manyetik ve ampli empedansı

T

TIAMAT

merhabalar. bc rich warlock kullanmaktayım 2. el aldım üzerinde bcrichin kendi manyetikleri yok. düz siyah bişiler var. oldukca iyiler. ist.caravan ve ank.saklıkentte konser falan verdim. simdi manyetikleri degistirecem fakat manyetiklerin empedansı degisirse gitarında degisecek . bu ampi ile bir sorun yaratır mı. potansları degistirmem gerekirmi. ampilerin bir giris empedans sabiti varmdır. ve feedback bu yüzden mi olur.

emg 81 ci bir arkadas var. merak etme ya onu yada evulation alacam. ama emg icin cok tiz diyorlar bunuda syleyim sana.

Ben miyim o emg'ci? :)

Neyse soruna cevap, empedans farkı sadece pasif ve aktif manyetikler arasında göze batar, bu da demek oluyor ki DiMarzio alacaksan potları değiştirmesen de olur. Zaten EMG alınca kutudan sana emg'nin kendi potları çıkacak bir de onun için pot empedansı tutturmana gerek kalmayacak.

Fakat şöyle bir durum var o da aktif ve pasif manyetikleri aynı anda kullanmak isteyince, doğal olarak manyetikleri tek pot üzerinden kullandığından, güzel bir empedans farkı ve buna bağlı çıkıs seviyelerinde devasa bir uçurum olacak. Bunun önüne geçemeyiz o yüzden tüm manyetikleri tek tip (ya hepsi pasif ya da hepsi aktif) yapmaya bak...

Emg'ye tiz diyen 1-2 kişiyle ben de karşılaştım. Hayır çok tiz değil, emg'nin en temel özelliklerinden biri tüm ses frekanslarında birbirine yakın kazanç sağlamasıdır ki bu kazanç diğer manyetiklerden çok daha fazla yüksetir. (örn: dimarzio x2n: 500mV , Emg81: 1250 mV) Bu özellik sayesinde eq dan düşük kazançlı frekansları açmak yerine kulağına fazla gelen frekansları kısarak istediğin tonu elde etmene yardımcı olur. Böylece 2. bir amp uygulayarak oluşabilecek bozulmaları engellemiş olursun. Biraz karışık anlattım galiba??? Bu durum emg'nin karakteristik bir tona sahip olmamasına neden oluyor çünkü ses her frekansa aynı verimde çekilebiliyor.

Alır da sen de çok tiz olduğunu düşünürsün sen de tiz frekansı kısarsın. Kesin çözüm!

Amfilerin giriş empedans sabiti vardır mutlaka, hatta bazı amfilerin çift girişi bulunur.(Low ve high olmak üzere) Sanılanın aksine bu girişler 2 enstruman birden bağlamak için değildir. Low girişine yüksek çıkışlı aktif manyetikli gitarlar, high girişine ise düşük çıkışlı pasif manyetikl gitarlar takılır ki empedans farkı sorun çıkarmasın...

Kolay gelsin...

Geri