Ibanez Başlığı

arkadaşlar benimde ibanez grg 170dx im var gitarı ilk aldığımda clean de od da herhangi bi dip ses ve cızırtı gelmiyodu fakat şu an da od'a geçtiğim vakit acaip bi uğultu çıkıyo ve çalarken notalar netliğini kaybediyo ve birbirine giriyo ve uğultu yapmaya başlıyo. bu onarılabilir bişeymidir? ne yapmam konusunda fikir verebilirseniz sevinirim....

selamlar
ben bu olaya yeni giriyom gitar alıcamda yamaha pacifica 112 ve Ibanez GRX 140 arasında kaldım yamaha ' nın sesini dinledim hoşuma gitti ibanez'i dinlemedim ama ibanez ii bi marka anladığım kadarıyla ve bu ikisinin fiyatlarıda aynı sizce bu ikisinden hangisini alsam yada daha farklı birşey önerirmisiniz buna benzer yani soft rock tarzı yapmak istiyorum tabi bide öncelik öğrenmek amaçlı şu an teşekkürler

Mack-Yack demiş ki:
arkadaşlar benimde ibanez grg 170dx im var gitarı ilk aldığımda clean de od da herhangi bi dip ses ve cızırtı gelmiyodu fakat şu an da od'a geçtiğim vakit acaip bi uğultu çıkıyo ve çalarken notalar netliğini kaybediyo ve birbirine giriyo ve uğultu yapmaya başlıyo. bu onarılabilir bişeymidir? ne yapmam konusunda fikir verebilirseniz sevinirim....

OD ye geçtiğinde single coil manyetik konumunda ise switch, gürültü yapması normal. AMa gürültünün asıl sebebi jackın kalitesiz olması olabilir. Ben geçenlerde bir jack aldım ve jackın uç kısmı bariz 1-2mm kısa idi eski kullandığım kopan jackıma göre. Bunu jack amfi inputuna tam oturmadığı, pıt sesi gelmediği için diğer jackla karşılaştırınca anladım. İnanılmaz bi gürültüye sebep oluyodu clean tonda. Gittim değiştirdim gürültü falan yok. Gitarında bi sorun olduğunu zannetmiyorum jackını bi kontrol et...

@ jimici

yamaha pacifica yı albence,ibanezin alt modelleri okadar iyi değil.daha sonra satar iyisindne japon bir ibanez alırsın.

pacificalar iyi bir başlangıç ve orta seviye gitarı bence.dediğin tarzada uyar

Dip gürültüsü manyetik yüksekliğinden de olabilir ama öncelik jackını kontor et.
Manyetiklerle oynadın mı hiç ? Yükselttin falan bi şe yaptın mı?

darestan saolasın haftaya gitarımı almış olacağım bi pürüz kalmadı kafamda artık bu forumlada baya bi işim olcek artık tekrar saol

jagı kontrol ettim sorun jagda deil manyetiklerlede daha hiç oynamadım ama manyrtikler kasadan biraz çıkık duruyo hatta single olan hafif yamuk duruo. bide topraklama ile iilgili bişeler duymuştum önceden bunla ilgili olabilirmi acaba ya da ses ayarlarında fln???

Gitarın sap ayarı veya entonasyon ayarı bozulduğunda perdede çaldığın nota arıza olur. Bir deneme için eğer tuner ın varsa gitarı tuner a bağla ve herhangi bir perdeye bas. Bak bakalım kısa sürede tuner belirli bir nota aralığında sabitleniyormu yoksa tuner deli gibi bir sağa bir sola saptıp duruyormu. Eğer öyleyse bu problem... Bu durumda bastığın nota tek ve net bir ses gibi değilde dalgalanarak ve bozuk gelir bu da gürültülü kalitesiz çamur gibi bir ses çıkmasına sebep olur. Durup dururken olan bir sıkıntıysa eğer bu.. Sebep muhtemelen entonasyon veya sap ayarı bozukluğu olabilir.

Mack-Yack demiş ki:
bu arada ilk aldıımda bu sorun yoktu daha yeni oldu ve sadece od da oluyo clean da hiç bi sorun yok...

sanırım topraklamadan. ben pek bilmem ama studyoda line6 birde marshall vardı benim rg170dx'i line6'ya taktığımızda acayip bi gürültü oluyodu. ordan abilerimizden biri gitarda topraklama olduğunu söyledi., marshall'a takınca gayet güzel oldu, gürültü felam kalmadı.

eğer bu konuyuda açarsanız sevinirim bende öğrenmiş olurum.

teşekkürler.

Mack-Yack demiş ki:
o gün studyo fln yaptık ordada ugultu yaptı.

1. Herhangi bir overdrive pedalı kullanıyor musun?
2. Bütün manyetik pozisyonlarında uğultu geliyor mu?
3. Manyetiklerin single coil mi humbucker mı?
4. Harbiden clean tonunda hiç mi uğultu yok :D
5. Tellerin manyetiklere olan uzaklığı nedir?
(En son perdeye bas manyetik-tel mesafesinin en az 3mm olduğunu gör)
6. Overdrive'daki bu uğultu klavyenin üst kısımlarından 5'li akorlar
basınca mı geliyor yoksa en alt perdelerden solo çalınca mı? Ya da her
zaman uğultu var mı?

Bu soruları güzelce cevaplarsan eminim sana yardımcı olabiliriz.

Rg550 kalktı ama aynı özelliklere sahip sadece mnayetik farkı olan Rg1550 ve Rg2550 Prestige ler üretiliyor. 2550de Dimarzio IBZ set var 1550 de ise V7 v8 var diye biliyorum 2005 de. rg470 de sanırım üretilmiyor alternatifi olarak rg370dx var...

ya arkadaşlar. benim bi sorum olcaktı. ilk elektro gitarımı aldım. rg370dx. ve çok güzel. yalnız bi şeyi merak ediyorum. ince mi telinin ikinci perdesi biraz garip ses veriyo. hatta ses vermiyo bile. ses vermesi için biraz yukarı kaldırmam gerekiyo. Bunun sebebi nedir düzelir mi? Ayrıca ilk gitarım olduğu için biraz acemiyim. teller falan cızırdıyo ara sıra. ya da teli çok bastırınca nota kayıyo. neden acaba??

Genelde Jumbo Fret li gitarlarda nota basarken tel iki fretin arasında köprü gibi asılı kalır klavyenin ağacına tam değmez. Tam klavyenin yüzeyine değdirecek kadar bastırırsan tele, notanın kayması normaldir. 2. perdedeki cızırdama için bişey diyemicem sap ayarı gerekiyor olabilir bilen birisine bi göster. Gitarını güle güle kullan bu arada...

Geri