Charvel / Jackson Başlığı

Aynen öyle abi, her şeyiyle elimdeki PRS'ten farklı bir gitar. Ülkemizde keşke ikinci eline rastlasaydım da fiyat olarak ta nerelerde oynadığını görseydim. Dışarıda 600 $ falan sıfırı.
Şimdi bendeki PRS'i de satınca 2500 liraya kadar uzanabilen bir bütçem olucak ondan biraz kesin değilim. Takasla alacağım slxt beni uzun yıllar keser mi?

İbo gitmiş PRS gelmiş ben orayı atlamışım bak. Şimdi gitarı bilmiyorum, denemedim hiç ama bu Hindistan üretimi SLX serisi ilk geldiğinde Tünel'de görmüş ve işçiliğini baya baya beğenmiştim. Kawasaki green falan gayet düzgün işçiliğe sahipti. Japonların yerini alır mı diye ben sormam, zira koskoca firma karar vermiş üretimi oraya kaydırmışsa gerekli kalite standartlarının sağlanmasını şart koşmuştur diye düşünüyorum.

Saydığın alternatifler de fiyat seviyelerinde güzel gitarlar. Epiphone Kore üretimlerini misal çok severim kişisel olarak, DK2M olsa hayır demem vs. ama son 10 yılda 22 gitar değiştirmiş bir insan olarak alacağın hiçbir gitarın uzun yıllar keser mi sorusuna cevap veremem:) Sonu yok zira bu işin, o süreçte hangi enstrümanla mutlu olmayı hayal ediyorsan onu dene derim. Şu anda tam aradığım özelliklerde diyorsan al, keyfini çıkar. Gitarın stok manyetiklerini düşünme, işçiliğine bak. Ibanez de 5000 liralık gitarlarında IBZ/dimarzio mıklatıs kullanıyor, alır almaz söküp atıyor millet, o bir kıstas olmamalı:) Ya da PRS de kendi manyetiklerini kullanıyor tüm segment gitarlarında, kimsenin çıkıp iyi ya da kötü dediğini duymadım. Beklentilerle alakalı bu sadece. Karşılıyorsa problem yok.

Ben şahsen Hindistan pro üretimlerini eski Japon üretimlerinden daha başarılı buluyorum. Abanoz klavye, yekpare gövde, sd veya emg manyetikler, daha kaliteli floyd rose.

İbo gitmiş PRS gelmiş ben orayı atlamışım bak. Şimdi gitarı bilmiyorum, denemedim hiç ama bu Hindistan üretimi SLX serisi ilk geldiğinde Tünel'de görmüş ve işçiliğini baya baya beğenmiştim. Kawasaki green falan gayet düzgün işçiliğe sahipti. Japonların yerini alır mı diye ben sormam, zira koskoca firma karar vermiş üretimi oraya kaydırmışsa gerekli kalite standartlarının sağlanmasını şart koşmuştur diye düşünüyorum.

Saydığın alternatifler de fiyat seviyelerinde güzel gitarlar. Epiphone Kore üretimlerini misal çok severim kişisel olarak, DK2M olsa hayır demem vs. ama son 10 yılda 22 gitar değiştirmiş bir insan olarak alacağın hiçbir gitarın uzun yıllar keser mi sorusuna cevap veremem:) Sonu yok zira bu işin, o süreçte hangi enstrümanla mutlu olmayı hayal ediyorsan onu dene derim. Şu anda tam aradığım özelliklerde diyorsan al, keyfini çıkar. Gitarın stok manyetiklerini düşünme, işçiliğine bak. Ibanez de 5000 liralık gitarlarında IBZ/dimarzio mıklatıs kullanıyor, alır almaz söküp atıyor millet, o bir kıstas olmamalı:) Ya da PRS de kendi manyetiklerini kullanıyor tüm segment gitarlarında, kimsenin çıkıp iyi ya da kötü dediğini duymadım. Beklentilerle alakalı bu sadece. Karşılıyorsa problem yok.
Abi yanıtın için çok teşekkür ederim. Sanırım takaslayacağım benim PRS ile, sahibi de Ankara'da ve gitarı kargo ile gönrecek. Emin olmadan gitarı yollamasını istemiyorum ona da haksızlık olmasın diye, ondan biraz zorluyorum gitar hakkında ne öğrenebilirim diye.
PRS'i de DK2 takasıyla almıştım, köprü manyetiği TB-4'tü ama sesi PRS'ten daha yumuşak karakterliydi. PRS ile daha sert bir ses ortaya çıkıyor şaşırtıcı olarak. Umarım bu durumla SLXT ile de karşılaşmam :)

Abiler, Evren Özlü hocamızdan almak istediğim gitarın hala japon yapımı olabileceğini düşünüyorum. Ultimate guitar'da bir konu açtım konuşuyoruz akşamdan beri.
Konuşmaları görmek isteyen varsa Where is my Jackson Made ? sorry for posting.
Sanki 7 basamaklı serinin ilk hanesi J harfiymiş gibi duruyor. Bir de ilk hane dik, diğerleri biraz eğimliymiş gibi görünüyor. Japon olmasına olan inancım yükseldi şuanda. Japon olduğuna emin olursam alıcam artık gitarı.
7 basamaklı ilk hane J olanlar direk Japonyalı, ama bir de şöyle bir durum var: Jackson 2010 yılında Japon fabrikasını aktif olarak kullanıyor muydu ? Tüm üretimleri Hindistan ve endonezyaya kaydırdılar diye duymuştum. Sizce doğru mu ?
@diabolique
@EMM
@Slaytanic

@berdin123 @evrenozlu 'den seri numarasını aldıysan buradan bi karşılaştır, zira 2010'dan sonra tekrar caponyada üretiliyor diye yazıyor:

Import Serial Number / Country of Origin FAQ [Archive] - JCF Online

The Indian X series

In 1998 Jackson started a new series called the X series, which was made in India. JS20s had been produced in India since 1996 using an 8 digit serial scheme where the first two digits corresponding to the year (96xxxxxx = 1996, 99xxxxxx = 1999, 00xxxxxx = 2000, 04xxxxxx = 2004). The new 1998 X series continued using this same serial number sequence until the X series ended production in India in 2001 and moved to Japan starting in 2002 (where it currently is made, as of 2010).

Abiler, Evren Özlü hocamızdan almak istediğim gitarın hala japon yapımı olabileceğini düşünüyorum. Ultimate guitar'da bir konu açtım konuşuyoruz akşamdan beri.
Konuşmaları görmek isteyen varsa Where is my Jackson Made ? sorry for posting.
Sanki 7 basamaklı serinin ilk hanesi J harfiymiş gibi duruyor. Bir de ilk hane dik, diğerleri biraz eğimliymiş gibi görünüyor. Japon olmasına olan inancım yükseldi şuanda. Japon olduğuna emin olursam alıcam artık gitarı.
7 basamaklı ilk hane J olanlar direk Japonyalı, ama bir de şöyle bir durum var: Jackson 2010 yılında Japon fabrikasını aktif olarak kullanıyor muydu ? Tüm üretimleri Hindistan ve endonezyaya kaydırdılar diye duymuştum. Sizce doğru mu ?
@diabolique
@EMM
@Slaytanic
Bu konuda bilgi sahibi degilim, ben de takip ediyorum.

@berdin123 @evrenozlu 'den seri numarasını aldıysan buradan bi karşılaştır, zira 2010'dan sonra tekrar caponyada üretiliyor diye yazıyor:

Import Serial Number / Country of Origin FAQ [Archive] - JCF Online

The Indian X series

In 1998 Jackson started a new series called the X series, which was made in India. JS20s had been produced in India since 1996 using an 8 digit serial scheme where the first two digits corresponding to the year (96xxxxxx = 1996, 99xxxxxx = 1999, 00xxxxxx = 2000, 04xxxxxx = 2004). The new 1998 X series continued using this same serial number sequence until the X series ended production in India in 2001 and moved to Japan starting in 2002 (where it currently is made, as of 2010).
Abi seri numarası 1107334, yukarıdaki yazı da 2009 yılına ait. Daha sonrası için doğru bilgiler verebilirler mi tam emin değilim. Ultimate guitar'da gitar hindistan üretimi dediler son olarak. Oraya bu bilgiyi içeren bir mesaj daha atıcam. Daha sonra kesinleştirmek için de sanırım tek çarem Jackson'ın bana vereceği yanıt. Her gün 3-4 tane mesaj atıyorum seri nodan bana bilgi vermeleri isteğim için.

Abi seri numarası 1107334, yukarıdaki yazı da 2009 yılına ait. Daha sonrası için doğru bilgiler verebilirler mi tam emin değilim. Ultimate guitar'da gitar hindistan üretimi dediler son olarak. Oraya bu bilgiyi içeren bir mesaj daha atıcam. Daha sonra kesinleştirmek için de sanırım tek çarem Jackson'ın bana vereceği yanıt. Her gün 3-4 tane mesaj atıyorum seri nodan bana bilgi vermeleri isteğim için.

Ben sabah üstün körü arama yaptım telefondan, bu çıktı ama dediğim gibi gerçekten bilgim yok bu seriler hakkında. Şu ara "vi viş yu e meri krismıs" olduğu için maykıl ceksın tüm amarika ile birlikte noel tatilindedir, hayatta dönüş yapmaz e-postalara, bekleme bence:)

Güzel gitarlar bu Dinky modelleri, ben JS22-7 Dinky de kullandim, sattim sonra. Kesinlikle en alt serileri bile basarili. Acikcasi ben Soloist SLXT tarafina daha cok düserdim yerinde olsam, zevk isi tabi ama, sen psikolojik acidan da almisken Japon almak istiyorsun, bir sey diyemem. DK2'ler falan da iyidir bu Dinky'ler gibi. "O Japon Jackson'lar neydi öyle USA gibi" tayfa hala buralardaysa, alakasi yok yani, ben yine yazayim. Ama yine de güzel gitarlardir.

Son olarak sunu soyleyeyim, bir gitar Japon ya da USA uretimi oldugu icin iyi gitar degildir. Hindistan, Cin uretimi oldugu icin kotu gitar da degildir. Iyi gitar iyi gitardir, sans isidir, denemeden almamak gerekir. Uretim yerine, markasina, manyetiginin ismine cok takilmamak gerekiyor.

Abi eski DK-2'mi çalmayı çok seviyordum ama bir süre sonra sustaininin düşük ve perdelerinin erimiş olduğunu fark ettim. Ondan sonra da severek elime aldım ve çok güzel bir gitarım var dedim. Ama bu gitar hastaydı. Eğer o gitarımda öyle sorunlar olmasaydı kesinlikle satacağım bir gitar değildi. Jackson almak istememin sebebiyse bu işte, gitara bakınca aklımda tüm metal tarihi dolaşıyor. Sanki tarih benim elimdeki gitarla yazılmış gibi hissediyorum ve amfiye takıp metronomu açıp hemen çalışmaya başlıyordum :)
Neck thru istememin sebebi ise sustainleri daha iyi olması, ltd m-1000'de de çok güzel bir hissiyat uyandırıyordu neck thru. Sanki böyle tüm gitar baştan sona titriyor.
Zuhale sordum duruma göre son kararı da vereceğim sanırım.

Perdelerdeki erime zaten sustain dusuklugu gibi bir kac seye sebep olur. Belirli süre zarfinda fret degisimi yapmak gerekiyor.

Satmak da bir yontem tabii, DK2'ler fiyatlarina gore iyi gitarlardandir, acikcasi Prestige Ibanez'lerin tamamina tercih ederim. Dinky'ler de keza oyle. Fakat yeni seri uzakdogu Jackson'lar da oyle, neticede Fender, kalite ve kontrol konusunda oldukca iyiler, uretim yeri degisse de yine guzel gitarlar. Pahali seri zaten, ucuz seviye gitarlar asla degiller.

LTD'nin M serisinden de guzel gitarlar var, bunlar hep muadil gitarlar. Herhangi biri olur. Ben dedigim gibi Soloist tarafini seviyorum. :)

Hocam bugün zuhal sordum ellerinde bu modellerden varmış:
Slxt kavasabi Green 1219 lira sabit köprü
Slxq cherry sunburst 1300 fr special
Slx kavasabi Green 1363 lira fr special
Durum bu olunca ben de takası yapmaktan vazgeçin geçtim. Evren abiye de durumu ilettim, kendisini daha fazla tutmayacağım.

Eski bir Jackson manyağı olduğumdan sebep,js 20'den,performerlara,stars serisine kadar denedim hatta 5 ay kadar SL1 sahibiydim.Bana sorarsan SLX almalısın.Yalnız deneyeli 4 yıl oldu onuda belirteyim şuan fiyatlarını hiç bilmiyorum.

Eski bir Jackson manyağı olduğumdan sebep,js 20'den,performerlara,stars serisine kadar denedim hatta 5 ay kadar SL1 sahibiydim.Bana sorarsan SLX almalısın.Yalnız deneyeli 4 yıl oldu onuda belirteyim şuan fiyatlarını hiç bilmiyorum.
Hocam Slx'ler güzel deniyor ama hangi bütçe miktarına hitap ediyorlar onu tam anlayamadım. 2500 lira bütçem var ve sıfırı 1300 lira olan bir Endonez yapımı Slx alsam beni 1-2 yıl keser mi bilemiyorum. İstediğim gitar aslında Ibanez Prestige 1500-2500 kalitesinde olmalı ve manyetikleri seymour duncan tb 4-sh2n olmalı. Manyetikleri değiştirip hallettim diyelim, kullanılan ağaç ve tremolo, eski japon yapımlarında kullanılanlar kadar kaliteli mi ? Eski Japon dinkyler ince bir gövde ve sapa sahipti ama pasif sdler ile birlikte bir strata göre güzel sustain ve tok ses veriyordu.
Yenilerin hepsinde FR Special var, yarı yolda bırakacak bir köprü gibi duruyor.
Tabi buraya yazmamışım, yazayim:
3 gün önce 98 yapımı bir Jackson DKMG denedim. Mi teli burgusunda vida hizasında bir çatlak vardı ve bu sebeple almadım gitarı. Ucuz da denebilirdi.
tb4 sh2n ikilisi gerçekten sert tonlar verdi bana. EMG'lerden daha az gürültülü ve daha temiz ses veriyorlar sdler kesinlikle.

Amerikan-Japon karşılaştırmasına bir katkıda bulunayım ben de. An itibarı ile bir Japon bir Amerikan Jackson'a sahip, bir aralar da aynı modelin iki versiyonuna sahip olmuş biri olarak söyleyebilirim ki, bazı Japon Jackson'lar süs saltanat harici nerdeyse Amerikanlar kadar iyiler. Şu an kullandığım Japon dk2 yi elime aldığımda action a ve rahatlığına inanamamıştım. Çalım hissiyatı açısından Amerikan sl den aşağı kalır bir yanı cidden yok. İşçilik kalitesinde biraz fark var haliyle ikisini elinize aldığınızda hangisi pahalı söyleyebiliyorsunuz. Ama çoğunlukla inlay gibi süsleme detaylarında öne çıkıyor bu farklar. Özetle prestij ve kozmetik sizin için önemli değilse aradaki fiyata değecek var cidden yok bence

selam ben 2004 japon dk2 kullaniyorum gecenlerde usa rr1 denedim klavyesi baya farkli geldi. biraz daha kalin ve ele oturur cinsten inanilmaz rahatti. bence usa lar japonlara gore klavyesi cok daha iyi

selam ben 2004 japon dk2 kullaniyorum gecenlerde usa rr1 denedim klavyesi baya farkli geldi. biraz daha kalin ve ele oturur cinsten inanilmaz rahatti. bence usa lar japonlara gore klavyesi cok daha iyi

Dogru, DK2 ile Soloist1 sapi arasinda da ayni fark var. Ciddi anlamda tona hacmi veren de sap kalinligi, o yuzden aslinda buyuk bir fark olmus oluyor. Ayni sekilde abanoz tuse DK2'de yok saniyorum.

Merak edenler için ben de yazayim buraya, zamanında o kadar uğraşmıştım alacağım Jackson gitar için.
Soloist almayı planlıyordum, İstanbul'a geldiğimde bana uygun, güzel bir DKMGT buldum, aldım.
Sabit köprülü, emg 81-85 li, ıhlamur gövdeli güzel bir gitar aldım.
Tok ve sert bir sese sahip. Sertliği sağlarken netlikten ödün vermiyor, LTD m-1000 ile ton olarak karşılaştırırsam:
DKMGT biraz daha parlak,
biraz daha net,
biraz daha açık karakterli bir gitar. M-1000 daha koyu(dark) karakterli ve cleanleri daha iyi bir gitar gibi gelmişti bana.
Sap olarak ise Ibanez Prestige saplarından daha kalın değil sanki ama elini dolduruyor insanın. Yapısal olarak bir fark vardır diye düşündüm, Ibanez'de rahat değildi elim nedense.
Drop akortlara çok güzel uyuyormuş gitar, ug forumunda anlatıyorlardı hep. Dropta da deneyeceğim.
Gitarla ilgili soru sormak isteyen olursa bana ulaşabilir.
İyi forumlar.

Dogru, DK2 ile Soloist1 sapi arasinda da ayni fark var. Ciddi anlamda tona hacmi veren de sap kalinligi, o yuzden aslinda buyuk bir fark olmus oluyor. Ayni sekilde abanoz tuse DK2'de yok saniyorum.

umarim birgun banada usa jackson nasip olur gercekten o sap cok farkliydi cok ozeniyorum usa lar cok daha keyifli :) rr1 veya sl2h

Geri