Cubase de bateri yazılabilir mi?

Bu VSTi plug-in ler benim kafamı sıkça karıştırıyor arkadaşlar. Bi yardımcı oluverseniz? Çok yabancıyım daha bu konuya, benim de amacım davul yazmak. Öncelikle ne yapıyoruz, ücretsiz olarak nereden ne indirebiliyoruz, bunları program içerisinde nereden açıyoruz, nasıl kullanıyoruz. Tek sorun bunlar.. Sabahtan beri buraları dolasıyorum, Mahcem'in, SwaLLoweD'in yazdıklarını anlamaya çalışıyorum. Şuan açık birsürü sayfa var ve hepsini okumaktayım. Bana arama yapın demezsiniz umarım :)

Haa bu arada; kullanan çok yok sanırım ama ben Sony ACID Pro kullanıyorum kayıt için.

Teşekkürler..

SwaLLoweD demiş ki:
Cubase'e dışarıdan bir VSTi ile takviye'de bulunarak istediğin davul şeklini elde edebilirsin sanırım.. Ben davulları FruityLoops (yeni hali FL Studio) ile hallediyorum mesela.. Bir de midi üzerinden soundfont v.s. gibi şekillerde halletmek söz konusu ama ben ondan anlamadığım için herhangi bir kıyaslama yapamayacağım.. (Bu şekilde sanırım sırf Cubase ile olayı halletmek mümkün olabiliyor..Ama tamamen atıyor da olabilirim.. Midi işlerinden pek anlamam.. :) )

Sampler mantığında işleyen bir ek VSTi istediğin anda, istediğin sample'ı tetiklemeni sağlayacağından "bence" davulları bilgisayarda halletmek için ideal.. Veya çok daha fazla kasarak, sampler özellikli fakat stand-alone olan bir programda davulları yazıp wave halinde export edip, cubase'e import edebilirsin... Veya bir üçüncü yöntem ise midi uyumlu bir sampler ile cubase'i midi senkronuna oturtup wave v.s. ile uğraşmamak..Ama ben bu üçüncü yöntemi başaramadım henüz.. İyi donanım ve uyumlu yazılım/OS istemekte...

Sample konusuna gelince, hiç bir software drum machine veya sampler ile birlikte gelen sample'ları beğenmediğimi söylemeliyim.. Müziğine uygun sample'ları uzuuuuun araştırmalarla, ayrıca bulmalısın..

Ha akustik davulun yerini tutacak mı? Aslında çok uğraşsan, tutabilir.Ama ben tutacağına da, o kadar uğraşa değeceğine de inanmıyorum...

selam...ben cubase sx 3.1 kullanıyorum...Davul yazma işini ez drummer da halladiyorum...akustik davul tonlarına çok yakın tonlara sahip bir program...Ben memnunum sizede tavsiye ederim..

deLacrox demiş ki:
Bu VSTi plug-in ler benim kafamı sıkça karıştırıyor arkadaşlar. Bi yardımcı oluverseniz? Çok yabancıyım daha bu konuya, benim de amacım davul yazmak. Öncelikle ne yapıyoruz, ücretsiz olarak nereden ne indirebiliyoruz, bunları program içerisinde nereden açıyoruz, nasıl kullanıyoruz. Tek sorun bunlar.. Sabahtan beri buraları dolasıyorum, Mahcem'in, SwaLLoweD'in yazdıklarını anlamaya çalışıyorum. Şuan açık birsürü sayfa var ve hepsini okumaktayım. Bana Arama yapın demezsiniz umarım :)

Haa bu arada; kullanan çok yok sanırım ama ben Sony ACID Pro kullanıyorum kayıt için.

Teşekkürler..

Bir kere, davul VSTi'si içeren yazılımların lisansları genellikle ücretlidir. Bu yüzden ücretsiz olarak deneme sürümlerinden başka birşey indirebilmen pek mümkün değil (korsan yazılım kullanmadığını varsayıyorum).

Diyelim ki bir yerlerden buldun bir VSTi plug-ini ve yükledin. Eğer standalone özelliği varsa başka bir yazılıma gerek kalmadan çalıştırabilirsin, fakat standalone özelliği olmayan plug-inleri çalıştırabilmen için Cubase ya da ACID türünden bir program kullanman gerekir. Bu türden programların içinde VSTi'i ayarlarının yapıldığı bir bölüm bulunur (MIDI sekmesinin altında olabilir veya yardım dosyalarını kurcalarsan kesin bulursun). Yapacağın en önemli ayar, VSTi'lerin bulunduğu klasörün konumunu belirtmektir. Örneğin Cubase için genellikle "C:\Program Files\Steinberg\Cubase SX 3\Vstplugins" adresinde olur. Bunun gibi birkaç alternatif konum belirtebilirsin. Sen VSTi'lerin konumu belirttikten sonra ana programın VSTi'ni görür ve artık program içinden VSTi'mizi çalıştırabilirsin.

Davullarını da ister Cubase ya da ACID gibi yazılımlar içinden yazıp doğrudan kullanabilir, istersen de (benim yaptığım gibi) Guitar Pro veya benzeri bir MIDI düzenleyicide yazıp Export>MIDI işlemi ile çıktı alırsın. Daha sonra aldığın MIDI çıktısını, hangi programı kullanıyorsan, o program içinde Import edip kullanabilirsin.

Merhaba,

Cubase ile midi tetikleyerek davul kaydı yapıyorum...

Fakat bir sorunum var :) Cubase çaldığımı olduğu gibi kaydetmek yerine düzeltmeler yapmakta... Her vuruşumu metronomun 1. vuruşuna hizalıyor... 2-3-4 nereye vurursam sürekli 1 e çekiyor :( Bunun ayarı nereden yapılıyor bilen biri yardım ederse kesin cennete gider :)

Ses kartım m-audio audiophile 192

Şimdi sorunu tam olarak anladığımı söyleyemem. Mesela 4 4 lük bir ölçü var -tik tak tak tak- Bunun misal 2. tak anında vurduğun bir trampeti alıp tik'in üstüne mi koyuyor cubase. Eğer böyle ise ilerleyen bir kayıt yapamıyorsun sanırım ki çok saçma bir sorun. Yok daha farklı ise o zaman yanlış anladığım noktaları düzeltirsen belki yardımcı olabilirim.

Me_ThuS demiş ki:
Şimdi sorunu tam olarak anladığımı söyleyemem. Mesela 4 4 lük bir ölçü var -tik tak tak tak- Bunun misal 2. tak anında vurduğun bir trampeti alıp tik'in üstüne mi koyuyor cubase. Eğer böyle ise ilerleyen bir kayıt yapamıyorsun sanırım ki çok saçma bir sorun. Yok daha farklı ise o zaman yanlış anladığım noktaları düzeltirsen belki yardımcı olabilirim.

Aynen söylediğin gibi... Çalarken sesleri gayet güzel duyuyorum normalde... ama kayıtta böyle bir şey yaşıyorum...

davulları cubase + battery'yle halletmeye çalışıyorum. ancak beceremediğim bir olay var.

davulun bütününe veya ayrı ayrı kanallara compressor, reverb gibi efekt vermek için illa wave dosyasına mı çevirmek gerekiyor, midi kanalına bu tür efektler eklenemiyor mu?

arkadaşlar cubasede klavyede tıklayarak bateri yazma konusunda bir sorunum var. ezdrummer kullanıyorum, bu programın hazır vuruşlarına baktığımda daha kısa barlar kulanılmış bazı vuruşlarda. bazı vuruşlarda ise tam olarak dikey çizgiye değil de biraz daha farklı bi yere kaydırmış vuruşu, daha bi aksak olması için

yeni yeni öğreniyorum cubase i, barları kısaltmayı bulamadım, kenarından tutup çekiyorum, olmuyor, hep bir dikey çizgiden diğerine kadar oluyor, daha kısaltamıyorum.

aynı şekilde vuruşu kaydıramıyorum, hep dikey çizgilere yapışık kalıyor.

bir mıknatıslama aparatı falan mı var acaba, bunu nasıl iptal ederim.

ilgilenen arkadaşlara teşekkürler

Evet var. Midi kanalını açtığında yukarıda Snap isimli bir düğme var o bu işi sağlıyor. Ayrıca biraz sağındaki quantization 1/32 (attım bu değeri başka bir sürede olabilir) yazan kısımda o çizgilerin aralıklarını belirliyor. Bir ölçüyü 32 liklere bölüyor yani bu şekilde. Onu değiştirerek de yine ölçüler üzerinde çalışabilirsin.

quantizion olayını demin buldum, ama snap olayı çok işime yarıyacak, çok teşekkürler Me_ThuS

guitar pro & cubase & ezdrummer (dfh)

güzel bir üçlü. sıfırdan davul yazmak istemeyenler için oldukça etkili bir metod mevcut. guitar pro'da yazılmış olan davul kanalını midi olarak export ediyoruz.

export ettiğimiz midi'yi cubase'de import ederek bu midiyi ezdrummer kullanarak çalıyoruz.

sonuç olarak düğün havası sesi veren midi'leri gerçeğe çok ama çok daha yakın bir ses veren wav dosyası olarak kaydedebiliyoruz.

aynı şey guitar pro'nun RSE'siyle de yapılabiliyor ama RSE bile ezdrummer'In sesine yaklaşamıyor.

hayat ne güzel.

Merhaba,

Fakat bir sorunum var :) Cubase çaldığımı olduğu gibi kaydetmek yerine düzeltmeler yapmakta... Her vuruşumu metronomun 1. vuruşuna hizalıyor... 2-3-4 nereye vurursam sürekli 1 e çekiyor :( Bunun ayarı nereden yapılıyor bilen biri yardım ederse kesin cennete gider :)

sayın eloy
bende ses kartı yok elimde yamaha dd65 ve roland hd1 var birde usb mid kablom var bilgisayarımda cubase kurulu esdrummer kurulu addictive drum kurulu ben baterimi bağlamak istiyorum ve addictive drum yada ez drummeri kullanmak istiyorum cubasede ayarlarını nasıl yaparım yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba,

sayın eloy
bende ses kartı yok elimde yamaha dd65 ve roland hd1 var birde usb mid kablom var bilgisayarımda cubase kurulu esdrummer kurulu addictive drum kurulu ben baterimi bağlamak istiyorum ve addictive drum yada ez drummeri kullanmak istiyorum cubasede ayarlarını nasıl yaparım yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba,

sayın eloy

2003 ün konusunu niye hortlatıyorsun? bu adamların çoğu foruma girmeyi 2010 dan önce bırakmıştır :D

Geri