Tikler

Tik, hepimizin bildiği üzere insan vücudunda istem dışı oluşan hareketlerdir.
Göz kırpmak,dil çıkarmak,herhangi bir harekete karşı küfür etmek(çok afedersiniz ana avrat düz gitmek),bilumum meyve ,sebze v.s.ye karşı tikli olup ağız- burun yamultmak en bilinenleri olmakla beraber daha bir sürü garip hareketler..
Elbetteki psikolojik bir durumdur bu.İlaçlarla tedavi olabilmenin yanı sıra terapi yoluyla tedavi de mümkündür.
Mesela benim de bir tikim var; Birisi karşımda peçeteyle dişlerini silerse-ki bu kim olursa olsun fırçayı yiyor benden- ağzım burnum yamuluyor,dilimi dişlerime götürüyorum hemen.Iyy şu olayı anlatırken bile fena oluyorum gerisini siz düşünün artık. :roll:
Sizin tik hakkındaki düşünceleriniz?Varsa tikleriniz ve tikle ilgili anılarınız?

Elbette psikolojik bir durum olduğu ortada. Yalnız şu tiki olan insanların bu hallerinden yararlanıp malzeme konusu edilmelerine son derece karşıyım. Örneğin M.Ali Erbil'in şov programında çeşitli sorunları olan insanlardan yararlandığı gibi..Bir diğer örnekte şu dokunulduğunda ana avrat küfür edenleri toplum içnde yada olur olmadık durumlarda onların zor durumda bırakılmasına tamamiyle karşıyım. Benim şöyle bir tikim var örneğin kazak giyerken tırnağım kazağın bir kenarına takılsa yada başkasının tırnağı bile o şekilde olsa,benim tırnaklarımın iç kaşınıyor :) Yaww düşünmesi bile tırnaklarımın içinin kaşınmasına neden oldu şimdi. :)

benimde ne zaman burnuma dokunsalar hemen içime çekerim burnumu artık bu tik mi yoksa bi alışkanlıkmı orasını bilmiyorum araştırmalarım sürüyoo :p

Gıdıklanma tiki acaba bebeklikten ergenliğe kadarki sürede birilerinin sürekli bizi gıdıklamasından mı kaynaklanmaktadır diye düşünüyorum da şimdi, herhalde öyledir :)

Bir de bence sebepsiz yere gülmek de bir tiktir, ve insanların çoğu (ben de dahil) gülünecek duruma düştüğünde (mesela yere düştüğünde) aptalca güler. Bu herhalde bir çeşit savunma mekanizması aktivasyonudur. Belki bir çeşit gerçeklerden kaçma tiki...

Gariptir ama yemekten sonra kalkıp lavaboda ellerimi yıkarken aniden çişim geliyor. Tuvelete girip tekrar elleri yıkamak zorunda kalıyorum :D Tik mi bu bilmem artık :p

Mevcut. Anne sütü emememek sebebiyle doğan tatminsizlikten dolayı, hem tutkuyla neredeyse sigara içmekteyim, ondan önce de gözlük sapı, kalem gibi şeyleri sürekli çiğneyip durmaktaydım. Tırnakların çevresindeki deriyi ve dudaklarımı yemek de mevcuttu... sigara biraz azalttı diğerlerini de bilmem nereye kadar.

Başka biri de, bazen tuvalete girip, sadece ellerimi yıkayıp (yani tuvalette yapılması gereken diğer eylemleri gözardı edip) çıkmak, ya da sınavlardan, derslerden sonra gidip ellerimi yıkamak... saplantı gibi bir şey aslında, el yıkamak durumu.

Kendimi ibldim bileli huylu bi insanımdır, sözgelimi birisi vücuduma dokunmak istese ani hareketle o kişiden kaçıyorum, yada bana ani hareketle dokunulmuşsa, dokunan insan evladının annesi hakkında ağza alınmaması gereken sözler sarfediyorum, bende istemiyorum böyle olmasını :oops: istem dışı gerçekleşiyo ne yapabilirim..Eskiden bu kadar belirgin değildi bu özrüm, sanırım insanların bunu anlayıp üstüme gelip durumu alaya almaları beni daha da hasta yaptı.. 8O 8O

Benim bir arkadaşım zeytin görünce ağlamaya başlıyordu küçükken. Zeytinli ekmek günüydü çarşamba günü, sonra değiştirmiştik yazık diye. Yıllar sonra karşılaştım hala zeytinden korkuyor. Psikolojik tedavi alması gerektiğini söyledim ne yapayım. Gerek yok dedi. :LOL:

Tiklerin bir bölümü küçükken aile ortamındaki aşırı stres yaratan ortamların varolmasından kaynaklanır. Babanın eve gelip en ufak durumda çocuğunu dövmesi zamanla tik oluşumuna sebep verebilir. Ama tiklerin çeşitlerinin konuyla pek alakalı olması gerekmez. Bunun dışında bizi ufak ufak rahatsız eden ama bağımlı olduğumuz durumlarda bu durumdan kurtulamamak ta tik sebebi olabilir: mesela gözlük takması gereken ama bundan utanç duyan bir çocuk okulda dörtgöz diye çağırılmaktan bıkmıştır ama mecburen gözlüğü takmaktadır. Bu durumda gözlük ile ilgili tikler ortaya çıkabilir. Böceklerden nefret eden ve onların tenine değmesinden tiksinen biri, bir insanın koldaki kıllarına hafifçe değmesinden doğan tiklere sahip olabilir.

Çok çeşitli tikler var ve hepsi de geçicidir aslında. Ama birçak yıl alabilir.

Atalay demiş ki:
Tiklerin bir bölümü küçükken aile ortamındaki aşırı stres yaratan ortamların varolmasından kaynaklanır. Babanın eve gelip en ufak durumda çocuğunu dövmesi zamanla tik oluşumuna sebep verebilir. Ama tiklerin çeşitlerinin konuyla pek alakalı olması gerekmez. Bunun dışında bizi ufak ufak rahatsız eden ama bağımlı olduğumuz durumlarda bu durumdan kurtulamamak ta tik sebebi olabilir: mesela gözlük takması gereken ama bundan utanç duyan bir çocuk okulda dörtgöz diye çağırılmaktan bıkmıştır ama mecburen gözlüğü takmaktadır. Bu durumda gözlük ile ilgili tikler ortaya çıkabilir. Böceklerden nefret eden ve onların tenine değmesinden tiksinen biri, bir insanın koldaki kıllarına hafifçe değmesinden doğan tiklere sahip olabilir.

Çok çeşitli tikler var ve hepsi de geçicidir aslında. Ama birçak yıl alabilir.

Yazdıklarından sonra aklıma babam geldi. Babam küçükken yaramaz bir çocukmuş ve sürekli babasından dayak yiyormuş. Bir gün dedem babamı uyurken dövmüş...O günden bu yana hala pederi ne zaman uyandırmaya çalışsam sürekli sıçrayarak uyanıyor. Bu durum resmen bir tik haline gelmiş..Kolay kolay da geçici bir durum değil yani hakikatande baya bir uzun yıllar etkisi sürüyor....

Bizim sınıftaki bir arkadaşı gıdıkladığınız zaman ana avrat düz gidiyor.Bunu bilmeyen öğretmenler de bizim gaza getirmemizle nasibini alıyor :LOL:

eXpert demiş ki:
Bizim sınıftaki bir arkadaşı gıdıkladığınız zaman ana avrat düz gidiyor.Bunu bilmeyen öğretmenler de bizim gaza getirmemizle nasibini alıyor :LOL:

Bu olay bende de var ama tek bir farkla ana avrat düz gitmek yerine ''hık'' gibi garip bir ses çıkıyor (bilen bilir) :D
Yakında bir tikim daha olacak.Peçeteye ( 8O ) karşı tikim olduğunu bile bile karşımda dişini silen birini çekicem silahı vuracağım. (hayır ısrar etmeyin isim vermeyeceğim) 8) :LOL:

oheey benim saymakla bitmez valla. ama beni en zorlayan yemek yerken ağız şapırdatılması durumudur komaya girerim resmen böyle bi durumla karşılaşınca 'şu çatalı şimdi suratına yapıştırayım mi yoksa sadece kibar bi küfürlemi geçiştiriym' diye. sonra birde (imla kurallarına dikkat ediyorum) hamam böcüğü' adını bile duyunca huylanırım o şereften mahrum kalmış canlının. işte çok var böyle.sonuç olarak tik kötüdür , eğitim şart.

tikli kişilerle uğraşmak her ne kadar eğlenceli görünse de aslında tiki olan kişi bu işten sonsuz derecede rahatsız olur... bir tik üzerinde durmadan uğraşılması bir süre sonra kişi de acı hissinin oluşmasına, sinirsel bozuklara sebebiyet verebilir.

örneğin birisini gıdıklarsanız adam önce güler ama iş uzarsa kişide ağrılara sebebiyet vermeye başlar..

bir tanıdığın şeftaliye karşı tiki var. görmeyi bırakın,adını telafuz edince adam kaşınöaya başlıyo...bu adamla çok uğraşıyolar..bir gün adama şeftali göstermişler adam şuursuzca en yakınında duran adamı saçından tutup duvara vurmuş..adam ne yaptığının farkında değil..

gene birgün uğraşmışlar adamla sinirsel bozukluk eve gidince başlamış....ablasını falan sebepsiz yere dövmeye başlamış..hadtaneye falan kaldırmaşlar adamı..

kısaca uğraşmamak lazım admalarla...yazık

Geri