Charvel / Jackson Başlığı

Eldrun demiş ki:
Ya bu ağaç kuruma işi bana saçma gelmeye başladı son zamanlarda.Gitar zaten üstüne cila atılmış boya atılmış bir gövdeye sahip.Bu nasıl kuruyor? İçindeki ağaçlar birbirine daha çok kaynaşıyordur belki :D Ama kuruma garip geliyor ya.

yas agactan koltuk, sandalye bile yapilmaz.. agaci kestirip hemen bir sandalye yapsinlar bakalim yamulur ertesi gun :D

evet arkadaşlar çok sevdiğim dostum cemsht adına bir resim koyuyorum :) kendisi zamanında benden bir rhoads ex pro gövdesi satın aldı ve onu mükemmel bir projeye çevirdi... :)

özellikler:

-poplar gövde
-maple sap
-24 fret rosewood tuşe (dk2 sapı kullanıldı sap için)
-floyd rose orginal köprü
-emg 81 manyetik
-jackson burgular

bu ilk hali...bu resimden tek farkı siyah olmasıydı...

jacksonrhoadskataloueditl6.jpg

bu resimde modifiyeden önce...boyası biraz kazınmış..üzerinde hala rhoads ex pro sapı var...

jackson046ss4.jpg

modifiyeler:

-sap manyetiği iptal edilip kapattırıldı
-22 fretlik sapa uygun skala için sap yuvası biraz kesildi ve 24 frete uygun hale getirildi.
-floyd rose orginal için köprü yuvası genişletildi

işte son hali...zevkle izleyin :)

jackson101ys7.jpg

jackson098xw7.jpg

jackson097tp3.jpg

jackson095oo4.jpg

henüz sesini duyamadım ama kendisi yazıyı görünce yorumunu yapar...çok güzel olmuş bence...

cavernosum demiş ki:
Eldrun demiş ki:
Ya bu ağaç kuruma işi bana saçma gelmeye başladı son zamanlarda.Gitar zaten üstüne cila atılmış boya atılmış bir gövdeye sahip.Bu nasıl kuruyor? İçindeki ağaçlar birbirine daha çok kaynaşıyordur belki :D Ama kuruma garip geliyor ya.
Bana ezelden beri saçma geliyor da kavga çıkmasın diye yazmıyorum bir şey. Benim bildiğim nitrolu gitarların ağacı kurur, hava ve ısıyı geçirdiğinden. Duvar gibi poly cilası olan bi Ibanez ya da Jackson'ın ağacı nasıl kurur aklım almıyor pek.

Belki kuruyabilirdi ama eğer ıslak/yaş olsaydı :) Gitar yapımında kullanılan ağaçlar bilmemkaç kere fırınlanıyor, kurusun da sonradan yamulmasın diye :) Kuruyabilecek kadar yaş olan bir ağaçtan yapılan gitar pek sağlam olmayacaktır zannımca. Kurumamış bir ağaçtan yapılan bir gövdede floyd rose kullanmak mesela pek iç açıcı sonuçlar doğurmazdı :)

DaveMustaine_64 demiş ki:
Belki kuruyabilirdi ama eğer ıslak/yaş olsaydı :) Gitar yapımında kullanılan ağaçlar bilmemkaç kere fırınlanıyor, kurusun da sonradan yamulmasın diye :) Kuruyabilecek kadar yaş olan bir ağaçtan yapılan gitar pek sağlam olmayacaktır zannımca. Kurumamış bir ağaçtan yapılan bir gövdede floyd rose kullanmak mesela pek iç açıcı sonuçlar doğurmazdı :)
O konuda zaten sorun yok, tabii ki gitar yapılmadan önce fırınlanıyor, kurutulma işlemine tabi tutuluyor. Ancak şu var, -benim bildiğim kadarıyla diyeyim yine- sonuçta fırınlanıyor falan ama yine de bu ağacın %100 kurumasını sağlamıyor. Büyük oranda kurutuluyor ancak %100 değil.

Tabi burada hangi gitarlardan bahsedildiği de önemli. Amerikan bir Fender'in ağacı fabrika çıkışı haliyle %78 kurumuşsa kore bir Ibanez %58 kurumuştur mesela. Üretim adedi arttıkça oran da düşer gibime geliyor. İşte boya da bu noktada devreye giriyor. Yani fabrikadan %78 kurumuş olarak çıkan nitro selüloz boyalı bir gitarın ağacı o nitro boya sayesinde yıllar içinde %100'lük kurumuşluk oranına sahip olabilir. Ancak aynı şey polyester boyalı bir gitar için söz konusu olamaz. Fabrikadan ne kadar kuru olarak çıkarsa ömrünü de o oranla tamamlar. Yani bahsedilen tamamen yaş bir gitarın kuruması değil de zaten büyük kısmı kurumuş bir gitarın tamamen kuruması diyelim.

Bunları yazmamın sebebi de alım-satım forumunda özellikle eski Ibanez ilanlarında gördüğüm "ağacın kuruyup oturduğu" iddaası. Saçma gelen bu yani.

Bütün bunları da aklımın bir köşesinde kalan gitarlar fabrika çıkışı %100 kurumuş olmaz bilgisinden yola çıkarak yazdım belirteyim. Eğer yamuluyorsam birisi düzeltir elbet.

sarı renk süper olmuş :D

klavye baya bir kötü duruyor, dinky klavyesi sanırım. zaten bolt on bir gövde, mevki olarak 22 perde için rahat olabilecek bir neck pocket var gitarda. 24'lere, üst tellere basmak baya zor olur. gövde güzel görünüyor ama :)

Eldrun demiş ki:

valla uzun süre sorun çıkarmayan ibanezim yaklaşık 4. senesinde saptaki ağaçta problem çıkarmaya başladı.izmirde erkan sızarlar ustaya götürdüm ii fırınlanmamış dedi.hatta tamir bile olamadı.akor tutmamaya başladı , caz cuz ötmeye başladı , perde değiştirme bile işe yaramadı.birazda şansızlık diyebilirim.ben bunu yaparım diyen birine sattım bende.

TuRkishRocker demiş ki:
highwaystar demiş ki:
arkadaşlar ps2 hakkında yardımlarınızı bekliyorum..takas olayı var ancak ben jackson kullanmadığım için fazla bir bilgim yok..araştırdım ama çok da birşey bulamadım..merak ettiklerim,
1)işçiliği nasıldır?
2)upgrade olayını kaldırır mı ve mümkünse hangi manyetiklerle iyi sonuçlar verdiğini söylerseniz sevinirim..
biraz uzun oldu galiba ama gerçekten öğrenmem gerekiyor..şimdiden teşekkürler..

1-) ps2 japon bir alet.. bu yuzden js serisine gore(made in india) isciligi cok cok iyi diyebilirim. Birde soyle birsey var aldigin veya almayi dusundugun ps2 en az 3-5 yillik(~daha da fazla) olmus oldugundan agaci kurumustur bu yuzden daha tatmin edici tonlar alirsin.

2-) manyetikleri deiştirirsen(mesela ben olsam köprüye seymour duncan tb4 yada sh4 takardim) tadindan yenmez.

tsk ederim dostum..tatminkar edici bir cevaptı..

rr-24'ün fiyatını bilmiyorum da baya özellik farkı var.

rr3 22 perde, rr24 24 perde(hadi canım sen de :p )
rr3 bolt-on, rr24 neck-thru
rr3 gülağacı tuşe, rr24 abanoz
rr3'ye s.duncan manyetikler var modelini hatırlamıyorum, rr 24 te tek manyetik emg81

imkanın varsa rr24 al derim. zaten yeni olduğu için türkiyede kimsede yoktur herhalde :)

Geri