Studyo ses yalıtımı

Arkadaslar studyoda yankıyı kesmek ve sesin dısarı cıkmasını önlemek icin ne tip bir malzeme kullanmalıyım?Fiyatlar nedir?Ankarada nerden temin edilir?

Babam inşaat mühendisti ordan bildigim kadarıyla sana bilgi vermeye çalışıyım.Binalarda ses ısı yalıtımı amacıyla mavi sert bir köpük kullanıyorlar17 katlı bir binanın yalıtımı 550 € ya mal oluyormuş ve ufacık bir studio çok daha ucuza mal olacaktır ve dünyada kullanılan en uygun en iyi yalıtıcı . çok hafif ve gerçekten çok işe yarıyor . Babama odamı yalıtmasını istemiştim iki sene önce o mavi köpük (ismini bilmiyorum) o malzeme ile yalıttı sesi studiodaki gibi açıp çalıorum binada kimse bişey demiyor.normal studiolarda çok adi ve çok kalın bir süngerle yalıtım yapıyorlar ama bu sünger sadece sesin dışarı çıkmasını engelliyor ama duvardan sesin sekmesini engellemiyor ve çok fazla yankı yaptıgı sebebiyle çok kötü bir sound oluşturuyor.O inşaat yalıtım malzemesini tavsiye ederim süper osun alırsın ama çok haywani bir yalıtım yaptıgı için çok sağlam klima sistemi koymalısın. Sonuçta havayıda yalıtıyor içerdekiler oksijensizlikten ölür :)

Kehanet emre hocam guzel demissinde ben Gecenlerde firmamla beraber bir fuara katildim ve fuar alaninda yalitim malz. satan sirketlerde vardi.Gittim konustum adamlarla adamlarda bana 3-4 milyar gibi bi para cektiler. Bilemiyorum tabi benim konustugum adamlar malzemelerinin prof. malz. oldugunu ve akustigi iyi yansitttigini soylediler...
referans olarak bir suru yer verdiler ama sadece aklimda lutfi kırdar kongre salonu kaldi...

yalıtım

selam,
ge.mişte uzun bir süre inşaat sektorunde calıstıgımdan az bucuk biliyorum.. ısıcam firmasının veya özpor firmasının cok iyi ses yalıtım malzemeleri bulunmaktadır.. eger arastıracak olursan karsına bazı malzemeler cıkacaktır... kayayünü, taş yünü, cam yünü gibi.. taş yünü ve kaya yünü malzemesi ısı yalıtım malzemesidir ve malesef ses yalıtımında cok basarılı degildir.. ama cam yünü sesi cok iyi absorve ettiginden dolayı ses sızdırmazlıgı üst seviyededir.. galiba bunların yogunluk katsayıları vardı, 40/180 kg/m3 falan gibi degerlerdir.. bir arastır mutlaka istedigin malzemeyi bulacaksındır.. arkadaslarında dedigi gibi bu malzemeyi kullandıktan sonra studyoya cok iyi bir havalandırma sistemi uygulaman gerekir.. unutmadan bu malzemeyi duvara direk uygulaytamazsın. .cunku insanın anuna kor yakar cıplak tenle temas ettigi takdirde.. tecrübeyle sabittir bu :) malzemeyi uygulayıp üstüne bir kat strafor çekip onun üstüneü süngerle veya kalın bir bezle kaplarsan dadundan yinmez.. ama sünger kullanmanı tavsiye ederim, akustigin cok fazla kaybolmaması icin.. saygılarımla..

Jandor demiş ki:
ya adi stüdyocular bide sallıyolar
3 milyara 10 milyara yalıttık falan diye

iyi bir stüdyo yalıtımı için 10 milyar az bir paradır arkadaşlar. 30metrekarelik bir çalışma alanı için benim aldığım tekliflerin en ucuzu 10milyardı ( alçıpan+cam yünü ). Ses yalıtımı hafif malzemelerle olmaz.Daha doğrusu, kullanılan malzemenin yoğunluğu ile doğru orantılıdır.

Stüdyoda davul yoksa, bas gitar çalınmayacaksa alt frekanstaki seslerin yalıtımı esas problem olduğundan, daha ucuz çözümler olabilir. Ama iş tam bir stüdyo yalıtımıysa ne kadar para o kadar ekmek....

....

Ben zannetmiyorum abi kolay kolay bizim ülkemizde 10 milyar para verip de yalıtım yapan zihniyet sahibi kişilerin olduğunu... Adam strafor köpüğü yapıştırıyo duvara üstüne de yumurta sünger tamamdır. Ondan sonra davul hayvan gibi kulağı bitiriyo... Ha ona da çözüm var iki tane koyuyo monitör olayı bitiriyo... Al sana stüdyo...

memleketteki en büyük problem bu zihniyet problemi değil mi zaten? cevap evetse, düzeltmeye kendimizden başlayacağız :D

sonuçta adam gibi stüdyo az doğru ama adam gibi olanlara pahalı diye gitmiyoruz zaten :?:

arkadaşlar strafor denen sert köpükler(extrude polistren köüpükler) ne akustik için ne de ses yalıtımı için kullanılmaz..sadece ısı yalıtımı amacıyla kullanılır..paranızı boşuna sokağa atmayın..piyasadakiler haklı malesef..etkin bi yalıtım içim milyarları cepten çıkarmanız gerek...ama iki aşamalı olarak önce ses izolasyonu yaptıracaksınız..sonra da hacmin akustiğini düzenliceksiniz..ikisi ayrı şeyler aman karıştırmayalım..akustik düzenleme için kullanılan malzemeler gürültü denetimi(ses izolasyonu) için kullanılmaz aman dikkat!!!...ayrıca odanın 6 yüzünde de önlem almanız şart..almazsanız sabahın 3 ünde diyelim güzel güzel yalıtımlı odada çalışrken komşu gelip ne biçim yalıtım ulan bu diyebilir söliyim..:) kısaca kutu içinde ayrı bir kutu mantığı diyelim buna..ve dediğim gibi ses yalıtımı ucuz bir olay diildir..öle 1- 2 milyarla olmaz malesef

Merhaba arkadaşlar,

Geçmişten bugüne 3 adet stüdyo inşaa etmiş bir müzisyen olarak, "Uninvited" rumuzlu arkadaşın cevabı en doğru ve kalıcı çözüme ulaştıracak yöntemdir. Ses yalıtımı diye bir kavram yerine, "TİTREŞİM" yalıtımı üzerinde yoğunlaşılması gerekmektedir. Akustik düzenleme en son kat malzeme olup, halıflex bile bunun için yeterlidir. Paranızı ithal safsatalardan oluşan eciş bücüş malzemeler için sokağa atmayın.....

ilkokulda da bodrum katını konferans salonuna ceviriyolardı bizim duvarlardan yankı olmaması için yumurta kartonları toplanmıştı... yankı olmaması içib yumurta kartonları duvarlarınız için iş görür... ama kompleks olmıycak tabi :D bu ne lan yumurta kolileri demiyceksiniz

Yumurta kartonlarını yalıtıcı etkisi veya akustik düzenleme etkisi bir şehir efsanesinden ibarettir. İç akustiği daha kötü hale getirmekten öte iş yapmaz.

daedalus, uninvited ve Mr.Drummer73 doğru şeyler söylemişler.

arkadaşlar..akustik düzenleme yaparken hacim içinde sadece ince sesleri yutucu malzemeler kullanırsanız bas seslerin düzeyi yansımalarla tizlere göre oldukça yükseleceği için hacim içinde distorsiyon olur..o yüzden gözenekli malzemeleri öle hurra diye her köşe bucağa koymayalım..bu sefer de aşırı yutucu ortam olur..seslerinizi duyamazsınız..;)

arkadaşlar atıp tutuyonuz yok 10 miyar 2o milyar lira gibi rakamlar babalar benim bir yerden başlamam lazım örnek: beni bir futbolcu oalark düşünün yaşım henüz 15 amatör bir kulüpte top oynuyorum beni bu yaşta daha çömezken (çoramıkken) kalkıp ta atatürk stadyumun da gel antrenman yap burada çalış geliştir kendini yok efendim sen halısahada oynama yada salonda oynama mahallede oynama olukun bahçesinde oynama böyle olmaz böyle adam olamazssın mı diyeceksiniz kardeşim kim çamurlu sahada top oynamadan bir yerlere gelmiş. stüdyoya uyarla bunu param az 3-5 milyarım var anlat bana olabilecek en mantıklı yöntemi kendimce mütavazi çalışıp gelişecek bir ortam yaratayım çözüm yok hep ukalalık diz boyu anladık çok biliyosunuz heralda para da çok at tut ooh ne ala çözüm üretin insanlar gelişmek öğrenmek istiyor.
ama kimsede birşeyleri öğrenmeden deli gibi bir stüdyonun başına geçip tonmaister lik yapamaz hazmetmek lazım yavaş yavaş..... :)

alparslan sende haklısın.fakat söylede bir durum varki yalıtım birden fazla yapılacak bir sey degil.bir alet alırsın işini o an görür, ucuzdur.kendini geliştirince aleti satar daha iyisini alırsın.yalıtım maalesef böyle bisey degil.ha su konuda haklısın 3-4 milyarlık en iyi çözüm ne olabilir.o konusulabilir.
çok ciddi yalıtımlar 100 milyarıda buluyor neyazıkki.

Studyom için düşündüğüm yalıtım sistemi... Studyo 10m2 taban alnına ve 2,8m yüksekliğe sahiptir. Değerlendiriniz lütfen.

studyo.jpg

Arkadaslar daha once hic bir studyoyu yalıtmıslıgım yok. aslına bakarsanız hic bir yeri yalıtmıslıgım yok. bu durumda tecrubelerimden bahsetmiyecegim ama bir fizikci olarak teorik olarak bu isi nası en ucuza getirebiliriz bunun zihin antremanını yapıcam.

su fizik kuralını herkes bilir tahminim; ses ortam yogunlugu azaldıkca hızını ve dolayısıyla ulasabilecegi mesafeyi kaybeder. ornegin yogunlugu 1 olan suyun icin ses 4x hızıyla ilerlerken yogunluk 0.5 e dustugunde hız x e duser. (yaklasık olarak) simdi bu durumda komsulara temas eden satıhlardan mumkun oldugunca uzak durucaz.

oncelikle alt katınızda yasayan birileri varsa orda studyo kurmak gercekten zor olacaktır. cunku butun agırlıklar tabana etki edicek ve tabanda fazlaca hava boslugu bulundurmak zor olacaktır. bu yuzden ben yerle direk temas eden mustakil evleri ve bodrum katlarını tavsiye ederim. (komurluk depo vs. haric.) odanın tabanını sunta+halıfleksle kaplarsanız bu hem sesin gereksiz yankılanmasını hemde tabandan yatay dagılmayı onlemeye yetecektir tahminim.(buyuk olcude)

gelelim kalan 5 duvara. buralarda ustteki arkadasın yaptıgı gibi hava boslugu bırakmak mantıklı. ama bunları buyuk ve kalın parcalarla yapılmaması kanatindeyim. bunların su borusu kalınlıgında (tesisatta kullanılan döküm borulardan bahsediyorum) demirlerle (direk su borusuda olur) tavana ve duvarlara sabitlenmesi daha akıllıca. (kullanacagınız sabitleyicilerin demir olması lazım. zira celik kullanırsanız tavan ve duvarlar ustunuze cökebilir. (celik ve cimentonun (tuglanın) genlesme katsayıları farklıdır. demirle ise birbirine yakındır.) zamanla celikler yuvalarından kurtulabilir. bu yuzden studyonun icine bakan alcıpanların ustune bi kat daha sunta veya daha yuksek yogunluklu agac kaplanması mantıklı olabilir. en azından sabitleyicilerin temas ettigi yerlere) ayrıca duvarın ve alcıpanın hava bosluguna bakan kısımlarıda halıfleks ve/veya sungerle kaplanması gerek. (biri yeter 2 si birden ekstra butce yaratır.) zira ic yalıtımdan gecen sesler o baslukta yankılanabilir. istedigimiz bu degil.

ic duvarların ici: cam yunu guzel bi secim. mumkun oldugunca dusuk yogunluklu alın. cunku hicbir katı madde hava gibi yalıtım yapamaz.

studyoya bakan kısımlara geldik. bu kadar yalıtım yapıp oda icinde oda yaratıp hala ses geciyosa kutlarım o sesi :D (baslar gecer buna eminim) neyse. ic duvarlarda amacımız sesi dagıtmak. bunun icin mumkun oldugunca sert girintili cıkıntılı sungerler yerine yumusak girintili cıkıntılıları tercih etmek yegdir. (cok hafif gir. cık. olursa duz sungerden bi farkı kalmaz.) bunun icinde bu islerle ugrasmadıgım icin bulunurmu bilmiyorum ama konik veya altıgen piramit cıkıntıları olan sungerler kullanın (varsa konik) ve altına 5 cm kalınlıgında duz sunger koyun (yalıtımı arttırıyoruz.)

ve son rotuslar: egerki hala elinizde butce veya annenizin eski, atmak isteyipte kıyamadıgı, (mor :D) kadife gunes perdelerinden varsa; cıkıntılı (veya girintili) sungerin onlerine 1 veya 2 parmak bosluk bırakıp asın (hem akustiginizi super yapacak hemde yalıtımda ise yarayacaktır. inanmayan bos bi evde bi perde takıp bide takmayıp gitar calabilir. denemesi bedava)

Benim mantıksal yaklasımım bunlar. Fiyat olarak birsey diyemeyecegim buna ticaretle ugrasan arkadaslar bi hesaplama yapsın. sabitleyicilerden kac tane gerektigini nası yapılacagını falan filanıda insaat muhendizi arkadaslara bırakıyorum. ama benim tahminim bu yolla tas catlasa 2 milyara en kral studyoyu yaparsınız (iscilik dahil. ayrıca esas parayı iscilik, alcıpan ve cam yunu tutacaktır.)

Ayrıca Dreamkiller cam yunu direk duvara uygulanmaz yakar adamı demis ama nedenini acıklamamıs. adı ustunde cam yunu camdan yapılıyo. camı un ufak edip yapıyolar. dokundugunuz anda elinize ayagınıza binlerce ufak cam parcası giriyo. canınız bundan yanar.

Neyse cok yazdım gene acıkcası benim mantıksal sonuclarım bunlar. Hepside bana mantıklı geliyo :D bu yolla studyo yapıp guzel sonuc alan olursa bana ulassın hem bi ziyaret ederiz hemde patentini alırız :D

Saygılar...

Not: Tüm bu yazdıklarım fiziksel öngörüler sonucu zihinde olusturulmus zahiri yöntemlerdir. Denenip basarısız olunması durumunda sorumluluk kabul edilmez. Sorumluluk uygulayıcıya aittir. (Oh! Korku filmi gibi notumuda yazdım. Artık kimse denemez. :twisted: )

slaughter
hocam süpersin benimde kafamdan geçen rakamlar bu rakamlardı abi
ben izmirde gıga çarşısında sordum 10 metre karelik bir duvarı kapatacak taş yununune 40 ytl demiştiler çünkü. duvarlarımızı düşünüpte hasap yaparsak nekadar harcayacağımız ortada ve diger geriye kalan masraflarıda düşünürsek 1.5 -- 2 milyar gibi rakamı bulur bencede
hocam ben deniycem söylediklerinizi
bana mantıklı geldi. bilgilerini paylaştığın için çok teşekkür ederim. ;)

Geri