Ebay Alışverişleriniz Hakkında

Evet arkadaşlar turkrock forumda aradım ama ebay alışverişi ile ilgili pek bir bilgi bulamadım.Bu başlık altında ebaydan aldığınız alet edavatları, kimden aldığınızı,aldığınız alet edavatların elinize ulaşma süresi,yaşadağınız problemler gümrük, ödeme vs.vs. gibi yararlı bilgileri yada problemleri paylaşalım.

Merhaba kesinlikle usps proitry mail ve first class mail ile siparişlerinizi getirtmeyin.2 kere proitry mail servisi kullandığım paket çalındı ve paketin değeri 1000 $ civarındaydı.Karşı tarafta sigortasız gönderiyor bu servislerin garantisi yok !! En iyisi 10 20 $ fark verip express mail servisi ile getirtmek asla çalınmıyor dikkat edin.

Merhaba kesinlikle usps proitry mail ve first class mail ile siparişlerinizi getirtmeyin.2 kere proitry mail servisi kullandığım paket çalındı ve paketin değeri 1000 $ civarındaydı.Karşı tarafta sigortasız gönderiyor bu servislerin garantisi yok !! En iyisi 10 20 $ fark verip express mail servisi ile getirtmek asla çalınmıyor dikkat edin.

Kullanıcının aldığı ürün gümrük fiyatının üstünde ise express mail ile gümrüğe takılacak ve vergisini ödemek zorunda kalacak. Çok önemli değilse seçilmesi gereksiz bence. Kaç kere alışveriş yaptım ebaydan hiç biride kaybolmadı. Gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Priority mail servisinin bazıları takip numaralı, alacağınız ürünün takip numarası yoksa satıcıya mesaj atarak takip numarası istiyorsunuz belli bir ücret karşılığında. Neyse aldığım ürünler şunlar.

Satıcı= proaudioland

Satıcı= skycompany

Satıcı= anthillmusic Şimdi geldi

Satıcı= gman.music

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Birde merak ettiğim birşey
Bildiğim kadarıyla yurdışından posta yolu ile yaptığımız alışverişlerin 5. sinden sonrakilerin ürün bedeli ne olursa olsun gümrüğe takılıyor diye biliyorum.Böyle birşey başına gelen varm ?

Hayır, her ay yaklaşık 10-15 ürün alıyorum, gümrükçülerin o uygulamadan pek haberleri yok gibi görünüyor. Hiç gümrüğe takılmıyorum. 1000 dolarlık ürünler kapıma kadar geliyor ;)

Birde merak ettiğim birşey
Bildiğim kadarıyla yurdışından posta yolu ile yaptığımız alışverişlerin 5. sinden sonrakilerin ürün bedeli ne olursa olsun gümrüğe takılıyor diye biliyorum.Böyle birşey başına gelen varm ?

Onu şöyle düzelteyim kendi bilgime göre:

Yurtdışından gelen gümrüksüz sınırı yani 75 euro altındaki ürünler için 5 kuralı geçerli.Yani 1 yıl içerisinde 5 kere kargo fiyatı "hariç" kendi fiyatı 30 dolar olan birşey aldın, 6. ürünü yine 75 euro altı alıyorsan ve gümrük uygulanmayacaksa bu sefer gümrükte takılıyor ve %20 gümrüğünü postaneye giderek ödüyorsun.Ben şu an 3 teyim galiba pena bakır kaplama vs gibi küçük ürünler getirttim.6. ürün gümrükten gümrük vergisi ödeyerek alınması gerek.Ama kendi deneyimim olmadı.Kaydını kuydunu tutuyorlar mı bilmiyorum.Ama normal 75 euro üstü gönderilerde kaydı dandirik bir iki kağıt parçasına imza atarak tuttuklarını varsayarsak yani işin içine çok "e devlet" olayı girmediğini tahmin ederek 6. ürünün de kapına kadar geleceğini tahmin ediyorum.

Onun hariçi atıyorum 1000 dolarlık bir ürün aldın yine kargo fiyatı "hariç" 1 yıl içinde 500 kere de alsan problem olmaz zaten 75 euro üstü olduğu için paşalar gibi vergisini ödüyorsun.Aynı anda çoklu mal geçince gümrükte sorun oluyor diye biliyorum.Mesela aynı kalem üründen aynı anda 50-60 tane almak gibi birşey.her ürünün fiyatı da 75 euro üzeri.Sorun çıkma ihtimalinin dememin sebebi ise aynı kalem üründen çokca getirdiğin için ticaretini mi yapıyorsun vs gibi şeyler soruyorlarmış Türk gümrüğünde.

Onu şöyle düzelteyim kendi bilgime göre:

Yurtdışından gelen gümrüksüz sınırı yani 75 euro altındaki ürünler için 5 kuralı geçerli.Yani 1 yıl içerisinde 5 kere kargo fiyatı "hariç" kendi fiyatı 30 dolar olan birşey aldın, 6. ürünü yine 75 euro altı alıyorsan ve gümrük uygulanmayacaksa bu sefer gümrükte takılıyor ve %20 gümrüğünü postaneye giderek ödüyorsun.Ben şu an 3 teyim galiba pena bakır kaplama vs gibi küçük ürünler getirttim.6. ürün gümrükten gümrük vergisi ödeyerek alınması gerek.Ama kendi deneyimim olmadı.Kaydını kuydunu tutuyorlar mı bilmiyorum.Ama normal 75 euro üstü gönderilerde kaydı dandirik bir iki kağıt parçasına imza atarak tuttuklarını varsayarsak yani işin içine çok "e devlet" olayı girmediğini tahmin ederek 6. ürünün de kapına kadar geleceğini tahmin ediyorum.

Onun hariçi atıyorum 1000 dolarlık bir ürün aldın yine kargo fiyatı "hariç" 1 yıl içinde 500 kere de alsan problem olmaz zaten 75 euro üstü olduğu için paşalar gibi vergisini ödüyorsun.Aynı anda çoklu mal geçince gümrükte sorun oluyor diye biliyorum.Mesela aynı kalem üründen aynı anda 50-60 tane almak gibi birşey.her ürünün fiyatı da 75 euro üzeri.Sorun çıkma ihtimalinin dememin sebebi ise aynı kalem üründen çokca getirdiğin için ticaretini mi yapıyorsun vs gibi şeyler soruyorlarmış Türk gümrüğünde.

Onu bir ptt görevlisine sordum hiç bir sorun çıkmayacağını söyledi. Sadece gümrükte sıkıntı çıkaracak ürünlerde dikkat ediyorlarmış. Diğer türlü sıkıntı çıkaracaklarını sanmam altıncı alışverişin olup 75 euro altında olsada.:)

Burası kapanmıştı, hala kapalı :)

Benim alış verişlerimin hiçbiride bu zamana kadar 75E altında olamdı.Genelde satıcılar hiçbirşey belirtmeseniz bile paketlerin üzerine gerçek fiyatları yazmıyor.Bu durumda ebatları ufak olan ürünler fiytaları yüksek olsa bile gümrüğe takılma olasılığı zor gibi gözüküyor

*Bunun yanında bazı ürünler fiyatları ne olursa olsun gümrüğe takılıyor başta cep telefonu ve besin takviyeleri gibi. birde riskli ürünler var mesela kameralar, mp3 player, tablet pc ler gibi *Bu ürünleri alırsanız gümrük olayı biraz şans.
* Dikkat etmeke gereken başka bir konuda mecbur kalmadıkça kesinlikle devlet postalarından şaşmamak,özel postalardan sakınmak (usp,eng kargo gibi) Eğer özel kargoyla gelen bir ürün gümrüğe takılırsa ürünün gümrükte yada hernerde bekletiyorlarsa bekletilen gün süresi kadar günlük kira ödemek gerekiyor; ürünü alana kadar.

Ebay den sayısız alışveriş yaptım. Yüzde 99 elime ulaşmıştır. Geri kalanlarda da para iadesi aldım. Gümrükle ilgili daha çok direk satış yapan sitelerde sorun yaşadım sanırım. Hatta bir ara kutunun üzerine 400 sterlin diye öküz gibi yazmışlar o kadar söylememe rağmen, sonra uğraş dur...

amt E2 pedalımda elime sağa salim uluşatı.Bu sefer sparişi verdikten 20 gün sonra kapıma geldi normalde bu kadar uzun sürmüyordu.Türkiyey giriş yaptıktan 1 hafta sonra elime ulaştı.

Birde kargo takibi için güzel bir site bilen biliyordur mutalaka. Türkiye içinde ki hareketleride gösteriyor.

http://www.track-trace.com/

son iki sene içerisinde bilimum pedallar, manyetikler, gitar telleri, t-shirtler, elektronik aksesuarlar ıvır zıvırlar, hepsi 150 dolar ve altı, ufak paketler. hepsi %100 gelmiş oldu.
Bi 10 takım tel daha sipariş edeyim, iyi hatırlattınız :blackalien:

Sadece ebay'den şimdiye kadar 26 alışveriş yapmışım. Bunların arasında ses kartı, manyetik, mini amfi, motosiklet koruma demiri hatta tekila tohumu bile var (alırken tohumların olgunlaşmasının 20 yılı geçtiğini bilmiyordum :D )

Gümrükte karşılaşabileceğiniz 3 sıkıntı var. Bunlardan herhangi birinde paket evinize gelmiyor, siz gümrüğe gidiyorsunuz.

1) Paketin üzerinde ibraz edilen değer kargo ile birlikte 75 avroyu aşıyorsa.
2) Paketin üzerinde ibraz edilen değer kargo ile birlikte 75 avroyu aşmıyorsa fakat memur paket içeriğinin ibraz edilenden daha fazla olduğunu düşünüyorsa.
3) Paketin içinden cep telefonu, telsiz, radyo veya televizyon gibi birşeyler çıktıysa veya gümrük memuru paketin içeriğini anlamayıp bunlardan biri zannettiyse (ses kartını cep telefonu sandılar :) )

Bu 3 durumda sizi PTT kargo işlem merkezine çağırıyorlar. Sizden ödemeyi yaptığınız kredi karı ekstrenizle paypal dökümünü (veya ödemeyi ne ile yaptıysanız) göstermenizi ve ödemeyi ekstrede işaretlemenizi istiyorlar. Ekstrenin sizin adınıza olması gerektiğini söylememe gerek yok sanırım. 1. durumda paketin değerinin %20'sini bulan (tam hatırlamıyorum) bir ödeme yapıp paketinizi alıyorsunuz. 2. durumda de ne oluyor bilmiyorum ama memurun internetten ürünün asıl fiyatına bakıp vergi ödettiğini duydum. 3. durumda derdinizi anlatmanız yarım saat alabiliyor. Bir keresinde bir adamın cep telefonunu "haberim yoktu" vs. diye yalvararak aldığına tanık oldum. Memurlar "bir daha sen veya bir yakının getirtirsen vermeyiz" falan demişlerdi.

Bir de, amerika'dan gelen, USPS priority mail ile gönderilen ve 'LN' ile başlayan kodlu gönderileri sadece Turkiye'ye girine kadar (Türkiye'ye girişi dahil) takip edebiliyorsunuz. Sonrasında 1-2 haftaya kapınıza geliyor.

Bunlar benim tecrübelerim. Umarım faydası olur :)

Bu arada bu 75 euro sınır ürün + nakliye fiyatı, bu gün 80 dolarlık ürüne 45 lira para verdim bu yüzden, çünkü nakliyesiyle 115 dolar tutuyor...​

Not: 10 dk önce yukarıda yazılmış ancak sinirle yazınca böyle oluyor, bu güne kadar 400-500 adet ürün aldım(abartı yok), ilk kez gümrüğe takılıyorum, hayırlı olsun :D Tabii bir de gümrüğe takılan hayvan gibi dean razorback var ama onu saymıyorum doğal olarak.

Bu arada bu 75 euro sınır ürün + nakliye fiyatı, bu gün 80 dolarlık ürüne 45 lira para verdim bu yüzden, çünkü nakliyesiyle 115 dolar tutuyor...​

Not: 10 dk önce yukarıda yazılmış ancak sinirle yazınca böyle oluyor, bu güne kadar 400-500 adet ürün aldım(abartı yok), ilk kez gümrüğe takılıyorum, hayırlı olsun :D Tabii bir de gümrüğe takılan hayvan gibi dean razorback var ama onu saymıyorum doğal olarak.

Benim tecrübelerimde kargo parası hariç fiyatına bakıldı hep. Hatta FedEx le gelen ürün 77 euro diye uğraşırken yönetmeliklerde görmüştüm. Kargo parası ile 95 euro oluyordu çünkü. FedEx çalışanı da bana 77 euroluk ürününüz gumrukludur falan diyordu. Belki Amazondan aldığım için de olabilir, bilemiyorum.

hayır ya ürünün fiyatı 75 euro olacak ürün+kargo değil... Böyle olduğunu söyleyenler emin mi bundan ? Bir de "L" ile başlayan tracking numberlar takip edilemiyor zaten ptt nin sitesinde yazıyor bu bilen biliyordur.

Geri