Paslanmış Manyetiklerin Değiştirilmesi?

Gitar çalmaya yeni başlayanlardanım malum,arkadaşımın eski gitarını aldım bu işe başlarken ,acemi olduğum için yeni gitara lüzum görmedim fakat bu gitarında manyetikleri paslanmış durumda,anladığım kadarıylada paslı manyetikleri değiştirmekten başka çözüm yolu yok...

Bu paslı manyetikleri yeni manyetiklerle nasıl değiştire bilirim?Biraz elektronik bilgisi istiyor anladığım kadarıyla bendede o yok...

Yardımcı olursanız çok sevinirim saygılar...

Paslanma için manyetiği değiştirmene gerek yok 320 ve 380 lik zımparalarla çok hafif uygulayarak pasını temizleyebilirsin (tabi mıknatıslarını).Daha sonrada metal parlatıcılardan sürüp ovaladıktan sonra temiz bir bezle parlatıcının fazlalıkları alarak parlak bir görünüm sağlayabilirsin.Üzerine koruyucu olarak serçe parmağının ucuyla sıvı cila sürebilirsin.Tabi bunları titiz bir şekilde yaparsan görüntüde iyi olur.Büyük bir hırdavatçıya gidersen saydığım malzemelerin hepsini bulabilirsin.

behicayhan demiş ki:
Paslanma için manyetiği değiştirmene gerek yok 320 ve 380 lik zımparalarla çok hafif uygulayarak pasını temizleyebilirsin (tabi mıknatıslarını).Daha sonrada metal parlatıcılardan sürüp ovaladıktan sonra temiz bir bezle parlatıcının fazlalıkları alarak parlak bir görünüm sağlayabilirsin.Üzerine koruyucu olarak serçe parmağının ucuyla sıvı cila sürebilirsin.Tabi bunları titiz bir şekilde yaparsan görüntüde iyi olur.Büyük bir hırdavatçıya gidersen saydığım malzemelerin hepsini bulabilirsin.

Aynen yukardakilerle bayağı bir temizlik mümkün. Aam ufak bir uyarı, mantiğin plastiği bu işlemler sırasında çizilebilir, onun için bu işlemleri bir saat tamircisi edası ile yapman gerekmekte.

Paslı manyetiklerden de hiç bi rşey olmaz bu arada, hadise sadece kozmektik haberin olsun.

B

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşlar verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim hergün kafeye gelip başlığa baktım bir umutla hiç cevap gelmemişti birden cevapları görünce çok sevindim...

Konuya dönersek,manyetiklerin olduğu kısma daha önce ,ayıptır söylmesei çay filan dökülmüş,ve sanırım nemli ortamlarda kalmış ve manyetikler paslanmış...

Şu an manyetiklerin ikisi çalışmaz durumda ,bende hiç anlamadığım için ne yapacağımı şaşırdım...

Bir kaç kişiye sordum onlarında bilgisi sınırlıydı bu konuda,onlarda en kesin yolun manyetikleri değiştirmek olduğunu söylediler...

Ama ben bu manyetikleri nasıl değiştireceğim bilmiyorum?

Ahmet gerçekten talihsiz bir durum olmuş.Manyetiklerinin kenardaki bantlarını çıkarıp oda sıcaklığında içini kurutmayı dene birkaç gün kalsın kendi halinde kurusun saç kurutma makinası,soba vb.kullanma.Yanlız bantları çıkarırken acele etme bobin tellerine bir zarar gelmesin.Eğer aktif çalışanlardan değilse çay dökülmesinden manyetiğin bozulacağını zannetmiyorum genede sen bağlantılarına bir bak temassızlık ya da başka bir neden olabilir.Eğer hiç uğraşmadıysan manyetikleri sen sökme biraz elektirik,elektronik bilgisi ve havyası olan bir arkadaşın varsa o yapsın daha garanti olur.Çıkardıktan sonra bir radyo,tv tamircisine götürüp çıkış değerlerine (ohm) bir baksın.Zannedersem 10-20 ohm arası değişiyor manyetiğe göre.Ben de bunları Sayın Barlo'dan öğrenmiştim.Bu arada herkese evinde havya takımı (lehim,pasta vb..),kargaburun,cımbız,tornavida,multimetre vb. gibi alet ve edevatlar bulundurmasını tavsiye ederim en azından gitar kablonuzu yada ufak tamiratlarınızı kendiniz yaparsınız.Hem hesaplı olur hem de inanın çok keyif alırsınız.

Kusura bakma yanlış anlamışım çay hadisesi önceden olmuş,neyse o zaman dediğim gibi bağlantılarına bir bak herşey normalse bildiğin ya da öğreneceğin bir müzik mağazasının teknik servisine götür baksınlar.Çalışıyorsa durduk yere masraf yapma ama manyetikte tamir masrafını kurtaracak kalitede mi bir de öyle bir durum var onuda sen bilebilirsin.

Geri