Custom Shop Fender almak

Merhaba, bir Tune-L çalışanı olarak dileyen herkesi daha önceden randevu almak kaydı ile ve tabiki stoklarımızda olması durumunda Fender Custom Shop gitar denemeye kendi ofisimize ya da bayilerimize davet ediyorum. İstanbulda Senkop ve Kıvılcımda, İzmir'de Zuhalde bir kaç adet olsa bile Custom Shop bulabilirsiniz. Eğer biraz gitar dan anlıyorsanız ne kadar farklı olduğunu ilk dokunuşunuzda, eğer amatörseniz bile kozmetiği ve işçiliği ile bu gitarların ne kadar özel olduğunu anlayacaksınız. Ve emin olun rüyalarınıza girecek gitarlar... Şuana kadar (2 sende...) 48 adet Custom Shop gitarın (teslim edilecek olanlarla birlikte) siparişini başarı ile tamamladık. Fiyatlar tahmininizden daha düşük. Bugün tüm vergiler ve orjinal aksesuarları dahil Custom Shop bir gitarı €2350 ~ $3000 ' dan başlayan fiyatlar ile sahip olabilirsiniz. Gitar centerda, thomannda yok ama Türkiye'de vade farksız kredi kartına taksitte var hee bide tüm vergiler dahil garantili tabi yine söylemek lazım... tabikide tercihlerinize göre fiyat artacaktır hatta limiti yok... Dilerseniz gövdesi altın bir gitar bile sipariş edebilirsiniz (dalga geçmeyin USA'da Fender Custom Shop atölyesinde gördüm :) 2 farklı Custom Shop üretimi vardır; Team Build ve Master Build. team build'de bir liste üzerinden gitarınızın gövde seçimi ile başlayıp tüm özelliklerini bu liste üzerinden seçebiliyorsunuz. Ortalama teslimat süresi team buildler için 6 ile 8 ay arası. Master Build'de ise dünyanın en iyi luthierlerinden dilediğinizi seçip Yuri, John Cruz... hayal gücünüzü zorlayıp dilediğiniz her şeyi yaptırabiliyorsunuz. Dilerseniz usta ile direkt olarak iletişime geçip detaylı bilgileri kendisine direkt olarak verebiliyosunuz. Burada saat başına bir ücret söz konusu. Teslimat süresi 6 ay ile 2 yıl arasında değişiyor. Bugün bir Yuri ya da John Cruz master build gitarı için en az 2 yıl beklemeniz gerekiyor. Fiyatlar ise ustaya ve ne istediğinize bağlı olarak €4900 - sonsuz aralığında değişiyor. Aklımızda hep bir Fender Custom Shop Lounge açma fikri var Lounge oluşturduk ama ne zaman gitar siparişi versek biz daha gitarları açamadan hepsi satılıyor. Ve tekrar min 6 ay diğer siparişlerimizin gelmesini bekliyoruz. Bu arada özel siparişlerde gitar kutusunu açan ilk kişi sahibi oluyor kesinlikle başka biri dokunmuyor... Sipariş konusunda ise yıllardır Fender markasına hizmet etmiş deneyimli personelimiz ile baştan sona kararınızda size yardımcı oluyoruz. Özellikeler belirlendikten sonra Fender ile iletişime geçip fiyat ve teslimat süresi belirleniyor ve onaylarsanız süreç başlıyor... www.tune-l.com heee ne squier'dan (ki yine bizim satışımızda) ne de başka bir gövdeden Custom Shop olmaz. Maalesef çok sevdiğim Barış arkadaşıma katıamayacağım. Kendisi davetlerimizi kabul etsede ofisimize bir gelse keşke :)

Custom shop açamadığınızı çünkü gelenin satılmasını şuradan alayabiliyoruz: http://www.bandirmahaber.net/2011/0...isi-aciklandi-ulkede-39-dolar-milyarderi-var/

Ayrıca Japonyadan daha fazla dolar milyarderimiz var ama Japonya dünyada ekonomide ya ilk 3 te ya da ilk 3 ü zorluyor. biz belki ilk 10 a girebilirmiyiz diye düşünüyoruz.Ben olsam her yere custom shop açarım para bol tabi nasıl paraysa artık...

az eleman çok iş :) kısıtlı bir kadro ile çok iş yapmaya çalışınca hatalar oluyor. yanlış etiketleme yapmışız uyardığın için sağol sağ bir gitar o flyod rose solak bir gitar bulmak biraz zor olabiliyor... EVH'ler var aslında çok iyiler Japon 1220€ gibi bir fiyatı var. Stoklardada fender olarak US Standard MN Olimpic white, Kurt Kobain Jaguar, meksika sandard rw sunburst.... ve çeşitli squierler var.. tabi bunlar depo stoğumuz bayilerde farklı modeelr olabilir...
Sevgiler

Custom shop açamadığınızı çünkü gelenin satılmasını şuradan alayabiliyoruz: http://www.bandirmahaber.net/2011/0...isi-aciklandi-ulkede-39-dolar-milyarderi-var/

Ayrıca Japonyadan daha fazla dolar milyarderimiz var ama Japonya dünyada ekonomide ya ilk 3 te ya da ilk 3 ü zorluyor. biz belki ilk 10 a girebilirmiyiz diye düşünüyoruz.Ben olsam her yere custom shop açarım para bol tabi nasıl paraysa artık...

yorumsuz... Ülkemiz demografik ve ekonomik olarak incelendiğinde bize yurt dışındaki üreticilerin söylediği ve devamlı baskı yaptığı üzere Almanyanın 2 misli daha büyük müzik enstrumanı pazarına sahip olmalıymışız... Gel gelelim kültürel açıdan incele birde... Memleketimzide altına elmasa mücevhere kdv alınmazken kaleme kitaba 18 kdv müzik enstrumanina 18 kdv artı bazı kalemlere 20% lüks tüketim vergisi alınıyorsa zaten bazı şeyleri tartışmak bile komik. Cihangirde iş yeri mal sahibim seda sayan ise daha ben nediyim artık... :)

Fender Custom Shop gitarlari bana hep overpriced gelmiştir. Bu konuda benimle aynı fikri paylaşan da baya bir insan var sanırım. Ama kimsenin parasının muhasebesini yapacak değilim tabii. Canı o gitarı isteyen, parası da varsa alsın. O fiyatlara o gitarlar az gibi geliyor bana yalnızca. Hem relic hem de custom düşünenler için bir sürü özel yapım gitar var piyasada. Aynı kaliteyi yarı fiyatına almak mümkün.

Bunun da ötesinde, bugün gördüğüm bir ilanda (yurtdışı), 71 model butterscotch Telecaster satıyor adam. 3900 euro fiyat koymuş. Yani bu civarda fiyatlara vintage gitarlar almak mümkün. Ben 72 Telecaster'ımı 2500 euro'ya aldım.

Fender Custom Shop gitarlari bana hep overpriced gelmiştir. Bu konuda benimle aynı fikri paylaşan da baya bir insan var sanırım. Ama kimsenin parasının muhasebesini yapacak değilim tabii. Canı o gitarı isteyen, parası da varsa alsın. O fiyatlara o gitarlar az gibi geliyor bana yalnızca. Hem relic hem de custom düşünenler için bir sürü özel yapım gitar var piyasada. Aynı kaliteyi yarı fiyatına almak mümkün.

Bunun da ötesinde, bugün gördüğüm bir ilanda (yurtdışı), 71 model butterscotch Telecaster satıyor adam. 3900 euro fiyat koymuş. Yani bu civarda fiyatlara vintage gitarlar almak mümkün. Ben 72 Telecaster'ımı 2500 euro'ya aldım.
Bence baya yanlis dusunuyorsunuz.Bu yorumlari yapabilmek icin bence 50-60 tane custom shop Fender denemek gerekir diye dusunuyorum.Cunku genel bir yargi belirtiyorsunuz burada.Bence diyerek cozulecek bir durum degil yani gitarlarin hepsini genellemissiniz.Bu demek degil ki kotu gitarlar da yoktur.Illaki vardir.Ama adi uzerinde custom shop.Yani bu gitarlar herkese hitap etmesi icin yapilmamis.Tonal olarak belli spesifikasyonlara gore hazirlaniyor.Iscilik olarak da kalite gayet ust duzeylerde ki bunu birden cok sayida denemis birisi olarak soyluyorum.Kalitesiz demediginizin farkindayim fakat fiyat olarak Fender overpriced kategorisinde kesinlikle degil.Gibson oyle PRS oyle.Baktiginiz zaman standart custom shop bir Les Paul 4000USD.Fender cok daha altina sunuyor custom uretim gitarlari.PRS seri uretim hizinda 15 bin USD fiyatli gitarlar yapiyor.Farkli tatlar ama iscilik ve malzeme kalitesini dusundugunuzde Fender uygun diyebilirim.Hani cok yuksek fiyatlarda bende katiliyorum size 15bin dolar vermemek lazim bir gitara ama Fender 2000dolara da custom shop satiyor 20000 dolara da.

Bence baya yanlis dusunuyorsunuz.Bu yorumlari yapabilmek icin bence 50-60 tane custom shop Fender denemek gerekir diye dusunuyorum.Cunku genel bir yargi belirtiyorsunuz burada.Bence diyerek cozulecek bir durum degil yani gitarlarin hepsini genellemissiniz.Bu demek degil ki kotu gitarlar da yoktur.Illaki vardir.Ama adi uzerinde custom shop.Yani bu gitarlar herkese hitap etmesi icin yapilmamis.Tonal olarak belli spesifikasyonlara gore hazirlaniyor.Iscilik olarak da kalite gayet ust duzeylerde ki bunu birden cok sayida denemis birisi olarak soyluyorum.Kalitesiz demediginizin farkindayim fakat fiyat olarak Fender overpriced kategorisinde kesinlikle degil.Gibson oyle PRS oyle.Baktiginiz zaman standart custom shop bir Les Paul 4000USD.Fender cok daha altina sunuyor custom uretim gitarlari.PRS seri uretim hizinda 15 bin USD fiyatli gitarlar yapiyor.Farkli tatlar ama iscilik ve malzeme kalitesini dusundugunuzde Fender uygun diyebilirim.Hani cok yuksek fiyatlarda bende katiliyorum size 15bin dolar vermemek lazim bir gitara ama Fender 2000dolara da custom shop satiyor 20000 dolara da.

Custom Shop'lar ne zaman bu kadar popüler oldu hatirlamiyorum. Bugun hepimizi gitar calmaya heveslendiren gitarcilari ve onlarin tonlarini bir dusun. Jeff Beck, Michael Schenker, Alex Lifeson, SRV, Jake E. Lee ve daha yuzlercesi. Bunlarin hicbiri Custom Shop kullanmiyordu. Yani "tonal olarak belli spesifikasyonlara göre yapiliyorlar" kismi beni acikcasi tatmin etmiyor.

Tona madem bu kadar etki ediyor; o halde seri uretimde gövdede y agacini kullanan Fender, custom shop'da z agacini kullaniyor. Seri uretimde a manyetigi, custom shop'da b manyetigi oluyor. Tabii aksamlar var bir de. Seri uretim gitarlarinda akord ehhh iste tutuyorken custom shop'larda istedigin kadar hirpala, akord hic bozulmuyor... Oturup da spesifikasyonlarini okumus degilim ama su saydiklarim benim kendi kulagima mantikli gelmiyor.

Benim teorim tam olarak söyle:

Fender, Gibson ve dahi digerlerinin yaptigi sey "business". Dolayisiyla piyasadaki musteri gruplarina göre urun yelpazesi yapiyorlar. Squier ögrenci modeliyken, custom shop ise gencliginde muzisyen olmak istemis ama ailesi Harvard'a gitmeye zorladigi icin avukat olmus ve cok iyi para kazanan kisilere yönelik bir urun. Sonucta piyasada bir gitara 5000 $ ve yukarisini verecek bir tuketici grubu var. Custom Shop olmasa idi, bu grubun harcayacagi paralari toplayamayacakti gitar sirketleri.

Bu söylediklerimden Custom Shop kullanicilarina elestiri getirdigim sonucu cikarilmasin. Hayir! Her kisi, kendi hesabini kitabini yaparak istedigi urunu istedigi fiyata alir. Bu satin alim rasyonel olmak zorunda da degil. Örnegin bizzat ben, les paul standard ve MIJ Stratocaster'i verdim, bu ikisinin karsiliginda bir gibson sg aldim. Buyuk ihtimalle cogunuz böyle yapmazdi.

Diyecegim o ki; iyi bir amfide 1500 $ bir seri uretim Fender ile 6000 $ custom shop arasinda ne ton, ne calis zevki acisindan 4 kati fark bulamazsiniz. Marjinal farklar olabilir.

Custom shop'larda 2000 $ lik gitar da var olabilir. Ancak benim gördugum custom shop musterileri 3500 - 4000 $ dan asagi para vermiyorlar bunlara. Ben de diyorum ki; o paraya stratocaster olsun, telecaster olsun vintage'ini alirsiniz. Hem de bunlar fiyatlarini surekli arttiriyor. Yatirim olarak bile dusunuebilir.

Fender, Gibson ve dahi digerlerinin yaptigi sey "business". Dolayisiyla piyasadaki musteri gruplarina göre urun yelpazesi yapiyorlar. Squier ögrenci modeliyken, custom shop ise gencliginde muzisyen olmak istemis ama ailesi Harvard'a gitmeye zorladigi icin avukat olmus ve cok iyi para kazanan kisilere yönelik bir urun. Sonucta piyasada bir gitara 5000 $ ve yukarisini verecek bir tuketici grubu var. Custom Shop olmasa idi, bu grubun harcayacagi paralari toplayamayacakti gitar sirketleri.

Tabi paraları asıl toplayanlar aslında diğer müşteri gruplarıyla hiç vakit kaybetmeden firmayı direkt olarak sadece zengin ve aptal kitleyi hedefleyerek kuran John Suhr, Tom Anderson gibi çakal businessman isimler. Yoksa kullanılan maple yine aynı maple. Değil mi ?

31132126450622025982310.jpg

Custom Shop'lar ne zaman bu kadar popüler oldu hatirlamiyorum. Bugun hepimizi gitar calmaya heveslendiren gitarcilari ve onlarin tonlarini bir dusun. Jeff Beck, Michael Schenker, Alex Lifeson, SRV, Jake E. Lee ve daha yuzlercesi. Bunlarin hicbiri Custom Shop kullanmiyordu. Yani "tonal olarak belli spesifikasyonlara göre yapiliyorlar" kismi beni acikcasi tatmin etmiyor.

Tona madem bu kadar etki ediyor; o halde seri uretimde gövdede y agacini kullanan Fender, custom shop'da z agacini kullaniyor. Seri uretimde a manyetigi, custom shop'da b manyetigi oluyor. Tabii aksamlar var bir de. Seri uretim gitarlarinda akord ehhh iste tutuyorken custom shop'larda istedigin kadar hirpala, akord hic bozulmuyor... Oturup da spesifikasyonlarini okumus degilim ama su saydiklarim benim kendi kulagima mantikli gelmiyor.

Benim teorim tam olarak söyle:

Bu söylediklerimden Custom Shop kullanicilarina elestiri getirdigim sonucu cikarilmasin. Hayir! Her kisi, kendi hesabini kitabini yaparak istedigi urunu istedigi fiyata alir. Bu satin alim rasyonel olmak zorunda da degil. Örnegin bizzat ben, les paul standard ve MIJ Stratocaster'i verdim, bu ikisinin karsiliginda bir gibson sg aldim. Buyuk ihtimalle cogunuz böyle yapmazdi.

Diyecegim o ki; iyi bir amfide 1500 $ bir seri uretim Fender ile 6000 $ custom shop arasinda ne ton, ne calis zevki acisindan 4 kati fark bulamazsiniz. Marjinal farklar olabilir.

Custom shop'larda 2000 $ lik gitar da var olabilir. Ancak benim gördugum custom shop musterileri 3500 - 4000 $ dan asagi para vermiyorlar bunlara. Ben de diyorum ki; o paraya stratocaster olsun, telecaster olsun vintage'ini alirsiniz. Hem de bunlar fiyatlarini surekli arttiriyor. Yatirim olarak bile dusunuebilir.

Hocam custom shop gitarin farki tamamen el yapimi olmasi(en azindan cogu firmada).Siz o saydiginiz muzisyenlerin Çin veya Amerika'da herhangi fabrikasyon bir gitari mi kullandigini dusunuyorsunuz?Saydiginiz her muzisyenin gitarindan sorumlu bir masterbuilder var.Gitar yapimi tamiri her islerine bu insanlar bakiyor.Bu insanlar da bizlere custom shop gitarlar sunan insanlar.Yani kisacasi sizin saydiginiz muzisyenlerin hepsi bir custom shop musterisi.Sadece gitarin uzerinde yazan bir ibare yok.Belli spesifikasyonlara gore yapiliyor cunku siz custom shop gitar siparisi vermeden evvel derdinizi anlatiyorsunuz adama.Gidip Kore'de bir fabrikada yapilmis bir gitardan istediginiz tonu alma olasiliginiz bu tarz ozel urunlere gore cok dusuk.Buna gore de fiyat artiyor.Ayriyetten bir gitarin malzeme olarak maliyeti bence 200 dolari gecmez ne olursa olsun(pirlanta kaplatmadigimizi dusunelim.).Gitara degerini veren isciligi bir yerde.Ben cokca amerikan strat caldim deluxeden tutun standartina RI serilerine.Cidden arada cok buyuk fark var.Ve bu buyuk fark iyi amfide ortaya cikiyor soylediginizin aksine.Hissiyat,titresim o kadar farkli ki calmadan anlasilamaz bence.

Bir de gorunus meselesi var.Gitarin gorunumunu acikcasi cok takmayan birisiyim.Fakat canim istedi gittim relic modelini aldim 800 dolar daha pahali olmasina ragmen.Bence sacma bir hareketti bu :).Ama burada bir dusunceyi savunmak yanlis zira insanlar nasil farkli ayakkabilar farkli gomlekler giyiyor bu da onun gibi bir durum.

Bir renault 5 ile işten eve gidip gelebilirsiniz, Ferrari Enzo ile de işten eve gidip gelebilirsiniz: Aradaki fark için ne düşünüyorsanız, gitarlar ve sahiplerinin ondan aldıkları kişisel keyif veya psikoloik tatminden anladıkları da odur. Bu da negatif bir anlam içermez.

Tabi paraları asıl toplayanlar aslında diğer müşteri gruplarıyla hiç vakit kaybetmeden firmayı direkt olarak sadece zengin ve aptal kitleyi hedefleyerek kuran John Suhr, Tom Anderson gibi çakal businessman isimler. Yoksa kullanılan maple yine aynı maple. Değil mi ?

Demek istediğini tam anlamadım. Eğer tahmin ettiğim şeyi diyorsan, yani ''JS ve TA sıradan malzeme ile pahalı gitarlar üretip aptal olanları çarpıyor'', bunu konumuzla hiç mi hiç ilgisi yok. Çünkü birincisi, bu bir free market. Üretici, istediği parçaları birleştirerek bir ürün yaratabilir ve bunu uygun gördüğü fiyata satabilir. Sattığı ürünün paketlemesi ve reklamı başarılıysa ve hedeflediği müşteri grubu için yaptığı analizi de doğruysa, bu yaptığı işten ekmek çıkarabilir.

Dikkat edersen ben buraya yazarken asla ne Fender veya diğer custom shop ları suçlayıcı bir dil kullandım, ne de bu ürünleri alanları aptal/zengin/kafasız/özenti olarak itham ettim.

Tüketicinin öncelikleri bireysel farklılıklar gösterir. Firmalar da tamamen ticaret sanatının inceliklerine başvurarak bu bireysel tercihlerden yeni pazarlar, müşteri ve ürün segmentleri yaratabilir. Bu bağlamda ne Fender'i ne de Suhr veya Anderson'u suçlamayız.

Üretici firmayı suçlayamayız. Peki tüketici?

Örneğin fiesta kırmızısı bir telecaster istiyorsak, ve benim gibi de solaksak (istediğimiz modelde ve renkte gitarı her yerde bulamıyorsak yani) ve belki ayda 10 bin dolar civarı para kazanıyorsak, gidip de böyle bir gitara 5 bin dolar vermezsek salağız. Hayat kısa ne de olsa! Bir gitarın fiyatının 5 bin dolar olması değil onu overpriced yapan. Şöyle diyeyim; şu aşağıdaki örneğimde mantık hatası varsa bana gösterin:

1) Eğer 68 model Fiesta kırmızısı, solak bir Telecaster'ı 5 bin dolara bulduğum halde gidip de onu almıyor, yerine custom shop'dan aynı fiyata ısmarlıyorsam
ya da
2) ABD de ve Avrupa'da onlarcası bulunan ünlü luthier'lerden birine fiesta red telecastar model bir gitar ısmarlayıp, üzerine istediğim pick up lardan tut, bigsby'e kadar ne istiyorsam, 3 bin dolara taktıracakken, tutup da custom shop'a 5 bin dolar veriyorsam

Ben şahsen kendi aklımdan şüphe ederim. O zaman tüm bu tercihler yerine gidip de custom shop'dan aldığım gitar overpriced'dır. Kendi aklımdan şüphe ederim ama başkasının aklı umrumda olmaz. Bu kadar yazmaktaki amacım, iyi bir gitara yüklü bir para harcayacaksak, custom shop'dan farklı alternatifler olduğunu göstermek. Sonra isteyen gidip istediğini alsın.

Custom shop olayı bence ne istediğini bilen gitarist için(ağacı donanımı vs vs vs) muazzam bir olay.Marka söylemiyorum "custom shop" muazzam bir olay.Ama kimisi gider fenderi tercih eder kimisi başka bir yerde yaptırır...
Birçok insan enstrumanından herşeyden evvel haz duymak ister.Nasıl haz alacağıda kişiye göre değişir.Kimi custom shopa sipariş verir kimi parça parça kendi toplar.Hatta forumda bile var adamlar kendileri yapmak istiyorlar.Olay bundan ibaret.

Yukarıda bir araba örneği vardı o da güzeldi.

Ethan Opium, ben tamamen dalga geçiyordum. Ne kadar yanlış düşündüğünüzü göstermek için o kadar abartmam gerekti. Bence çok netti. Özellikle resme bakınca. Eminim konu hakkında biraz bilgisi olan herkes anlamış ve iyi gülmüştür. Neyse.

Ethan Opium, ben tamamen dalga geçiyordum. Ne kadar yanlış düşündüğünüzü göstermek için o kadar abartmam gerekti. Bence çok netti. Özellikle resme bakınca. Eminim konu hakkında biraz bilgisi olan herkes anlamış ve iyi gülmüştür. Neyse.

20 yildir gitar calip elinden iyi kötu 14-15 gitar gecirmis biri olarak ben anlamadigima göre baska kimse anlamamistir. Hatta simdi ikinci defa yazip guya dalgani acikliyorsun ama ben hala anlamadim. Herhalde yapacagin esprileri ve gececegin dalgalari daha iyi hazirlaman gerekiyor. Böylelikle Hasan Mezarci nin dustugu durumlara dusmezsin.

Custom Shop olmasa idi, bu grubun harcayacagi paralari toplayamayacakti gitar sirketleri.

20 yıl gitar çalıp Custom Shoplar hakkında (hangi firma olursa olsun) bunu söyleyebiliyorsanız zaten anlamamanızı normal karşılıyorum. Bu ikinci mesajdan sonra da zaten emin oldum ki ne o headstock'u tanıdınız ne de hayatınızda Birdseye Maple gördünüz.

Bilmeden etmeden, son derece sığ bir ticaret kafasıyla yazdıklarınızla kendinizi düşürdüğünüz durumun farkında değilsiniz ve bana kişisel olarak sataşmaya kalkıyorsunuz. Bir de dünyanın en embesil videosuyla. Ve 37 yaşındasınız.

Yazık, ne diyim.

Dünyanın en önemli gitar üreticilerinden birinin en iyi gitarlarının konuşulduğu başlıkta aslında bütün olayın üç kuruş para olduğunu öğrendik, derinleştik sayenizde.

Bilmeden etmeden, son derece sığ bir ticaret kafasıyla yazdıklarınızla kendinizi düşürdüğünüz durumun farkında değilsiniz ve bana kişisel olarak sataşmaya kalkıyorsunuz. Bir de dünyanın en embesil videosuyla. Ve 37 yaşındasınız.

Yazık, ne diyim.

Dünyanın en önemli gitar üreticilerinden birinin en iyi gitarlarının konuşulduğu başlıkta aslında bütün olayın üç kuruş para olduğunu öğrendik, derinleştik sayenizde.

Oh! Erkeklerin hobileri üzerine sidik yarıştırdıkları forumların hep bir mastürbasyon alanı olup, üyelerinin % 98 inin de futbol fanatikleri ile kıyaslanabilecek halet-i ruhiyede olduğunu unutmuştum. (Yoksa Custom Shop konuşuyorken niye zahmet edip de -hem de fotoğraf yükleyerek- bird's eye maple'a getirmek istemiş olabilirsin konuyu? bak, hala anlamadım bunu. 3. defa). Buranın da egoların çarpıştığı bir ergen bahçesi olduğunu bana hatırlattığın için teşekkür ederim. Şimdi konuya gelelim:

Hatta madem futbola değdirdik, yine oradan alalım. Bugün nasıl ''futbol, yalnızca futbol değildir'' diyorsak ve bir futbol endüstrisinden bahsediyorsak, aynı şeyi müzik için de kullanabiliriz değil mi? Müzik, bir sanat dalı veya eğlence olarak değerlendirilebilecekken niye adına ''müzik endüstrisi'' denildiğini düşündünüz mü?

Ticari açıdan başarısız olmuş Fender'in (kötü ürünler çıkardığı için değil. Ama bunu anlamak için ekonomi bilginin sığ olmaması lazım. neyse..) tekrar manevrayı doğrultmasını sağlayan hamlelerden biridir Fender Custom Shop. 80 lerin ortalarında başladılar buna yanılmıyorsam. Fender'i Fender yapan modelleri, bu modelleri kullanan efsane olmuş gitaristleri şöyle bir aklında geçirebilirsen (ben 37 yaşındayım, aklıma daha fazla gitarist gelmesi normal o yüzden) bunların hepsinin Custom Shop Era'sından önce olduğunu görürsün. Bu yüzden Custom Shop, zaten tamamen ticari bir hamledir. Ticareti sığ da bilsen, derin de bilsen bunu anlarsın. Fanatik olmadığın sürece.

Lakin bu demek değil ki Custom Shop'lar kötü, gereksiz, değersiz, kaka. Hiç böyle bir şey söylemedim ta en başından beri. Hatta gün gelir, kendim de almayı düşünebilirim. Bunun için aylık gelirimin 10 bin doları bulup, halihazırda da orada burada görüp, beğendiğim 6-7 gitarı evimin bir köşesine koymuş olmam lazım ama. Sonra Custom Shop. Bu benim için böyle tabii. Dileyen, şu çocukların çok sık duyduğu geyikteki gibi klasikle başlar, elektroya geçerken Custom Shop'la geçer. Ben bu başlığa vakit harcadıysam, ''acaba Custom Shop almasak da onun yerine ne gibi alternatifler var'' diyenler varsa aramızda, kendimce yardımcı olmak için harcadım. Bunu anlayamayacak kadar kafası çalışmayan varsa, (o kadar imlaya, nokta ve virgüle dikkat ediyorum, anneye anlatır gibi anlatıyorum oysa) onlara yazık asıl.

Üstadlar ben tartışma konunuzu anlamadım kusura bakmayın...
Tartışma fender custom shop üzerine mi? Yoksa genel olarak custom shoptan mı bahsediyoruz?

Konuyu anlamsız yerlere çekip, inanılmaz tespitlerle hala üstün çıkma derdindesiniz. Oysa ki anlamamış olsanız da ne kadar yanlış düşündüğünüz malesef ortaya kondu bir kere, çok net bir biçimde. Sadece benim mesajımla da değil üstelik. Forumun tecrübeli isimlerinden biri gayet güzel anlatmış. Bense bir hata yapıp ortaya koyduğum ironiyi izah etme gereği duydum.

Dünyada isim yapmış önemli builderlar tamamen el işçiliğiyle, aylarca emek vererek, kullanılabilecek en iyi ton ağaçlarını kullanarak ortaya her biri ayrı bir sanat eseri olan gitarlar koyuyorlar. Bazı insanlar bu hizmeti alabilmek, enstrümanlarını istedikleri şekilde tam olarak özelleştirebilmek, bu süreçte enstrümanı yapan ustayla bire bir konuşabilmek, fikir alabilmek için iki yıla varan süreler sırada bekliyor. Hala paradan, ekonomiden hatta bu mesajları yazarken harcadığınız vakitten falan bahsedebiliyorsunuz.

Yukarda var aslında ama tek soru, yeniden: "Kaç tane custom shop gitar (marka hiç fark etmez) çaldınız da 6000$'lık gitarlarla 1500$'lık seri üretim gitarların arasında 4 kat fark olmadığını net olarak bilebiliyorsunuz ?"

Bence bilemiyorsunuz. Zaten bilmediğiniz için konu buraya kadar geliyor. Oturduğunuz yerden atıp tutuyorsunuz yok ticaret, yok para... Cevap veremeyeceksiniz yine. Başka başka şeyler anlatmaya başlayıp benden ne kadar üstün olduğunuzdan bahsedeceksiniz.

Bildiğimiz gitaristleri falan yarıştırmaya da hiç gerek yok. Eminim sizin babanız benimkini rahatça dövecektir.

Üstadlar ben tartışma konunuzu anlamadım kusura bakmayın...
Tartışma fender custom shop üzerine mi? Yoksa genel olarak custom shoptan mı bahsediyoruz?

Benim söylediğim herşey Fender Custom Shop için de geçerli genel olarak konuşmuş ve Suhr'den örnek vermiş olsam da. Ki John Suhr kendi firmasını kurmadan önce Fender Custom Shop'ta idi.

Tartışma konusuysa bu olayın para tuzağı olup olmadığı. :)

Fender Custom Shop müşterisinin aklından da şüphe edildi.

Benim söylediğim herşey Fender Custom Shop için de geçerli genel olarak konuşmuş ve Suhr'den örnek vermiş olsam da. Ki John Suhr kendi firmasını kurmadan önce Fender Custom Shop'ta idi.

Tartışma konusuysa bu olayın para tuzağı olup olmadığı. :)

Fender Custom Shop müşterisinin aklından da şüphe edildi.

Anladım ama ben mevzuyu halen anlamadım.Para tuzağı diyen adamda gidip almayıversin yaptırmasın ne diyeyim.Üzerine özel ölçülerde takım elbise diktirsende fabrikasyon takımdan pahalı olacaktır.Ama cuk diye üzerine oturur.Bunun tartışma kısmı fender custom shop paranın hakkını vermiyor kısmıysa parayı veren kurcalasın arkadaş bu tartışmayı valla çözemedim ben...

Pahalı diyen adamada neyi nasıl kanıtlarsınki onuda bilemem.Ne anlatıcaksın...

Dipnot: Ben konuya msj yazdım ama genel olarak custom shopla alakalı yazdım.Fender custom shop gitarım hiç olmadı ama inşallah olur.Negatif yorum yapan arkadaşların Fender custom shop gitar alarak memnuniyetsizliği varsa o ayrı ama gitar almadan etmeden konuşuluyorsa altı boş kalıyor.Custom shop gitar olarak grand master var bende.BÖYLE FABRİKASYON GİTAR GÖRMEDİM.Merak eden bana mesaj atsın gelsin baksın...

Geri