Düşük Watt'lı Ev Kullanımına Uygun Lambalı Amfi Tavsiyeleri

Transistörlü tech21 tm60 amfi sizin 2. bölüme koyduğunuz night train ve 3. bölüme koyduğunuz laney cub 15 i fena dövmüştü denediğim dükkanda. Belirteyim dedim eğer bu listeye bakıp da almak isteyenler olursa.

Bal gibi anladığınızı düşünüyorum ne demek istediğimi. Ha trollemekse maksadınız bu konuda üstüme yoktur ama bu forumda değil :)
Bence trollemek değil de hangi açıdan daha iyi olduğunu düşündüğünüzü sordu, misal drive karakteri mi daha güzeldi? Cleanleri mi daha iyi veriyordu? Detay verirseniz daha iyi bir tartışma zemini olur, o açıdan. :)

Bal gibi anladığınızı düşünüyorum ne demek istediğimi. Ha trollemekse maksadınız bu konuda üstüme yoktur ama bu forumda değil :)

İşimde gücümde bir insan olarak, forumdaki 1-2 tane düzgün ve değerli başlığı korumak adına bunu yazıyorum. "Trollemek" olayı hakkında bir şey yaptığımı düşünmüyorum.

Bu sizin üstüme yoktur dediğiniz "trolleme" olayı da bir kaç ergen tarafından kendilerini ilginç bir şekilde üstün görme yöntemidir. Aklı evvel olmalarının bir sonucu olarak bazı şeyleri anlamayarak ve bunu bilerek yaptıklarını iddia ederler. Umarım onlardan değilsinizdir.

Lakin 2 tane güzel lambalı amfiden bahsedip, klasik bir transistörlü amfiyle karşılaştırma sonucu "bu bunları dövdü" yazınca bu açık olmuyor.

Dövmek nedir, açar mısınız?

Yoksa bu "dövdü", "Mexico Fender'im Usa Fender'i dövdü" dövdüsü mü?

Bence trollemek değil de hangi açıdan daha iyi olduğunu düşündüğünüzü sordu, misal drive karakteri mi daha güzeldi? Cleanleri mi daha iyi veriyordu? Detay verirseniz daha iyi bir tartışma zemini olur, o açıdan. :)

O zamanlar ev ortamında iyi bir drive alacağım bir amfi arıyordum ancak cleanlerine aşık olmuştum bu amfinin. Vox bu konuda iddialı bir marka ama gerçekten çok daha iyi parlak-açık-tatlı bir cleanı vardı tm60 ın voxa göre. Drive konusunda zaten aletin son ayarlarında aldığım marshall tsl tarzı soundun yanına yaklaşamadı ikiside. Onlar biraz daha overdrive kaldılar. Aletler tek kanal idi ve yeni açmamızın verdiği bir ısınmamışlık sanırım yeterli bir drive sağlamadı ama boost ettik tabi bir ts9 ile ama yok yine tatmin etmemişti tm60 a göre. tm60 daki hoparlörün aynısıyla denemiştim lambalıları yani hoparlör etkisi yoktu farkta. Bir de abartı olacak biliyorum ama tm60 daha hassastı tuşeye.
Bir de gitar aynı gitar ama diğerlerinde (ses seviyesi daha açıkken üstelik) duyulmayan "harmonik sesler"(ki lambalı amfinin farkını ortaya koyduğu bir durumdur bu) tm60 da fazlasıyla duyuluyordu.

İşimde gücümde bir insan olarak, forumdaki 1-2 tane düzgün ve değerli başlığı korumak adına bunu yazıyorum. "Trollemek" olayı hakkında bir şey yaptığımı düşünmüyorum.

Bu sizin üstüme yoktur dediğiniz "trolleme" olayı da bir kaç ergen tarafından kendilerini ilginç bir şekilde üstün görme yöntemidir. Aklı evvel olmalarının bir sonucu olarak bazı şeyleri anlamayarak ve bunu bilerek yaptıklarını iddia ederler. Umarım onlardan değilsinizdir.

Lakin 2 tane güzel lambalı amfiden bahsedip, klasik bir transistörlü amfiyle karşılaştırma sonucu "bu bunları dövdü" yazınca bu açık olmuyor.

Dövmek nedir, açar mısınız?

Yoksa bu "dövdü", "Mexico Fender'im Usa Fender'i dövdü" dövdüsü mü?

yaşım 24 genç biriyim. Yazınızdan anladığım siz orta yaşlı birisiniz. Ben gülücük de attım sonuna mesajımın, çok ciddi takılmadım açıkçası. Dövdü derken de aynı kafayla yazdım. Dövdü ne demek diye tutturdunuz. Bir mesa mark5 ile bir mg100 düşünün yan yana 2 sini de çalın arka arkaya. Aklınızdan ne geçiyorsa bu karşılaştırmayla ilgili dövdü o demek.

Edit. ama şimdi siz 2 sinin de seveni ayrı tarzı yazarsanız o da doğru olur bu durumda "dövdü" nün içi yine boş kalır. Şöyle söyleyim o zaman şimdi başlığı açan arkadaş amfileri sınıflara ayırmış ya 1.bölüm 2.bölüm 3.bölüm diye. Ben bu açıdan tm60 ı 1. bölüme koyuyorum arkadaş :)

Bence düşük watt olayı olmazsa olmaz bir konu değil ama tabi başlık bunun üzerine açıldığı için bunu konuşmak gerek. Düşük watt konusunda desteklediğim tek mevzu taşınabilirlik konusu. İşin teknik kısmını bilemem ama 50 watt ve üstü lambalı amfilerde aldığım hacimli tonu düşük wattlarda alamıyorum. Eğer aşırı kıl komşular yoksa ve amfinin kullanılacağı oda büyükse 4x12 kabin + 50 watt üstü lambalı amfinin tadını hiçbir şey veremez. Tabi bunlar tamamen şahsi ve zevke dayalı fikirlerim. Biraz kastırılıp attenuator tarzı bir şey eklenir ise tadından yenmez.

Ben mi? ben tm60 kullanıyorum. Ha kendi amfim diye övmüyorum zira çalınsa ya da kaybolsa tekrar aynısından alırım :)

Tech21'in amfilerinin tepkileri gerçekten iyidir. Zamanında bir modelini denemiştim. Okul harcı yatıracak olmasaydım alırdım. Memnunsan eyvallah.

Ama hani bu işler de zevk renk meselesi. Elimde Valbee var, modlattım bir de üstüne, ama doymaya başladım ve değiştirmeyi düşünüyorum (bkz. adaşım Hakan Abi'nin üçüncü sayfadaki öngörüsü :) ) Vox NT'i ben de sevemedim ama seveni de laf söyletmez herhalde. Bunun tersine, Laney Cub15'in kafa kabin modelini severim. Para denkleştirirsem almayı düşündüğüm aday iki üç amfiden biri.

Başlık ev kullanımına uygun lambalı amfilerle ilgili olduğu için araya Tech 21'le ilgili bir yorum girmesi biraz abes görünmüş olabilir tabii insanlara.

Başlık ev kullanımına uygun lambalı amfilerle ilgili olduğu için araya Tech 21'le ilgili bir yorum girmesi biraz abes görümüş olabilir tabii insanlara.

Siz derseniz ki lambalı başkaa- transistörlü başka renk-tat verir, tamam o zaman abes olur bu başlığa bu amfinin girmesi. Ama arkadaş sıraya bile sokmuş bu amfileri sound açısından. Ben de aynı fiyat aralığında daha iyi ton veren daha iyi tuşeye tepki veren açıkçası bu lambalılardan "daha lambalı" olduğunu düşündüğüm bir amfi olduğu için geldim yazdım. Yani hangi insan x amfisine göre daha kötü olduğu halde bir amfiyi sırf lambalı diye tercih eder ki?

Siz derseniz ki lambalı başkaa- transistörlü başka renk-tat verir, tamam o zaman abes olur bu başlığa bu amfinin girmesi. Ama arkadaş sıraya bile sokmuş bu amfileri sound açısından. Ben de aynı fiyat aralığında daha iyi ton veren daha iyi tuşeye tepki veren açıkçası bu lambalılardan "daha lambalı" olduğunu düşündüğüm bir amfi olduğu için geldim yazdım. Yani hangi insan x amfisine göre daha kötü olduğu halde bir amfiyi sırf lambalı diye tercih eder ki?

Aynen, ikisinin yerlerinin çok ayrı olduklarını düşünüyorum. Dediğim gibi de, bunlar bayağı bir oranda zevk renk meselesi. Hakan Abi de başlığı açarken (ilk mesajı kasdettiğini düşünüyorum) mütevazi davranıp belli bir kalite sıralaması yapmamış aslında. Hani "şunun soundu bundan iyidir", "şu amfi daha güzel kırılma yapıyor, bunun lamba saturasyonu daha iyi" gibi ayrıntılar yok. Daha çok mali açıdan bir sıralama var diyebiliriz bence.

İçimizde belki biraz da Jack White ruhu mevcut, kimbilir? Kendi adıma konuşayım, hani araştırmak, tırmalamak, bir amfiyi, bir gitarı alıp onu modlayarak, parçalarını değiştirerek, savaşa savaşa daha iyi bir hale getirmenin heyecanı bambaşka bir şey. Hele bir de bunu olumlu sonuçlandırmanın keyfi çok daha başka. Bunları lambalı bir amfide yapmak mümkün olduğu için, bu kavga da çekiyor olabilir insanları, o da ayrı mesele. Ama transistörlü bir amfide kolay kolay bu kavgayı veremiyor insan.

Sen fikrini belirttin, neden böyle düşündüğünün ayrıntısını da verdin, "hatalısın, ayıp ettin" falan da demiyorum. Aksine iyi kötü bir katkıdır bu da.

Aynen, ikisinin yerlerinin çok ayrı olduklarını düşünüyorum. Dediğim gibi de, bunlar bayağı bir oranda zevk renk meselesi. Hakan Abi de başlığı açarken (ilk mesajı kasdettiğini düşünüyorum) mütevazi davranıp belli bir kalite sıralaması yapmamış aslında. Hani "şunun soundu bundan iyidir", "şu amfi daha güzel kırılma yapıyor, bunun lamba saturasyonu daha iyi" gibi ayrıntılar yok. Daha çok mali açıdan bir sıralama var diyebiliriz bence.

İçimizde belki biraz da Jack White ruhu mevcut, kimbilir? Kendi adıma konuşayım, hani araştırmak, tırmalamak, bir amfiyi, bir gitarı alıp onu modlayarak, parçalarını değiştirerek, savaşa savaşa daha iyi bir hale getirmenin heyecanı bambaşka bir şey. Hele bir de bunu olumlu sonuçlandırmanın keyfi çok daha başka. Bunları lambalı bir amfide yapmak mümkün olduğu için, bu kavga da çekiyor olabilir insanları, o da ayrı mesele. Ama transistörlü bir amfide kolay kolay bu kavgayı veremiyor insan.

Sen fikrini belirttin, neden böyle düşündüğünün ayrıntısını da verdin, "hatalısın, ayıp ettin" falan da demiyorum. Aksine iyi kötü bir katkıdır bu da.

Hakan beyin yazdıkları:

"En mükemmeli hangisi ?" (sıralamada para değil mükemmelik söz konusu sizin söylediğinizin aksine)

"Bir sonuca varmam yıllar aldı ,
Yukarı da belirttiklerim ,
Yeryüzünde ürtilmekte olan en kirli ve en sıcak olan , mükemmellik sınırına gelmiş küçük amfilerdir ." (işte kanıt)

Sıralama mali açıdan yapılmamış bal gibi de "şu bundan daha iyidir" şeklindedir. Bu durumda bahsettiğiniz gibi bunlar zevk renk meselesiyse bu başlık çöpe atılması lazım öyle değil mi? Mesela ben hakan beyin mesajının sonundaki 250 liralık aleti gelmiş geçmiş en iyi alet diye bahsettiği mark 5 e sırf "zevk-renk" meselesi diye tercih edeceksem bu başlığın amacı nedir o halde?

Bakın onu da şöyle açıklamış:

"Bunlardan ayrı olarak Mesa Boogie Mark V ' den bahsetmeden geçmeyeyim ,
Bu amfi 10 watt modu ile belki yukarıda saydıklarımın hepsini tepeler ."( MİSTREATED abi burda hakan abi "Tepeler" ile ne demek istediyse ben de "dövmek" lafı ile aynı şeyi kastettim. Siz bu değerli başlığı korumak adına sorduğunuzu söylemişsiniz dövmek nedir diye o halde hakan beye de sorun ne demekmiş tepelemek?.)

Yaban nickli arkadas,

Simdi insanin elindekini ovmesi diye bir gercek var. Yukarida yazdiklarindan daha dun gece son postu yazarken senin Tm30 veya Tm60 kullanicisi oldugunu anladim. Bu kotu bir sey degil.

Kisa bir sure de olsa Tm60 modelini eskiden kullanmistim. Gercekten de cok guzel bir amfidir, ev ortami ve kucuk sahneler icin gercekten idealdir. Drive tonlari da iyidir. Hatta benim uzun sure kullanip sattigim Fender Hot Rod DeVille modelinden cok daha guzel drive tonlarina sahiptir.

Ama burada karsilastirdigin Vox Night Train ve Laney Cub 15H modelleri cok ciddi amfiler. Yani bu modelleri almak yerine gidip Tm60 aldim ve mutluyum dersen o zaman kimse bir sey soylemez. Ama Istanbul ziyaretimde denedigim bu iki modeli de cok begendigimi ve herkes tarafindan cok begenildigini soylememe gerek yok.

Ekipmanlar gidip geliyor, gitarlar, pedallar, processorler, rack mountlar... Bir sure sonra herkes lambali amfi, lambali rack, lambali preamp arayisina giriyor ve bunlardan ediniyor. Iste bu noktada ve bu noktadan sonra kulaklar lambali lambasiz ayirt etmeye basliyor. Amfi lambaliysa ve farkli marka lambalar takilirsa hissediyor. Hatta Eric Johnson pedalinin icindeki pilin markasina kadar bilebilen biri oldugunu dusunursek, aslinda bu olaylari "hissiyat" olarak siniflandirabiliriz.

Ekipmanlara tepkisi, tuseye tepkisi, tonal yapisi ile iyi bir lambali amfi, transistorlu amfiden ayrilir.

Ben sana bir kac tane lambali amfi soyleyebilirim ki ciddi anlamda cogu transistorlu amfiden kotudurler, lakin bu saydigin aletler icin bu dedigine katilmiyorum. Tm60 gercekten iyidir ama saydigin lambali modellerin yaninda sadece iyi bir transistorlu amfi olarak kalir.

Hakan abi "tepeler" lafini, bir suru bilgi ve detay verdikten sonra kullandigi icin herkese mantikli geliyor. Senin gelip "Tm60 hepsini dovdu beyler, haberiniz olsun." demekle bir tutamazsin. Orada bir suru teknik ve bilimsel noktaya deginilmis.

Zaten Hakan abi yazar gorunce, o varken ve cevap verecekse de bana laf dusmez.

Ayrica hackeiommi'nin de dedigi gibi baslik "Dusuk wattli ev kullanimina uygun lambali amfi tavsiyeleri"

Tm60 dusuk wattli degil, Tm60 lambali degil. Burada yazmak cidden abes olmus.

Geri