Ses kartlarındaki MIDI I/O ne işe yarar?

Arkadaşlar evde kayıt yapmak için bir ses kartı almayı planlıyourum.

ancak kartların sahip olduğu farklı özellikler karar vermemi zorlaştırıyor.

audiophile 2492 pci ve firewire solo ve Delta 1010-LT kartları arasında kararsız kaldım.

bu 2 pci kartların midi I/O ları var.

ancak ben bunları nasıl kullanabilirim?

roland GR-33 gitar synthizer ım var.bu konuda bana katkısı ne olur yada ne olmaz?

eğer kullanım alanı bana göre değilse fire solo yu tercih edeceğim.

son olarak: fire wire kartları firewire 1394 girişi olmayan masaüstü bilgisayarlara nasıl bağlayacağız?

sanırım pci kart şeklinde firewire çoklayıcıları var 15-20 dolar fiyatta.bunlar iş görürmü yoksa hızda bir düşmeye yol açar mı?

biraz bilgi verirseniz sevinirim.

teşeükkür ederim

Midi in outlar bir çok işe yarayabilir. Gerçi 3 dolarlık karttan tut 1000 dolarlık aletlere kadar hemen hemen hepsinde midi in out bulunuyor. Bir iki özelliğini söyleyim sana. Bir midi bağlantısı olan klavyen var ise (ses kartın asio destekliyorsa tabi) realtime olarak VSTi leri kullanabilirsin. Ya da daha kaba bir tabirle bilgisayarında sample olarak kullanacağın bir sesi klavye yardımıyla çalabilirsin. Ya da bir efekt prosesörün var ise midi vasıtasıyla bilgisayara tonlarını gönderebilirsin ya da bilgisayardan tonlarını pedalına atabilirsin. Başka işlere de yarıyabiliyor midi in out.

GR33 ile ilgili pek bir bilgim yok ama sanırım manyetik takman gerekiyor gitara midi sinyali üretebilmek için. GK-2 idi galiba modeli. Rolandın ürettiği bir alet. Bilmiyorum yanlış olmasın.

Firewire bağlantısı için bir PCI kart alabilirsin. Bilgisayarcılar bilir. Sanırım PCI slota yerleştirilen firewire port kartları var.

Saygılar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Silenoz,

verdiğin bilgiler için sağol.

ben gr-33 ü zaten roland gk2-a manyetikle kullanıyorum.

senin anlattıklarından şu sonucu çıkarıyorum: güçlü bir pc ve ASIO desteği olan iyi bir ses kartı ile gr-33 den sample dosyalarındaki sesleri kullanabileceğim...

teşekkür ederim

Aynen öyle ASIO destekli güzel bir ses kartı ile hem synth içindeki sesleri kullanabilir hemde (misal) Cubase üzerinden GR-33 ünü klavye gibi kullanabilirsin, bu yollada ikisini senkronize kullanman mümkün olur...

audiophile 2492 pci ve firewire solo ve Delta 1010-LT kartları arasında kararsız kaldım.

roland GR-33 gitar synthizer ım var.bu konuda bana katkısı ne olur yada ne olmaz?

son olarak: fire wire kartları firewire 1394 girişi olmayan masaüstü bilgisayarlara nasıl bağlayacağız?

sanırım pci kart şeklinde firewire çoklayıcıları var 15-20 dolar fiyatta.bunlar iş görürmü yoksa hızda bir düşmeye yol açar mı?

teşeükkür ederim

teşeükkür ederim

Taze Kan

Jul 2020
1
Aarkadaşlar öncelikle herkeze selamlar iyi çalışmalar şimdi benim durumum baya acil tüm sitelere yazdım aancak olumlu bir cevap alamadım şimdi elimde birtane manual raymound mrk61md turü bi cihaz var ve sofeh music stüdyo adinda bir programım var bu aleti yazıcı kablosuyla ayni olan usb kablosuyla bağladım aleti okudu tek problem hangi tuşa basarsam basayım tuş basılı kaliyor bu diğer programlardada aynı hepsinde basılı kaliyo bir kablo çeşidi daha var mıdı in out ve usb şeklinde henüz almadım onla olurmu diye düşünüyorum ama cihazimda midi out girişi tek var midi inin yeri var ama soket yok orda anlayacağınız sadece out var klavye üstünde tüm tuşları kurcaladım ama hala basılı kalıyor lütfen bu konuda yardımcı olun çok ihtiyacım var iyi günler

Taze Kan

Jul 2020
1
Aarkadaşlar öncelikle herkeze selamlar iyi çalışmalar şimdi benim durumum baya acil tüm sitelere yazdım aancak olumlu bir cevap alamadım şimdi elimde birtane manual raymound mrk61md turü bi cihaz var ve sofeh music stüdyo adinda bir programım var bu aleti yazıcı kablosuyla ayni olan usb kablosuyla bağladım aleti okudu tek problem hangi tuşa basarsam basayım tuş basılı kaliyor bu diğer programlardada aynı hepsinde basılı kaliyo bir kablo çeşidi daha var mıdı in out ve usb şeklinde henüz almadım onla olurmu diye düşünüyorum ama cihazimda midi out girişi tek var midi inin yeri var ama soket yok orda anlayacağınız sadece out var klavye üstünde tüm tuşları kurcaladım ama hala basılı kalıyor lütfen bu konuda yardımcı olun çok ihtiyacım var iyi günler

Geri