2000tl Bütçe Ile Gitar+amfi

T

Tijen

Selam arkadaslar
Ben 7 senedir sb dreams kullanıyorum.12 watt ibanez amfi ile.Yeni bir gitar almak istiyorum.Technichal death, thrash metal ağırlıklı çalmak için.
Jackson rr3, jackson dk2 , ibanez xiphos xpt700 arasında kalmıs durumdayım jacksonlarda seymour duncan, ibanezde di marzio manyetikler var. fakat manyetik ve ağaçlarından hiç anlamıyorum desem yeridir.xpt700 için klavyesi rahat manyetik ile ağaç cok uyumlu guzel ses veriyo diolar fakat kopru sistemi edge3 sabit köprü sanırım solo açısından cok iyi bir kopru degil deniliyor.sert tonlar almak istiorm.ibanezin sesi biraz mekanik gibi geliyo ben agır jıng jıng eden tonlar almak istiyorum.boguk olmycak net boyle.fakat kafamda gitarı belirlesemde endonezya malı oluo zart oluo zurt oluyo bu ne denli alacagım sesi degistirir artı jackson alacaksam amerikan almam şart mı türkiye de amerikan jackson satılıyo mu?.bana agac farklarını, kopru farklarını ve uretim yeri farklarını ve etkilerini söyler misniz?Bütçem 2 binlira ..amfide almam gerekiyo lambalı amfiler için param yetmez ama aldığm amfi iyi olsun istiorm sonra igrenc sesler alıyorm amfiden hevesim kacıyo ve calmadıgımda cok otmesini istemiorm amfinin.Ama tatmin edecek tonlar vermesi gerekiyo.hevesim kaçmamalı processor istemiyorum cunku baglayabilecegim bir yer yok laptopum var. güzel kaliteli ses ile tatmin edebilen müzik yapabileyim.Dediklerimden baska bisey oneriosanız anlatarak onerin bileyim içime sinsin.Paramla rezil olmak istemiyorum.İkinci el işine de girmek istemiyorum cunku taksit ile alacağım.He ikinci el direkt markasıyla sunu bul al cok uygun derseniz onuda arastırırım.hem 0 hem ikinci el soylemelisiniz biseyler.Yarımlarınız için teşekkürler şimdiden.

Gitar olarak schecterlara bakabilirsiniz 2nci elde taksit noktasına takılmayın satıcı ile anlaşıp satışı sanalpazar.com üzerinden yaparsanız %5 komisyon farkı ile 12 taksitle alabilirsiniz. Mağazadan alsanız taksit ile nakit arasında %10 dan fazla fiyat farkı illaki oluyor.

2000 tl bütçem olsa 2nci el schecter(hellraiser lar emg li blackjackler duncan blackout lu) + blackstar ht serisi amfi yada marshal avt serisi amfi alırdım.

3 ay kullandıgım hatta kullanamadıgım Schecter Blackjack ATX C1 White satıyorum. Gitar sabit köprüdür ilgilnirsen ö.m ile ulaşabilirsin. Aynı şekilde 3 aylık pek kullanılamamış Blackstar HT5R + 1x12 kabinde satıyorum.

2000 lira gibi bir bütçe söz konusu . Technical Death yapmak istiyorum diyorsun . Necrophagist dinliyorsan Muhammed Suiçmez'in İbanez deki onun için üretilen xpt leri de kullanmak istemiyorsun sanırsam,O zaman 2. el bir schecter bakabilirsin . En azından 2. el bir gitarla paranın yarısını harcasan yanına güzel bir amfi de alabilirsin . Ayrıca alıcağın amfi ile gitar arasına nasıl pedallar koyacaksın o da önemli ? Yani bir EQ pedalı , Distortion Pedalı ( Hi gain ) pedalı önemlidir zaten sende biliyorsundur hem 7 senedir (minimal) hemde tech . death metal le uğraşan biri olaraktan.Blackstarlar için de şunu söyleyebilirim . Cleanlari oldukçahoş bir amfi ama drive ı amfinin kendi drive ı olacaksa oda söylediğin müzikler için yeterli olduğunu düşünmüyorum . (Pedalla desteklenmesi durumu için yorum yapamam . İyi Cleanlerle iyi sonuçlar verebilir kanaatindeyim.)

Ayrıca belirtmeyi unuttum sabit köprülü bir gitar alırsan yanına illaki bir whammy efekti gerekecek o zamanda adam gibi bir whammy'nin 0 nın 400 lira olduğunu unutma derim.

2000 lira gibi bir bütçe söz konusu . Technical Death yapmak istiyorum diyorsun . Necrophagist dinliyorsan Muhammed Suiçmez'in İbanez deki onun için üretilen xpt leri de kullanmak istemiyorsun sanırsam,O zaman 2. el bir schecter bakabilirsin . En azından 2. el bir gitarla paranın yarısını harcasan yanına güzel bir amfi de alabilirsin . Ayrıca alıcağın amfi ile gitar arasına nasıl pedallar koyacaksın o da önemli ? Yani bir EQ pedalı , Distortion Pedalı ( Hi gain ) pedalı önemlidir zaten sende biliyorsundur hem 7 senedir (minimal) hemde tech . death metal le uğraşan biri olaraktan.Blackstarlar için de şunu söyleyebilirim . Cleanlari oldukçahoş bir amfi ama drive ı amfinin kendi drive ı olacaksa oda söylediğin müzikler için yeterli olduğunu düşünmüyorum . (Pedalla desteklenmesi durumu için yorum yapamam . İyi Cleanlerle iyi sonuçlar verebilir kanaatindeyim.)
Öncelikle Blackstar kullanmadan blackstar hakkında yorum yapmamalı derim. Aksine Blackstarın cleanleri diğer lambalı amfilere göre çok iyi olmayıp driveları oldukça serttir. Death yapacaksa arkadaş önüne bir tube screamer koymalı tabii ki.Şuan Blackstar harici o iş o bütçe ile high gain lambalı amfi alması imkansız.100 tl ye bir bad mokey koyar önüne amfi yeri göğü inletir. Prosesör alsa kesmeyecektir bir süre sonra. 7 sene ekipmansız kalmış lambalı amfi hakediyor.

ibanez xpt lere gelince xpt700 ve 800 var sanırım tremololu olan ki bunlarda edge3 tremolo var yazın google a bakın kullananların yakınmalarına. Zamanında jackson kullandım jt780 di sanırım fr leri onlar da fena akord kaçırıyor elinizi tremoloya attar atmaz.

Tremolo kullanacaksanız illaki orijinal Floyd rose yada ibanezin yeni nesil edge pro, zero gibi köprüleri olmalı. Hatta Orijinal Floyd Roselara tremster falan eklenmeli tam rahat kullanım için.

Amfi + BM 1000 tl diyelim. Geriye kaldı 1000 tl. Aktif manyetikli gitar istiyorsa Schecter alır pasif istiyorsa bence piyasanın en acımasız 2nci el fiyatlarına satılan rg2550 falan alabilir. Amerikan Jackson zaten toplam bütçeyi bile aşıyor.

Ben Dediğin gibi blackstarı kullanmadım ama tanıtım videolarının bir çoğunu izledim bence drive ı o kadar matah bir alet değil gibi geldi.Renkler ve zevkler zaten tarşılmaz.

Çok yanlış bir video olmuş :D Bu adamın videolarına bakarak hiç bir ürün alınmaması gerekildiği kanaatindeyim adam mix/mastering dehası metal camiasında. Bu adamı takip edenler bilir 10 watt Marshall Mg10 amfiden aldığı kayıtların bundan çok bir farkı yok. Adama patates verseler aynı sesi çıkartır bir şekilde yine bu fikirde hiç küçümsenmiyecek sayıda insan var :D

Çok yanlış bir video olmuş :D Bu adamın videolarına bakarak hiç bir ürün alınmaması gerekildiği kanaatindeyim adam mix/mastering dehası metal camiasında. Bu adamı takip edenler bilir 10 watt Marshall Mg10 amfiden aldığı kayıtların bundan çok bir farkı yok. Adama patates verseler aynı sesi çıkartır bir şekilde yine bu fikirde hiç küçümsenmiyecek sayıda insan var :D

Hocam o Mg15 videosu nedir öyle ya. Videonun sonunda gidip bir tane edinesim geldi :D

Haklısın, Ola Englund ilk dinleyişte şok etkisi yapıyor, sonra satın alıp hayal kırıklığı yaşamak büyük olası :) Ama amfi dünyası böyle bir şey, istediğin soundu almak, ufak tefek trick'lere, araştırmaya, zaman ve enerji harcamaya bakıyor. İyi bir sound -daha doğrusu- aradığın sesi çıkartabilmek, nasıl bir gitar, hangi manyetik, manyetik yüksekliği nasıl olmalı, hangi teller, hangi pena, hangi tuşe, hangi pedal vs diye uzayıp giden arayışların sonunda oluyor.

Ola o işi kotarmış (kendi de söylüyor) her amfiden benzer bir sound çıkarması, gitar (yani ağaç), manyetik ve tuşe kombinasyonu yani 'denge' ile oluyor.

Zaten kötü yapılmış bir kaydı miks ve masteringde düzeltmek mümkün değildir. (hele bir de entonasyon varsa...) Miks işleminin büyük bir kısmı 'iyi kayıt' ile biter. Sonuçta, beğenilmiyor da olsa, düşük bütçeli amfilerin de soundunun kendi içinde tutarlılığı vardır (boşuna yapmıyorlar o amfileri). Bu sayede, doğru mikrofonlandırma ile her amfiden tatmin edici bir sound yakalamak mümkündür. Tabi o amfiyi yukarıda saydığım aşamaları atlatmış, soundunu ve gitarını yakalamış bir gitarist çalıyorsa :)

Şahsen denediğim bir çok amfinin içinde sesini beğendiğim düşük bütçeli amfiler arasında başta bu amfi geliyor, bu yüzden önerdim, önerirken de uzun uzun anlatmak yerine bu videoyu koydum. Bir 'line 6' de önerebilirdim (ki ola englund'un videoları arasında o da var) Ama alan arkadaş da çaldığında 'bu ne be' diyerek bana kızgın bir mesaj atabilir, buna da hazırım, keyifle cevap vermeye de hazırım.

Şahsen ben de, Line 6 Spider 30'u satıp yerine bir blackstar edinmeyi düşünüyorum. Muhtemelen maxon od 808 ile boost ederim. Stüdyomdaki Mesaların ve Engl'ın yanında da çok sırıtacağını da düşünmüyorum.

Kustom amfiler veya Hughes Kettner marka amfilere bakabilirsin. Hiç denemedim ancak sert karakterli amfiler olduklarını bilyiorum. Eğer yadırgamam diyorsan Laneylere bakabilirsin. Hoparlörleri çok kaliteli oluyor. Gitar olarak bende Ibanez derim. Seymour Duncan veya DiMarzio Ibanezlerede zaten en yakışan manyetikler. Jackson, Dean, BC Rich, ESP gibi markaların kaliteli gitarları sıfırı 2500 TL üzerindeki gitarlarda başlıyor ki onlarında bazı marka ve modellerde eski üretim olmaları gerek. Çünkü artık ıhlamur ağacından yapıyolar, gül ağacı klavyeden yapıyorlar. Eski üretimlerin çoğu maun gövde abanoz klavye oluyor. Veya buna benzer. Alacağın amfi ve gitar ile tüm pedalları dene metal için olabilecek. Amfinin kendi distortionları hiç bir zaman çok sert metale yetmiyor. Birde eğer sahnede filan kullanan abilerimiz varsa Boss Bassman pedalı hakkında yorum yapabilir mi? Bana tonları böyle yalın halden alıp dolu dolu hale getiriyormuş gibi geldi.

Haklısın, Ola Englund ilk dinleyişte şok etkisi yapıyor, sonra satın alıp hayal kırıklığı yaşamak büyük olası :) Ama amfi dünyası böyle bir şey, istediğin soundu almak, ufak tefek trick'lere, araştırmaya, zaman ve enerji harcamaya bakıyor. İyi bir sound -daha doğrusu- aradığın sesi çıkartabilmek, nasıl bir gitar, hangi manyetik, manyetik yüksekliği nasıl olmalı, hangi teller, hangi pena, hangi tuşe, hangi pedal vs diye uzayıp giden arayışların sonunda oluyor.

Ola o işi kotarmış (kendi de söylüyor) her amfiden benzer bir sound çıkarması, gitar (yani ağaç), manyetik ve tuşe kombinasyonu yani 'denge' ile oluyor.

Zaten kötü yapılmış bir kaydı miks ve masteringde düzeltmek mümkün değildir. (hele bir de entonasyon varsa...) Miks işleminin büyük bir kısmı 'iyi kayıt' ile biter. Sonuçta, beğenilmiyor da olsa, düşük bütçeli amfilerin de soundunun kendi içinde tutarlılığı vardır (boşuna yapmıyorlar o amfileri). Bu sayede, doğru mikrofonlandırma ile her amfiden tatmin edici bir sound yakalamak mümkündür. Tabi o amfiyi yukarıda saydığım aşamaları atlatmış, soundunu ve gitarını yakalamış bir gitarist çalıyorsa :)

Şahsen denediğim bir çok amfinin içinde sesini beğendiğim düşük bütçeli amfiler arasında başta bu amfi geliyor, bu yüzden önerdim, önerirken de uzun uzun anlatmak yerine bu videoyu koydum. Bir 'line 6' de önerebilirdim (ki ola englund'un videoları arasında o da var) Ama alan arkadaş da çaldığında 'bu ne be' diyerek bana kızgın bir mesaj atabilir, buna da hazırım, keyifle cevap vermeye de hazırım.

Şahsen ben de, Line 6 Spider 30'u satıp yerine bir blackstar edinmeyi düşünüyorum. Muhtemelen maxon od 808 ile boost ederim. Stüdyomdaki Mesaların ve Engl'ın yanında da çok sırıtacağını da düşünmüyorum.
İşte sırf amfide değil gitar manyetik ne olursa olsun, kullandığı her şeyden aynı sesi çıkarabiliyor. Bir kayıtta en fazla mikrofonun yeri değişir kabinlenir pedal bağlanır benim bildiğim.Daha ne yapılabilir ki :D

Geri