Mafya Dizileri

ORADA_OLMAYAN_ADAM demiş ki:
8) kendi degerlerinize sahip çıkmayıp sadece batı menşeyli dizilerin esiri olmuş kişilere söylenecek herhalde çok söz vardır

Kurtlar vadisi'nin Batı dizileinden farkını söylermisin? Orta doğunun (veya sen Batı dışında nereyi kastettiysen?) hangi ülkesi Siyah Takım elbiseyi kendisi üretti? Hangisi Mafya kavramını üretti?!..

kurtlar vadisi kalitesinde bir dizi degil batıda dünyada bile yoktur
Kesinlike böyle saçma bir dizi daha yoktur... olmasın da... :)

kurtlar vadisine sadece vurdulu kırdılı basit bir dizisiymiş gibi bakmak senaryosunda barındırdıgı ve çok önemli mesajları algılamamak her halde yalnız bizim insanımıza mahsus bir durum....... 8)

O dizinin senaryosunu eğer sen "gerçek", "mesaj kaygılı...". vb. diyorsan eğer, biraz şöyle temiz hava al derim sana.

Ya bir bölümünde; kamyonetin arkasına ayaklı makineli tüfek bağlanmış. Adam ayakta evi tarıyor. Evden de otomatik tüfeklerle buna ateş ediyorlar. Sadece evdekilerden ölenler oldu sanırım. Ayrıca o araç nasıl normal yolda gidebilir o halde?! O adam ayakta, hareket halineki o araçta o kadar insanı nasıl öldürdü?!..vb. vb.

Bence saçmalıktan başka birşey yok.

Sevenlerinin bence ciddi sosyo-ekonomik veya psikolojik sorunları olan insanlar olduğunu düşünüyorum ben. Kendilerini bir yere ait hissedemeyip, benliğini bu dizideki karakterlerde bulmaya çalışan insanlar....

Teşekkürler.

anarchist_hippy demiş ki:
Sevenlerinin bence ciddi sosyo-ekonomik veya psikolojik sorunları olan insanlar olduğunu düşünüyorum ben. Kendilerini bir yere ait hissedemeyip, benliğini bu dizideki karakterlerde bulmaya çalışan insanlar....

Teşekkürler.

Son görüşüne katılmıyorum. Bu bir televizyon dizisi, en nihayetinde kurgu. Gerçek değil. Ve her izleyeni kimlik bunalımında zannetmek de bence ayrı bir gaflet. Televizyon dediğimiz kara kutu, insanlar hoş vakit geçirsinler, iki kakara kikiri etsinler, yeri geldiğinde yüzeysel olarak birşeyler kapsınlar diye icat edildi. Eğlence, iletişim, vakit öldürme aracı... Tv'den aldığın bilgiyi hiçbir zaman için bir kitaptan edindiğin bilgilerle kıyaslayamazsın. O sadece belirli konularda kişiye yön verebilir ki, şu son yıllarda o özelliği de yitirmiş durumda zaten. Böyle olunca aklı başında insanın televizyonu bir eğlence, bir entertainment aracı olarak görmesi kadar doğal birşey olamaz. Nedir yani? 4 saat kesintisiz Türk Dış Polikası okumuşum, üzerine siyaset felsefesi kasmışım. Aynı anda fon müziği olarak da Return To Forever seçmişim mesela. Olamaz mı yani? Akşam vakti yemeğin üzerine daha fazla "kültür bombardımanı"na maruz kalmak zor geldiğinden kelli kanepeye uzanıp, Tv'de zap yapma keyfini yaşamayı haketmiyor muyum? Bu esnada en beğendiğim alternatifi seçemeyecek miyim? Discovery Channel'da yayınlanan Aslanların Cinsenl Hayatı belgeseli beni enterese etmiyor olamaz mı? Bir televizyon dizini izlemek beni psikolojik sorunlu mu kılıyor şimdi?

Hemen savunmaya geçmeye gerek yok. Orada bir genelleme yaptım. Çünkü ne yazıkki bunu seyreden, savunan ve "eğlence" (Entertaintment demene gerek yok bence...) olarak seyretmeyen insanların pek çoğunu incelersen malesef benim bahsettiğim sonuca varacaksın...

Teşekkürler.

bu diziler olduğu sürece ülkemizdede bu dizilerdeki kişilere özenerek suç olayları artık gösterecektir .bence bu dizilerin gösterimden kaldırılması gerekir.yoksa önüne gelen elinde bir silahla dolaşmaya başlıcaktır...

Tatildeydim... Yağenimde bizimleydi.. .

Ailesi ile Kurtlar vadisinin her bölümünü seyrediyor bu kişi. Bu sene orta okulu bitirdi. 1,80 boyu var... Basketçi. Sevgilisi var.

Çocuk sürekli mafya lideri gibi geziyor, kasıla kasıla böyle. Kız arkadaşıyla; "benimle çocuk gibi konuşma" (!) diyerek kavga ediyor. Nasıl ciddi ama. Duvarları yumrukluyor arkadaş.

Dahası var, ama yazdıkça sinirleniyorum ve üzülüyorum :?

İşte size bir "Kurtlar vadisi çocuğu örneği"...

Teşekkürler.

Tamam televizyonlarda yayınlanan çoğu şeyin bir fayda sağlar yanı yok ama bu ve bunu gibi dizilerin ülkemizdeki "maganda" sayısını arttırmaktan başka bir işe yaradığı yok

Eylül yaklaşıyor yine bütün diziler başlar allam ya 8O

Sadece konsept danışmanı; 2000'e Doğru dergisinden, bay pipo, binbaşı erseverin itirafları..vs gibi kitaplarından tanıdığım Soner Yalçın için bazı bölümlerini izlediğim fakat hippy'nin görüşlerine katıldığım; kabadayı, maganda, sözde delikanlı karakterlerini, racon tabir edilen anlayışı, egzantirik posta koyma laflarını türk gençlerine aşılayan gençleri sokaklarda siyah pardesü ile kolları sallaya sallaya dolaştıran olmasa da olur bir dizi!!

Hippy'ninkine benzer bir örnekte ben veriyim:
Babamın iş arkadaşının oğlu daha ortaokul öğrencisi.Çocuk siyah pardesülerle okula gitmeye başlayan ve asıl adı yerine "Çakır" adını kullanan biri oldu diziyle beraber :D

Herkese Saygılar..

Tempo dergisinde bir tartışma. Sanrıım bu ayki...

Orada oynayan birisi için, Alain Delon mu yoksa (üff diğerinin adını "yine" unuttum ya :( ) 'a mı benziyor...

Ya başka gündem mi yok ki ya?!

Ne bileyim, belki de hükümetin, mafyaların...vb.'nin halkı uyutmak adına destekledikleri bir dizi de olabilir...

anarchist_hippy demiş ki:
Tempo dergisinde bir tartışma. Sanrıım bu ayki...

Orada oynayan birisi için, Alain Delon mu yoksa (üff diğerinin adını "yine" unuttum ya :( ) 'a mı benziyor...

Ya başka gündem mi yok ki ya?!

Ne bileyim, belki de hükümetin, mafyaların...vb.'nin halkı uyutmak adına destekledikleri bir dizi de olabilir...

Al Pacino mu, Robert Deniro mu geyiği hoca o.Necati Şaşmaz hangisine benzio olayı sanırım 8O

aslında tüm mafya dizilerini bi katogeriye koyup da hepsini beraber yermek yada pohpohlamak doğru deil. mesela bilmem ne vadisiyle the sopranos u aynı kategoride eleştiremezsiniz. ama teoride ikisi de mafya dizisidir.... tabiyki bi çoğu kötü örnek olmaktadır. ve maalesef olmaya da devam edecektir...

şimdilerde tvlere genel izleyici şiddet 13 yaş üstü falan gibi kurallar koydular peki gazeteler dergiler ne olucak bi kaç dizi yüzünden baştan savma bi çözüm sorun diziler değil izleyici bu kadar idol yapıyosa onda bi sorun var...

Kesinlikle onaylancak bişi değil. Adam kalkıp rockçı satanisttir damgasını vuruyor fakat aynı adam kalkmış bu tür diziler peşinde koşuyor. Ne kadar güzel değil mi :?:

kimsenin bu dizileri savunmaya hakkı yoktur,gerçeği gösterse bile.küçücük çocukların beynine zehir gibi girer bu düşünceler,sonra bir bakarsınız yeni nesil sapık,katil olup çıkmış.
türk halkına hayret ediyorum,rating kazandırıp böyle,saçma salak dizilerin devamına nasıl yardım edebiliyorlar...

Geri