Kapitalist ahlak?!

Norton_Antor demiş ki:
ben hiçbirşeyin yanlısı değilim ama kaitalizm çok normal birşey aslında.yani doğa kanununun kansız ersiyonu.güçlü olan ayakta kalır doğada da .bu kadar basit.yani insanların yarattığı birşey yok aslında.

Ah sen benim bir karşıma çıksanda güçlü olan ayakta kalsa...

Lidyalıları, lidyalılar zamanında öpmek lazımdı yoksa kapitalizm bu derece hat saffaya ulaşmazdı kardeşim ... Anadoludan gelme bir Prof. gibi konuştuğumun farkındayım neyse.. :mrgreen:

Bi karakatür vardı ya..

Adam türklere özgü donu ve göbek kasıyla, çıkmış cama evin önünde top oynayan veletlere ciğ ciğ bağırıyor... Tabi topta cama toslamış ondan... hani türklere özgü ya.. mahallede top oynayıpta camı kıran kısa donlu çocuklar..

Göbekli Amca bağırıyor:
-Ulan topunuzu keseyim mi lan keseyim miiii...!!
Hınzır Veletten Cevap:
-Kes yine alırız.. hehehhihei..;))))))
Apışıp kalan Göbekli Amca:
-Uhuuu .. Kapitalist p..çler.. ;((( :cry:

anachis_hippy anlattıklarında sonderece haklısın, bir bakıma aynı düşünüyoruz.
Ama atladığın bir şey var, ya böyle olmasaydı hayat nasıl olurdu bir düşünsene.
Bu düzeni birileri bir şekilde oturtmuş, insanlar bir şeyleri elde etmek için karşılığında birşeyler veriyor o ya da bu bir şeyler feda etmek zorunda kendinden.
Her neyse dediğim şu ki;
hayatta kıtlık diye bir şey var, Adam SİMİT'in buluşuydu yanlış hatırlamıyorsam kıtlık denilen şey.
Bunu da göze alarak bir kez daha düşünecek olursan, hayat bu düzende olmasaydı eğer nasıl olurdu sence?

kapitalizmin en güzel zaaflarını bi o kadar güzel göstermişsin walla bu anlattıklarını anlamak istemeyenler yönetiyo bu dünyayı sorun orda..Tebrik ederim..

kapitalizmden baska alternatif bi sistem yok...
hangi sistem olursa olsun gelir dagilimindaki adaletsizlikler giderilemez.
hepimiz 1 ekemek yiyelim falan yalan yani.bunda bile bi adaletsizlik var...

wherewasmymind demiş ki:
Yalan olacak birşey yok.Bir ekmek bir insan diyede birşey yok.Mevcut düzenden daha iyi olacağı apaçıkken nasılda görmezden gelebiliyorsunuz bazı şeyleri şaşıyorum cidden.

Madem bir düzensizlik mevcut o zaman düzensizlik içinde düzen oluşturacağız.Yediğimiz ekmekten yola çıktıysak yediğimiz ekmeği paylaşacağız illa bir ekmek bir kişiye düşmek zorunda değil.Beyinleri eğitecek insanlığa kazandıracağız sonra gerisi gelicek.Çalışacak insan çoğaldıkça yenecek ekmekte artacak o zaman kime ne kadar ekmek düşmüş hesabı yapmak yerine üretilen ekmeği herkesle paylaşacağız.Marka bağımlısı olmayacak kendi ürettiğimiz pantolunu kendi insanımızla aynı anda giyeceğiz.Bir kimseye kendini beğendirmek için uğraşmak yerine tüm insanları beğeneceğiz çünkü bu niyetle yola çıkmaktan başka çaren olmayacak kime ne havası atacaksın ki!Bunlar ütopya değil insani gerçekler görmeyenler utansın!

temel ihtiyaclar olan su ve yemeği parası olmayanın elde edememesi elbette ki yanlış

fakat buradan bunlara hiçbirsey yapmadan ulasılabilmesi gerektiğini de cıartmamak lazım

herkez elinden geldiği ölçüde çalışıp, üretip, ürettiği kadarını tüketmeye veya elde etmeye razı olmalıdır.

asıl olarak günümüze hakim sistemde,niçin kimilerinin hakettiğinden fazla, kimilerinin ise az elde ettiğinin tartışılması gerekli bence!!

BilimTekYoldur demiş ki:
wherewasmymind demiş ki:
Yalan olacak birşey yok.Bir ekmek bir insan diyede birşey yok.Mevcut düzenden daha iyi olacağı apaçıkken nasılda görmezden gelebiliyorsunuz bazı şeyleri şaşıyorum cidden.

Madem bir düzensizlik mevcut o zaman düzensizlik içinde düzen oluşturacağız.Yediğimiz ekmekten yola çıktıysak yediğimiz ekmeği paylaşacağız illa bir ekmek bir kişiye düşmek zorunda değil.Beyinleri eğitecek insanlığa kazandıracağız sonra gerisi gelicek.Çalışacak insan çoğaldıkça yenecek ekmekte artacak o zaman kime ne kadar ekmek düşmüş hesabı yapmak yerine üretilen ekmeği herkesle paylaşacağız.Marka bağımlısı olmayacak kendi ürettiğimiz pantolunu kendi insanımızla aynı anda giyeceğiz.Bir kimseye kendini beğendirmek için uğraşmak yerine tüm insanları beğeneceğiz çünkü bu niyetle yola çıkmaktan başka çaren olmayacak kime ne havası atacaksın ki!Bunlar ütopya değil insani gerçekler görmeyenler utansın!

surda son cumlelerin gercekten insanı gercek,boyle olmali ve gelir dagılımı daha dengeli ve egitim seviyesinin daha yuksek oldugu ulkelerde bu anlayıs vardır.bu anlayıs zaten olmalı ama bunla bıyerlere varmak zor otesi,cok ufak bı dusunce bu.
sımdı konu egitime geldi;egitim seviyesi cok yuksek ulkelerde bile kapitalizm carkları takır takır aralıksız donerken turkiyede ne yapilabilirki;burda da Turkıyeye geldik genelden ama boyle...

muratzeki demiş ki:
temel ihtiyaclar olan su ve yemeği parası olmayanın elde edememesi elbette ki yanlış

fakat buradan bunlara hiçbirsey yapmadan ulasılabilmesi gerektiğini de cıartmamak lazım

herkez elinden geldiği ölçüde çalışıp, üretip, ürettiği kadarını tüketmeye veya elde etmeye razı olmalıdır.

asıl olarak günümüze hakim sistemde,niçin kimilerinin hakettiğinden fazla, kimilerinin ise az elde ettiğinin tartışılması gerekli bence!!

uretilen kadar tuketmek;zaten kapitalist ürettiginin cogunu elinden aliyo.
buna da razi olmak zorundasın,yoksa zaten ac kalırsın.
bolusumdeki adaletsizlige gelince;basit.carki donduren en onemli sey bu zaten,burda dengeyi saglamak imkansiz....

_sevals_ demiş ki:
anachis_hippy anlattıklarında sonderece haklısın, bir bakıma aynı düşünüyoruz.
Ama atladığın bir şey var, ya böyle olmasaydı hayat nasıl olurdu bir düşünsene.
Bu düzeni birileri bir şekilde oturtmuş, insanlar bir şeyleri elde etmek için karşılığında birşeyler veriyor o ya da bu bir şeyler feda etmek zorunda kendinden.
Her neyse dediğim şu ki;
hayatta kıtlık diye bir şey var, Adam SİMİT'in buluşuydu yanlış hatırlamıyorsam kıtlık denilen şey.
Bunu da göze alarak bir kez daha düşünecek olursan, hayat bu düzende olmasaydı eğer nasıl olurdu sence?

Bu başlığı takip ediyordum ancak silinmiş sanırım... Mail gelmedi. Bende bakamadım... Gecikmiş cevabımı vereyim...

"Bu düzen olmasaydı" demişsin. Bu düzen olmasaydı diye birşey yok. Çünkü kapitalizm kendi içerisinde üretim "anarşisi" ile çalışır. Genel kuralları anarşisttir. Sadece genel kurallar vardır. Onların çerçevesinde yaşarsın. Bunun için özgürlükçü olarak geçer. Bunun için de çok fazla israf vardır. Aklınıza gelecek tüm Dünya kaynaklarında israf söz konusudur. Komünzim bunun karşısında daha planlıdır. Dolayısıyla israf en azdır ve üretim kişinin değil, toplumun yararınadır.

Yani, kapitalizm tarih sürecinde nasıl oturduysa, komünizmde aynı şekilde oturabilir. Tek sorun, ortaçağ sonrası kapitalizm'in dinamikleri nasıl oluştuysa, günümüzde de komünizm'in dinamiklerinin oluşmasıdır... Bu da zamanla olacak birşeydir. Bizlerin elinden tek gelen ise bu süreci hızlandırmaktır...

Çünkü tarihsel süreç olarak orta çağdan çok farklı bir yerdeyiz. O zaman üretim biçiminde değişim olmuş ve bu değişim sonucunda bir toplumsal dönüşüm yaşanmıştır, ekonomik değişim ile toplumsal değişim paraleldir. Ancak şimdi üretim biçiminde bir değişim olmadığından, coğrafi keşifler yaşanmadığından kapitalizme dönüşteki kadar kolay bir dönüşüm olmayacaktır. Günümüzde değişenler üretim ilişkileri ve pazar sıkıntısından dolayı sıkışmış ekonominin yönüdür. Bundan dolayı da zor ama kesin bir dönüşüm yaşanacaktır gelecekte...

wherewasmymind demiş ki:
bu duzen olmasydi kesinlikle kaos olurdu....
wherewasmymind demiş ki:

Kapitalizm'in tarihteki tüm sistemlerin olduğu gibi her zaman bir alternatifi vardır!... Şu anda komünizm'dir. Gelecekte belki de başka birşey... Ama mutlaka vardır, olacaktır da. Çünkü kapitalizm mükemmel değildir. Aksine oldukça eksik ve hatalıdır.

Rhombus666 demiş ki:
kapitalizmin en güzel zaaflarını bi o kadar güzel göstermişsin walla bu anlattıklarını anlamak istemeyenler yönetiyo bu dünyayı sorun orda..Tebrik ederim..

Bizlerin toplum olarak elimizden gelen tek şey, gerçekten toplum olmak ve işte o yöneten kişilerin elinden yönetimi almaktır...

anarchist_hippy demiş ki:
Bu arada Adam smith bize Adam SİMİT'de oldu ya.. helal ;)

geçmiş zaman hafızam pek kuvvetli değildir, biz arkadaşlarla aramızda
simit adam derdik, ordan öyle aklımda kalmış olmalı.

düzelttiğin için saol... bilgi birikiminin sağlam olduğu kesin bu konuda taktirimdesin.

Hep böyle olmadımı, birileri yönetimi hep devraldı ve sonuç ..?
Evet neticede hep aynı..

Bu potansiyeli kedisinde bulan, gerçekten ben bu
düzeni baştan yazacağım diyen biri varsa çıksın.

Gerçekten toplum nasıl olunur bunu bileniz varmı yada bunu bilipte kendi payına düşeni yapanınız..?

_sevals_ demiş ki:
Hep böyle olmadımı, birileri yönetimi hep devraldı ve sonuç ..?
Evet neticede hep aynı..

Bu potansiyeli kedisinde bulan, gerçekten ben bu
düzeni baştan yazacağım diyen biri varsa çıksın.

Gerçekten toplum nasıl olunur bunu bileniz varmı yada bunu bilipte kendi payına düşeni yapanınız..?

İşte yukarıda anlatmaya çalıştığım sorun tam burada. Komünizm'de yönetim kvramına yer yok. Toplum kendisini yönetir. Bunun için sivil toplum örgütlerinin geliştirilerek toplumun devleti yönetmesi sağlanmalı ve sonrasında da toplum devleti tasfiye etmelidir. Tıpkı Antonio Gramschi'nin söylediği gibi ;)

Kapitalist ahlak ya da daha doğru bir deyimle bir ahlakı içeren bir bilim olarak iktisat, 1929 buhranında sonra John Maynard Keynes'in fikirleriyle ortaya çıktı.J.M.Keynesi klasiklerin insan davranış ve eğilimlerini dikkate almamasını, insanı zevk-zahmet hesabı yapan yaratıklar olarak görmesini eleştirdi.Beklentiler, iç güdü, sosyal eğilimler gibi ahlaksal konuları inceledi.Ayrıca "İktisat bir ahlak bilimidir." sözünü de söylemiştir.Ancak kendisi de para talebi, çarpan ve hızlandıran gibi hesaplamalarla bazı konularda klasiklere yani pozitif iktisatçılara yaklaştı.

J.M.Keynes iktisada ahlakı sokan en önemli kişilerdendir.Kurduğu ekonomik politikalar normatif iktisat çerçevesinde ele alınmakta olup devlet müdahaleli serbest piyasa ekonomisinin temelini oluşturmaktadır.Ancak o da matematiksiz, soyutlamasız, modelsiz iktisat olmayacağının farkında olduğundan pozitif iktisattan da kaçmadı.(Kaçamazdı da olayın tüm zevki pozitif iktisatta :D )

Geri