Malmsteen'in tonu hakkında

arkdaşlar merhaba ben aranıza yeni katıldım s.b. dreams marka gitarım var acaba malmsteen in gitarında kullandığı manyetikler bu tınılara yaklaşmamı sağlar mı??? dimarzio ht3 falan gibi bir ismi vardı galiba...

sb dreams bi ara bende de vardı şimdi bi arkadaşta kalıyo zamanında bi arkadaşım borç kapatmak için vermişti bana.
sb dreams ile hiç bir tonu alamazsın çünkü adamların hangi ağaçla yaptığını bilmiyoruz ona göre bir manyetik takviyesi yapalım: )
arkadaşım eğer tona yönelik bir çalışma yapmak istiyorsan
ilk önce sağlam bir gitar edin senin bi strata ihtiyacın var mesela mexico bi strat alıp üstündeki saddle'ları,potansları,burguları falan usa fender parçalarıyla değiştir
sonra manyetik olarak malmsteen signature dimarzio takım taktır gitara
drive olarak lambalı bir amfiyle desteknen veya lambalı bir preamptan çıkan overdrive kullan
ek olarak az bir compressor tonu destekleyebilir.
ayrıca malmsteen çalıo musun bilmiyorum ama eğer çalmaya çalışıyorsan bence hiç kalkışma onun yerine jazz ve progressive yönel tekniğini daha sağlam geliştirirsin ;)
umarım san yardımcı olabilmişimdir...bye!

• Konu Sahibi Konu Sahibi
saol arkdaşım bilgilerin için çalmaya çalışıyorum desem yeridir bendezoom gfx8 pedal var anfinin ne oldunu bilmiyorum eski ama lambalı değil güzel ses veriyor ama.sence nasıl bir pedal arkdaş tavsiyesiyle aldım da?

malmsteen çalmak iyidir arkadaşlar bence çok faydalı canlı örnekleri şu an yabancı müzik piyasasında(timo tolkki,alexi laiho vb) o gitardan malsteen tonu biraz zor alırsın ama en azından iyi bir squier işini görür ama tam olarak malmsteen tonu alman biraz zor çünkü sanırım devasa bir rack kullanıyor değişik delayler,harmonizerlar wahlar fln ama illa alcam ana tonu diyosan yumuşak gain veren bi pedal ya da amfi bul tak squieri al neck manyetiği vitesine hayvan gibi hızlı çal :D

Dostum bu terimlere uzaksan Malmsteen tonu almaya da (ki aynısnı almanın imkanı yok) o kadar uzaksın demektir. Sen çalmana bak herşey zamanla olur. Bi quote de ben veriyim steve vai'den. "Sen gitarını çalmaya bak ekipman seni bulur..." (böle bişiydi :p)

Malmsteen kendi tonunu Buradan görebileceğinbir sistemle alıyor,sen nası alırsın Serter Bağğcan Dreams ve Zoom GFX 8 le onu bilmem :D
Tabi ne olursa olsun,bire bir tonunu tutturmak zor,ama yapabileceğin en en iyi şey (bana göre) öncelikle kaliteli bir gitar almak.Strat alabilirsin ve Malmsteenin kullandığı manyetikleri de takarsan en azından gitarın o tona yaklaşır.Sonra gidip bir adet Line6 Pod XT veya Pod XT Live almak.Bu aletle gerçekten yaklaşabiliyorsun bu tür tonlara.
Ve son olarak ta Prefectionist in hatırlattığı gibi "Tone is in ....." lafı kalıyor :D
Şu an Malmsteen in ekipmanı bizde olsa emin ol aynı tonu tutturamayız :D Tabi kendinin de tutturabildiğini sanmıyorum sürekli aynı tonu,analog sistemlerde bu işler sürekli değişiyormuş çünkü.
Kolay gelsin..
Bu arada Satriani o lafı demiş,Vai de demiş ki "Bizim kullandığımız aletlerle gitarımız soba borusundan bile olsa aynı sesi elde ederiz" :LOL:

ya şu anda türkiyede malmsteen tonuna en yakın tonu kullanan adam cem köksal onunla bi konser sonrası yarım saat kadar başbaşa muhabbet edebilme fırsatım olmuştu zaten ilk sorum setup ını sormaktı aldığım cevap karşısında azım burnum uçuk içinde kalmıştı :D :D

adam geneli boss ağırlıklı olmaz üzere birsürü analog pedal saydı bana crybaby wah kullanıyomuş ve şurası çok ilginçti

sahnede yanımda müzik seti gibi elektronik bi cihaz vardı onu gördünmü dedi (sölediği cihazda cemin boyu kadardı) oda effectörüm dedi adam konsere bi tırla gelmişti acaba malmsteen tonu elde etmek için bizimde başta bi tırmı almamız lazım acaba :D :D :D :D :D

muhabbetin en güzel kısmıysa adamla birbirimize girmiştik o diyo fender ben diyom ibanez : D :D :D iki saat o fenderi övüyo ben ibanezi çok güzeldi yaa :D :D :D :D

malmsteen g3 2003 konserinde odasında soundcheck yaparken sadece kendi signature stratocaster'ını ve küçük bir marshall amfi kullanıyordu.
Ama ton olarak hiç bir değişme yoktu yani kısacası malmsteen tonu almak için bi defa malmsteen'in kullandığı manyetikleri kullanman şart ve kaliteli bir marshall amfinin olması da iyi olur,bunlarla rahatlıkla malmsteen tonu alınır ama bu arada tabiyki malmsteen gibi de çalmalısın yani benzer çalmalısın çünkü çalış tekniğinde soundunu bayaa etkiler.
Ama başlıca tavsiyem bunlara kafanı yormaman ki bu geçiş dönemidir bence her başlayanın aklından geçer bu tip şeyler benimde çok geçti :),bence önceklikle notalara gamlara akorlara hakimiyet kurmak için çalışmaya başlamalısın ama hızlı çalabilmek için ki malmsteen gibi hızlı çalabilmek için hiç uğraşmamalısın çünkü çok uğraşırsın :) bayaa zaman kaybı olur senin için,benim için oyle oldu :)

arkadaşlar bi laf vardır hızlı koşan çabuk yorulur bilirmisiniz? bence çok doğrudur. hayatta adımları emin atmak lazım. gerçekten sen şimdi tonu falan bırak bi kenara.arkadaşlrından dediği gibi bi gam, arpej, akor falan çalış.gitarın klavyesini bi hepten tanı öncelikle.bi nota dizisi gördüğünde bunu nerden çalıcaz diye bakma.( yani tab değil kastın gerçek nota yazımı ile yazılmışsa) bunarı hallettikten sonra kendi elindeki en yakın tonla çalış o parçalara.zaten bütün bunları yapana kadar birazda para biriktirirsen o zamana iyi bir gitar set up falan alırsın.o zaman güle güle kullanırsın, çalarsın.kısacası emeklemeden yürümenin sonu düşmektir.emeklemeyi öğrenmek gerek.:D çok edebi oldu ama neyse.kib.kolay gelsin sanada herkesede.müzikle kalın.:D

arkadaşlar sağolun yeni değilim mzik konusunda müzik öğretmeniyim rock akarşı yeniyim:)
benim sizden öğreneceğim çok şey var gerçekten.ben ton aldığım zaman daha keyifli çalışıcağıma inanıyorum. bilg,lendirmeye devam ederseniz sevinirim!!!saolun herşey için!

yjm demiş ki:
malmsteen g3 2003 konserinde odasında soundcheck yaparken sadece kendi signature stratocaster'ını ve küçük bir marshall amfi kullanıyordu.

Olay budur işte. Orda adamın eline başka bir gitarda verseniz solo atsa siz gözünüz kapalı onun malmsteen olduğunu anlarsınız...

Malmsteen tonunu yakalamaktan ziyade malmsteen in tekniğini kapmak 1.derecede önemli olan şeydir. Önce bir çözüceksin malmsteen in cümle kalıpları neler? (hatta birazını ezberliyceksin, mantığını kavrayarak tabiki)En çok hangi gamları kullanıyor; bu gamlarda ne gibi geçişler yapıyor? Ara sesler basıyorsa neye göre hangi ses aralığında basıyor? Ve çalış tekniğinde kullandığı teknikler neler? (sweep, speed picking vs..)

Bunlar kavraması ve uygulaması zor, uzun uğraşlar, çalışmalar isteyen şeyler...

Eğer Malmsteen i biraz çözerseniz, gitarı elinize aldığınızda istediğiniz zaman emprovize yaparak bir dinleyene malmsteen "sound" unu hissettirebilirsiniz. Olay budur. Bana kalırsa tesisat falan hikaye biraz...

Önemi yok mu? Elbette var, 1000watt lık tesisatla çalsanız gümbür gümbür, resmen tahrik olursunuz ama eldeki olanaklardanda maksimum derecede faydalanmak lazım. 1. yi uyguladıktan sonra 2. olarak ton arayışına girmek doğal olandır...

Tabi bunlar benim bilgilendirme amaçlı subjektif yorumlarım, herkesin fikrine saygı duyarım...

abicim müzik öğretmeniysen tahminimce gitar bölümüde mezunuysan klavyeyi yemiş bitirmişsindir.yani ne nerde nerden nasıl bi gam gider falan.o zaman geriye Perfectionist'in dediği gibi Malmsteen (bu adamında bi ismini yazamıyorum bi türlü copy-paste yaptım gene.benimde bunu öğrenmem gerekecek ilk başta.:D ) i ezberlemen gerekli.kulağının çok alışması lazım.zaten müzik öğretmeniysen iyi bir kulağın vardır doğal olarak.kolay aklında tutarsın soundları bence.bol bol dinle ve çal. ekipman işinde ise bence eğer imkanın varsa strat edin.yani şimdilik bi kore strat ( alım satımda bolca gördüm 2.el squer stratlardan bakabilirsin oraya) ve Malmsteen manyetikleri ile onun sounduna yaklaşırsın.tabii stratacosterinin manyetikler dışında diğer hardware ekipmanları( potanslardan burgulara kadar bi çok şeyi) değiştirerek Malmsteen tonuna bayağı yaklaşırsın.ama aynısı olmaz.
yani bunları kullanabilirsin.ama bence kendi soundunu bulman daha iyi olur derim.kulağına hoş gelen başka bi tınıda çal onları.yani atıyorum bi grup duman şarkısı söylerken vokalist kaan gibi söylese biaz o vokale özenti deriz.bak kaana özenmiş.ama kendi gibi söylese taktir ederiz.bence gitar sounduda böyle bişey.taklit etmek yerine özgün soundunu yakalamak gerekli.kib.umarım bilgiler işine yarar.hepinize kolay gelsin.müzikle kalın.:D

gfx-8 ve malmsteen ve dod jym308

arkdaşlar gfx_8 zoom pedalım var tavsiyrylr aldım!!acaba bu malmsteen için üretillen dod pedal sese etki edermi bildiğim kadarıyla prosesöre pedal bağlayınca sound daha iyi oluyomuş. acaba gerçekten farkedermi.ve strarla(amerikan ) ve benim s.b.dreams arasında çok fark var mı sonuçta bazıları ekimpman önemli biyor bazısıda hayır gitar diyo arada kaldım hangisine eğilmemi tavsiyr edersiniz.bilgileriniz için thans!!!!

Geri