Charvel / Jackson Başlığı

Benim şahsi gözlemim 80 ler ver 90 larda gruplar ( ve besteleri ) clean tonları çok kullanıyorlardı. 90 larda gitar çalmaya başladığımda Tüneldeki Jackson distribütörü Lay Lay Lom genelde SSH konfigürasyon amerikan SL1 ve japon SL3 satıyordu. Çift HB çok daha seyrek düşüyordu. Ayrıca SSH startın doğal uzantısı, jackson gibi bir superstrat açısından. Günümüzde sanırım tüm markalarda çift HB çok daha ön planda.

Bildiğim kadarıyla manyetik konfigürasyonu dışında bir farkları yok SSH ve HH ın. Dolayısıyla tamamen sizin müzik zevk, ihtiyaç ve eğiliminize göre tercih etmelisiniz.

arkadaşlar selam
yaklaşık 10 yıllık aradan sonra gitar aşkım yeniden alevlendi. elimde cort evl z4 var. emg manyetikli felan fena bir gitar ama hem sıkıldım hemde hantal geliyor biraz. modellere bakarken js22 çok dikkatimi çekti. çok yakışıklı, rahat klavyeli. canlı görme şansım olmadı ama tonları da işimi görür gibi. ne dersiniz alınır mı? yada max 3000 e kadar ne önerirsiniz?
bir de buranın konusu değil biliyorum ama satsam benim cort ne kadar eder acaba ? çok uzak kalmışım piyasadan.

arkadaşlar selam
yaklaşık 10 yıllık aradan sonra gitar aşkım yeniden alevlendi. elimde cort evl z4 var. emg manyetikli felan fena bir gitar ama hem sıkıldım hemde hantal geliyor biraz. modellere bakarken js22 çok dikkatimi çekti. çok yakışıklı, rahat klavyeli. canlı görme şansım olmadı ama tonları da işimi görür gibi. ne dersiniz alınır mı? yada max 3000 e kadar ne önerirsiniz?
bir de buranın konusu değil biliyorum ama satsam benim cort ne kadar eder acaba ? çok uzak kalmışım piyasadan.
3000'e 2. el japon jackson ya da x serisi jackson bulursunuz sarı sitede. Z4'ü satıp js22 almak yaşlı eşşekten inip genç eşşeğe binmek gibi olur. Size bir at lazım artık.

Arkadaşlar selamlar. Charvel san dimas pro so cal serisi ile ilgili düşünceleriniz neler? Meksika yapımı. Kullananlar var mı? Metal müzik için kullanılacak.

Dosyalar

• images (62).jpeg
    images (62).jpeg
    7.2 KB · Gösterim: 205
90'lar Jackson Professional serisinden isminin sonu STD yani Standart modellerden kullanan var mı ? (Professional Dinky Std, Professional Kelly Std... gibi.)
Sonu XL ve Pro olanlarda Bound Rosewood yani beyaz bindingli klavye, quartersawn kesim maple sap ağacı ve köpekbalığı inlayler var. Bunlar çalıma ne kadar etki eder, bir yorum yapabilecek olan var mı?

90'lar Jackson Professional serisinden isminin sonu STD yani Standart modellerden kullanan var mı ? (Professional Dinky Std, Professional Kelly Std... gibi.)
Sonu XL ve Pro olanlarda Bound Rosewood yani beyaz bindingli klavye, quartersawn kesim maple sap ağacı ve köpekbalığı inlayler var. Bunlar çalıma ne kadar etki eder, bir yorum yapabilecek olan var mı?
quarter sawn bir kesim tekniği, damarların tek bir hat halinde olmasını ve dolayısıyla daha dirençli olmasını vadediyor. Daha maliyetli bir yöntem. Amerikan seriler quarter sawn kesim ağaçlar kullanırken japon'lar düz kesim maple kullanıyor. 90'lar da japonlarda q.s. kullanmış olabilir, o yıllara hakim değilim.
Quarter-vs-Flat.jpg

Ben binding olmayan sapları daha çok seviyorum. İyi bir gitarda çalıma bir etkisi yok, bana göre sadece binding kusurları gizliyormuş düşüncesi uyandırıyor.

Pirana dişi inlay jackson'ım da oldu ama köpek balığı ikon olmuş bir tarz, beni her zaman motive ediyor. Çalıma etkisi konusunda, benim parmaklarım çalarken klavyeye anlamlı derecede dokunmadığı için bir etkisini hissetmedim.

Hatta metal çalan herkes, hayatının bir döneminde shark fin inlayli ve pointy headstocklu bir Jackson sahibi olmalı diye düşünüyorum.

Japon Jacksonların 96'ya kadar üretilen pro serilerinde quartersawn olan birkaç model vardı diye aklımda kaldı, geri kalanı flatsawn.

Maliyet kısmı şöyle, kütüğü quartersawn kestiğinizde çok daha az sap ağacı çıkarmış oluyorsunuz. Bir kütükten 2 kat az sap yaparsanız, ağaç maliyetiniz 2 kat artar haliyle.

Quartersawn kesimde ağaç daha sağlam olur ve stabil kalır. Zamanla sap çekmesi, yamulması, s çizmesi gibi problemler yaşama olasılığı azalır, sap ayarı ile de daha az uğraşırsınız. Ton birazcık daha parlak olur. Aynı ölçülerde yapıldıysa rahatlık olarak hiçbir fark olmaz.

Eski 2.el bir gitar alırken quartersawn veya flatsawn olmasının, eğer flatsawn'da yamukluk, s çizme falan yoksa pek bir farkı olmuyor bence. Ton hariç. Çünkü flatsawn'ın ana sıkıntısı, zamanla ağaç nemini kaybettikçe veya üstündeki gerilim nedeniyle yamulma vs ihtimallerinin yüksek olması. Sıfır gitar alırken bunu kestirmek zor, fakat hali hazırda 10-20 yıl önce yapılmış 2.el flatsawn saplı gitarda zaten ağaçta sıkıntı varsa, bu zamana kadar o yamukluklar oluştuğundan, farkediliyor dikkatli bakılınca. Ama düzgünce kurutulmuş, budaksız bir flatsawn 15-20 yıl geçmiş ve böyle sorunlar göstermemişse gayet iyidir.

@stormone @Eldrun hocam gitarın parasını ödedim ve kargoya verildi, bundan dolayı gitarı ifşalasam bir sıkıntı olma ihtimali yok, açıklayim:
Srv'deki 94 yapımı professional kelly std'yi aldım. Fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla benim şuana kadar gördüğüm sap çizgileri en net ve sap doğrultusuna en paralel şekilde ilerleyen gitar bu. Alırken bolca araştırdım kataloglara baktım, quartersawn değil yazıyor sap ağacı için ve flatsawn ya da quartersawn olmasının benim için bir fark yapmadığını, asıl isteğimin 90'ların başında Japonya'da üretilmiş bir "eski" Jackson kullanmak olduğunu anladım. Dolayısıyla aldım geçtim.
Benim diğer jacksonda(performer) izler bu şekilde belirgin ve paralel değil:
WhatsApp Image 2020-09-01 at 16.17.54 (2).jpegWhatsApp Image 2020-09-01 at 16.17.56.jpegWhatsApp Image 2020-09-01 at 16.18.52.jpeg
Daha önceden kullandığım 2000 yılı civarı üretilen japon jacksonlarda ve başka performerlarda da böyle belirgin ve paralel değildi. Yani aslında merak ettiğim şey ağacın deseninden ve yıl çizgilerinin hizasından quartersawn ya da flatsawn kesim olup olmadığını çıkarabilir miyiz ? ( ya da katalogda yazanın aksine quartersawn kesim olabilirmi bu gitar)
Pazartesi gitarı alınca daha net fotoğraf da atmayı planlıyorum.
Edit: whatsap + turkrock upload işlemi fotoları biraz bozmuş, yeni foto lazım daha net görülmesi için.

@stormone @Eldrun hocam gitarın parasını ödedim ve kargoya verildi, bundan dolayı gitarı ifşalasam bir sıkıntı olma ihtimali yok, açıklayim:
Srv'deki 94 yapımı professional kelly std'yi aldım. Fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla benim şuana kadar gördüğüm sap çizgileri en net ve sap doğrultusuna en paralel şekilde ilerleyen gitar bu. Alırken bolca araştırdım kataloglara baktım, quartersawn değil yazıyor sap ağacı için ve flatsawn ya da quartersawn olmasının benim için bir fark yapmadığını, asıl isteğimin 90'ların başında Japonya'da üretilmiş bir "eski" Jackson kullanmak olduğunu anladım. Dolayısıyla aldım geçtim.
141424 eklentisini görüntüle141425 eklentisini görüntüle141426 eklentisini görüntüle
Daha önceden kullandığım 2000 yılı civarı üretilen japon jacksonlarda ve başka performerlarda da böyle belirgin ve paralel değildi. Yani aslında merak ettiğim şey ağacın deseninden ve yıl çizgilerinin hizasından quartersawn ya da flatsawn kesim olup olmadığını çıkarabilir miyiz ? ( ya da katalogda yazanın aksine quartersawn kesim olabilirmi bu gitar)
Edit: whatsap + turkrock upload işlemi fotoları biraz bozmuş, yeni foto lazım daha net görülmesi için.
Öncelikle hayırlı olsun. Gayet güzel görünüyor sap.
Aslında ağacın neresinin denk geldiği de desene etki edecektir. Şu görseller gayet güzel anlatıyor olayı. Quarter tekniği farklı şekillerde de uygulanabiliyor ama teorik olarak böyle. En net anlama yöntemi sapı söküp, sapın manyetiğe bakan kısmına bakmak.

Untitled+design.jpg

grain.jpg

Eski usül Jackson'ları sizler gibi ben de çok seviyorum.

Sevgili @Beklan büyüğümün açtığı başlık ( Satılık - Jackson SL-2h USA , EMG 81-85 ) benim ilgimi çekiyor. Bugün ayrıltıldığını gördüm. Sorun değil. SL2H - SL1 gibi amiral gemisi modellerde farklılıklar nelerdir? Siz olsanız hangisini hangi sebeple tercih ederdiniz?

tek kelime ile müthiş. SL2H daha metal gitarı HH dizilim bunun için yapılmış. SL1 daha yumuşak bir gitar o kadar serte gelemiyor.

Öncelikle hayırlı olsun. Gayet güzel görünüyor sap.
Aslında ağacın neresinin denk geldiği de desene etki edecektir. Şu görseller gayet güzel anlatıyor olayı. Quarter tekniği farklı şekillerde de uygulanabiliyor ama teorik olarak böyle. En net anlama yöntemi sapı söküp, sapın manyetiğe bakan kısmına bakmak.

141427 eklentisini görüntüle
141428 eklentisini görüntüle
Bu resimlerden en iyi yöntemin rift sawn olduğu görülüyor. Ama bir yanlışlık var. Alttaki resimde quarter ve rift sawn isimleri yanlış yazılmış sanırım, yer değiştirmesi lazım. Rift sawn eğer üstteki resimde gösterildiği gibi ağacın arasında boşlukların kaldığı bir teknik ise o keresteden aşağıdaki resimde en sağdaki şekilde desenlerin elde edilmesi gerekir mantıken bence.
Ama dediğinizi anladım, sadece desene bakarak kesim tekniğinin rift sawn ya da quarter sawn olup olmadığını anlayamayız. Sapı söküp manyetiğe bakan yüzüne de göz atmak lazım, orası kesin bir sonuç üretir bize.

141424 eklentisini görüntüle141425 eklentisini görüntüle141426 eklentisini görüntüle
Gitarı ne kadara aldınız merak ettim. Eski japon jackson piyasası açısından fikir edineyim. 6-7 sene uzaklaşınca gitarlardan, ederlerini kestirememeye başladım.

Her quartersawn 90 derece olmuyor. Sendeki aşağı yukarı 70 derecelik quartersawn sap. Güzel gayet. Sapı sökmeye gerek yok derecesi tam ölçülmeyecekse. :) Sap ağacını boya ile kapatmadıkları müddetçe zaten böyle fotoğrafına bakarak kabak gibi anlaşılıyor flatsawn olup olmadığı. Riftsawn, quartersawn'ın alt kolu, o kadar kafa yormaya gerek yok. Riftsawn ve quartersawn kesilmiş kütüklerde aynı sonuçları alınıyor zaten, bütün kütük değil de tek tek kesilmiş parçalara bakılınca.

Gitar riftsawn veya quartersawn olsa bile katalogda flatsawn diye geçebilir, normaldir. Çünkü genelde üst düzey gitar olmadığı müddetçe flatsawn kesilen kütükte ağaca dik gelen yerlerde az da olsa quartersawn / riftsawn kesilmiş parçalar oluyor, onlar denk geliyor.

Aşağıya koyduğum görselde sol tarafta dümdüz flatsawn/plainsawn kesilmiş kütükte, kırmızıyla işaretlediğim bölge otomatik olarak quartersawn oluyor.

Sawn-Lumber.jpg

Son düzenleme:
Gitarı ne kadara aldınız merak ettim. Eski japon jackson piyasası açısından fikir edineyim. 6-7 sene uzaklaşınca gitarlardan, ederlerini kestirememeye başladım.

Her quartersawn 90 derece olmuyor. Sendeki aşağı yukarı 70 derecelik quartersawn sap. Güzel gayet. Sapı sökmeye gerek yok derecesi tam ölçülmeyecekse. :) Sap ağacını boya ile kapatmadıkları müddetçe zaten böyle fotoğrafına bakarak kabak gibi anlaşılıyor flatsawn olup olmadığı. Riftsawn, quartersawn'ın alt kolu, o kadar kafa yormaya gerek yok. Riftsawn ve quartersawn kesilmiş kütüklerde aynı sonuçları alınıyor zaten, bütün kütük değil de tek tek kesilmiş parçalara bakılınca.

Gitar riftsawn veya quartersawn olsa bile katalogda flatsawn diye geçebilir, normaldir. Çünkü genelde üst düzey gitar olmadığı müddetçe flatsawn kesilen kütükte ağaca dik gelen yerlerde az da olsa quartersawn / riftsawn kesilmiş parçalar oluyor, onlar denk geliyor.

Aşağıya koyduğum görselde sol tarafta dümdüz flatsawn/plainsawn kesilmiş kütükte, kırmızıyla işaretlediğim bölge otomatik olarak quartersawn oluyor.

141435 eklentisini görüntüle
Sarı sitede bi tane gene eski professional serisi dk-lt var. Sanırım tek eski professional ilanı o. Daha yeni mg serisi japonlar da var ama ilanlarda. Bana 500 dolares civarı bir paraya geldi bu gitar.

Uzun zamandır kimse bir şey yazmamış ama buraya not düşmek açısından şu detayı paylaşayım; 2022 yılında üretilen amerikan yapımı jacksonlardan bir kısmı headstockta mother of pearl yani sedef logoya sahip olmayacak ve sadece boyalı olarak geliyormuş.

Konu facebook gruplarında ve JCF forumunda gündeme gelmiş durumda. Hatta www.chondroguitars.com ve reverb.com da yer alan bazı ilanlarda konu ile ilgili şöyle bir ibareye rastlamak mümkün; "Due to Jackson having trouble procuring mother of pearl for the headstock logo, for the time being the logo will now be painted." yani adamlar biz mother of pearl temin edemiyoruz, geçici bir süreliğine boyama yapacağız diyorlar. Kimse de çıkıp bunlara, klavyede kullanıyorsunuz ama dememiş orası ayrı.

Mayıs ayından beri teslim alınan gitarlarla ilgili üç beş kişi yakınmış, daha kaç tanesinin böyle olacağı da belli değil.

Pandemide sattığım X’ler, düşeş ilanlar, garage sale derken kadroda ciddi değişiklikler oldu ama 15lik takımda ilk 11de Jackson’dan yine şaşmadık.

Üst sıra: KV5FR - KV2 - KV Pro Dave Mustaine
Orta sıra: WRMG(çıtırdan modlu) - RR24Q - RR5 (2008) - KVMG Pro
Alt sıra: Kelle Paça Js32 - Pro KV - Demmel V - CBXV

Özellikle gitarları, üretimi bitmiş modelleri veya güncel serilerin QC durumlarını takip etmeyi seven arkadaşlar için, hazırladığım videoların da bulunduğu YouTube kanalımı bırakıyorum. İlgililerin aboneliğine duacıyız.

IMG_5059.jpeg

Geri