Gibson Ve Shred&sürat Meselesi

Yaptım gecenin üçünde, 3 tane; bir clean bir drive bir de full distortion ile. Marshall JCM900 amfiyle. Üçü de you tube'a yüklenince birlikte atarım. Kendimi de videoya almayı hiç sevmiyorum, sabahın köründe ne çalacağımı da bilemedim, ama şu anda you tube daki videolarından biraz daha iyi oldu hiç değilse sound daha iyi.
Yaptım gecenin üçünde, 3 tane; bir clean bir drive bir de full distortion ile. Marshall JCM900 amfiyle. Üçü de you tube'a yüklenince birlikte atarım. Kendimi de videoya almayı hiç sevmiyorum, sabahın köründe ne çalacağımı da bilemedim, ama şu anda you tube daki videolarından biraz daha iyi oldu hiç değilse sound daha iyi.

Ellerinize sağlık. Gecenin 3 ünde o amfiyle gitar çalabiliyorsanız çok şanslısınız :)

bi de burdan yoklayayim o_O

ahali,
bir sorum var, saat gec oldu beynim durdu ve gozlerim yamuldu size soracagim. cevap verirseniz cok sevinirim.

Ibanez Paul Gilbert Signature gitar mi alsam diye dusunuyorum, Les Paul mu? Benim icin oncelik gitarin klavyesi. Les Paul'lerin de sanirim 3 tür klavyesi var birincisi Rounded Neck. Bu en kalin olani dogru mu? Bir tane Slim Taper var. Bu da 60's diye geciyor ve en ince olani degil mi? Bir tane de ikisinin arasi olan var.

Bu noktaya kadar dogruysa linkteki Paul Gilbert'in gitarinin klavyesi hangi Gibson Les Paul klavyesine denk dusuyor?
http://www.ibanez.co.jp/products/eg...2&color=CL01&year=2013&cat_id=1&series_id=161

tesekkurler simdiden..

Kerem selam,

çok vaktim yok ama şunu buldum: (paste ederken kayıyor haliyle:))

Neck typeYearsScale lengthWidth at nutWidth at last fretThickness at 1st fretThickness at 12th fretRadius
Fireman 2009 628mm/24.74" 43.5mm 56.8mm 22.5mm 26mm 305mmR
FR J Custom 2010 648mm/25.5" 43mm 58mm 18mm 20mm 430mmR

Bulduğum Gibson neck profie speclerinin hepsi inch olarak vardı, o yüzden karşılaştıramıyorum, belki yardımcı olabilir.

selamlar!
(Ben de buradan kopyalayip baska yere yapistirsam duzelir mi acaba? :p )

bu FR J Custom, Ibanez mi oluyor? bakindim bi ama oyle bi gitar bulamadim.
Benim tam ayarlama yapmak istedigim (inch olarak yazilsa bile) linkteki Paul Gilbert (iceman model olan) gitarin klavyesinin olculeri hangi Gibson modelinin klavyesi ile birebir uyusuyor veya uyusmuyorsa hangisine en yakin. -İleriye yonelik- gitar alma dusuncem var kafamda beliren modellerden deneme sansim olmayanlari en azindan teoride eleyim diye dusunuyorum.

cok da tesekkur ediyorum zaman ayirdigin icin (y)

videolar çok iyidi.Müstakil evin gözünü seveyim Hele ki bir de İstabuldaysa.. 64 m2 eve 1000-1500 tl kira veriyoruz!!

Sg nin alt boynuzda korkum var alt fretlere inerken elim sıkışacak gibi duruyor :) gerçi 22 fret .. sanırım lp den daha rahat sap profilleri var ama görüntüsünden ötürü hiç seçeneklerim arasında olmadı onun için de bir deneyeyim demedim.

selamlar!
(Ben de buradan kopyalayip baska yere yapistirsam duzelir mi acaba? :p )

bu FR J Custom, Ibanez mi oluyor? bakindim bi ama oyle bi gitar bulamadim.

cok da tesekkur ediyorum zaman ayirdigin icin (y)

Gitar Iceman değil, Fireman olarak geçiyor (FRM:)) sap profili fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla geleneksel Ibanezlerden daha etli. o yüzden yapıştırayım dedim ölçülerini. Sanırım 60's slim taper'a yakın ama emin değilim, Gibson'lar hep inch'le çıktı karşıma dediğim gibi.

Dogru dedin Fireman modelin adi. Ben icemanden uyarlama oldugu icin oyle yazmisim birden. Ibanez'den biraz kalin ama gene de Gibson'dan inceyse kurtarir gibi geliyor. İste yandimin ulkesinde yok ki gidip deneyeyim. Oteki "f" delikli olan PGM var sadece benim denk geldigim. Elimde cetvel bi nut olcuyorum, bi genislik olcuyorum, bi uzunluk olcuyorum. Ordan inch'i 2.54'le carpip santime donusturuyorum sonra boyle ittirme kaktirma sorularla fikir sahibi olmaya calisiyorum :dead:

Dogru dedin Fireman modelin adi. Ben icemanden uyarlama oldugu icin oyle yazmisim birden. Ibanez'den biraz kalin ama gene de Gibson'dan inceyse kurtarir gibi geliyor. İste yandimin ulkesinde yok ki gidip deneyeyim. Oteki "f" delikli olan PGM var sadece benim denk geldigim. Elimde cetvel bi nut olcuyorum, bi genislik olcuyorum, bi uzunluk olcuyorum. Ordan inch'i 2.54'le carpip santime donusturuyorum sonra boyle ittirme kaktirma sorularla fikir sahibi olmaya calisiyorum :dead:

Konuyu başından takip etmedim ama etli ibanez neckler bildiğim kadarıyla frm ve dn serisinde. FRM'yi bende çalmadım ama resmi sitedeki tanıtım filmini izledinizmi? yani o single'lar bir LP'e göre bence çok cılız tınlıyordur :) onun haricinde sap uzunluk (scale) ve kalınlığı yakın diye biliyorum.

Gibson'dan incedir ama ben de single manyetik olayına katılıyorum. Keşke bir yerde bulunabilse de denenebilse.

Kişisel tecrübemi de paylaşayım. Epiphone LP gitarımda slim taper neck vardı, çok ince olmamasına rağmen oldukça rahattı. O vakitler diğer gitar Jem7V olduğu için kıyaslamıyorum bile sap profillerini. Şimdi LP traditional var 50's rounded neck var, sap baya kalın ama ilginç bir şekilde slim taper kadar rahat bir tuşesi var. Deli gibi solo, shred yapmadığım için benim beklentilerim için iyi ama üst perdelerde biraz gezindikçe haliyle bilekte ağrılar başlıyor. Ellerim küçük, parmaklar kısa, ergonomik bir gitar değil o açıdan. Gibson'da bir de "baseball bat" dedikleri sap profili var ki hiç denemedim, adından mütevellit sanırım onda sadece nothing else matters çalabilirim.

Haa oyleyse iyi. Ama iste boyle sirf "oo iyi inceyse hemen siparis vereyim gelsin" de denmiyor İlla ki almadan once bi calmak gerek. E hicbir yerde de yok, calip bakamiyorum :cry:
Rounded neck, baseball bat dedigin hic bana gore degil. Elim ve parmaklarim uygun ama cok buyuk hamallik geliyor bana oyle agir ve kalin saplarda calmak. Yani rahat rahat takilmak varken dedigin gibi bilegi yormamak varken, niye..?

Bu arada FRM100 çin uretimiymis. Paul Gilbert'a ozel japonya'da mi yapiliyor yoksa o da çin uretimi mi kullaniyor acikcasi merak ettim ama bu haberle direksiyonu hafifce Gibson'a dogru dondurdum.

Bir de Gibson tradition, historic'lerin de sap olculeri farkliymis. Yani neredeyse her modelin, her alt partisi birbirinden ayri olculerde uretilmekte. Bilmiyordum bunu. Uykusuz gezindigim birkac yabanci forumda denk geldim. Anladim ki en son nokta bir "Gibson Shop"a gitmek ve anca o sekilde uzunca deneye deneye bir tane almak. :oops:

Kasa rahat olduktan sonra bence her türlü hareketi rahat rahat yaparsın. Kucağında dururken herhangi bi yerini rahatsız etmiyorsa gitarla kendini rahat hissediyosun ve sanki bi uzuvun gibi kullanabiliyosun. Yani ben böyle düşünüyorum...

K_r_m yakın bir arkadaşımda PGM500 var. Sapı o kadar ince ki en ince Gibson, o kadar ince olamaz düşüncesindeyim. Bildiğin kağıt gibi. Patates gibi ellerime rağmen bir an ben de kendimi daha hızlı çalarken buldum. Sevemediğim bir karakteristik tonu vardı aletin. Tizleri çok abartılı geldi bana. Ne kadar amfiden kıstıysam da istediğim gibi dizginleyemedim. Humbucker neck bile bariz tiz geliyordu. Strat single bridge pozisyonundan da tiz. Sakın denemeden alma, beğenmeyebilirsin. Arkadaşım fena bir Paul Gilbert fanı olduğundan gitarı elinden düşürmedi, o karakteristiğini de çok beğendiğini söylüyor. Etrafta PGM100 görürseniz de haber verin. Floyd Rose bir PGM aramaktayız.

Bana biraz klavyesi genis gozukuyor PGM300 serisi. İnce ama genis olunca da teller arasi mesafe aciliyor. Denemedim tabi, gordugum kadariyla yorum yapiyorum. Zuhal'e bir ugrasam orada vardi deneyecegim.
Floyd'lu bir gitarina denk gelirsem de haber veririm tesekkurler bilgi icin (y)

Geri