Charvel / Jackson Başlığı

Belki, farklı gövde, farklı saptır dicem ama burda pek olmaz öyle birşey. Scale'ini ölçesene bir de, yani kilitlerden, tellerin köprüye girdiği yere kadar olan mesafeyi...

Ke-1 : Özelliklerinden bahsetmeye gerek yok.Çoookkk süper bir gitar tek bir amaç için yapılmış ve o amacıda fazlasıyla yerine getiriyor. Klavyesi ibanez rg2550 ye göre biraz kalın olsada rahatlıklta ibanez yanına yaklaşamaz bence.

Çalmaya kıyamıyorum zaten o derece güzel bir gitar şekil karizma ton rahatlık hepsi bunda.Astım duvara zaten ara ara seyrediyorum. Ama hard case i ile beraber çok ağır oluyor.

Birde Marty abimizin imzası varki insana ilham veriyor bende bende dedirtiyor.

Yani Jackson yapmış yapacağını daha ne yapsın?

ke-1 ve sl-1 arasında gövde farklılığından başka ne gibi farklı yönler vardır,yoksa her ikiside aynı mıdır sadece gövdelerimi farklıdır,bazıları ibanez'lerin en rahat klavye'ye sahip olduğunu söler,ve burası jackson topic olduğu için tabikide jackson deniliyor ,yok mu ibanezci :)
Bir de ke-1,ke-2,ke-3 nedir?
Jackson ke-3 pro series(made in japan oluyor herhalde) nasıldır?
Usa kelly'ler ile karşılaştırma yapılırsa ne gibi farklılıklar mevcuttur,çalımın rahatlığı yani klavye rahatlığı aynı mıdır?
Japan yapımı jackson'lar bolt-on oluyor ve usa'ler de neck-thru,peki ikisi arasında sound farklılığı açısından çok,sap ve klavye farklılığı var mıdır?

Rahat klavye diye birşey yoktur. Eline ve senin yapına en uygun klavye olabilir ancak bu da en iyi olduğunu göstermez. En güzel kadın kimdir diye sorsan 100 tane farklı cevap alırsın. Benim elim gayet küçük olmasına rağmen ince saplı gitarlarla çalamıyorum. Tam tersine jackson ve gibson gibi kalın saplı gitarlarda rahat çalabiliyorum.

Sanırım KE1 ile SL1 in klavyeleri arasında pek bir fark yok. Neckthru bodylerin ve bolt on olanların ölçüleri jacksonguitars.com da mevcut sanırım. Aralarında materyal ve işçilik farkı vardır mutlaka. Ama gitarın sapı ağacı manyetiği her zaman dediğim gibi en son iş. Oralara gelene kadar ses mühendisliği bilgisi edinmeye vakit harcamak, EQ ayarlarını öğrenmek, Compressor kullanmayı öğrenmek, Mix yapmayı kayıt yapmayı öğrenmek ağacın sapın etkisini öğrenmekten çok daha faydalı olabilir. Maksat fenderden sert gainli tonlar çıkarmak ve ya SL1 den country soundu almak olmalı.

SiLeNoZ demiş ki:
Rahat klavye diye birşey yoktur. Eline ve senin yapına en uygun klavye olabilir ancak bu da en iyi olduğunu göstermez. En güzel kadın kimdir diye sorsan 100 tane farklı cevap alırsın. Benim elim gayet küçük olmasına rağmen ince saplı gitarlarla çalamıyorum. Tam tersine jackson ve gibson gibi kalın saplı gitarlarda rahat çalabiliyorum.
SiLeNoZ çok haklı ben hayatım boyunca basabildiğim en hızlı notaları sapı bayağca kalın denilebilecek kore yapımı bir squierde bastım...

yjm demiş ki:
ke-1 ve sl-1 arasında gövde farklılığından başka ne gibi farklı yönler vardır,yoksa her ikiside aynı mıdır sadece gövdelerimi farklıdır,bazıları ibanez'lerin en rahat klavye'ye sahip olduğunu söler,ve burası jackson topic olduğu için tabikide jackson deniliyor ,yok mu ibanezci :)
Bir de ke-1,ke-2,ke-3 nedir?
Jackson ke-3 pro series(made in japan oluyor herhalde) nasıldır?
Usa kelly'ler ile karşılaştırma yapılırsa ne gibi farklılıklar mevcuttur,çalımın rahatlığı yani klavye rahatlığı aynı mıdır?
Japan yapımı jackson'lar bolt-on oluyor ve usa'ler de neck-thru,peki ikisi arasında sound farklılığı açısından çok,sap ve klavye farklılığı var mıdır?

ke-1 ve sl-1 aslında amerikan jacksonlara baktığın zaman birbirinden en uzak 2 gitar olabilir, ama yine de bayaa yakın gitarlar bence de.

İlk olarak gövde farklılığını söylememe gerek yok sanırsam :D Sl1'ler h-s-s konfigürasyonlu, ke-1'ler ise "h" konfigürasyonlu, yani sadece bir hummbucker var... 2sinin de köprü manyetiği aynı, birisinin klavyesi en kalın jackson saplarından birisi "Sl1" ke-1'inki ise speed neck tabir edilen, en ince amerikan jackson sapı kv-2 ile birlikte.

Bir de sl-1'in bir sürü farklı finish seçeneği var, ke-1de o pek yok.

Ayrıca en önemlisi birisinin kafasında "Marty Friedman" imzası var :mrgreen:

Aynen benimde parmaklar küçük ama ibanezlerle rahat çalamıyorum çok ince geliyo. En ideali bana kalırsa Jackson ve Fender klavyeleri . ( daha gibson denemek nasip olmadı :D )

Ek olarak ke-1 sabit kahler apm3310 kopruye sahip sl1 ise orjinal FR ye. Ke1 custom shop marty friedmann signature ke-2 amerika uretimi top-of line dedikleri model( 2h FR neck-thru...) ke-3 ise professional serisi (yani 2 nin daha alinabilir modeli (bolt on licenced FR... )
Sl lerin sapi bir kv2 den .015" kadar kalin bu bu kadar fark yaratiyormu acaba.En ince speed digeri kalin diye tabir edince suphe ettim acikcasi bu olculerin mm cinsinden olani yokmu?

Me_ThuS demiş ki:
Ek olarak ke-1 sabit kahler apm3310 kopruye sahip sl1 ise orjinal FR ye. Ke1 custom shop marty friedmann signature ke-2 amerika uretimi top-of line dedikleri model( 2h FR neck-thru...) ke-3 ise professional serisi (yani 2 nin daha alinabilir modeli (bolt on licenced FR... )
Sl lerin sapi bir kv2 den .15" kadar kalin bu bu kadar fark yaratiyormu acaba.En ince speed digeri kalin diye tabir edince suphe ettim acikcasi bu olculerin mm cinsinden olani yokmu?

.15" = 3.75 mm :)

Ya oraya .15 yazmışımda sonradan farkettim .015 olacak yani bu durumda 0.375 mm oluyorki bu fark bu kadar hissedilir olmaz zannımca ama aralarındaki fark hakkaten 4 mm ye yakınsa sl klavyesi odundan farksız olur ki zannetmiyorum o kadar kalın olsun. Herhalde .15" çevirdin mm ye. Neyse hata için özür.

Ehehe 2. sayfaya bak orda bi ibanez başlığı olacak orda sor cevap alırsın hemen :) gerçi biraz arama yap ben bu 2 gitarı 3-4 ay önce almaya karar vermiştim aralarında seçim yapmak için baya bi araştırma yaptım, almaktan vazgeçtikten sonra aynı soruyu soran bi çok arkadaşa da cevap verdiğimi hatırlıyorum... Biraz ararsan bulursun...

Ibanez iyidir, Jackson da iyidir.. :p
(maksat jackson lafı da geçsin...:D)

ALLAHIMM!!! beyler dün harbi kafam allak bullak tı,valla gelip jacksona yazmışım,şimdi farkettim sabah sabah..ki gitara uzak biride değilimdir,saatlerce ekrana bakıp araştırıp sonra buraya yazınca böyle oluyo sanırım...afedersiniz ya.. :roll: :LOL: olurda bu kadar olmaz,utandım ya.. hep bu okul yüzünden.. :? neyse ben ibaneze..

Bu site solak Jackson satıyor...

Valla solak olasım geldi... Aslında solağım ama gitarı sağlaklar gibi çalıyorum...

[url]http://www.southpawguitars.com/jackson.html [/url] den siteye girebilirsiniz.

jacke2.jpg

Ne güzeller değil mi?

benim KV nin solak versiyonu...
jackingvblu.jpg

Bu da ileride almak istediğim beyazı. Ama bu da solak.
jackingvwt.jpg

Geri