Charvel / Jackson Başlığı

Aslında çok fazla düşünecek bir şey yok galiba, yani köprünün pek bir görevi yok çünkü string thru gitarlarda ya da ben bilmiyorum hehe.

Bu arada mesela dk-2 dkmg gibi gitarlarda kullanılan köprü jt-580 js serisinin bazı gitarlarında da var yine. Js serisi için yeni bir köprü üretmektense öyle yapmaları çok daha ucuza mal oluyordur bence..

Jackson USA select serisi iyidir epey.

Fender stratlar ile aynı ağaçtan yapıldığı için clean tonları inanılmaz. Ancak distortion tonları kesinlikle bir Les paul gibi değil. Genelde sert metal sounduna en uygun gitar derler (ben de ilk başta öyle sanmıştım) ama doğru olduğunu pek söyleyemiyorum.

Fenderlerde de kizilagac govde olmasina ragmen ben Jackson USA'de kullanilan agacin standard uretim fenderlerde kullanilan agaclardan daha kaliteli oldugunu dusunuyorum. Yani bence mantiken oyledir cunku adamlar custom shop mantigiyla calisiyor, gunde bilmem kac yuz tane gitar uretmiyorlar.. secmecedir bunlar :)

SiLeNoZ demiş ki:

Fender stratlar ile aynı ağaçtan yapıldığı için clean tonları inanılmaz. Ancak distortion tonları kesinlikle bir Les paul gibi değil. Genelde sert metal sounduna en uygun gitar derler (ben de ilk başta öyle sanmıştım) ama doğru olduğunu pek söyleyemiyorum.

Evren hoşgeldin görünmüyordun aylardır.. :)

Buı konuda senin gibi düşünen bir sürü insan var ama bu kişisel tercih meselesi olsa gerek. Çünkü bir Les Paul ile bir adet Amerikan Jackson tamamen farklı gitarlar. Sen anladığım kadarıyla maun gövdeli gitarları tercih ediyorsun. Bunun yanı sıra set-neck/neck-thru, sabit köprü/floyd-rose ve gövde yapısı gibi çok önemli farklılıklar var Amerikan Jacksonlarla Les Pauller arasında. Bir de eğer 1 gitara bakarak bunun kararını veriyorsan o gitarı farklı manyetiklerle de denemeni tavsiye ederim :)

Berkay bayadır girmiyorum foruma ama artık buralara gelicem sık sık :)

Evet Gibson ve Jackson farklı karakterli gitarlar. Ve maun gövde konusunda kesinlikle haklısın :) İki gitar da çok iyi, Gitarın marka-model isminden çok yaptığınız müzik tarzına göre seçim yapmanız daha mantıklı oluyor.
Floyd rose ise tam bir işkence eğer fazla kullanmıyorsanız. Maun gövdeli ve sabit köprülü gitarlar daha yakın geliyor bana :)

SiLeNoZ demiş ki:

Katılıyorum,bir gitarla ne çalarsan o ses cıkar ... bu gerçeği nasıl değiştirebilrsin ki :) Ben Blues çalıyorum jackson dk2 ile dist. de hemde ee çalınamıyor mu olmuyor mu :) Komik bu tamamen,metal gitarı lafınada kopuyorum .. ;)

Reeve demiş ki:
Fenderlerde de kizilagac govde olmasina ragmen ben Jackson USA'de kullanilan agacin standard uretim fenderlerde kullanilan agaclardan daha kaliteli oldugunu dusunuyorum. Yani bence mantiken oyledir cunku adamlar custom shop mantigiyla calisiyor, gunde bilmem kac yuz tane gitar uretmiyorlar.. secmecedir bunlar :)

fiyat olarak karşılaştırırsan sl1'lerin hizasına reissuelar gelir, öyle bak bir de :)

abiler ablalar kardeşler...

ben kendi çapında bir öğrenciyim ve eldeki bütün aletleri satıp bir gitar peşindedir koşuom. jackson sevdası hat safada... güzelim83 japon squayrı sattım, podxtmi sattım, bir tek amfi distorsion ve delay kaldı sırf bunun yüzünden...
kız kardeşim amerika2da ve de iki hafta sonra gelecek.bilen bir abinin lafi ile ona jackson phil collen modelini al dedim. bulamamis dukkanda internetten artik. bugun yarin siparisi verecek.
model aha su:
http://www.musiciansfriend.com/product/Jackson-PC1-Phil-Collen-USA-Electric-Guitar?sku=511634

ama bir korkudur aldi beni. onun yerine sunu mu soyleseydim oldum...
http://www.musiciansfriend.com/product/Jackson-SL1-USA-Soloist-Electric-Guitar?sku=511466
burnt cherry burst rengini...

270108.jpg

biraz önce mail attım, bekle beni dur alma diye...

yardım lütfennn.

Denemeden karar vermek zor ama kişisel tercihim bütün USA serileri arasında SL1 olur heralde. PC1 denemiştim bir kere, soundu güzel de olsa o rengi ve klavyesi beni rahatsız etmişti. Gitarın şekline uyuz olmuştum.

ikisi oldukça farklı gitarlar. phil collin üzerindeki aksam ve manyetikler ile daha çok bir hard rock gitarı. yani metal çalınır tabiki ama eminim bir soloistten metal çalarken aldığın verimi alamazsın. ben her zaman sl2h yada sl1 derdim.

parayi oraya gitmek yerine gitara harcamayi sectim. ama o zaman da denemek yalan oldu. :cry:
off ya cidden daraliyorum...
SL1in rengini de cok sevdim hem daha ucuz, bir kac mal daha aldiririm... sacmaliyormuyum :?:
tesekkurler bu arada.

ben olsam sl1 alırdım diyip işin içinde çıkmak olmaz ama şimdi bu olay öyle birşeyki.ikiside kalitede birbiri ile yarışır. ama sound ve çalım bakımından farklılar. soloist yekpare bir gitar.abanoz tuşeye sahip. ve ayrıca hari sharkfin inlayleri ve sedef logosu var.bu sebeplerden soloist alırdım.

Geri