AIDS

AIDS konusunda yeteri kadar bilgili olduğuna inanıyor musun?

• Kulaktan dolma birşeyler biliyorum ama yeterli değil

Oylar: 0 0.0%
  • Hayır

Oylar: 0 0.0%

• Toplam oy veren
    1,215
jokermg demiş ki:
Seneler geçti hala yenemedik şu mereti.
Birçok komplo teorisine göre laboratuvar ortamında yaratılmış bir hastalık olduğu ve tedavisinin aslında bilindiği söylenir ama adı üzerinde komplo teorisi, ha yalan mı? bilmiyorum :)
Korunma yöntemleri basit bir kaç önlem, öncelikle bilinçli olmak ve kanımızın birazını, başka uzuvumuzda toplanmasına rağmen düşünce yetimizi korumak için beynimize saklamakla başlamak gerekir, cinsel hastalıkların hepsinden korunma amaçlı prezervatif kullanmak, bu tür konularda utanmamak, sağlık işlerinde gerekli steril ortamı sağlayan yerleri tercih etmek vs. birde askerlikle ilgili bir bilgi vereyim, malum doğu bölgelerimizde askerliğini yapmayanlara hala kız vermiyorlar bu yüzden aids, hepatit vb hastalıkların taşıyıcısı olanlar ülkemizin bürokrasisi sayesinde askere gelebiliyorlar, kısacası yatılı okul, kamp, askeriye gibi yerlerde başta traş bıçağı, diş fırçası gibi kişisel materyalleri paylaşmamak gerekir....

Sanother demiş ki:
Birçok komplo teorisine göre laboratuvar ortamında yaratılmış bir hastalık olduğu ve tedavisinin aslında bilindiği söylenir ama adı üzerinde komplo teorisi, ha yalan mı? bilmiyorum

AIDS, SARS bunlar ister inanın ister inanmayın yapay virüslerdir! Biraz mantıkla bile doğada böyle virüsler olmayacağını bilirsiniz ki, Güney Kore gibi genetik alanında uzmanlaşmış ülkeler çok daha iyi bilirler ve onlarında Amerika için bir "iyilikleri" vardır elbet!

SARS ın çıkışına dikkat edin lütfen, Kore nin en büyük kalkınma yüzdesini yakaldığı ekonomisinin & teknolojisinin deli gibi hızlı geliştiği bir anda ülkede birden SARS patlak verdi! Ne tesadüf mü demeli, ne zamanlama mı?

Komplo teorisi diyebilirsiniz ama yıllar önce hindistan çok hızlı ürüyor diye hindistana ithal edilen (yada orda üretilen; emin değilim) Coca-Cola lara kısırlık yapan bir ilaç konarak hindistanın üremesi yavaşlatılmaya çalışılmış, araştırma eseri Alman doktorlar tarafından bulunmuş ama anında olay örtülmüştür!

Bunu yapan bir devletten herşeyi beklerim ben; birde "HAARP" var o konuya girersek başlık tepe taklak olur...

Perfectionist demiş ki:
Sanother demiş ki:
Birçok komplo teorisine göre laboratuvar ortamında yaratılmış bir hastalık olduğu ve tedavisinin aslında bilindiği söylenir ama adı üzerinde komplo teorisi, ha yalan mı? bilmiyorum

AIDS, SARS bunlar ister inanın ister inanmayın yapay virüslerdir! Biraz mantıkla bile doğada böyle virüsler olmayacağını bilirsiniz ki, Güney Kore gibi genetik alanında uzmanlaşmış ülkeler çok daha iyi bilirler ve onlarında Amerika için bir "iyilikleri" vardır elbet!

SARS ın çıkışına dikkat edin lütfen, Kore nin en büyük kalkınma yüzdesini yakaldığı ekonomisinin & teknolojisinin deli gibi hızlı geliştiği bir anda ülkede birden SARS patlak verdi! Ne tesadüf mü demeli, ne zamanlama mı?

Komplo teorisi diyebilirsiniz ama yıllar önce hindistan çok hızlı ürüyor diye hindistana ithal edilen (yada orda üretilen; emin değilim) Coca-Cola lara kısırlık yapan bir ilaç konarak hindistanın üremesi yavaşlatılmaya çalışılmış, araştırma eseri Alman doktorlar tarafından bulunmuş ama anında olay örtülmüştür!

Bunu yapan bir devletten herşeyi beklerim ben; birde "HAARP" var o konuya girersek başlık tepe taklak olur...

Virüsün çıkış noktası ve şekli nedir bilemem ama şu anda dünyada birçok insanı tehdit ettiği ortada olan bu virüsle biz kendi adımıza bilinçlenerek mücadele edebiliriz sanırım.

Eğer bu virüs gerçekten laboratuvarda üretilmişse, umarım üreten bir gün (atom bombasını yapanın kanserden öldüğü gibi) bu hastalığın pençesine düşer ve elinde panzehir vb. olsa da kurtulamaz.

Şu anda bize düşen kendimizi bu illetten korumak.

Gelen bir iletiyi ben de sizlere ileteyim dedim. Çevirmeye vaktim olmadı, üzgünüm.

Ama kısaca aşağıdaki linke tıklayarak AIDS'e karşı verilen savaşa katkıda bulunabilirsiniz.

"Dear Friend:

Can a decision made in Washington DC change a child's life in Africa? It can and will, as our Congress considers how we best spend resources and balance priorities for the next year, both at home and around the world.

As ONE, we can encourage our Congress to represent our values and help people to help themselves, whether they're in New Orleans or Mozambique. As our government responds to the critical needs in the Gulf Coast, we can also make a difference in millions of lives around the world. This year, Congress will determine how we respond to one of the greatest opportunities of our lifetimes - keeping momentum going in the fight against extreme poverty and global AIDS.

We're going to need your voice in the coming weeks. Today, will you ask a friend to join ONE and help make poverty history?

Together, we're going to ask Congress to reach across political divides and make decisions that will keep life-saving AIDS, TB and malaria initiatives running around the world. Remember, AIDS kills 8,500 people every day, tuberculosis kills 5,000 and malaria kills over 3,000 in Africa alone - every day.

It's like having ONE dollar in your hand - and deciding how to best spend each and every penny so that you can help the most people. Currently, we spend far less than even one penny of every dollar of our federal budget on fighting global poverty and disease. This year, important decisions will be made about each of those pennies, pennies that have the power to put books in schools, help villages dig wells and bring medicine to the world's poorest people.

Stay tuned. Over the coming weeks, we will have a real opportunity to help millions of the world's poorest people, and it's going to be more important than ever that you make your voice heard as ONE.

http://www.one.org/About.aspx

Thanks,

The ONE Team"

Görüşmek üzere

Sapık bir herifin,bir maymunla beraber oluşunun acısını tüm insanlığın çekmesi gerçekten de çok kötü bir durum.Şöyle bir söz söylemek doğru olur sanırım:"Herkes kendine hakim olsun."
Aynı zamanda insanlık,bu konuda yeterli bilgiye sahip değil.Hatta AIDS denildiğinde,"O ne ki?" diyenler bile olacaktır.

Saygılar..

Geçen tv de izledim bir bayan muhabir hayat kadını kılığına girip yola çıkıyor.Yolda duran adamlarla pazarlık yaptıktan sonra ben aids im diyor ve yurdum insanının cevabı ATIN ÖLÜMÜ ARPADAN OLSUN"" ne denilebilir ki...

Gelen mesaı aktarıyorum.
Üzgünüm çeviremedim ama AIDS konusunda birşeyler yapmak için aşağıdaki linke tıklayıp Amerikan Kongresine mail yollayabilisiniz.

"Dear Murat:

Today, Congress is meeting to make real decisions on how America will fight AIDS and extreme poverty- decisions that will impact millions. Our leaders need to hear from YOU.

Please email Congress TODAY to let them know you support the Senate funding levels to fight extreme poverty, including $3.6 billion to fight global AIDS.

If you've already sent an email-- thank you. Take the next step and ask 3 friends and family members to join you in emailing Congress today.

Our leaders on Capitol Hill really do have the power to change a child's life in Africa. Today, 350,000 people are alive because America is fighting global AIDS and we can do even more together. This year, America could give life-saving treatment to over 500,000 more people-- kids, mothers, fathers and teachers who hold the key to lifting their nations out of poverty. Together, Americans can support poverty-fighting projects that work, saving people's lives and building new hope in the world's poorest countries.

Please take one minute and send an email to ask Congress to do more to win the fight against extreme poverty and global AIDS.

Thank you for joining ONE and taking action. Together, your voice will make a difference.

http://www.one.org/campaign.jsp?campaign_KEY=1272

Thank you,

The ONE Team

P.S. Check the ONE.ORG blog to learn more and see how many emails we can send to Congress as ONE"

Selamlar

AIDS ve açlıkla savaşan One.Org'dan gelen son iletiyi de paylaşmak istedim.

Kampanyaya katılıp bu savaşa destek olmak isteyenler için adres

www.one.org

"Dear Friend:

Thank you for starting a movement to save lives. Thank you for asking your friends and family to join ONE.org. Thank you for calling on the President, Congress and the heart of America to do more for the world's poor.

Thank you for being one of the first 2 million of us crazy enough to say America won't stand for global AIDS and stupid poverty. And thank you to the people who joined campaigns in other countries to make their governments come to the table and do more for the world's poor.

Thank you for the concrete results that came from calling on America to invest more in fighting poverty and disease in Africa and around the world. In July, the whole world heard you: the leaders of the 8 richest nations - the G8 - pledged an additional $50 billion annually to poor countries by 2010, half of it for Africa.

Already our money is getting results. Thank you America for putting over half a million people on life-saving AIDS medicines and leading an effort that has provided 8 million anti-malaria bednets and treated 1 million people with TB. And thank you for pushing our governments to use this money to provide AIDS drugs to everyone who needs them and basic schooling for every child.

Thank you for being part of a campaign that will cancel the crushing debts of up to 36 countries, and more to come.

Thank you to the people who called on government to act and thank you to the people in government, who started to listen and who will have to make sure we keep these historic promises and build upon them.

We must keep the positive pressure on our leaders if we want them to follow through. Americans must give these leaders permission to invest just a fraction more of the budget in what we know works, from $5 mosquito nets to drug treatments that cost pennies apiece.

If ONE thing is certain for 2006, this campaign will keep growing, your voice will grow louder, your compassion and thirst for justice will keep saving more lives. By 2008, ONE needs to have 5 million supporters, each of us doing what we can, learning more, telling friends, calling Congress.

Take one minute and ask three friends to join ONE and make the impossible possible with you in 2006.

Beating AIDS and extreme, stupid poverty, this is our moon shot. This is our generation's civil rights struggle, our anti-apartheid movement. This is what the history books will remember our generation for — or blame us for, if we fail. We can't afford to fail nor will we.

We've come a long way, and we've got a long way to go. Now let's really get started.

Thank you,

Bono"

Çeviremediğim için üzgünüm.

www.one.org

Pentagram1999 demiş ki:
Geçen tv de izledim bir bayan muhabir hayat kadını kılığına girip yola çıkıyor.Yolda duran adamlarla pazarlık yaptıktan sonra ben aids im diyor ve yurdum insanının cevabı ATIN ÖLÜMÜ ARPADAN OLSUN"" ne denilebilir ki...
bunu bende televizyondan görmüştüm bir insan ne kadar böyle vurdumduymaz olabilir ya
cahillik desen degil bence çünkü ATIN ÖLÜMÜ ARPADAN OLSUN diyor adam demek sonunu biliyor.
Bu düpedüz salaklık,hayvanlık,aptallık ve biz bu heriflerle aynı havayı soluyoruz.

bulaşımı: doğrudan temasla; kan, meni, yara akıntıları ile bulaşır. yani cinsel ilişki, kan nakli, ortak kullanılan enjektörler, dövme yaptırma yoluyla ve anneden bebeğine geçer. özellikle çok eşli cinsel yaşamı olan veya bilinmeyen kişilerle cinsel ilişkide bulunan kişiler cinsel yönden risk altındadır. virüs vücuda girdikten sonra ortalama 5-10 yılda hastalık belirtileri görülebilir. bağışıklık sistemi felç olduğundan, ölüm genellikle bulaşıcı hastalıklar sonucu meydana gelmektedir, örneğin ölüm nedeni verem olabileceği gibi gripte olabilir.
belirtiler:
-nedeni bilinmeyen gece terlemeleri,
-bir ayı geçkin ısrarcı ateş,
-titremeler, konuşamama (konuşmakta zorlanma), hareketlerde yavaşlama,
-kısa sürede aşırı ( vücut ağırlığının % 10 undan fazla ) kilo kaybı,
-bir ayı geçen sürekli yada aralıklı ishal,
-bir ayı geçen, kuru ve ısrarlı öksürük, aşırı yorgunluk, halsizlik,
-koltuk altındaki ve kasıklardaki bezlerde şişlik ve ağrı,
-deride morumsu lekeler, ağızda pamukçuk
tedavi: henüz yok.
korunma: aşı geliştirilemediği için bireysel korunma önemlidir. bireysel olarak cinsel yaşama dikkat etmek, başta gelen korunma yöntemidir.
-bilinmeyen kişilerle cinsel ilişkiye girmekten kaçınılmalı ya da mutlaka sağlamlığından emin olduğunuz prezervatif kullanılmalıdır.
-başkasının kullandığı enjektörler asla kullanılmamalı, enjektörler mutlaka tek kullanımlık olmalı ve kullanıldıktan sonra atılmalıdır.
-kim olursa olsun, başkasının kullandığı diş fırçası ve jilet kullanılmamalıdır.

-sosyal öpüşme, tokalaşma, aynı odayı, aynı koltuğu paylaşmakla bulaşmaz;
-sivri sinekle bulaşma henüz ispatlanamamıştır.
-aynı tabağı paylaşmakla, çatal-kaşıkla bulaşmaz.

ayrıca, hiv bulaştıktan sonra herhangi bir belirti görülmeme ihtimali var, hatta kısa süre içinde yapılan testin negatif çıkma şansı da... testin belli aralıklarla tekrarlanması gerekli.

hastalık bağışıklık sistemini etkisizleştirmekle kalmıyor, insan tabiatının tüm iğrençliğini görmemizi de sağlıyor. sadece bir sağlık sorunu değil, hiv+'lere karşı tutumumuzla, hastalara sağlık hizmetlerinin sunulamayışıyla, afrikayı kaderine terk etmemizle bir insanlık sorunu...

ayrıca andrew stimpson adindaki bir hastanin, hicbir ilac kullanmadigi halde 3 yil icinde hastaligi dogal yoldan yenmis oldugu söyleniyor.

kimileri eşcinsel hastalıgı oldugunu sanar ki son derece yanlıştır.80'lerde dunya genelinde eşcinsel hastalıgı olarak görüldügünden boşverilen bu yuzden sessizce ama trajik boyutlarda yayilan heteroseksuellerde de sik gorulmeye başlandıgı zaman dügmeye basılan hastalıktır

hastalıgın çıkışı ile çok farklı söylentiler var benim en mantıklı buldugum ilk defa 1998'de atlantadaki -ki atlanta hastalık teşhisi labarotuarları merkezi olarak bilinmektedir- bir laboratuvarda bir şempanze beyninde virüsü görülüp tanımlanan ve muhtemelen afrikalıların şempanzeleri yemeleri ile insanoğluna bulaşan bir hastalık oldugudur.

joker in dedigi gibi buyurun

www.one.org'a

Bu arada AIDS'in tedavisi ve önceden tespiti, için nanoteknoloji kullanılarak geliştirilen bir yöntem var, internet sitesinin linkini hatırladığım zaman koyacağım buraya...

Elimden geldiğince bu e-maili size çevirmeye çalıştım. Vakit bulabilirsem diğerlerini de çevirmeye çalışacağım. Umarım yararlı olabilmişimdir :)

jokermg demiş ki:
Gelen mesaı aktarıyorum.
Üzgünüm çeviremedim ama AIDS konusunda birşeyler yapmak için aşağıdaki linke tıklayıp Amerikan Kongresine mail yollayabilisiniz.

"Dear Murat:

Today, Congress is meeting to make real decisions on how America will fight AIDS and extreme poverty- decisions that will impact millions. Our leaders need to hear from YOU.

Please email Congress TODAY to let them know you support the Senate funding levels to fight extreme poverty, including $3.6 billion to fight global AIDS.

If you've already sent an email-- thank you. Take the next step and ask 3 friends and family members to join you in emailing Congress today.

Our leaders on Capitol Hill really do have the power to change a child's life in Africa. Today, 350,000 people are alive because America is fighting global AIDS and we can do even more together. This year, America could give life-saving treatment to over 500,000 more people-- kids, mothers, fathers and teachers who hold the key to lifting their nations out of poverty. Together, Americans can support poverty-fighting projects that work, saving people's lives and building new hope in the world's poorest countries.

Please take one minute and send an email to ask Congress to do more to win the fight against extreme poverty and global AIDS.

Thank you for joining ONE and taking action. Together, your voice will make a difference.

Thank you,

The ONE Team

P.S. Check the ONE.ORG blog to learn more and see how many emails we can send to Congress as ONE"

Sevgili Murat

Bu gün Kongre, Amerika'nın AIDS ve aşırı fakirlikle nasıl başa çıkabileceğini tartışmak için toplanıyor - kararlar milyonlarca insanı etkileyecektir. Liderlerimiz SİZİN düşüncelerinizi de duymak istiyor. Lütfen Kongreye BUGÜN e-mail atın ve aşırı fakirliği ve aynı zamanda Senato bağış seviyesini (bu aşırı fakirliği önlemek ve dünyadaki AIDSi önlemek için 3,6 milyar doları içermektedir) desteklediğinizi onların bilmesini sağlayın.
Zaten e-mail göndermişseniz teşekkür ederim. Şimdi bir adım daha atın ve ailenizden ve arkadaşlarınızdan 3 kişiden bu gün kongreye e-mail atmalarını rica edin.
Capitol Hill'deki liderlerimizin gerçekten Afrika'daki çocukların hayatlarını değiştirme imkanları, güçleri var. Bu gün 350,000 kişi hayatta çünkü Amerika dünyadaki AIDSle savaşıyor. Beraberce bundan fazlasını da başarabiliriz. Bu yıl Amerika 500,000den fazla insana (çocuklara, annelere, babalara, öğretmenlere - ki bu insanlar ülkelerini fakirlikten kurtarmalarının anahtarıdır) hayat kurtarıcı tedaviler uygulayabiliyor. Sizinle beraber, Amerikalılar işleyen fakirlikle savaş projesini destekleyebilir ve insanların hayatını kurtarıp çok fakir ülkelerde umutların doğmasına neden olabilir.
Lütfen sadece 1 dakikanızı harcayın ve Kongreye e-mail atarak aşırı fakirlik ve dünyadaki AIDSle daha çok savaşmalarını isteyin.
Bizimle birleşip harekete geçtiğiniz için teşekkür ederim. Hep birlikte, sizin sesiniz değişimi sağlayacaktır.

Teşekkürler.

BİR Takımı.

Not: ONE.ORG'u kontrol edin, bu konuyla ilgili daha fazla bilgi edinin ve BİR olarak Kongreye ne kadar mail gönderebileceğimizi öğrenin. [/b]

Geri