Kayıtta Sadece Tek Kanaldan Ses Alabiliyorum.

T

tanilergun

Creative sb ses kartı ve shure sm58 mikrofon kullanıyorum. bilgisayara bağlı bir amfiden ve ona bağlı iki kolondan oluşan bir müzik sistemim var.Mikrofonla sesimi kaydettiğim zaman, amfim vasıtasıyla bilgisayarıma bağlı olan her iki kolondan da ses geliyor. Müzikle ilgim yok. Bütün amacım, bir kitap metnini mono olarak kayıt yapmak. Daha iyi bir sonuç almak için M audio fast track ses kartı aldım. Ancak bu ses kartıyla yaptığım ses kaydında ses, sadece tek bir kolondan geliyor. Birkaç farklı kayıt programıyla denedim, ancak sonuç değişmedi. ayrıca cızırtılı ve mekanik bir sesi vardı. bu ses kartını iade ettim. şimdi presonus audiobo 22vsl alıyorum. ama tereddütlerim var. Bu konularla ilgili olarak herhangi bir bilgim yok. yeni alacağım bu ses kartında da aynı sıkıntı yaşanacak mı? Bu cihazlarla ilgili bir sorun mudur, yoksa böyle olması normal midir? eğer böyle ise, iki kanal üzerinden kayıt alabilmem için ne yapılması gerekir? ne mikser, ne de EQ kullanmayacağım. Bana basit bir şekilde anlatarak yardımcı olursanız sevinirim.

Creative sb ses kartı ve shure sm58 mikrofon kullanıyorum. bilgisayara bağlı bir amfiden ve ona bağlı iki kolondan oluşan bir müzik sistemim var.Mikrofonla sesimi kaydettiğim zaman, amfim vasıtasıyla bilgisayarıma bağlı olan her iki kolondan da ses geliyor. Müzikle ilgim yok. Bütün amacım, bir kitap metnini mono olarak kayıt yapmak. Daha iyi bir sonuç almak için M audio fast track ses kartı aldım. Ancak bu ses kartıyla yaptığım ses kaydında ses, sadece tek bir kolondan geliyor. Birkaç farklı kayıt programıyla denedim, ancak sonuç değişmedi. ayrıca cızırtılı ve mekanik bir sesi vardı. bu ses kartını iade ettim. şimdi presonus audiobo 22vsl alıyorum. ama tereddütlerim var. Bu konularla ilgili olarak herhangi bir bilgim yok. yeni alacağım bu ses kartında da aynı sıkıntı yaşanacak mı? Bu cihazlarla ilgili bir sorun mudur, yoksa böyle olması normal midir? eğer böyle ise, iki kanal üzerinden kayıt alabilmem için ne yapılması gerekir? ne mikser, ne de EQ kullanmayacağım. Bana basit bir şekilde anlatarak yardımcı olursanız sevinirim.
Bütün ses kayıt programları "input select" ayarlarında "Left mono", "Right mono" veya "Stereo" olarak seçenek sunarlar. Genellikle program stereo ses almak üzere bekler.(halbu ki ev kayıtçılarının % 99 mono kayıt yapmaları gerekir) Hazırda bulunan Stereo modunu "left mono" veya "right mono" olarak seç. Çözülecektir.

Ant bey gayet güzel açıklamış son olarak ta mikrofonu girdiğin input a dikkat et ona göre göster software a problem yaşamazsın :) Yeni ürün aldıgında yardımcı olurum.

Ben direk stereoyu seçiyorum fakat ses yine mono olarak kaydediliyor. M audio kullananların çoğu aynı dertten yakınıyor. Creative usb ses kartım varken normal alabiliyodum stereo olarak.

Stereo yu seçiyorsun ve mono olarak kaydediliyor diyorsun ama stereo mikrofonladın mı vokali ? Ya da amfiyi , mono kaydedecektir tabiki. Ayrıca çok zor olay değil 2 kanal aç stereo çıkış veren pedalından ses kartının inputlarına gir bir kanalı left pan diğerini right pan ayarla , mis gibi kullan : )

Mikrofon veya enstruman kayıdı temelde zaten mono olur, bağladığınız kabloyu tek kanal olarak bağlıyorsunuz. Hatta aynı mikrofondan 2 çıkış alıp hem sağ hem sol kanaldan kayıt alsanız bile o kayıt teknik olarak çok kanallı mono bir sestir. Yani o kayıdın öyle olması bir dert değil, yakınan arkadaşlar varsa bilmediklerinden kaynaktanmış, çünkü bu evrensel bir durumdur, 10.000 TL'lik kart bile alsanız süreç değişmez.

Eğer demek istediğiniz aldığınız kayıt yönsüz olarak, ortadan gelmesi şeklinseyse, antbalci zaten açıklamayı yapmış. Ayarlar kısmından left veya right'ı seçmeniz gerekiyor (Mikrofon hangi kanala bağlıysa onu seçmelisiniz.) Stereo seçerek kayıt yapmanız zaten baştan bir hata, o şekilde kayıt olursa bir tarafa kablo bağlı, diğer tarafa bağlı olmadığı için sadece bir kanal kayıt alırsınız.

Mikrofon veya enstruman kayıdı temelde zaten mono olur, bağladığınız kabloyu tek kanal olarak bağlıyorsunuz. Hatta aynı mikrofondan 2 çıkış alıp hem sağ hem sol kanaldan kayıt alsanız bile o kayıt teknik olarak çok kanallı mono bir sestir. Yani o kayıdın öyle olması bir dert değil, yakınan arkadaşlar varsa bilmediklerinden kaynaktanmış, çünkü bu evrensel bir durumdur, 10.000 TL'lik kart bile alsanız süreç değişmez.

Eğer demek istediğiniz aldığınız kayıt yönsüz olarak, ortadan gelmesi şeklinseyse, antbalci zaten açıklamayı yapmış. Ayarlar kısmından left veya right'ı seçmeniz gerekiyor (Mikrofon hangi kanala bağlıysa onu seçmelisiniz.) Stereo seçerek kayıt yapmanız bir hata, o şekilde kayıt olursa bir tarafa kablo bağlı, diğer tarafa bağlı olmadığı için sadece bir kanal kayıt alırsınız. Stereo modunda kayıt almanız için mikrofondan 2 çıkış almanız gerekir ama teknik açıdan o da monodu sadece 2 kanallı mono kayıt almış olursunuz.
Anlatmak istediğimin toparlanmış hali :) katılıyorum

• Konu Sahibi Konu Sahibi
iki sorum var;
Presonus audiobox 22vsl modeli preamfiyi, arkasındaki "main out left- right" çıkışlarından normal bir amfinin arkasındaki RCA girişlerine, yani left-right kolon çıkışlarına bağlayarak, bu amfime bağlı olan iki kolondan ses alabilir miyim? yani tEknik olarak mümkündür, değil mi, herhangi bir sorun yaratmaz mı? ya da bu preamfi, başka bir seskartına ihtiyaç hissettirmeden normal ses kartı niyetine kullanılabilir mi? yani donanımdaki creatiVe ses kartımı çıkarsam, bu onun görevini üstlenebilir mi?

Öncelikle Presonus audiobox 22vsl dediğiniz zaten preamp değildir, tek başına kullanılabilen bir ses kartıdır, bunun birlikte creative'i kullanamazsınız, muhtemelen irq çakışması olur. Ayrıca bir kavram karmaşası yaşamışsınız. Amfi olarak bahsettiğiniz nedir tam olarak? Kolonları besleyen pre-amp mi? Gitar amfisi mi? Yoksa poweramp mi?

Geri