Düşük Watt'lı Ev Kullanımına Uygun Lambalı Amfi Tavsiyeleri

Bu yeni ve esaslı !!!

Suhr Corso

be4be0p1010342-jpg.jpg

Suhr's new 5 watt lunchbox amp will blow the competion out the water! Featuring built-in power scaling, including a dummy-speaker load for silent practice and recording. Also featuring a line out for pluging into your audio interface of choice. This amp is highly tweakable, and sounds amazing! We expect this amp to retail at around £749, bargain! More details to follow.

:)

Yeni ürün ,

Egnater Detroit 18

76134_10151366232443917_1453180050_n.jpg

Bruce Egnater Amplification showed off his new Detroit 18 tube amp at NAMM 2013. This 18-watt head features both clean and overdrive channels, a 3-position wattage-select switch (for 18, 6, or 1 watts), and Egnater’s new “torque” knob. Also an Egnater first is the “home/stage” switch that allows for actual bedroom level volume without sacrificing tone.

Ayrıca geçen yıl görücüye çıkmaya hazırlanan ,

Egnater Detroit 5

detroit5_1.jpg

This new Egnater amp has a couple of advantages: an effects loop and the possibility of switching between 5, 2 and 0.5 watt. Of course, you'll want to put your effect pedals in a loop and when you play clean tones, 1 watt isn't enough even in the bedroom. It has also a XLR output with a range of speaker simulations. Cool! Egnater Detroit 5 comes with 6V6 power tubes which are probably swappable with other 8-pin tubes such as 5881 or EL-34.

This amp has two channels. The clean channel has one tone knob and it's "Egnater-special". It adjusts the high and low frequencies at the same time. It acts more like a mid freq control. Simple, useful and cool. The overdrive channel has quite a bit of gain and Egnater calls the tone control on this channel "Torque". Turn it in one direction and it's like raising presence and density at the same time. Turn it the other way and the midrange is boosted. Egnater's tone knob design is simple and smart. It enables easy access to a wide range of tones. The headphone jack is loaded with some kind of analog circuit creating a phase effect, a "special kind of stereo thing" according to Bruce Egnater.

Hastasıyım Egnater'ın .

Siegmund "Muddy Buddy"

http://www.siegmundguitars.com/muddybuddy.html

1 Watt !

mudbudhead.jpg

MuBuHeadmaple.jpg

mudbudchassis.jpg

This little amplifier is an unbelievable powerful recording tool.
The Line out can be used as a quasi overdrive pedal or to go directly into a mixer or recorder.
The sound and response from the genuine power tube section with it's super hi-quality output transformer
leaves typical battery powered distortion pedals behind.
Away with fuzzy unnatural toy-like character - welcome natural and musical even-order harmonic single-ended power tube overdrive.
The 8 ohm speaker output can also drive larger speaker cabinets.

The Valve "Bimbo"

http://www.the-valve.com/105_head.html

5 Watt !

power_scaling.jpg

Are you living in apartment? Do you need to record or practice at home? Even during the night?

Are you frustrated as you can't use your actual amp at the volume you need because it's too loud and it sounds too weak at minimum volume settings?

Do you miss that touch liveness and response only tubes can give you? Your recordings are missing tone impact? Your composing vein is affected?

Still the neighbors are moaning?

We have a tube amp that sounds the same at any volume level from 5W down to a 1/20W, capable of providing you with all the recording tones you need to comfortably compose at any hour of the day and of the night (when inspiration gets magic).

Yazan oldu mu bilmiyorum ama Vox night train serisi de güzeldir. 2wattlık lil night train bence fiyat performans açısından mükkemmel bir amfi. yaklaşık 1 yıldır memnun bir şekilde kullanıyorum. Tek eksiği tek kanal olması o da benim için bir problem teşkil etmiyor. Değişik pedal kombinasyonlarıyla her tarz çalınabilir. Bir de büyük abisi var. Onun için de kötü şeyler çok doğru olmaz.

Surprise Sound Lab "Rock Block"

1 Watt !

Çok severek kullandığım , hem power amp pedal , hem de power amp olarak işe yarayan yararlı bir oyuncak .

http://www.surprisesoundlab.com/index.html

http://www.surprisesoundlab.com/ssl-26_003.htm

http://www.surprisesoundlab.com/ssl-26_005.htm

Our first product is the Rock Block, a 1 watt vacuum tube guitar amplifier that can also be used as a distortion pedal. This pedal-size amp produces overdriven output tube distortion at a volume that is perfect for in-home use or recording. There is a SPEAKER jack that can drive a 4-16 ohm speaker cab and an OUTPUT TO AMP jack that can drive another guitar amp.

OT_RockBlock_01.jpg

http://www.soundonsound.com/sos/jun12/articles/surprise-sound-rock-block.htm

Merhabalar
Kendi kendime yapmış olduğum araştırmamı ve bu araştırma sonucunda ihtiyacıma en uygun amfi konusunda sizinde fikirlerinizi almak adına bu başlık altına yazıyorum.

Amfide Aradığım Özellikler:
  • Düşük watt (15-20W)
  • Hi-gain (modern hi-gain ya da midleri ve basları yüksek drop ve pes akortlara ayak uydurabilecek diyelim.)
  • All tube (mümkünse)
  • 2 ya da 3 kanallı olması tercih sebebi. Hem clean tonumu hemde hi-gain/Crunch tonlarımı tek bir amfiden almak istiyorum.
  • Footswitch kontrolü ile kanal değişimi (Gain olayını amfiden almak öyle booster ile uğraşmak istemiyorum)
  • 1-20w ayar olayı. Amfi çıkış gücünün ayarlanabilmesi. Düşük seslerde verim alabilmek.
  • Amazon.com ya da Avrupa fiyatlarının 900$ seviyesini aşmaması.
Genel olarak alacağım amfiden yukarıdaki özellikleri bekliyorum.

Gelelim diğer konuya; Bu isteklerim doğrultusunda araştırdığım amfiler:
Edindiğim bilgilere göre listemdeki amfilerin + ları ve – lerini kendime göre yazmaya çalıştım.

Not: Aşağıda adı geçen amfileri deneme şansım olmadı. Sadece videolar, yorumlar ve özelliklerine göre kategorilendirerek bu sonuçlara ulaştım. Eğer deneyimlerinizi paylaşırsanız bana ve bu tarz bir amfi arayan kişilere yardımı olur diye düşünüyorum.

1) Blackstar Ht 20-40 serisi amfiler
+ Yukarıda belirttiğim pek çok özelliği taşımasından dolayı oldukça makul görünüyor.

+ Ayrıca bu amfiyi yurtdışından almak durumunda kalmam çünkü Türkiye'de de sıfır ve 2. ellerini uygun fiyatlara bulabiliyorum.
+ Ton olarak geniş yelpazesi olan bir amfi, sadece hi-gain değil farklı modlarda da tatmin edebilir.
+ ISF teknolojisi.
- Fakat hi-gain seviyesi tam olarak düşündüğüm gibi değil. Booster kullanmam gerekebilir almam durumunda.

2) Line 6 DT25
+ Yukarıda belirttiğim pek çok özelliği taşıyor.
+ Butik amfi kategorisine alabileceğimiz bir amfi olması ve ton yelpazesinin geniş olması (clean – crunch – Modern hi-gain seçeneklerinin olması)
+ Line 6 ürünleri ile oldukça uyumlu olduğu belirtilmiş. Özellikle HD serisi prosesörlerle.
-Modelleme olayı biraz kafamı bulandırıyor. Tonların ne kadar tatmin edici olabileceğini denemediğim için bilemiyorum.

3) Bogner Alchemist
+ - Butik amfi kategorisine alabileceğimiz bir amfi olması ve ton yelpazesinin geniş olması fakat aradığım hi-gain seviyesini elde edebileceğimi düşünmüyorum. Listeme girme sebebi belki booster kullanılarak hi-gain tonlara ve bogner kalitesinde clean ve crunch tonları elde edebilme durumu.
+ Birlikte ve ayrı ayrı çalışabilen efektler. (reverb tipi, reverb leveli, delay tipi, delay leveli, delay tekrarı (feedback), tam tempo)

4) Hughes & Kettner TubeMeister 18
+ Çok hafif olması (5kğ).
+ Yukarıda belirttiğim özelliklerin neredeyse tamamına sahip olması.
+ Led görünümü çok hoş görünüyor J
-Videolardan dinlediğim kadarıyla çamurlu/kirli bir hi-gain soundunun olduğu görülüyor. Deneyen – kullanan arkadaşların yorumları bu konuda iyi olacaktır.

5) Egnater Rebel 20 -30W
- Rebel 20 tek kanal olduğu için onun yerine 30w’lık olanı ile ilgileniyorum.
+ Dinlediğim kadarıyla tonları beni en çok saran amfi diyebilirim.
+ Yukarıda belirttiğim özelliklede olması.

6) DV Mark Little 40L34
-Tek kanal olması.

7) Krank Krankenstain Jr-20 / 50w

Listem bu şekilde devam ediyor. Yukarıda aradığım özelliklere göre incelemelerim sonucunda bu listeye ulaştım ve bu konuda fikirlerinizi/yorumlarınızı/deneyimlerinizi belirtirseniz bana oldukça yardımı olacaktır.
Yeniden belirteyim bu amfilerden herhangi birisini almadan önce deneyerek alacağım.

Bu liste dışında, aradığım özelliklerde sizlerinde önerilerine tamamen açığım.
Amacım amfi almadan önce olabildiğince araştırarak - sorarak en doğru ya da beni en çok tatmin edecek ekipmana ulaşabilmektir.

Teşekkürler.

Can YILMAZ

Rebel 20 ve Tubemeister 18 en iyi seçenekler isteklerin doğrultusunda fakat 1-20 watt olayı Rebel 20 de attenuater değil ve çok verimsiz , gerçek anlamda ses düşmüyor ve çok kompresyona giriyor . TM18 de ise gerçek bir attenuater var içinde ve 18-5-1 watt olayı çok başarılı .

Tone olarak zaten ikisi de iyi .

TM18 biraz daha steril , Rebel 20 daha organik .

TM18 de gain arttıkça çamurlaşma olmuyor , herhalde ya yanlış ifade ettin yada kötü bir kayıt dinlemiş olmalısın .

Böyle ,

Rebel 20 ve Tubemeister 18 en iyi seçenekler isteklerin doğrultusunda fakat 1-20 watt olayı Rebel 20 de attenuater değil ve çok verimsiz , gerçek anlamda ses düşmüyor ve çok kompresyona giriyor . TM18 de ise gerçek bir attenuater var içinde ve 18-5-1 watt olayı çok başarılı .

Tone olarak zaten ikisi de iyi .

TM18 biraz daha steril , Rebel 20 daha organik .

TM18 de gain arttıkça çamurlaşma olmuyor , herhalde ya yanlış ifade ettin yada kötü bir kayıt dinlemiş olmalısın .

Böyle ,

Teşekkürler hocam.

Ama bu listede en çok merak ettiğim amfilerden birisi Line 6 Dt25 ve bogner alcemist. Denemiş - görümüş - duymuş olanlara duyurulur :)

Öncelike verdiğiniz cevap ve yorumlar için teşekkür ederim, Androtaz.

Mesa Boogie Mini Recto listemde olmayan bir amfiydi. Aslında biraz zorlayabilirim bütçemi eğer amfiyi deneyebilirsem.
Dediğiniz gibi amfinin özelliklerine bakınca aradığım neredeyse herşey vamış gibi görünüyor :)

Açıkcası listelemiş olduğum bu amfilerden herhangi birisini almadan önce denemek istiyorum. Yaklaşık 1 ay kadar iş sebebiyle yurtdışında olacağım ve Amazon.com ya da eBay'dan sipariş vererek almayı planlıyorum. tabi fırsat bulursam müzik mağazalarınada bakarak hem denemek hemde belki 2.el temiz bir amfiyede rastlayabilirim diye düşünüyorum.

Amfiyi kullanırken ses seviyesi komşuları rahatsız etsin istemiyorum ve booster olayı sizinde bahsettiğiniz gibi sesi biraz daha açmamı gerektireceği için pek düşünmüyorum. O sebeple bogner alchemist - line 6 dt25 gibi amfiler biraz düşük ihtimal görünüyorlar.

Açıkcası jetcity 20 kafalara bakmamıştım. Onlarıda bir araştırmaya çalışacağım.

Teşekkürler.

Can YILMAZ

Öncelike verdiğiniz cevap ve yorumlar için teşekkür ederim, Andratoz.

Mesa Boogie Mini Recto listemde olmayan bir amfiydi. Aslında biraz zorlayabilirim bütçemi eğer amfiyi deneyebilirsem.
Dediğiniz gibi amfinin özelliklerine bakınca aradığım neredeyse herşey vamış gibi görünüyor :)

Açıkcası listelemiş olduğum bu amfilerden herhangi birisini almadan önce denemek istiyorum. Yaklaşık 1 ay kadar iş sebebiyle yurtdışında olacağım ve Amazon.com ya da eBay'dan sipariş vererek almayı planlıyorum. tabi fırsat bulursam müzik mağazalarınada bakarak hem denemek hemde belki 2.el temiz bir amfiyede rastlayabilirim diye düşünüyorum.

Amfiyi kullanırken ses seviyesi komşuları rahatsız etsin istemiyorum ve booster olayı sizinde bahsettiğiniz gibi sesi biraz daha açmamı gerektireceği için pek düşünmüyorum. O sebeple bogner alchemist - line 6 dt25 gibi amfiler biraz düşük ihtimal görünüyorlar.

Açıkcası jetcity 20 kafalara bakmamıştım. Onlarıda bir araştırmaya çalışacağım.

Teşekkürler.

Can YILMAZ

Madde madde bildiğim, denediğim, duyduğum, gördüğüm kadarı ile:

15-20W: Az bir güç değil, küçük ve orta ölçekli sahne kaldırır bu değerler. Hatta evde tam randıman almak adına attenuator k.ullandırır.
Hem clean tonumu hemde hi-gain/Crunch tonlarımı tek bir amfiden almak istiyorum: Hem high gain hem de vintage yapıyı birarada arıyorsan eğer, biraz zor bir durum bu. Ama aradığın vintage değil de high gain cleani ise o zaman sorun yok.
Footswitch kontrolü ile kanal değişimi (Gain olayını amfiden almak öyle booster ile uğraşmak istemiyorum): İki kanallı, ortak ve ayrı eq'li amfiler biraz pahalı oluyor, demedi deme. Pek çok amfi de booster isteyebilir. Bu açıdan tipik bir "denemeden alma, yanılma" tavsiyesi gelir tabii ki.
1-20w ayar olayı. Amfi çıkış gücünün ayarlanabilmesi. Düşük seslerde verim alabilmek: Dahili attenuatorler genelde pek başarılı değilller. Tavsiyem kaliteli bir attenuator alman yönündedir.
Amazon.com ya da Avrupa fiyatlarının 900$ seviyesini aşmaması: Nasip kısmet meselesi :) Gelelim marka model listene:

1) Blackstar Ht 20-40 serisi amfiler: Zamanla yavan gelmeye başlayabilir, zevk renk meselesi olsa da demiş olayım yine de.

2) Line 6 DT25: Modelleme olayında haklısın. Zira lambalı sinyal yolunda çip ne alaka derim ama, DT25 Spider serisi gibi modelleyici bir amfi değil bildiğim kadarıyla.
.

3) Bogner Alchemist: Çok sık arıza yaptığına dair şikayetler ve çok fazla B-Stock'a düşme ve iade sorunları var. Bu da DT25 gibi Bogner tasarım ama Line6 üretim. İşin komiği, Reinhold abi bu amfiye servis mervis vermiyor, Line6 da "bu bir Bogner, biz ilgilenmiyoruz" diyor. Sanırım devre kartlarındaki yollar ve bazı parçalar sorunlu.

4) Hughes & Kettner TubeMeister 18: Bu amfinin stok tüplerinin iyi olmadığı söylenir. Genelde de pek çok amfiye uyduruk lamba takıp satuyorlar zaten. High gain bazında iyi bir amfi ama vintage yönü yok gibi bir şey.

5) Egnater Rebel 20 -30W: Nedense bana Tweaker kadar başarılı görünmedi. Zevk renk meselesi herhalde.

6) DV Mark Little 40L34: Güzel emfilerdir derler de, benim civarımda bulunan bir marka ve model değil, ne desem boş şimdi :)

7) Krank Krankenstain Jr-20 / 50w: Takdir edilesi bir marka ve model. Güzel birer clean ve drive kanalı var. Bin dolar civarında fiyatı, ve bu paraya değer. Bence listede aradığın özelliklere (high gain, drop tonlara gidebilecek eq. yapısı, güzel cleanler) en yakın amfi bu.

Geri