Kapitalist ahlak?!

lidyalılar parayı bulmasaydıda kapitalizm olurdu trampa sistemiylede kapitalist bir toplum yaratılabilirdi tek fark değişim aracı olurdu bu sefer bakır çömleği çok olan güçlü olabilirdi yada daha çok hayvan yakalayan bireyler vs.. vs..
kapitalist sistemi ben gayet mantıklı buluyorum çünkü örn:almanyada bir yılda tüketilen soda parasıyla afrikadaki tüm açlar doyurulabilir..yada amerikadaki evcil hayvan sahiplerinin hayvanlar için yaptığı harcamalarlada bu iş yapılabilir.(bunlar araştırılmıştır yani sallamıyorum) ama malthus un nüfus teorisine göre (malthus çok karamsar bir iktisatçıdır bilen bilir) insan nüfusu katlanarak artış gösterir..bu sene insanlar sodalarından fedakarlık edip açları doyururlarsa seneye afrika nüfusu 2 katına çıkar..çünkü ölümle nüfus kaybı çok aza ineceği gibi insanlar genel ihtiyaçlarını eksiksiz karşıladıklarından üreyeceklerdir..böyle bir durumda kapitalizme lanet okuyup bunda ahlaklı bir yön yok demek yanlış olur..çünkü insanlarında aynen hayvanlar gibi hayatlarına devam edebilmeleri için zayıfların ortamdan ayıklanması gerekiyor(doğal seleksiyon)evet kapitalizm ahlaklı değil ama hayvanlar alemindede ahlak yok..tek fark onlar düşünceleriyle yada emekleriyle savaşamadıkları için birbirlerini parçalıyorlar insanlarsa bunu keşfettikleri en medeni yoldan yapıyorlar..

wherewasmymind demiş ki:
kapitalizmden baska alternatif bi sistem yok...
hangi sistem olursa olsun gelir dagilimindaki adaletsizlikler giderilemez.
hepimiz 1 ekemek yiyelim falan yalan yani.bunda bile bi adaletsizlik var...

wherewasmymind kendisi benim sınıf arkadaşım olur. Konuyu güzel özetlemiş.
Kapitalizm olmasaydı Dünya gelişemezdi. Herkes kendi karını maksimize etmek için çalışacak küçük balık büyük balığı yiyecek bu işin başka yolu yok.

anarchist_hippy demiş ki:
_sevals_ demiş ki:
Hep böyle olmadımı, birileri yönetimi hep devraldı ve sonuç ..?
Evet neticede hep aynı..

Bu potansiyeli kedisinde bulan, gerçekten ben bu
düzeni baştan yazacağım diyen biri varsa çıksın.

Gerçekten toplum nasıl olunur bunu bileniz varmı yada bunu bilipte kendi payına düşeni yapanınız..?

İşte yukarıda anlatmaya çalıştığım sorun tam burada. Komünizm'de yönetim kvramına yer yok. Toplum kendisini yönetir. Bunun için sivil toplum örgütlerinin geliştirilerek toplumun devleti yönetmesi sağlanmalı ve sonrasında da toplum devleti tasfiye etmelidir. Tıpkı Antonio Gramschi'nin söylediği gibi ;)

bunu genel cevaplar silsilesi olarak yaziyorum.
tarihte düzenli islemis bi komünizm mekanizması yok,olmıcakta.
platonun dusuncelerine gore kapitalizmden sonra komunızm veya ona yakın formlarda bi olusum olacak ama tabi sadece bi teori,bi idea.
rusyayi dusunursek kapitalizmi yasamadan komunal duzenı kurdular.ekonomi olarak ilk baslarda iyiydiler fakat bunun sonu hic bi zaman getirilemiyo,yani devamı.halende tartısılan bisey;yani su an boyle bi olusum baslasa devamıni getirmek,toplumsal yapiyi ayni düzende tutmak,yada toplumun ayni düzende ilerlemesi zor.
cözülmelerin olmasi ongörülüyo,cökme.
silmarillion cok iyi belirtmis bazi seyleri.ahlak yok dogru.ama daha oncede belirttigim gibi kapitalizm bu ahlaksizlikla isliyo.
kapitalist düzende tabiat gibi ayni.kendi kendine isliyo.nasilki tabiat sonsuza yani kiyamete kadar devam edecek bu sistem tabi bir felaketle ilk caga yada buzul cagina donmezsek.oyle olsa bile bu ahlak biyerlerden cikacak.
bu sivil toplum orgutleri kimler.bu orgutleri kim gelistirecek.
hangi bilinc gelistirecek,yonetimi devralacak.cok kucuk devletlerde yada daha homojen devletlerde belki olabilir boyle seyler.
simdilik bu kadar.biraz fantazi gibi oldu ama :)

wherewasmymind demiş ki:

Buna çok sinir oluyorum. Dünyada komünizm örneği yıokmuş.Senin bilmemen olmadığı anlamına gelmiyor.
İspanya endülüs köyleri-1936
Ukrayna makhnovçina
paris komünü
kronştad
ekim devriminin ilk 2 ayı
Ayrıca bunlar olmasaydı bile birdaha olmıyacağını neye dayanarak söylüyorsun? kahinmisin sen?
Platobn hayatı boyunca komünizmden bahsetmedi, bahsedemez, onun ne olduğunu bilmez çünkü.

Rusya kapitalizmi yaşamadan komünal düzeni kurmadı, sosyalizm ve komünizm ayrı kavramlardır, komünsalizm bambaşka bir kavramdır.
sscb ninse ne komünizmle nede komunsalizmle hiçbir alakası yoktu.
Harbiden fantazi olmayan bir dünyayı anlatmışsın.

Yanılmıyorsam tarihte komünizm yoktur değil düzenli işlemiş bir komünist düzen yoktur diyor.Paris Komünü,Sovyetlerin ilk iki ayı ve diğer örnekler de "düzenli işlemek" tanımına pek uymuyor açıkçası.Bunlar kısa süreli ve olağanüstü koşullarda gerçekleşen deneyimler.Uzun süreli komünizm deneyimleri de hep otoriter,devletçi rejimlerde gerçekleşti.

HalukOzgur demiş ki:
wherewasmymind demiş ki:

Buna çok sinir oluyorum. Dünyada komünizm örneği yıokmuş.Senin bilmemen olmadığı anlamına gelmiyor.
Ukrayna makhnovçina
paris komünü
kronştad
Ayrıca bunlar olmasaydı bile birdaha olmıyacağını neye dayanarak söylüyorsun? kahinmisin sen?
Platobn hayatı boyunca komünizmden bahsetmedi, bahsedemez, onun ne olduğunu bilmez çünkü.

Rusya kapitalizmi yaşamadan komünal düzeni kurmadı, sosyalizm ve komünizm ayrı kavramlardır, komünsalizm bambaşka bir kavramdır.

ben hic yoktu demedim.duzenli islemis,devam etmis bi duzen yok dedim.yazımda ister inan ister inanma kucuk cografyalar haricinde olması mumkun deil cumlesini de eklıcektim fakat unuttum.neyse gecelim bunu.
soyledigin komunzm orneklerini de bilmedigim dogrudur,ekim devrimi haricinde.
bilmem ne koylerinde olması mumkundur,ufak yerlesim yerlerinde.onlar da gelir gecer.paris buyuktü dersen kabul etmem.
platonun da boyle,buna yakın bi ongorusu vardı.komunızmden bahsetmemesi normal.yukarda kesin bi sekilde komunızm olarak soylemedim bunu.
kahin deilim ama komunızmın bir daha gelecekte olmayacagi benim dusuncem.ilerde bolgesel ve ufak dalgaların olması,olabilmesi beni alakadar etmez.yoksa giderim bende evde bi komün kurarım.cagarırım komunıst arkadaslerileri super takılırız :)
ayrıca ekim devriminin ilk 2 ayı...?? 2 ay yani.nedirki...
bak 100mirrors arkadas anlamıs.sen isine gelmeyen yerleri alıntı yapmıssın...

wherewasmymind demiş ki:
HalukOzgur demiş ki:
wherewasmymind demiş ki:

Ukrayna makhnovçina
paris komünü
kronştad

ben hic yoktu demedim.duzenli islemis,devam etmis bi duzen yok dedim.yazımda ister inan ister inanma kucuk cografyalar haricinde olması mumkun deil cumlesini de eklıcektim fakat unuttum.neyse gecelim bunu.
soyledigin komunzm orneklerini de bilmedigim dogrudur,ekim devrimi haricinde.
bilmem ne koylerinde olması mumkundur,ufak yerlesim yerlerinde.onlar da gelir gecer.paris buyuktü dersen kabul etmem.
platonun da boyle,buna yakın bi ongorusu vardı.komunızmden bahsetmemesi normal.yukarda kesin bi sekilde komunızm olarak soylemedim bunu.
kahin deilim ama komunızmın bir daha gelecekte olmayacagi benim dusuncem.ilerde bolgesel ve ufak dalgaların olması,olabilmesi beni alakadar etmez.yoksa giderim bende evde bi komün kurarım.cagarırım komunıst arkadaslerileri super takılırız :)
ayrıca ekim devriminin ilk 2 ayı...?? 2 ay yani.nedirki...
bak 100mirrors arkadas anlamıs.sen isine gelmeyen yerleri alıntı yapmıssın...

Yoldaş yarın Hayri'de kominel düzen alemimizi kuruyoruz haberin olsun:)
Konuya gelirsek iktisat duayenleri her sistemin bir sonu olduğunu ve içinde bulunduğumuz yy. içinde Kapitalist düzeninde yıkılabileceği öngörüsünde bulunuyorlar bunun nedenleri ise Avrupa Ekonomisindeki durağanlaşma, terör ve doğal kaynakların hızla tükenmesi.

Geri