Eğlence nedir?

"eğlence nedir" diye bir başlık açan zihniyetten, "mutluluk nedir", "sevgi nedir", "sinir nedir", "kızgınlık nedir" ve en sonda "insan nedir ne değildir" diye bir başlık açmasını bekliyorum..
bu başlığa cevap yazanlarında aynı hassasiyeti açılacak diğer başlıklarada göstermesini rica ediyorum.. ;)

saygılar..

anarchist_hippy demiş ki:
Yaklaşık 15 gündür tatildeydim. Birazcık gözlem ve aile büyükleriyle muhabbet sonucunda şöyle birşeyi farkına vardım:
Eğlence anlayışımız garip bir şekilde değişmiş ve sınırlanmış, sınırlandırılmış.

Ananem, annem, ben ve kuzenim ile tatildeydik. Bakın;
(Benim azımdan özet bunlar tabiki..)

Ananem anlatıyor: Bizim zamanımızda mahallecek, ailecek..vb. pikniğe giderdik, oralarda top oynardık, eğlenirdik, evimizde muhabbet ederdik, gülüp oynardık, sokakta yürüken tanımadığımız biriyle bile bir muhabbetimiz olurdu eğlenirdik...

Annem anlatıyor: Bizim zamanımızda ailecek pikniklere giderdik, top oynardık, arkadaşlarımızla parklarda bahçelerde eğlenirdik, arada barlara, diskolara gidip kurtlarımızı dökerdik, yolda yürürken millete şaka yapardık beraberce gülerdik...

Ben: Biz, ben küçükken, ailecek pikniğe giderdik. Nadiren koştururuduk, çoğunlukla yemek yemek ve muhabbetle geçerdi piknik, arkadaşlarımızda sokakta dolaşıp kızları keseriz, yoldaki birisiyle kendi aramızda, ona duyurmamaya çalışarak geyik yaparız... Ha bir de arada bilgisayarada oyun oynarız... Bunun yanında tabiki barlara gideriz, içeriz, evlerde sızarız fln...

kuzenim: Biz pikniğe çok nadiren gidiyoruz. Onda da sadece yemek yiyip geliyoruz. Arkadaş grubumuz zaten 2-3 kişi olur en fazla. Onlarla da yollarda kızların poplarının fln telefonla fotoğraflarını fln çekeriz. Onlarla dalga geçip eğleniriz. Akşamlarımız "eğlence mekanlarında" geçer. Paso karı kız kesip eğleniriz.

Keşke bunları not edip sizlere tamamını yazabilseydim. Daha detaylı ve uzun olarak.

Herneyse, olay şu;
Tarihe baktığımızda eğlence anlayışımız ne kadar kısıtlanmış bizlerin. Eskiden sokaktaki bir kişi ile bile oturup geyik yapabilirken, şimdi "eğlence mekanlarımız" var. Eğlenmek için oralara gidiyoruz. Oranın dışında gayet ciddiyiz... Gülmüyoruz bile...

Bilmiyorum ya ben çok mekanik düşünüyorum ya da dünya çok mekanikleşti (veya mekanikleştirildi). Eskiden hayatımızı yaşarken şimdi sadece verilen özgürlük alanında sağa sola dönebiliyoruz...

Günümüzde sokakta, parkta muhabbet ederek eğlenemiyor, ancak bir diskoda içip sarhoş olup deli gibi tepinip eğlendiğimizi sanıyorsak bizler ne kadar özgürüz ki?!

Ya hiç sorma valla anarşist, düne kadar babanemlerdeydim, abi insanlar televizyon bile açmadan sohbetmi eder ya... Abi sevgisiz büyüyoruz , çocuklarımız bizden de kötü olacak,eve dönüyorum:
-naaptın olm sınavların nasıldı?
-İyiydi baba ogame yi naaptın ben yokken azcık metal falan biriktirseydin
-Biriktirdim sen bakarsın birazdan
-Peki baba...

Olay bu ya!!! Sonra herkes televizyon internet bilgisayar başına, eskileri yaşamadan özlem duyuyorum sohbet etmekmiş, piknikmiş, konuşmakmış, derdini paylaşmakmış... Dediğin gibi mekanikleştik...
En basitinden şimdi insanlar ölünce şöyle bir kalabalık görüyoruz ya; bence biz öldüğümüzde hiç bir zaman öyle bir kalabalık olmayacak...

Geri