Zil Temizliği

kekinallahi demiş ki:
abi esasında metpar diye bi olay var çok çok çok önermiyorum ama harbi işe yarıyo nevar ne yok söküyo zil üstündeki kir pas oksit ayna gibi yapıyo ama feci bi kimyasal bişy böle zilin rengi falan değişiyo yani acayip bi şekilde parlamaya falan başlıyo zil ( brilliant finish olmasa bile hehe ). oksitlenme işi için genelde fazla bronz karışımdan olduğunu duydum. sanırım bi adet türk hihati ve bi de türk ride ına sahipsin. genelde onlarda oluyo çünkü bu tip işler. zillerin senin için çok çok deerli deilse nası olsa vuruyorum daha fazlası zaten olamaz diyosan benim gibi deneyebiirsin bu metpar denen olayı henkel ve 404 ün ayrı ayrı 2 ürünü var ikiside aynı ama bi bak dene

Abi naaptın Henkel filan bi tane de Mr.Muscle mutfak alayımmı eheh :) Zillerim Sabian Pro series... Tonlarından çok memnunum zaten zillerin altları ayna gibi parlıyo üstleri biraz kararmış oksitlenmiş dedim hani işe yarıyosa kullanayım... Sabian logosu filan da silindi zaten dediğin gibi ne var ne yok alması sorun değil ama ileride zarar verecekse kalsın abi :)

Peki şimdi 10-20$ a alacağım zararsız kimyasal temizleme kitleri bi işe yaramazmı yani ne biliyim belki daha fazla oksitlenmesini önler yada geciktirir yada az da olsa şu anki durumdan kurtarır (gerçi kurtarmasa da şu anki durumları gayet iyi zillerin ) ...

ya var 10 dolar teneke de satılıyo cymbal polish diye ama onlar nazik olaylar. o kadarki zaten adamlar her calıstan sonra kullanırsan işe yarar diyo. ya zaten ben dediğim gibi ben o tarz zil ziçin yapılmış olan şeylerden yanayım ama ne bilym oksitlenme gibi anormal bi olay varsa zillerde basarım metpar ı abi heheheh. açık ve net sölüyorum hehehe. kaparım gözümü ayna gibi oh. heheh netekim yapmışımdır eski setime iyide olmuştu biri çatlaktı hala çatlak diğeri sağlamdı hala sağlam hehe bi deişiklik yok yani ama size kalmış tabi gene son söz olarak bunu derim

Peki abi son soru kapatıcam gözlerimi basıcam metparı ama senin ziller daha sonra dahada oksitlendimi ? Ben zaten evde kullanıyorum zilleri fazla da vaktim olmuyo çalmaya metpardan sonra daha da oksitlenirmi yada ne kadar oksitlenebilirki :) Kullanılmıycak duruma gelmez herhalde ;)

Son olarak nerden buludum bu metparı ?

ya benimkiler zaten hiç oksitlenmemişti ama böle ter den falan el izi oluyoya bide onu 3-4 seneyle çarp hehe teri bozyonun zillleri gibi olmuştu artık aletler hehe. sonra bi abandım. ışıl ışıl heheheh. oskit işini çözüceğine inanıyorum. zaten bunu düzenli kullanırsan hiçbi sorun olmaz mesela 1-2 ayda bir gibi. belki ortada bir zil bile kalmayabilir hatta hehehe. ama çok gözden çıkarttığın bişey varsa dene derim ben harbi temizliyo alet.

böle hırdavatçılarda falan bulabilirsin veya büyük yapımarketlerde. şokella gibi tüpte. bi henkel bide 404 ün var. dene bi haber et. ama burdan küçüklere sölüyorum burda gördüğünüz herşeyi evde denemeyin mesulü ben değilim heheh. görüşürz

kekinallahi demiş ki:
ya benimkiler zaten hiç oksitlenmemişti ama böle ter den falan el izi oluyoya bide onu 3-4 seneyle çarp hehe teri bozyonun zillleri gibi olmuştu artık aletler hehe. sonra bi abandım. ışıl ışıl heheheh. oskit işini çözüceğine inanıyorum. zaten bunu düzenli kullanırsan hiçbi sorun olmaz mesela 1-2 ayda bir gibi. belki ortada bir zil bile kalmayabilir hatta hehehe. ama çok gözden çıkarttığın bişey varsa dene derim ben harbi temizliyo alet.

böle hırdavatçılarda falan bulabilirsin veya büyük yapımarketlerde. şokella gibi tüpte. bi henkel bide 404 ün var. dene bi haber et. ama burdan küçüklere sölüyorum burda gördüğünüz herşeyi evde denemeyin mesulü ben değilim heheh. görüşürz

Abi kopardın beni akşam akşam
''Zil bile kalmayabilir'' :LOL:

Abi ne ya şimdi kobay mı olucaz bide eheh :) Ben zillerin şu anki hallerinden memnunum ama biraz daha parlak tonlar arıyorum ziller ilk yapıldığında brilliant finish miş şu an üzerlerin nokta nokta şekilde lekeler var işte oksit onları alsın yeter ama bilmiyorum ya pff denesemmi :) Olmadı hi-hat de denerim sonra ride da filan... Henkel Metpar mı tam adı ?

henkel in metparı yada 404 ün var. 404 ünki daha bi şahane ama hem ambalajı güzel hem böle daha bi güzel gibi geldi bana. bi ihtimal önce ve sonra fotosu çekip yollayabilirim vaktin varsa bi süre bekle belki ayarlarım öle bişy

Valla çok iyi olur bekliyorum fotoları... Ya ziller aslında sorunsuz ama bana hitab etmiyo o yüzden deniycem artık nolursa olsun zaten ucuza almıştım... Kullanılmıycak hale gelmesin de farketmez idare ederim artık :p

404 ün daha iyiyse onu alayım peki elemana ne diyim Henkel Metpar peki 404'ünkinin adı fln ?

ya işte metpar abi onunda adı. ankaradaysan praktikerde falan bulursun bunu zaten. en kötü henkel orda kesin var zaten. bu arada ziller neki. neyi riske atıcan yani açıkcası hehehe bi söle onları

Abi ziller Sabian Pro Series ( b8pro değil ) ride ve hi-hats , eski ziller ... altları parlıyo da üstleri hep oksitlenmiş ...evde kullandığım için çok fazla çalamıyorum zaten ama biraz daha parlasın istiyorum :p

türk zilleri el yapımı ziller olduğu için temizlenmesi de fabrikasyon yabancı zillerden farklıdır .

zil ustalarından öğrendiğime göre el yapımı türk zillerini temizlemek için en iyi yol mazot ve talaş ile onları silmektir . bu zaten zil ustalarını da yapımdan sonra zilleri son hallerine getirmek için kullandığı tekniktir .

elinize bir bulaşık eldiveni takın , tahta talaşını elinize alın , üstüne mazot dökün ve ovarak temizleyin zillerinizi .

diğer kimyasal temizleyiciler fabrikasyon zillerde işe yarayabilir ama el yapımı zillerde aynı performansı göstermediklerini biliyoruz .

herkese kolay gelsin .

valla brilliant finish olan tüm zillerde işe yaradı bende . sabianlarımda paiste alchemy lerde süper sonuç verdi ama. bu klasik istanbul traditional series falan gibi veya wuhan oriental chinese gibi zillerde nemli bez de çok mantıklı oluyor.

ama bu türk zillerindeki oksit işine bişey diyemicem garip bi iş o. ne kullanmak lazım ne yapmak lazım tam bilmiyorum.tabi bi zil neden oksitlensin ona da şaşıyorum ama böle türk zillerinin çoğu. fazla bronz danmıdır nedir anlamadım. kıl bi durum bence

Evet dayanamayıp aldım bi metpar 2.5liraya :) Bastım zillere... Oksit olayına hiç ama hiçbi çözüm getirmedi üzerindeki ufak lekeler hala duruyor... Ama ziller acayip bi şekilde parlamaya başladı yani altın sarısı yapmadı zilleri ama baya bi parlattı... Sanırım bu madde zilin üzerinde bi tabaka oluşturuyor cila hesabı öyle parlak gözükmesini sağlıyor...

Edit: Birde resim ekliyeyim metpardan sonra ride'ım ayna gibi oldu :D Metpar kutusu zaten direk zilin üzerindeki yansıması gözüküyor eheh , ama zildeki hafif lekeler filan hala duruyor ama bence çok da kötü değil sonuç gayet iyi aslında ;)

metpar5se.jpg

Geri