kurşun asker

arkadaşlar flod yapmayı sevmem ama Kurşun Asker grubuyla ilgili açıklamak istediğim bir durum söz konusu.

Ben grubun menejeri değilim, nasıl olduda böyle bir kanıya varıp mesaj atmaya başladınız özele anlamadım. Ama şunu söylemeliyimki bundan onur duyardım, gruptan böyle bir teklif almadım henüz :)

Ve sizlerden bir isteğim olacak lütfen beğenilerinizi bana özelden yollamak yerine bu başlıkta paylaşırsanız daha iyi olur diye düşünüyorum. Sonuçta her grup beğenildiğini duymak ister değil mi?

Ve Kurşun Asker'in sadece canlı konser kayıtları yok, demoları mevcut ve o demoda 4 tane harika parça var. Eğer sadece konser kayıtlarından bu denli etkilendiyseniz, demoyu dinleyince ne düşünürsünüz merak ediyorum valla...

http://www.download.com/kursunasker bu adresten grubun demolarına ulaşabilirsiniz.

Özel mesajları merak ettim cidden... 8O
Umarım iyi niyetli mesajlardır. 8O
Zira bizimle yaptığı röportaj aracılığı ile mbk ile tanışıyoruz. Bütün bunların dışında evet torpilli olabilirim çünkü mbk ve ben Janis Joplin fanlarıyız. Zamanında kendisinde Janis avatarı görüp Janis avatarının telif hakkının bana ait olduğunu söylemiştim.Bayadır şenşakrak bir Janis Joplin avatarı kullanmaktaydım. :p Böyle espirili bi tanışma olmuştu vakti zamanında derken kendisi bizi sevdi ve desteğini de sağ olsun her platformda eksik etmedi bizden. Aramızda akrabalık yok, ticari bir anlaşma yok. SAdece ittifak var :)

Şarkılar ile alakalı yorumlarınızı okumaya bayılırız, yapıcı olursanız seviniriz. Severseniz, Andersen Kurşun Asker masal kitabını da okuyun deriz.
Öperiz....

Holymidnight çokkkkk teşekkürler. Mutlu oldum bu jestten ötürü. Çünkü hiç tanımadığımız kişilerin fikirleri çok önemli bizim için.Daha ne olsun çok şık bir destek şekli olmuş :)

demo: http://music.download.com/kursunasker

konser performans : (kısa dalga ismini kullanırken. şu anki kadro aynen orda var bir de eski ikinci gitaristimiz vardı o zamanlar.yıl 2002

Fuel- Hemmorage
3 doors down- loser
anonim- malabadi köprüsü(pilli bebek de diyebiliriz)
dandy warhol- bohemian like you (vodafon müziği idi birara)

edit: Bu arada geçtiğimiz günlerde bir haber okudum çok hoşuma gitti. Andersen'in 200. anılma yılında bir minik kardeşimiz dünya birincisi olmuş yaptığı resim ile. :p Tabi ki bir Kurşun Asker resmi :)

http://www.milliyet.com/2005/08/23/guncel/gun07.html

Looser'ı ve birkaç bestenizi dinledim . Besteler pek tarzım olmasada hoş . Ama nacizane bir iki tane eleştrim olacak . Bence vokal'in ses rengi coverlarda daha bir belli oluyor . Yani sesini kullanışındanmı yoksa tarzınızdan dolayımı öyle bilemiyorum ama coverlarda çok daha iyi bence vokal . Hep vokal hakkında konuşuyorum ama ilgi alanım olduğu için malum :) . Başarılar arkadaşlar . Kolay gelsin.

Birde şu durum söz konusu arkadaşlar, Kurşun Asker benim Rock müzikte üzerinde en çok durduğum bir özelliğe sahip bulunmakta. KALİTELİ SÖZLER :!:

Tavşan aldı bir şarkınız var sanırım ben onu dinledim vokal melodisi ve müzik güzel hoşuma gittide ben sözleri anlamadım ve alakayı kuramadım???

DEP_REM demiş ki:
Tavşan aldı bir şarkınız var sanırım ben onu dinledim vokal melodisi ve müzik güzel hoşuma gittide ben sözleri anlamadım ve alakayı kuramadım???

E bunu doğal karşılamak gerek değil mi? Senden de fazlasını beklemiyorduk zaten, :) şaka bir yana bunda anlaşılmayacak ne varki deprem, bazen şaşırtıyorsun beni ya. Cin gibi dediğim adama bak sen :!: :!: :!:

AmetaL demiş ki:
DEP_REM demiş ki:

E bunu doğal karşılamak gerek değil mi? Senden de fazlasını beklemiyorduk zaten, :) şaka bir yana bunda anlaşılmayacak ne varki deprem, bazen şaşırtıyorsun beni ya. Cin gibi dediğim adama bak sen :!: :!: :!:

Yok hayır anlatmak istemedigimi anlatamadım....yani şarkıyı dinliyorum hımm güzel gidiyor sonra tavşan tut atla yakala... yani ben bunu anlamadım???

Merhaba Arkadaşlar!
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki Kurşun Asker başlığının polemik ortamı olmasını kendi adıma bu başlıkta bir katılımcı olarak istemiyorum.
Bunun dışında en çok "Tavşan" şarkısının sözleri hakkında bi takım yorumvari mesajlar atılmış. "Koş davşan koş", "tut tavşan tut" şeklinde şarkının sözleri üzerinde oynanarak yollanan mesajlara pek anlam veremedim ya da verdimde gönlüm pek el vermedi ve cevap vermek istemedim bu mesajlara ve es geçtim.

Tavşan şarkısının sözleri her düşünen normal insanın algılayabileceği üzere imgelem üzerine kurulmuştur. En basit algılama biçimiyle belirli sınırlar içerisinde ( buna ister dört duvar dersin, istersen dünya sistemi dersin, istersen okul dersin, istersen totaliter rejim dersin, istersen iş ortamı dersin) yaşayan bireyin/ kadının/ sokaktaki çocuğun/ patronundan baskı gören çalışanın/ işçinin durumunu anlattığımızı düşünebilirsin. Burası dinleyiciye kalmış birşeydir.Bir resime bakıp farklı yaklaşımlar yakalanabilir, şiirlerden farklı anlamlar çıkartılabilir. Hiç bir şair şiirinin altına dip not eklemez okuyucu şairin tam da söylemek istediği şeyi anlasın diye. Anlayanlar o şairi, o yönetmeni,o yazarı takip etmeye devam ederler.
Dinleyici algılayamadıysa biz buna nasıl yardım edebiliriz ki piyasada bir sürü şarkı var isteyen istediğini dinler şarkılara eşlik eder çalar.Daha fazla yorum yapmak istemiyorum.

Benim tavşan şarkısında anlatmaya çalıştığım şeye gelirsek; ne yazık ki açıklama durumunda kalıyorum.
Sistem içerisinde hepimiz farkında olmadan birden bire bir döngünün içerisine giriyoruz ve sistemin nesneleri halinde yaşıyoruz. Eğer çitten atlamak isterseniz nesne gerçek anlamda özneye dönüşebilir. Özne olmak zordur, farkındalığı gerektirir. Siz özne olma çabasında boğuşurken, tehlikelerinde farkına varırsınız elbette. Çitten atladıktan sonra aynı sahada koşan bir kitlenin size deli gözüyle bakmasını göze alabilmek gerekir çünkü eğer tereddüt ile vakit geçirirsen arkandan seni kovalan itlere yem olursun ve yalnızca bir "et" parçası olarak yaşamına devam edersin. Yani kısacası tavşan dişe et olur.

şarkı sözlerimiz alakayı kurmak isteyenlere....

ek: grup demo sonrası demlendi ama işi bırakmadı. Yakında kayıta gireceğiz.

bence şarkıda anlaşılmayacak bir durum yok, aslında şarkının konu olmasında da anlaşılmayacak bir durum yok :!: :!: :!:

böyle güzel sözleri her müzisyen yazmak ister :!: geç kalmışlığa bir kinaye olarak adlediyorum bu durumu :!:

Begendim tabi. Ama böyle bi ton karsi çikarak olmaz bu durum. Vokaliste özel mesaj attim. Çok beendigim bi grup. Evet ama baska seyler duyanlarda olabilir. Elestiriye açik olmaliyiz. Aslinda sözler çok güzel. Her grubun böyle sözleri yazabilen adamlari olsa keske. Ama alisilagelmis sözler degil. Insanlarin tepkilerini biraz daha anlayisli karsilamak lazim. Ben anliyorum. neye yakardigini. Ne istedigini. Ama anlayamayan olacaktir. Benim de anlamadigim bi ton sarki var. Sizin yok mu?

Bi de vokalist arkadasin sesi Aylin Aslim'a çok benziyor. Bunu baska söyleyen oldu mu? Ben karistiriyorum. Acaba bende mi kulak yok? :(

RunRabbitRun demiş ki:
Merhaba Arkadaşlar!
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki Kurşun Asker başlığının polemik ortamı olmasını kendi adıma bu başlıkta bir katılımcı olarak istemiyorum.
Bunun dışında en çok "Tavşan" şarkısının sözleri hakkında bi takım yorumvari mesajlar atılmış. "Koş davşan koş", "tut tavşan tut" şeklinde şarkının sözleri üzerinde oynanarak yollanan mesajlara pek anlam veremedim ya da verdimde gönlüm pek el vermedi ve cevap vermek istemedim bu mesajlara ve es geçtim.

Tavşan şarkısının sözleri her düşünen normal insanın algılayabileceği üzere imgelem üzerine kurulmuştur. En basit algılama biçimiyle belirli sınırlar içerisinde ( buna ister dört duvar dersin, istersen dünya sistemi dersin, istersen okul dersin, istersen totaliter rejim dersin, istersen iş ortamı dersin) yaşayan bireyin/ kadının/ sokaktaki çocuğun/ patronundan baskı gören çalışanın/ işçinin durumunu anlattığımızı düşünebilirsin. Burası dinleyiciye kalmış birşeydir.Bir resime bakıp farklı yaklaşımlar yakalanabilir, şiirlerden farklı anlamlar çıkartılabilir. Hiç bir şair şiirinin altına dip not eklemez okuyucu şairin tam da söylemek istediği şeyi anlasın diye. Anlayanlar o şairi, o yönetmeni,o yazarı takip etmeye devam ederler.
Dinleyici algılayamadıysa biz buna nasıl yardım edebiliriz ki piyasada bir sürü şarkı var isteyen istediğini dinler şarkılara eşlik eder çalar.Daha fazla yorum yapmak istemiyorum.

Benim tavşan şarkısında anlatmaya çalıştığım şeye gelirsek; ne yazık ki açıklama durumunda kalıyorum.
Sistem içerisinde hepimiz farkında olmadan birden bire bir döngünün içerisine giriyoruz ve sistemin nesneleri halinde yaşıyoruz. Eğer çitten atlamak isterseniz nesne gerçek anlamda özneye dönüşebilir. Özne olmak zordur, farkındalığı gerektirir. Siz özne olma çabasında boğuşurken, tehlikelerinde farkına varırsınız elbette. Çitten atladıktan sonra aynı sahada koşan bir kitlenin size deli gözüyle bakmasını göze alabilmek gerekir çünkü eğer tereddüt ile vakit geçirirsen arkandan seni kovalan itlere yem olursun ve yalnızca bir "et" parçası olarak yaşamına devam edersin. Yani kısacası tavşan dişe et olur.

şarkı sözlerimiz alakayı kurmak isteyenlere....

ek: grup demo sonrası demlendi ama işi bırakmadı. Yakında kayıta gireceğiz.

hehehe böyle yazacagını biliyordum...yani amacım kötü degil ve ayrıyeten şarkının müzigi ve vokal melodisi çok hoşşş ama sözler gelince bir garip oluyor insan...Anlatmak istedigin şeyi bir nesneye yüklemeden de verebilrsin eger ki tavşan gibi bir et parçasına yükleyeceksen bundaki manayı sen kurabilirsin ancak...Kendin pişir kendin ye mantıgı müzikte ne kadar etkili bilemeyecegim...Entellektüel sözler benim hoşuma gitmiyor diyebilirm sadece kişisel eleştri zaten..

Amacım kötü degil sadece kulagıma çok batan bir sözleri degerlendirmek istedim çünkü duyguyu oldugu gibi alıp götürmüş...
SEvgiler...

Sevgili Artçıdeprem,
Kurşun Asker içinde söz yazma insiyatifi Kurşun Asker üyelerine aittir. Bugüne kadar senin dışında böyle bir tepki almadık şakı sözlerini anlamadım diye. Dolayısıyla kendin ye kendin pişir durumu söz konusu değil.

Yapıcı eleştirileri he zaman için dikkate alırız. Ama DEprem arkadaşımız benim nasıl bir tepki vereceğimi bildigine göre, yerinde cümlelerle eleştiri yapmadığını da biliyordur. Şarkı sözlerinizi beğenmiyorum diyebilirsin üsturuplu biçimde buna kim ne diyebilir ki zaten :)

Tavşan şarkısı duygu yüklenmiş bir şarkı değil zaten.İnsanları birdenbire çarpacağını hiç düşünmedik.Aşktan vesaire bahsetmiyoruz. Kendi içinde bir ruhu var elbette şarkının ama fikir yüklü bir şarkıdır. Dinleyen üzerinde düşünmek isterse düşünür.

Dünyada anlatmak istediği şeyi bir nesneye yükleyerek anlatan bir sürü şarkı var.Şarkıyı geçtim adamlar albüm yapıyorlar mesela Pink Floyd Animals adı altında bir albüm yapmış. Adam otlayan koyunlardan, tavukların gıdaklamasından bahsetmemiştir düz mantıkta ama :) Edebiyattan örnek verecek olursam George Orwell Hayvanlar Çiftliği diye bir kitap yazmış. Onda da hayvanlar alemi anlatılmıyor elbetteki. Hepsinn derin anlamları var.

Nasıl illa ki düz mantık yazmamız beklenebilir ki? Bu işin kuralı bu mudur? İmgelem edebi bir sanattır. Ben bunu kullanmaya çalıştım. Son mesajında toparlayıcı olmuşsun yine de en azından bu tarz sözler hoşuma gitmiyor demişsin. Ben de diyorum ki, sana uygun şarkılarımız da var. :)

edit:
Valla camiada bildiğiniz bütün bayan pop-rock /rock vokallere sesim benzetildi :) Sayıca az olmamızdan kaynaklanıyor herhaldebayan vokaller olarak. Herneyse teşekkürler bütün iyi temennilere.

Öncelikle ismim olan deprem ile ilgili espiri yapmamanı rica ediyorum bu birincisi :evil:
İkincisi eskiden beridir dinledigim ve bildigim şarkınız olan tavşan şarkısı ile ilgili yorumlarımı size olan saygımdan dolayı eleştirmedim çünkü sözler geldigi zaman soguyor insan şarkıdan...

Ama DEprem arkadaşımız benim nasıl bir tepki vereceğimi bildigine göre, yerinde cümlelerle eleştiri yapmadığını da biliyordur.

Böyle bir cevap verecegini bildigim halde eleştiri yaptım yani bu riski göze aldım bir nevi :!: 8) aslında eleştiride degil sadece sözlerde bir duygu yakalayamadım dedim....

Lafonten türündeki şarkılar bende bir haz oluşturmuyor ve tepki vermemelerini bu yazıdım mesajda bir bölüm var orayı okursan anlarsın...

Amacım kötü degil uslubum bu size başarılar....

Malabadi cover çalışması güzel olmuş, canlı eski bir kayıt. Daha ne denir, Kurşun Asker'in yeni çalışmaları sabırsızlıkla beklenir :!:

Geri