Demir Demirkanın Ekipmanı??

Sayfasında da şöyle bir şey yazmış:

Guitar: Line 6 Variax 700
Amp: Line 6 Vetta II HD
Speaks: 2 x 2x12 Celestion cabs.
Pedals: Bad Hoarsie 2
Mics: SM 57, Sennheiser 906 for guitar amp, SM 58 for vocals on stage

_JuDaS demiş ki:
Sayfasında da şöyle bir şey yazmış:

Guitar: Line 6 Variax 700
Amp: Line 6 Vetta II HD
Speaks: 2 x 2x12 Celestion cabs.
Pedals: Bad Hoarsie 2
Mics: SM 57, Sennheiser 906 for guitar amp, SM 58 for vocals on stage

sanırım volume dergisinde bir iki kare vardı o amfi ve gitarla çekilmiş.

manyetiksiz degil. piezzo manyetikleri var gitarin. biraz arastirirsan internette gorursun tam yerini de.

bildigimiz prosesorler gibi de degil. amfi veya efekt modellemiyor. daha ziyade farkli gitarlari modelliyor.

Monster_YGT demiş ki:
Benim küçük beynim hala o manyetiksiz gitara basmadı :LOL:

Birebir Demir Demirkanla bi konuşmamı gönderiyim size,

Demir Demirkan
Selam,

Temelde Variax'da manyetik uzerinden calisiyor. Sadece alisik oldugumuz manyetiklerden degil, piezzo'lardan aliyor sesi. Piezo daha temiz bir sinyal aliyor. Bu sinyali process etmek icin de gitarda bir devre var ve farkli EQ'lar ile farkli gitarlari simule ediyor. Ayrica D-tune veya herhangi farkli bir tuning icin de sadece bir setup yapip sahnede tek bir dugme ile degistirebiliyorsun. Butun bunlar gitar teknolojisi acisindan olumlu gelismeler. Les Paul ilk elektrik gitari yaptiginda ona da gercek gitar dememisler ama yillar sonra insanlar alisinca en gercek gitar Les Paul olmus. Hatta ilk yaptiginda sadece klavye ve bridge tarafinda da manyetikler varmis, yani gitarin govdesi bile yokmus. Insanlara cok tuhaf geldiginden govdeyi eklemis. Bir roportajinda okudum, sound ile hic ilgisi olmadigini, sadece insanlarin gitara benzer birsey calmak istediklerinden dolayi govdeyi ekledigini soyluyor. Bakarsin variax gibi arayislar ilerde yeni standartlar ortaya cikarir.

Bu arada sadece variax calmiyorum, ibanez, strat ve les paul de caliyorum duruma gore.

Umarim aciklayici olmustur.

_DreamofStyks_ demiş ki:
Demir Demirkan

Hatta ilk yaptiginda sadece klavye ve bridge tarafinda da manyetikler varmis, yani gitarin govdesi bile yokmus. Insanlara cok tuhaf geldiginden govdeyi eklemis. Bir roportajinda okudum, sound ile hic ilgisi olmadigini, sadece insanlarin gitara benzer birsey calmak istediklerinden dolayi govdeyi ekledigini soyluyor.

Yalnız burda enteresan bir konu daha var. Bu söylenene göre gitarın gövdesinin boyutunun, ağacının tona etki etmediği anlamı da çıkarılabilir mi?

_JuDaS demiş ki:
_DreamofStyks_ demiş ki:
Demir Demirkan

Hatta ilk yaptiginda sadece klavye ve bridge tarafinda da manyetikler varmis, yani gitarin govdesi bile yokmus. Insanlara cok tuhaf geldiginden govdeyi eklemis. Bir roportajinda okudum, sound ile hic ilgisi olmadigini, sadece insanlarin gitara benzer birsey calmak istediklerinden dolayi govdeyi ekledigini soyluyor.

Yalnız burda enteresan bir konu daha var. Bu söylenene göre gitarın gövdesinin boyutunun, ağacının tona etki etmediği anlamı da çıkarılabilir mi?

O zamanlar elektro gitarın ilk modeli icat edildiğinden o kadar ayrıntısına girmemişlerdir tahminimce yani manyetik ve gitar birleşiminden ses çıkarmak tek amaç =) Daha sonradan geliştirildikçe üzerinde tona etki eden herşey anlaşılmış bunlarında üzerine gidilmiştir diye düşünüyorum.

Gövde çok fazla etkilemiyor gibi.Tellerin olduğu hiza, yani sap, sapın dolgunluğu, gövdenin orta kısmı tonu daha çok etkiliyor.floydlu gitarlarda gövdenin orta kısmı çok ince kalıyor.Les Paul'lerde gövde Archtop olduğundan orta kısım çok kalın.Tondaki dolgunluk baya bi ordan kaynaklanıyor (tabi sap da kısa ve kalın).

Bir şey eklemek istiyorum, Demir Demirkanın ekipmanı nerdeyse belirlenmiş fakat şöyle bir sorun var, millet bu gitaristlerin distortion pedalları kullandığını sanıyor.MT2 mi kullanıyor Hakan Utangaç diyenler de olmuş.(ya da o tarz bir şey yazıyordu) Distortion pedallarından bir kaç tanesini (mesela sd1, ds1, ts9 gibi pedallar) boost amaçlı ya da tonda ufak bir değişiklik için kullanıyor gitaristler genelde.Driveları hep amfiden geliyor.

Zakk Wylde gidip MXR Zakk Wylde Distortion kullanmıyor bildiğiniz Marshall Amfiye sd1 pedal bağlıyor 2 tane mesela.

Hakan Utangaç'ın gitarı Jackson Warrior Pro. 92'de ya da 96'da üretimi durmuştu sanırım oldukça iyi bir Warrior.Klavyenin bitişi eğik.Ve sap manyetiği de klavye gibi eğik yerleştirilmiş.(hatırlamıyorum sap manyetiğini) Köprüde EMG 81 olması lazım.(bir tanede Jackson RR'si var)

Ton ise, Metin Türkcan ile birlikte Marshall amfi kullanıyorlar diye biliyorum.Distortion pedalı yok.

Eldrun demiş ki:
Hakan Utangaç'ın gitarı Jackson Warrior Pro. 92'de ya da 96'da üretimi durmuştu sanırım oldukça iyi bir Warrior.Klavyenin bitişi eğik.Ve sap manyetiği de klavye gibi eğik yerleştirilmiş.(hatırlamıyorum sap manyetiğini) Köprüde EMG 81 olması lazım.(bir tanede Jackson RR'si var).

warriorprohu6.jpg

Evet 94 sonu 95 başı gibi japon pro fabrikası kapatıldı. Çok kaliteli oldukları ve usa yapımı jacksonların satışını düşürdükleri için. O eğik bitimli klavye olayına "slanted" deniyor. Yanlız emg konusunda emin değilim çünkü aslında bu gitar H - S dizilimli değil. SSS dizilimli. Yani o humbucker gibi görünen şey aslında yanyana dipdibe duran iki tane mini hum. Eğer köprü manyetiği emg ise bile sonradan manyetik yuvası oyulmuştur.

Şimdi bir resim buldum paylaşayım bari.

hakanutangall5.jpg

bu resimdekinde manyetik çerçevesi var mesela.Demekki gitarın manyetiği değiştirilmiş daha sonra. Ancak diğer senin verdiğin resimde manyetik çerçeveside yok bak dikkat edersen. Daha sonradan modifiye etmiş herhalde. :)

Geri