Bu Dünyanın Gerçek Olduğu Açıklanabilir Mi?

yunus emreye ve mevlanaya ve onlar gibi bir çok tasavvufçuya göre şöyledir.

Bu dünya gördüklerin vbe sen sadece yüce yaratanın kendisini görmek için yarattığı bir yansıma yani gerçek değil Gerçek olan sadece Allah.
Onun için bunlar derki Eğer ben bu yansıma isem aslında ben Allahım yani --Enel hakk--

Araştırmak isteyenler yaratılış efsanelerini ve tasavvuf edebiyatına göre yaratılış gayesini araştırsın.

Allah kendi cemalini İzlemek için bizi yarattı derler.

Bu görüşlerin hiçbiri benim değil ben sadece iletiyorum . Yoksa haşa ben bunları söylemekten Allaha sığınırım benim haddim değil Yüce Rabbimizin neyi niçin yaptığını sorgulamak . Kısaca hikmetinden sual olunmaz

...

Düşünce ile algılamak,dine inanmanın en güzel açıklamasıdır kanımca...
Din mantığını algılamak mümkün değil,yani inanmanın şartlarından bir çoğunu algılamamız mümkün değil,mucize gibi geliyor,aslında heryer mucize...
Düşünerek görmek,en hızlı görmedir uzayda...

mat-rock_musty demiş ki:
Yalan gerçek sonuçta yaşıyorsun uğraşmayın bunlarla sonuca varılmayacağını bile bile iş olsun diye sorular sormayın.
bu forumun adı "felsefe ve bilim"dir.ve felsefe soru sorularak yapılır;cevap bekleyerek değil.
bu forumda açılan başlıkların hepsi,içimizden birilerinin dünyayı algılama çabasıdır ve ancak sorular sorularak dünya anlamlandırılabilir.
bu sebeple,sorulan bu soruların hiç biri iş olsun diye sorulmuş sorular değildir;her sorunun kendince bir nedeni vardır ;mantıksız ve gereksiz bulanlardan "mantıklı ve gerekli" başlıklar bekliyoruz.
ayrıca,, insanların dünyayı anlama çabasına katılmak istemeyebilirsiniz;fakat lütfen zihin yorularak yazılan bu yazıları beş saniyede hiç edecek sözcüklerden kaçının..

gerçeklik,dünyadaki tüm kavramlar gibi görecelidir bence.kime göre,neye göre gerçek??
gerçeği gerçek yapan kişinin beynidir.kabul edip benimsediklerimiz,bizim için gerçektir..reddetiklerimiz ise bizler için zaten yoktur.maddesel gerçeklik var diyebilirim kendi adıma,çünkü değişim var..
fakat duyusal,tinsel gerçekliklerin varlığı benim için de hala belirsiz.

666 dostum senin gerçekliğin olmadığı gibi kuşkularının cevabını felsefede değil psikolojide bulabilirsin .psikilojik bi problemin olduğunu söylemiyorum .yanlış anlama.gerçeği anlamak için rüya ve hayallerden bağımsız iki katagoriyi kullanabilirsin.zaman ve mekan .bu ikiside
madde ve maddeye bağlı deneyimle direkt ilişkilidir .yani gerçeğin kesin kanıtıdır. burdan yola çıkarak felsefik olarak gerçeğin kesinliğine
inanırsın ancak .insan beyni çok karmaşık düşünceler içindedir.ve sadece deneyimleri(madde ye bağlı deneyimler) değil kendi geliştirdiği ideleride kullanır.işte o zman yanılgıya düşebiliriz.ama dediğim gibi bu tarz olayların cevabı psikolojide dir

gerçek tabiki bizim algılarımızın ötesindedir.bizim duyu organlarımız sadece bir aracıdır.nesne ile beyin arasındaki bir aracı.duyu organının gelişmişliğine göre bu algı değişir ama asla bunu 100 de yüz saf nesne halidir diye tahlil edemessin .ancak realizm algılarımızı gerçek kabul etmemiz gerektiğini ve davranış araştırma ve diğer bir çok uygulamayı buna göre yapmamız gerektiğini söyler.realizm sadece şunu söylemez algılarımızın kesinliği vardır.böyle bişey yok tabiki .

dünyada ne var, kendine dert eyleyecek,
bir gün gelecek ki can bedenden gidecek,
zümrüt çayir üstünde, sefa sür iki gün ...
zira senin üstünde de otlar bitecek

Gutemensch demiş ki:
Ne olacak rüyaysa ne değişecek ki yaşamaya veya öyle sanmaya devam edeceksin.Bundan da uyanıp başka bir rüyaya yatacaksın.Yahut yatacağız.

bu başlığa bişeyler yazcaktım baktım ki benim düşüncelerimi sanki benmişim gibi acıklamıssın ben de sana katılıyorum demekle yetindim...

ya gerçek olup olamdığını ispatlayamayız ancak gerçek oldugunu kabul edebiliriz zaten tüm ispatlar bir takım olguların dogru oldugunun kabul edilmesiyle yapılır
gerçi bi de şu var tut ki sahte bu dünya ne değişecek ki gerçeğini bulabilecek miyiz?

"Bir gün, ben, Chou, rüyamda bir kelebek olduğumu gördüm. Bir kelebeğin yapacağı gibi davrandım, uçtum, ve kelebek olduğumun bilincine vardım; Chou olduğumu unuttum. Uyandığımda ise merak ettim; kelebek olduğu rüyasını görmüş olan Chou'nun rüyası bitmiş miydi, yoksa Chou olduğu rüyasını gören kelebeğin rüyası mı başlamıştı?"

Kuranın ve diğer dinlerin de en çok sözü edilen meselelerinden biridir zaten bu.Burası gerçek dünya değil.biz Matrixin içindeyiz.bir hadiste insanlar uykudadır ölünce uyanırlar der.Kuranda ahiret hayatı daha kalıcı ve daha decamlıdır der.son hayata başlamadan önce bizim belli bir süre yaşamamız ve ölmemiz gerekti ondan buraya gönderildik.

ben de 12 saat çalışıyorum günde.bu mazeret değil.aksine rızık için bu dünyada çalışabilmek bizim için şans.o olmasaydı diğer bize faydalı olacak şeylere sahip olamazdık.hatta keşke bizim için bi şans olsaydı çalışıp edip elimizle bişeyler kazanabilseydik derdik.ordaki uykudadır'ın manası bilinç bakımındandır.yani olaylar nasıl oluyor nasıl bitiyor bu bakımdan.kimisi bu bilinçsizlik halinden hiç çıkamaz kimisi de bişeyler sezer ona göre yaşar.ölünce ise herşey apaçık ortaya çıkar ama artık geri dönüşü olmaz.

onu bunu bilmem ruh halime göre değişio dünya gözümde amaçoğu zaman bi similasyondan ibaret oluo ve bian önce game ower yazsın die bekliom

sonunda ölüm olduktan sonra ne kadar gerçek diyebilirz ki.
ama gerçek değil zaten diyede bırakmamalıyız sanırım.çünkü bilincinde olduğumuz bir nefes alma durumu var.sürdürmek lazım. birşeyler için çabalamalıyızz

Geri