Ibanez Başlığı

Ibanez RG1820X sahibi olan, kullanan var mı?

Ve eski 400mmR fingerboard radius ile yeni 430mmR fingerboard radiusa sahip klavyeler hakkında detaylı bir hissiyat karşılaştırması yapacak birileri çıkar mı acaba? 400'den daha düşükler için de olur tabii.
Bakalım ben mi obsesifim yoksa durum gerçekten ilginç mi :D

euphrates demiş ki:
Ibanez RG1820X sahibi olan, kullanan var mı?

Ve eski 400mmR fingerboard radius ile yeni 430mmR fingerboard radiusa sahip klavyeler hakkında detaylı bir hissiyat karşılaştırması yapacak birileri çıkar mı acaba? 400'den daha düşükler için de olur tabii.
Bakalım ben mi obsesifim yoksa durum gerçekten ilginç mi :D
RG1820X-GK.jpg

Ben bu cihazı bir tek Haluk Leventla çalan, kel bir eleman var ya, onda gördüm eğer yanlış görmediysem. TR'de bulmak senin de bildiğin gibi biraz zor ;) Biliyorsun genelde rg470 filan sahibi millet ;)
Hayırdır, neden sardın bunlara ;) Alıyor musun :)
RG1820X-GKtop.jpg

42 ve 43 mm eşik değerlikli gitarlar arasındaki farkı yaşamıştım. jpm ve js 42mm, jemler de 43mm idi, fark da anlaşılırdı baya. Gerçi sen açı sormuşsun :)

Bildiğim kadarıyla ( http://www.jemsite.com/jem/necks.htm burayı referans alıyorum) wizard II ile jem sapının karşılaştırırsam aklıma gelecek ilk şey jem saplarının düz yapısı olur heralde. Çok aşikar bir şekilde fark edilebilecek düzlük farkı yaşanır mı, tam bilemiyorum. Bu gitarları arka arkaya çalmadıkça veya bunlardan birinin sahibi olmayınca net bir şey söylemek zor biraz.

Sağol nienturi. Şimdi derdimi biraz daha açayım. Çok ciddi bir sıkıntıdır bu bende :D
3 ayrı tarzda çalan 3 grubum var. Bunlar dağılsa bile yine bu tarzda gruplarda çalacağım kesin. Yani hem sert distorted tonlara hem de güzel akustik tonlara ihtiyacım var. Ama bunların hepsine aynı anda sahip olmam lazım. Şimdi, manyetik ve elektrik aksam tamam ama bir türlü istediğim o güzel akustik tonları bu manyetiklerle yakalayamıyorum. Mesalardan tut da Marshallar'a kadar çoğu ampliyle uğraştım ama olmadı :D En son gittim bir tane Line6 Variax aldım. Kayıtlarda filan bu gitarla çalıyorum akustik partları. Ama gel gör ki konserlerde yine Tone Zone'dan gelmek mecburiyetinde clean tonlar. Line6'yı diğer gitariste veriyorum. Çünkü ben çok sık clean-distortion geçişi yapmak zorundayım ve Variax'ın distortion tonları Pod XT Live ile kullansak bile berbat. İşte bu Variax'daki LR Baggs piezoyu içerdiğini gördüğüm bir gitar RG1820X. Sana daha önce bol bol soru sormuştum piezo konusunda ama inan netten de bilgi bulmak çok zor bu konuda. Schaller Floyd Rose'a adapte edebilecek kimseyi bulamadım bu piezoyu. Ibanez'in J-Custom modellerinde var bir de. Ama o gitarları bulmanın imkansız olduğunu söylememe gerek yok sanırım :D
Dolayısıyla piezo gerekliliği beni RG1820X i almaya itti. Ama bu gitar konusunda da bazı problemlerim var. Mesela USA'dan ya da Almanya'dan bu gitarı gayet iyi fiyata getirtebilirim ama denemeden! Denemeden almam gerekiyor ne yazık ki. Bu da beni çok düşündürüyor. Bu piezodan nasıl ses çıktığını duymadan almak çok riskli bu gitarı. Ayrıca mid manyetiği yok. Ben Blue Velvet'siz ne yaparım :D Diyelim ki bir mid pozisyon oydurdum manyetiği taktım. Ama bu sefer de bunun için 250K'lık volüm ve ton potansı takacak yer kalmıyor gövdede, piezonun ekolayzırından dolayı :D

Son büyük problem de klavye eğimi. Yıllardır 400mmR klavye kullanıyorum. 430mmR'lar bana çok garip geliyor. Dümdüz olması akor basmamı zorlaştırıyor. Aslında hangi gitarı alsam sap benim için bir problem. Bu sap konusu da içimde ciddi bir sıkıntı haline geldi :D
İstediğim sap:

Scale; 25.5"
Genişlik; 43mm-56mm
Kalınlık; 1. perde 17mm, 12.perde 20mm
Radius; 350mmR civarı
Perdeler; 6105
Scalloping; sadece son 4 perde
Gövdeye bağlanış; Bolt-On
Sap ağacı; 3 parça Akçaağaç, Bubinga şerit ile
Klavye ağacı; Gülağacı (Keşke Brezilya gülağacı olabilse)
İnlay; Benim tasarladığım bir takım

Bu ayrıntıların hepsi benim için çok önemli. Olmazsa olmaz yani. Ama bu niteliklerin hepsini taşıyan bir sap yok işte :D
Hadi diyelim ki Super Wizard bir sap buldum. Perdeler değişti, son 4 perde oyuldu, yeni inlayler takıldı. Ama klavye dümdüz kalıyor yine :D Rahatsız oluyorum akor basarken. Ki en az solo çaldığım süre kadar akor da basıyorum. Dediğim gibi, şu an 400mmR bir klavye kullanıyorum bu bile bana çok düz geliyor. Sanırım ya çıldıracam ya da Japonya'ya gidip 3 ay pirinç tarlasında çalışıp bir J-Custom alıp, modifiye ettirip gelecem buraya :D

Biraz uzun bir yazı oldu ama içimi döktüm resmen :D
Çok dertliyim çoook. Var mı bana yardımcı olabilecek?

Genel hatlarıyla sana şunu öneriririm.
Dave Weiner'ın gitarlarından da biri olan;
2000 model RG2027. Hem 7 telli, hem piezolu vs.
2027fullb.jpg

2000 Ibanez Prestige RG2027
Body: Mohogany
Neck: Rosewood
DiMarzio Tone Zone 7 (bridge)
DiMarzio Air Norton 7 (neck)
Ama Radious serisinden bir cihaz çalıyorsun sanıyorum, o seri gibi sap bulman zor. Ama şu her zaman bir seçenektir. Bu türlü bir piezolu gitar alınır. Alındıktan sonra sap istanbuldaki lütiyeye götürülür. Olay anlatılır ve yeni bir sap yapılır. Orjinal sap da satılarak, yeni yapılan sapın parası da çıkarılmış olur.

Gitar için ise;
RG2120XTB
The piezo lives!! Unchanged from 02' with the exception of the new Double Edge Pro bridge. 3 piece Wizard neck, mahogony body, jumbo frets on a rosewood board, 2 band EQ on the piezo out, Dimarzio IBZ neck and bridge pickups. Available in TB [Trans Blue]
rg2120.jpg

Bunlar ebyade baya iyi fiyatlara gidiyorlar. Bunlardan birini çalmıştım. Piezo tonlarını ben çok sevdim. Normal tonları da...Manyetik değişimi ile süper olur diyeyim. Kötü değil de, paf pro veya air nortonları sap, tone zone'u da köprüye takarsan eşsiz olur ;)

Söylemeyi unutmuşum. Kızacaksın ama basswood gövde olması şart. Üstüne maple kaplama bile istemiyorum :D

Bir de 7 telli olayına çok da sıcak bakmıyorum. Daha doğrusu ihtiyaç duymadım.
Bu arada kalmışlık duygusu çok kötü. Marshall JMP-1 ile Mesa'nın birkaç preampı arasında da böyle 6-7 ay kalmıştım. En son para tükenmeye başladı biz de v-twin ile yetinmeye başladık işte :D

Tüm başlığa baktımda genelde RG ve Jem dönmüş. Merak ettim mesela Ibanez seven insanlar S serisi hakkında ne düşünüyor.
Yeni bir model çıkardı mesela s: S520ex. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? Bana çok esnek gitarlar gibi geliyor.
Ki ben S'leri çok severim (Satriani'den kalma birşey belki), RG'ler pek sevmem, Jem'lere laf yok zaten :D

Roth-Azad demiş ki:
Tüm başlığa baktımda genelde RG ve Jem dönmüş. Merak ettim mesela Ibanez seven insanlar S serisi hakkında ne düşünüyor.
Yeni bir model çıkardı mesela s: S520ex. Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz? Bana çok esnek gitarlar gibi geliyor.
Ki ben S'leri çok severim (Satriani'den kalma birşey belki), RG'ler pek sevmem, Jem'lere laf yok zaten :D
S520ex: yanılmıyorsam şöyle diyorlar ' Big, heavy tone without the big heavy body ' :p
aslında hardcase'le bir rg taşımanın ne büyük işkence olduğunu biliyorum ama bu kadar estetik yapıp sadece siyah üretmeleri kötü
gitarımı ve rengini seviyorum(fazla kilolarına rağmen ;) )

Peki ibanezlerin akustikleri nasıl? Ben elektro-akustik bi gitar istiyorum ama manyetikli olursa daha iyi olur diye dusunuyorum... Tallman TCM50 ve MASA SX72 gitar modelleri nasıldır? Amatorum cok iyi olmasına gerek yok ama 3-4 sene de isimi gorsun istiyorum... Saygılar...

Peccatus demiş ki:
Peki ibanezlerin akustikleri nasıl? Ben elektro-akustik bi gitar istiyorum ama manyetikli olursa daha iyi olur diye dusunuyorum... Tallman TCM50 ve MASA SX72 gitar modelleri nasıldır? Amatorum cok iyi olmasına gerek yok ama 3-4 sene de isimi gorsun istiyorum... Saygılar...
akustikleri gayet hoştur bi kere dinleme fırsatım olmuştu! ben beğenmiştim ama sei bilemem!

nienturi demiş ki:
Adamım niye kızayım :)
O zaman sana şunu tavsiye ediyorum. Maddi durmunda yeterse
Ebayden veya (swirl seversen)
http://www.abouttimedesigns.com/multis.html
bu adresten
veya
http://www.ekgguitars.com/index2.htm
adresinden veya
http://www.lgmguitars.com/splash_guitars.html
den
Tam istediğin gibi bir gövde yaptır. Manyetikleri de üzerinde al. Burada jem sahibi birisinden de faydalanarak, custom bir sap yaptır. Vine inlayli, son 4 scalloped vs. Şahane bir cihazın olsun ;)

Bu nasıl?
;)

İçi boş gövde 600$ :D
Manyetikler, köprü, elektrik aksam vb gövde kısmı 1200-1300$ eder.
Sap en az 400$ tutar. Bir de parçaların kargolarını ekle eder yaklaşık olarak 2000$. Üstüne de ciddi bir uğraş, yorgunluk, sinir harabiyeti. Ki en ufak eksiklikte ya da hatada bir cinnet sözkonusu olabilir :D

İlgin ve tavsiyelerin için teşekkür ederim nienturi. Ama custom bir gitar yaptırırken mutlaka başında durmam lazım ustanın. En azından arada bir uğrayabileceğim bir yerde olmalı luthierimiz. Dediğin gitar gerçekten mükemmel ve eşsiz bir alet olur ama sanırım bu iş için kendime bir 3-5 sene verebilirim. Zaten hakketmem de lazım bu güzelliği :D

Bunun yerine klavye radiusu dışında ciddi bir dezavantajı olmayan (kim bilir belki 430mmR vazgeçilmezim olur 1 ay sonra) Ibanez RG1820X alabilrim. Hatta Ankara'da biri 0 biri ikinci el 2 tane buldum bundan. 0 için 1500$ fiyat koymuşlar ama iner o 1300$'e filan tahminimce. İkinci elin fiyatı konusunda net bir bilgim yok henüz. Kimse sormasın ama bu gitarların nerde olduğunu, söylemem çünkü :D

RG1820X'i alıp manyetik, perdeler ve inlayleri değiştirdim mi tamamdır!

Euphrates, aklına gelmiştir gerçi ama Music Man Petrucci gitarların piezolu modellerine de bir bak istersen.Şimdi üşendim sap özelliiklerine bakmadım ama ıhlamur gövde, piezo fln açısından istediğin özelliklere uyuyor gibi.

engineer_of_creation demiş ki:
Roth-Azad demiş ki:
S520ex: yanılmıyorsam şöyle diyorlar ' Big, heavy tone without the big heavy body ' :p
aslında hardcase'le bir rg taşımanın ne büyük işkence olduğunu biliyorum ama bu kadar estetik yapıp sadece siyah üretmeleri kötü
gitarımı ve rengini seviyorum(fazla kilolarına rağmen ;) )

S520 de gövde maun olduğu için RG den bile ağır gelebilir, uyarmadan geçmiyim. S470 i ilk elime aldığımda oha demiştim, bukadar ince bir gövde nasıl bu kadar ağır olabilir! Sebebi tabiki maun. Ama dizayn olarak çok beğeniyorum, S520 ler de gayet hoş görünüşe sahipler.

Hellhound demiş ki:
Euphrates, aklına gelmiştir gerçi ama Music Man Petrucci gitarların piezolu modellerine de bir bak istersen.Şimdi üşendim sap özelliiklerine bakmadım ama ıhlamur gövde, piezo fln açısından istediğin özelliklere uyuyor gibi.

Çok pahalı olmasının yanısıra denemeden almam gerekecek yine ve imza serisi gitarları kendime aitmiş gibi hissetmiyorum. Bir tek JEM'ler var sevebildiğim. Onlar da öyle çok da Vai'ye aitmiş gibi değiller aslında. Vai, insanlığa adamış o gitarı :D

Ama EBMM Petrucci'nin en önemli dezavantajı Floyd Rose'u olmaması. Tremolo var sadece. Olmadı işte :D

Geri