği mühim bir konu var. Bakımını yaptığı bir Bugerada baskı devre plaketler kullanılmış. Bu da amfideki devrelerin başına bir iş gelip te değiştirmek gerektiğinde tamirinin nerdeyse imkansız olması demek. Modelin adı hatirımda değil. Ama tüm modeller bu şekilde üretilmişse (ki mümkündür) risk almanı tavsiye etmem.

Geri