Mixing Çabaları ( Tavsiye Lütfen )

Selamlar,

Youtubedan yabancı mixing dersleri ile öğrendiklerimi kendimce uygulamaya çalışıyorum. Herhangi bir referans monitörüm veya flat olduğunu düşündüğüm bir kulaklığım yok. Philips shp 2500 ile uğraştım. Örnek bir kaydım vardı onun üstünde denemeler yaptım. Son olarak böyle birşey çıktı, o kadar çok uğraştımki bezdim artık, birde size sormak istedim farklı kulaklar ne diyecek diye. Parçanın iyiliğini güzelliğini değil enstrumanların birbiriyle uyumu ses kalitesi ile ilgili yorumlar ve tavsiyeler bekliyorum. Çünkü alelade yapılmış deneme bir kayıttı iki gitar üstüne davul yazdım, malesef bass gitarım yok. Bir daha uğraşmamak için bunda denedim. En aşağıyada ulaşmak istediğim kalitedeki bir videonun youtube örneğini koyuyorum. Fikirleriniz gerçekten önemli acımasızca eleştirebilirsiniz :)

Uyarı nedeniyle ritm gitarın değiştirilmiş hali;

Kayıt ekipmanı:
Jackson rr24m - Pod x3 - Addictive drums - Cubase 5

Bunların haricinde elimde program olarak, Sonar 8 producer edition - Superior Drummer ve Ez Drummer da bulunmakta.

Şimdiden teşekkür ederim.

Hocam mix/mastering olayından pek çakmam ama şu ilk kayıtta ki ritim gitarın sesi ne öyle? Cazır cuzur ötüyo resmen. Sorunda bende mi acaba diye 3-4 farklı cihazla dinledim üstelik.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam mix/mastering olayından pek çakmam ama şu ilk kayıtta ki ritim gitarın sesi ne öyle? Cazır cuzur ötüyo resmen. Sorunda bende mi acaba diye 3-4 farklı cihazla dinledim üstelik.

Philips harici mp3ümde kullandığım sony ex300sl ile de dinledim herhangi bir ötme bende yok? Çıkış alırkende seviyeler clip vermiyordu. İlginç bir daha bakayım ama bende böyle bir durum yok.

Öncelikle elinize sağlık. Miksin iyi olmasını istiyorsanız ne kaydederseniz kaydedin, "mümkün olan en iyi kalitede ve duymak istediğinize en yakın şekilde" kaydedin. Kötü kaydı kurtarmak iyi kaydetmekten daha çok uğraştırır. Yabancı tabile "Garbage in -> Garbage out" olayı yani... :)
Parça hakkında aklıma gelenler:
* Ritm gitarı en azından double track yapıp pan ile sağ / sola verebilirsiniz,
* Pod'un kabin simülasyonunu kapatıp sonradan impulse response kullanarak farklı kabinler ve sm57 + md421 gibi klasik mikrofon kombinasyonları ile daha hacimli tonlar yakalayabilirsiniz.
* Gitarlarda clippingden ziyade fazlaca compressor var gibi. Snr ve headroom avantajları açısından mümkünse kayıtları 24 bit olarak alın.
* EQ ile bol bol denemeler yapın, belki de en önemli adım budur...
* VU, dB, PPM, dBFS gibi kavramları araştırırsanız hem miks hem kayıt açısından çok faydası olur.
Gitarların ham hallerini duyabilirsek belki daha farklı yardımcı olabiliriz... Kolay gelsin :)

Daha güzel bir ton ile ritm gitarı bir sağ ve bir sol kanal olmak üzere kaydederseniz çok iyi sonuçlar alırsınız. Ancak çaldığınızı kopyalamak yerine 2. kez çalmalısınız. Bundan sonra mixe geçebilirsiniz :) Ben de sonunda başardım güzel ton işini, sadece 2 kanal kayıt, üzerinde hiç bir oynama yok, gitar USA Standart Stratocaster, ses kartı Line 6 UX 2, program Pod farm 2.5. Sevinç içindeyim, eargasm yaşıyorum şahsen.

Öncelikle elinize sağlık. Miksin iyi olmasını istiyorsanız ne kaydederseniz kaydedin, "mümkün olan en iyi kalitede ve duymak istediğinize en yakın şekilde" kaydedin. Kötü kaydı kurtarmak iyi kaydetmekten daha çok uğraştırır. Yabancı tabile "Garbage in -> Garbage out" olayı yani... :)
Parça hakkında aklıma gelenler:
* Ritm gitarı en azından double track yapıp pan ile sağ / sola verebilirsiniz,
* Pod'un kabin simülasyonunu kapatıp sonradan impulse response kullanarak farklı kabinler ve sm57 + md421 gibi klasik mikrofon kombinasyonları ile daha hacimli tonlar yakalayabilirsiniz.
* Gitarlarda clippingden ziyade fazlaca compressor var gibi. Snr ve headroom avantajları açısından mümkünse kayıtları 24 bit olarak alın.
* EQ ile bol bol denemeler yapın, belki de en önemli adım budur...
* VU, dB, PPM, dBFS gibi kavramları araştırırsanız hem miks hem kayıt açısından çok faydası olur.
Gitarların ham hallerini duyabilirsek belki daha farklı yardımcı olabiliriz... Kolay gelsin :)

Öncelikle bende teşekkür ederim zaman ayırmışsınız. Ritm gitar konusunda herkes bu fikri vermekte, birde öyle deneyeyim. Şuan birinci ve ikinci gitarın pan oranları 1. gitar sola 25 ikinci sağa 25. Birde çıkışa stereo enhancer vermiştim. İmp resler hakkında araştırmam gerekiyor açıkcası. Compreslerde normal ayarında cubasede başta ne geliyorsa öyle bıraktım yeterli gibi gelmişti bana tabi onlada uğraşayım. Kayıt 24 bit. Eq ile bol bol denemeler yapıyorum fakat referans monitörüm olmadığı için cubasede beğendiğim bir ayarı 320 de export edince bass patlamaları veya cubasede duymadığım anormallikler oluyor. En büyük handikapım monitör olmaması sanırım. Dediğiniz kavramlardan PPM ve dbFS yi bilmiyorum açıkcası onlarada bakayım. Sadece ses seviyeleriyle oynanarak hemen çıkış alınmış hali aşağıdakidir.

Teşekkürler tekrardan.

Daha güzel bir ton ile ritm gitarı bir sağ ve bir sol kanal olmak üzere kaydederseniz çok iyi sonuçlar alırsınız. Ancak çaldığınızı kopyalamak yerine 2. kez çalmalısınız. Bundan sonra mixe geçebilirsiniz :) Ben de sonunda başardım güzel ton işini, sadece 2 kanal kayıt, üzerinde hiç bir oynama yok, gitar USA Standart Stratocaster, ses kartı Line 6 UX 2, program Pod farm 2.5. Sevinç içindeyim, eargasm yaşıyorum şahsen.

Farmda kullandığınız ayarları çok merak ettim açıkcası :)

Rica ederim, böyle başlıkları seviyorum hepimiz faydalanıyoruz sonuç olarak :) Sizin de bahsettiğiniz gibi referans monitör veya en azından kulaklığınız bile olsa çok işinize yarar. Bu arada Alshain preset güzel olmuş elinize sağlık, hatta belki biraz da haddimi aşarak üzerine solo çalıyorum şu anda :D

Geri