Toplum ve Etik

Bugün kulak misafiri olduğum bir konuşma üstüne, aslında uzun süredir açmak istediğim bu başlığı açıyorum.
Günümüzde iktidarın, felaketlerin ve savaşların etkisiyle, dini duyguları depreşen halkımız, git gide şeriat düzeni fikirlerine sahip olmaya başlıyor. Bu hiç tahmin edilemeyecek sonuçlar doğuruyor; özgürlük her alanda sınırlandırılmaya, katı kurallarla elimizden alınmaya çalışılyor. Artık açıkça amaçlarını belirten tarikatlar, organize örgütler ve bunun gibi topluluklar, gelişmekte olan ülkemizi tehdit ediyor.
Etiğin renk değiştirmeye başladığı açıkça dile getirilebilir. Bu değişimin en büyük nedeni cahilliktir! Cinsel istekleri bastırılmış kişiler, etiği tamamen yobaz hale getiriyorlar. Ve gelecek pek de aydınlık görünmüyor.

Özgürlüğün zararını görünce;"ALLAH'ım Sen doğru dersin" demek,özgürlüğün zararını görmeden;"ALLAH'ım sana çok şükür" demekten daha acıdır...

soloist demiş ki:
Özgürlüğün zararını görünce;"ALLAH'ım Sen doğru dersin" demek,özgürlüğün zararını görmeden;"ALLAH'ım sana çok şükür" demekten daha acıdır...

Bak ya... Yine sokmuş araya.. Ya bırak da bu konuyu bari yaratıcı olmadan tartışalım. Hem bak burada bir yaratıcıya gerek yok. Bu konunun özünü bizzat biz insanlar yarattık hem...

"Toplum ve etik"... Evet... ?!?!

Yaratan insanları yaratmıştır(yaratmışsın), insanlar da toplumu oluşturmuşlar ardından bu topluma yön vermek içinde "etik" denilen kuralları uydurmuşlardır... Nerede hani yaratan?...

Kökeni işte fln deme lütfen...

Herneyse....

yazıya ve başlığa dönersek...

İnsanlar aydınlanma hareketi ve modernizm fikri ile birlikte dine olan inançlarını kaybetmişlerdi. Bilim dinin yerini almıştı. Ancak modernitenin önlenemez çöküşü yeniden din kurumunun ön plana atılmasının nedeni oldu.

İşte bahsedilen "şeriat fikirlerine yönelim" buradan gelmektedir.

Şeriat fikirleri, aslında hiç vazgeçilmeyen fikirler oldu. Çünkü Cumhuriyet'in ilanından önceki akıllar halen devam etmekte. Bu insanları yakacak, sürgün edecek halimiz yok.
Onlar da insan, onların yetişme tarzı bu! Diyerek oluruna bırakmamak lazım bu gidişi. İnsanlara modernliği, bilimi, teknolojiyi, çağın gereklerini aşılamak lazım. Burada tabii ki, kültürümüzden ve köklerimizden bağlarımız koparmamalıyız.
Sentezi gerçekleştirmek zaten bizi en uygar, en düzenli toplum haline getirir. Burada düzen dediğim tabii ki robot yaşam değildir.

soloist demiş ki:
Teknoloji ve çağın gerekleri zaten herkeste aşılı...
Sen taş devri adamımı sanıyorsun?..

Ben de biliyorum herkesin bunları bildiğini, ancak aşılamak farklı. Sürekli takip etmek, faydalanmak anlamında.

Lütfen atışmalarda bulunmadan devam edelim. Burası da başka başlıklara benzemesin.

soloist demiş ki:
İğneli lâflar atma o zaman,şimdi açıklama yaptığın gibi açıklamarın net olsun...

Arkadaşım ben ne diyorum sen ne yapıyorsun? Kişisel atışmalara çevirme şurayı!

Benim sana laf attığım filan yok, bu açıklamayı da diğer arkadaşlara olan saygımdan yapıyorum. Yoksa ne uğraşacağım seninle?

Takıl sen...

anarchist_hippy demiş ki:
"Toplum ve etik"... Evet... ?!?!

Yaratan insanları yaratmıştır(yaratmışsın), insanlar da toplumu oluşturmuşlar ardından bu topluma yön vermek içinde "etik" denilen kuralları uydurmuşlardır... Nerede hani yaratan?...

Kökeni işte fln deme lütfen...

O gün bazılarının yüzü toztprağa bulanmış gibi kapkara kesilir. 'Bu gün zor bi gün' der kafirler. bazılarının yüzü de güler Yaratanlarına koşarlar

soloist demiş ki:
Bana lâf ettin demedim zaten,uzatacakmısın?..
Ben ne diyorum sen ne yapıyorsun...

Tamam haklısın, ben saçmalıyorum burada. Devam et hadi, bir daha da benden alıntı yapma veya bana cevap vermeye çalışma lütfen. Buna ne yorum yaparsan yap, yaptığınla kalırsın.
Hadi hayatta başarılar sana...

Etik tamamen toplumun dini görüşüne bağlı olmamalı, aslında yaşamak için, güvenlik ve barış için bu kurallara gerek var. Ancak zorla güzellik de olmaz!

copadam demiş ki:
Etik tamamen toplumun dini görüşüne bağlı olmamalı, aslında yaşamak için, güvenlik ve barış için bu kurallara gerek var. Ancak zorla güzellik de olmaz!

Değil ki zaten... Ekonomik etkiler, sosyal yaşantılar, savaşlar, krizler...vb. çok şey etkiler o toplumun etiğini. Ama din en önemlisidir bir yerde...

Geri