Charvel / Jackson Başlığı

yjm demiş ki:
jackson lafı o kadar çok dönüyor ki bu form da insan ister istemez jackson gitarlara merak duymaya başlıyor ve öğrenmek istiyor.
En çok merak ettiğim sl1 nedir??Gitar seçiminde klavyenin rahat olması beni en çok etkiliyen faktör,bildiğim kadarıyla en rahat ibanez'ler,sl1'ler ile ibanez'leri karşılaştırırsak klavye açısından ne gibi farklılıklar var ve sl1'ler neden bu kadar pahalı ??

Abi inanmazsın ben de şaşırıyorum bu forumda bu kadar çok Jackson konuşulmasına... Her yerde hep derim Ibanez piyasanın gerçekten hakimi... Ama Jackson gitarları burda da çok konuşulur oldu, yalnız Fender Jackson'ı satın aldıktan sonra promosyonunu ve üretim kalitesini gerçekten arttırdı...

Sl-1, Jackson'ın soloist serisinin bir gitarı. Jackson'ın ismi sl- ile başlayan bütün gitarları soloisttir yani. Soloist'se bildiğimiz strat kasanın 6/7'si büyüklüğünde gövdesi olan, neck-thru gitarlara denir. Bunun dışındaki özellikleri değişebilir ama gövde şekli ve büyüklüğü aynı olmak zorunda. Bu şekilde ve büyüklükte olan bütün "bolt-on" gitarlaraysa "Dinky" denir.

Jackson forumunda geçenlerde bir başlık vardı, "playability of a les paul vs. soloist" diye. Ve orda herkes "tabii ki oranın jackson forumu olmasının da az biraz etkisiyle" soloist şu anda bariz bir şekilde piyasadaki çalımı en rahat gitar. Diyorlardı, ve gerçekten bu insanların içerisinde esas ilgi alanı Jacksonlar olmayan insanlar var bir sürü...

Soloist'in çalnabilirliğinin yüksek olmasının sebebi ise, bahsettiğim gibi gövdesinin biraz küçük olması, neck-thru olması, Jackson'a özgü o muhteşem klavyeye sahip olması gibi şeyler bence. Ama tabii ki klavye olayı en önemli şey. Özellikle de fretboard'ın ebony olması. Yalnız şunu da belirtmek lazım Sl1'lerin klavyeleri baya kalın oluyor, özellikle Ibanezlere göre, ama bana sorarsan kalınlığın klavye rahatlığına çok etki yaptığını düşünmüyorum. ! tane 7 telli "Ibanez" gitarım var, ve klavyesi doğal olarak baya kalın, ama inanılmaz rahat bir klavyesi var....

Bunun dışında gitarın artı özelliği ise ton açısından çok versatil ve bana göre çoook da başarılı olması. Versatilliği alder gövdesinden ve h-s-s konfigürasyonundan kaynaklanıyor. tonunun iyi olması ise kullanılan ağacın ve işçiliğin iyi olmasından. Benim jackson'ın neck-thru gitarlarındaki en çok sevdiğim özellik ise verdikleri tok ses. Bir neck-thru Jackson'ı eline al abi, ve anfiye fln takmadan akustik olarak bir akor basıp arpej yap, ya da 1 kez strumming. O zaman ne demek istediğimi çok iyi anlarsın. Ses çok hacimli, tok ve "net" çıkıyor Jacksonlardan.

Sl1-lerin neden pahalı olduğuna gelince, geçenlerde bir başlıkta daha konuşmuştuk ama yeniden söyliyim, Amerikan Jacksonlar'ın çok büyük bir kısmı, yani bir gitarın %70-80i diyelim el yapımı. Jackson'ın custom shop ustaları tarafından üretiliyor hem de. Kasanın kesiminden, manyetiklerin yerleştirilmesine, klavyedeki binding'e kadar bir sürü şey custom shop ustaları tarafından elle yapılıyor... Ama "custom" gitarlara göre daha bir seri üretim mantığıyla diyebilirim.

benim istedğim ses olabıldıgınce parlak bir ses aynı fenderdeki gibi ama neck tru nun tok ses verdiğini bilmiyodum.bende dk2 var bolt on arkadaki kapağı da söktüm bide tb4 var tam istediğim ses ama daha alışamadım manyetik güçlü biraz.Benim anlamadığım alexinin gitarı neck-tru olmasına rağmen ve sadece tb4 olmasına rağmne nasıl okadar parlak ses veriyor?

PhiLoSoPHeR demiş ki:
alexi yanılmıyosam tb-4 diilde hz-4 kullanıyor
evet esp gitarlarında h4 var,jacksonında ise jackson j -50-bc diye bişey kullanıyomuş.Albümler arası pek gitar tonu olarak frak olmadığını düşünüyorum ,sanırım diğer ekipman konfigürasyonlarından dolayı öyle bir gitar tonu alıyor mid ve gaini köklediğni varsayıyorum ama ses çok temiz neyse konuyu dağıtmayalım :D alexi laiho ekipmanı diye bir başlık var...

Kaish demiş ki:
benim istedğim ses olabıldıgınce parlak bir ses aynı fenderdeki gibi ama neck tru nun tok ses verdiğini bilmiyodum.bende dk2 var bolt on arkadaki kapağı da söktüm bide tb4 var tam istediğim ses ama daha alışamadım manyetik güçlü biraz.Benim anlamadığım alexinin gitarı neck-tru olmasına rağmen ve sadece tb4 olmasına rağmne nasıl okadar parlak ses veriyor?

Tok ses parlak olamaz diye bir kaide yok ki... Alder gövde o parlak tonu veriyor zaten... Hatta tb-4'ile birleşince önlenemez bir parlaklık olayı ortaya çıkıyor... Bu arada tb-4'ün çıkışı aslında çok da yüksek değildir, ortanın biraz üstü olarak kabul edilir yani :)

freatboard'ın ebony olması veya rosewood olması ne gibi etkiler yapar.
Birde gövde için kullanılan ağaç tiplerinin kızılağaç,maun,akçaağaç vb. sertliği veya sağlamlığı arasında pek fazla fark olacağını sanmıyorum,ama sesin kalitesini etkileyeceği kesin ama sonuçta ağaçlar saf bir şekilde yani kaplamasız,boyasız felan koyularak gitar yapılmadığı için sesi absorb etme,yansıtma,yankılama vb. özellikleri gene pek etkileyeceğini sanmıyorum,ki çok mu yanlış düşünüyorum bilemicem,çünkü pek fazla bilgim yok,Dolayısıyla teoride olayı manyetiklere , bolt-on ve neck-thru olmasına bağlıyorum,pratikte pek fazla gitar deneme şansım olmadı ,deneyenlerin ve gitarı etkileyen bariz farkları görenlerin yardımcı olmasını ve bilgilerini paylaşmasını isterim.

yjm demiş ki:
freatboard'ın ebony olması veya rosewood olması ne gibi etkiler yapar

Rosewood, daha aralıklı bir ağaç ve daha parlak bir tonu var. Ebony neredeyse aralıksız bir ağaç, ve daha kaygan. Ayrıca her ağacın tepkisi de farklı oluyor, yani tele bastığın zaman hissettiğin şey. Ebony biraz daha narin bir ağaç ayrıca daha sık bakım gerektiriyor, ve kolay kirleniyor...

anti-social demiş ki:
PhiLoSoPHeR demiş ki:
alexi yanılmıyosam tb-4 diilde hz-4 kullanıyor
evet esp gitarlarında h4 var,jacksonında ise jackson j -50-bc diye bişey kullanıyomuş.Albümler arası pek gitar tonu olarak frak olmadığını düşünüyorum ,sanırım diğer ekipman konfigürasyonlarından dolayı öyle bir gitar tonu alıyor mid ve gaini köklediğni varsayıyorum ama ses çok temiz neyse konuyu dağıtmayalım :D alexi laiho ekipmanı diye bir başlık var...

Jackson'ları çalındı zaten, çalınmadan önce de HZ4 kullanıyodu.

eh eski gitarımın çıkışı çk düşüktü alıştım sayılır gerçi ama studyoda hayvansal anfilerle calınca biraz kasıyor.Alder ın yoğunlugu fazla olunca gene tok oluyor işlenişede bakıyor az

ya arkadaşlar, ikinci el bi Jackson gitarım var. Fakat modelini bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Gitar, ince kasa tabir ettiğimiz türden. İki humbbucker, bir single manyetik, 22 perde, ve (bilmem alakası olur mu) siyah renkte. Mandalların olduğu sap ucu aşağı doğru bakıyor. Ses ve ton ayar düğmeleri var. Tremolo sistemi eski Floyd Rose'lardan. hani şu tremolo kolunun kendisini çeviriyoruz yerine takmak için. O tiplerden.

E bakalım bilen biri çıkacak mı ?

Bir sürü şey olabilir, eğer resmini koyabilirsen buraya daha rahat bilebiliriz, gitarın kafasında birşeyler yazıyor mu? İnce kasa dediğin, arch-top olabilir mi acaba? Bir de inlay'leri nasıl, nokta mı yoksa bildiğimiz klasik jackson inlay'leri gibi mi?

Floyd rose'un üstünde ne yazıyor? Telleri sıkıştırdığın vidalar original floyd rose'da olduğu gibi mi?

Bir de son olarak seri numarası ne?

Malesef resmini koymaya imkanım yok. İnce kasadan kastım, gitarın gövdesi, normal gitarlardan daha ince. Gitarın kafasında sadece "Jackson Proffessional" yazıyor. Inlaylar nokta şeklinde. Ve ortada değil, sapın daha yukarısında. Akord mandalları da Jackson. Floyd Rose'un üstünde "Jackson" yazıyor. Manyetiklerde ise hiç yazı yok. İnce ayar vidaları, floyd rose'un rengi gibi krom rengi değil, siyah. Gitarın seri numarası: 605837

Bunlar yardımcı olur mu ?

turke01 demiş ki:
Malesef resmini koymaya imkanım yok. İnce kasadan kastım, gitarın gövdesi, normal gitarlardan daha ince. Gitarın kafasında sadece "Jackson Proffessional" yazıyor. Inlaylar nokta şeklinde. Ve ortada değil, sapın daha yukarısında. Akord mandalları da Jackson. Floyd Rose'un üstünde "Jackson" yazıyor. Manyetiklerde ise hiç yazı yok. İnce ayar vidaları, floyd rose'un rengi gibi krom rengi değil, siyah. Gitarın seri numarası: 605837

Bunlar yardımcı olur mu ?

Gitar concept değil, concept serisi, performerlardan önce 94-96 arası "devriminde" performerlar yerine piyasayta sürülen gitarlardan... Seninki stealth ex pro. Aslında sadexce "stealth ex" ve professional serisinden bir gitar. Bu "ex" serisi de türkiye'ye baya getirilmiş galiba, geçenlerde "60.." seri numaralı bir "rhoads ex" gördüm ankara'da Bu gitarlar 94-96 arasında üretilmiş, 60 seri numaraları bildiğim kadarıyla 96'nın ilk yarısına ait, 96'nın 2. yarısından itibaren zaten performerların doğuşuyla, şu anki satılan/kullanılan nesil japon jacksonlar doğmuş, 96 seri numarasıyla :)

Biraz flood gibi olcak ama, bir eksik var, senin gitarının h-s-h konfigürasyonu varmış, tekrar okudum, stealth ex'ler h-s-s onun dışında seninkinin aynısı... Ayrıca düşündüğüm gibi değilmiş, stealth ex ile stealth pro ex farklı gitarlarmış, ben bir farklarını göremedim ama birinin headstock'ında professional yazmıyor :)
Bunun gibi birşey olmalı senin gitarın? Bu solak tabii...

77_3.jpg

90_3.jpg

Geri