Sünnet Olayı

sünnet ettirilirken çocuklara danışılmalımı?

• hayır, gerekmez. ailesi müslümansa oda müslüman yetişmeye mahkumdur..

Oylar: 0 0.0%

• Toplam oy veren
    760
Serdar213 demiş ki:
Rasyonalizmden uzaklaşıyoruz.

Otobüs , tuvalet tren kıyaslaması yaparken dünyanın herhangi bir yerinde bahsettiğin objeleri gördün mü yoksa televizyonlardan gördüğün kadarıyla tahmin mi yürütüyorsun?

Aynı şekilde sünnetsiz nüfusun varlığını hangi bilimsel veriye göre söylüyorsun?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların hijyene önem verilmemesinden kaynaklandığını neden düşünmüyorsun ?

bir dönem yurt dışında yaşadım(öğrenim sebebi ile) tahmin yürütmüyorum.sünnetsiz nüfus konusunda bilimsel veriye çokda ihtiyacımız olduğunu sanmıyorum(farkındaysan sende bilimsel verilerle konuşmuyorsun;)) bu zaten genel olarak bilinen bir şey,benimde tanıdığım hristiyanların hemen hepsi sünnete pekde hoş bakmıyorlardı.
hijjen kısmına gelirsek bir insan 3 gün yıkanmadan dolaşırsa sünnetlide olsa pekde hijjenik olacağını sanmıyorum.düzenli olarak yıkanan bir insan ise sünnetsizde olsa problem olmaz.hijjen bahanesiyle orayı kesmek çok saçma bence,yıkanamıyorlarmı bu insanlar anlamadım ben :D
benim anlamadığım nokta sünneti savunan insanlar şuraya elle tutulur bir sebeb yazmıyorlar ya temizlikten yada kanserden bahsediyorlar ikiside havada kavramlar.sünnet olmazsan kesinlikle başıma gelecek olumsuz bir durum yazabilen henüz çıkmadı :)

Tamam kardeşim ben pes ediyorum.Sor çocuğuna kesilip kesmeme konusunu, sen de sünnetliysen dirseğinden ordan burdan parça kestir orana diktir rahatla, herkes rahatlasın...

Daha ilk sayfada "gozde" mahlaslı arkadaş tıbbi bilgiler vermiş konuyla ilgili. Bu konuda (yani işin tıbbî boyutu) bilgilerim kulaktan dolma şeylerden ibarettir. Benim söyleyeceklerim acayip "müslüman" arkadaşlaradır.
...
Sünnet ile Farz farklı kavramlardır. En basitiyle Farz, yapılması zorunlu Allah emridir. Sünnet dediğimiz şey ise Muhammed Peygamber'in yaptığı ve hadis yazarlarının bunları aktardığı şeylerdir. Yapılması zorunlu değildir, ama yapılırsa sevaptır. Muhammed'in yaptıklarını işte bu Sahabe dediğimiz yakınlarından "biliyoruz" (sahabeler de kategorize edilir, yakınlık derecesine göre). Hadis yazarları da (zaten kendileri de Sahabe'dir çoğu zaman) bunları sünnet olarak aktarır.
...
Sünnetlere örnek verecek olursak, saç ve sakalın uzatılması, yemekten sonra parmaklarını emerek temizlemek gibi şeyler de vardır. Ancak çükle ilgilitartışmaya gelirsek, bu bişr istisnadır, zorunludur (ve bilginize sunayım Kur'an'da yazmaz, sallamayalım). Neden zorunludur, çünkü rivayete göre Peygamber sünnetli doğmuştur. Yani yaptığı birşey değil, olduğu birşey. Bu yüzden zorunlu olduğu söylenir.
...
Sünnet bir kere yahudi geleneğidir, ve bir çok konuda olduğu gibi İslâm bunu da yahudilerden kopyalamıştır (diğerlerine örnek: eti yenecek hayvanların belirtilmesi ve domuz etinin yasak olması, recm cezası vs). Tabii bunlar "Allah'ın emriyle" inmedi, insanlar bir takım kurallar koyarken bunların nesnel bir temeli vardır. Örneğin, domuz etinin yasaklanmasının muhtemel nedeni, o dönemlerde domuz etinin tenya taşıyor olmasıdır. Teknoloji geliştikçe, uygun ortamlarda çok daha steril besinler elde edilebiliyor. Yani domuz eti, köylerde bokunun içinden saman parçasıı ayıklayıp yiyen tauvğun etinden çok daha sterildir.
...
Aynı şekilde sünnet olayının da böyle bir hijyen sorunuyla ilintili olması muhtemeldir. MÖ 1500lü yıllarda bugünkü İsrail topraklarında yaşayan yahudiler için hijyen koşullarından bahsedemeyiz. Ancak günümüzde gene, bebek ölümlerini ve enfeksiyonları azaltmak için yeterli teknoloji ve ortam mevcuttur. Elbette bu olanakların Dünya nüfusunun çok kısıtlı bir bölümü için sağlandığını da hatırlatmak gerekir. Yoksa, sen git Angola'da doğ, hayatının ilk ayını orada geçir, emin ol seni sünnet de korumaz enfeksiyonlardan.

Serdar213 demiş ki:
Tamam kardeşim ben pes ediyorum.Sor çocuğuna kesilip kesmeme konusunu, sen de sünnetliysen dirseğinden ordan burdan parça kestir orana diktir rahatla, herkes rahatlasın...

konu benim çocuğum yada benim penisim değil :) her ikiside ne seni nede başkasını ilgilendirmez. burası bir forum sayfası ve sünnetle ilgilide konu açılmış,herkezde görüşlerini dile getiriyor.ben şahsen gayet rahatım ama senin bir rahatsızlığın var ise bu sayfaya yazmazsın olur biter ;)

Bilmiyorum konu açan arkadaş hijyen vs amaçlımı çocukların sünnetine karşı çıkmış yoksa çocukların seçimlerinemi değinmek istemiş. Tabi ikinci şekildeyse sünnet her ne kadar ilginç bir yaklaşımda olsa değindirmek istediği nokta güzel bir nokta. Bizim eğitim sistemimizde aile deki eğitimimizde malesef çocuğa akıl dayatmakta. Oysa bizde isterdik çocuğa akıl dayatıp hayal gücününün gelişiminin engelleneceğine ona akıl yürütmenin öğretilmesini. Aslında bu ÇOOOOK büyük bir sorundur. Ama şimdi sünnet özgürlüğünden nasıl buraya vardım onuda bilemiorum :D

kunti demiş ki:
Serdar213 demiş ki:

konu benim çocuğum yada benim penisim değil :) her ikiside ne seni nede başkasını ilgilendirmez. burası bir forum sayfası ve sünnetle ilgilide konu açılmış,herkezde görüşlerini dile getiriyor.ben şahsen gayet rahatım ama senin bir rahatsızlığın var ise bu sayfaya yazmazsın olur biter ;)

Senin penisinden bana ne.Sünnet kavramından rahatsız olan sensin... Hijyenik olup olmayacağını sanmak yada sanmamak yada etik olup olmaması gibi argümanlar etrafında dönüyoruz.

Ama sen haklısın çocuğuna sor yine de ...

Kuran yer yüzündeki en pis ırk olan araplara inmeseydi , bence temizliğe karşı bu kadar dayatma olmazdı.
Yukarda Pellet ve ilk sayfada Gözde cok iyi açıklamıs. Teşekkur ederim.
Ayrıca cok merak ediyorum ( bilmediğimden ) peygamberin sünnetli doğduğunu hangi kaynaktan edindiğimiz bilgilerle günümüze getirdik.

Hulkelkmek,

Ayrıca cok merak ediyorum ( bilmediğimden ) peygamberin sünnetli doğduğunu hangi kaynaktan edindiğimiz bilgilerle günümüze getirdik.

Şu anda net kaynak veremem. Ama internetin her yerinde zibil gibi islamcı site var. Onlarda yazıyordur. Ben de öyle bir kaynaktan okumuştum çünkü.
...
Ha, "ne belli sünnetli olduğu, ya Peygamber kendi sallamışsa bunu?" falan dersen, onu bilemem. Zaten müslüman için önemli olan bunun bir kural olması. Allah'ın kelâmı sorgulanamaz, Peygamber demek de zaten Allah'ın en değer verdiği insan olduğundan dolayı onun da salladığını iddia edemezsin. Ya bunlara inanacan, ya da küfre sapıp cehennemi boylayacan. İslâm'în sana sunduğu budur.
...
Zaten sünnet olmuşsan tartışlmaya da gerek yok. Ben de doğar doğmaz olmuşum. Ne oldu, işemekten gayrı bi bok için kullanmıyom.

Serdar213 demiş ki:
kunti demiş ki:
Serdar213 demiş ki:

Senin penisinden bana ne.Sünnet kavramından rahatsız olan sensin... Hijyenik olup olmayacağını sanmak yada sanmamak yada etik olup olmaması gibi argümanlar etrafında dönüyoruz.

Ama sen haklısın çocuğuna sor yine de ...

bencede penisimden sanane :D dirseğinden al diktir falan çok gereksiz bir cümle olmuş.dediğin argümanlar etrafında dönmemiz gayet normal dediğim gibi forum sayfasındayız ve konumuz sünnet olayı.hem tek dönen biz değiliz zaten,yukarıdaki ankete bakıcak olursan doğru noktalar üzerinde tartışdığımızı göreceksin ;)
benim çocuğuma gelirsek :) tabiki soracağım ve yukarıdaki ankette %52lik kısma giren arkadaşlarında soracağınada inanıyor ve gurur duyuyorum.bizler çocuğumuzun kişilik haklarına cahilce tecavüz etmiyeceğiz.

Bir bilgiyi kendi süzgecimizden geçirirken objektif bakılırsa bence durum daha kolay olacaktır. Neyi, kimin, neden yaptığının bir önemi olmamalı ben neden yapıyorum önemli olan o olmalı. Tıp sünnetin faydalarını belirtiyor ve birçok üroloji uzmanı hastalarına sünneti öneriyor.

Sünnet'in faydaları kesin olarak tespit edilmiş olanlar:

Sünnetli erkek çocuklarında idrar yolu iltihaplanması daha az gözlenir.

Penis kanseri sadece sünnet olmayan erkeklerde gözlenir.

Bulaşıcı hastalıklar sünnet olmayan erkeklerde daha sıktır.

Kadınlarda rahim kanseri riskini azaltır.

Eğer bu önlem bir riski önlüyorsa neden yapılmasın. Bunun bir benzeri örnek verilirse bebeklerde kordon kanı saklanıyor ve kordon kanı bankasına insanlar ilerde bir risk olmasına karşılık yüksek miktarlarda paralar ödüyorlar ki belki ihtiyaç olabilir mantığıyla.

Bir insanın sünnet oluşunun bir zararı olmadığı gibi faydası da tartışılmaz lakin bir piskolog'a sorulduğunda çocuğun 2 yaşına kadar sünnet olması onu ruh sağlığı açısından hiç etkilemeyecektir cevabını alırsınız bence bir anne baba çocuğunun haklarını gasp etmek istemiyorsa onu dünya'ya getirirken ve getirdikten sonra düşünmesi gereken çok daha önemli sorunlar mevcut sünneti düşünmek vakit kaybı şahsi kanaatim.

bu konu uzun bir süredir açık ve sürekli aynı iddalar üzerinde patinaj çekip duruyoruz.saydığın sünnet faydaları defalarca kez yazıldı ve karşı iddalarda defalarca kez.ben herkezin düşüncesine saygı duyuyorum şahsen ama iki karşıt idda arasındaki fark sünnetin faydaları olarak söylenen şeyler doğru ama kesinliği olmayan şeyler.yani sadece hastalanma riskini azaltıyor falan gibi %100 geçerli değil.bide kadınlarda rahim kanseri riskini azalttığını ilk defa duydum bana biraz ilginç geldi,nasıl oluyor bu?
çocuğun haklarına gelince tabiki bir çok başka sorunlarda var(özellikle ülkemizde) ama sünnette bunlardan biri ve üzerinde düşünmenin vakit kaybı olduğunu inanmıyorun ben.gayet basit bir durum ya yaptırırsın yada yaptırmaz uzatılacak vakit kaybedilecek bir şey değil.

Kunti forum bilgi paylaşım yeri ve herkes düşündüklerini yazar ama öyle bir hal alıyor ki bazen sen bilmiyorsun ben biliyorum iddiasına geliniyor hiç gerek yok bazı insana çok hassas gelebilir bu konu ama bence düşünülmesi gereken en son konu bile değil, birbirimizden farklıyız bu yüzden de düşünce farklılıkları gayet normal. Sünnet ettiren kişiye cahil demen yanlış bu bir hakarettir , saygı duyuyorsan bunu dememen lazım ki cahil olmayan nice insan çocuğunu sünnet ettiriyor sana şu an kariyer sahibi olmuş bir sürü insan örneği verebilirim, hakaret etmeden iddialaşmadan paylaşırsak daha doğru zira herkes sinirlenip istemediği şeyler yazıyor .

ben çocuğunu sünnet ettiren kişilere cahil demedim yazdığıma daha dikkatli bakarsan yapılan haraketin cahilce olduğunu yazdım.kişiler cahil olmayabilir fakat yapılam eylem cahilce ve cümleminde arkasında sonuna duruyorum.

sünnettin tıbla alakı var,tıbda bilimin bir dalı.sanırım açılacak en mantıklı yer burası olsa gerek,etkinliklerde olması bir garip olurdu heralde :D

kunti demiş ki:
kişiler cahil olmayabilir fakat yapılam eylem cahilce ve cümleminde arkasında sonuna duruyorum.

bu nasıl oluyor kunti, kişi cahil değilse yaptığı herşeyin arkasında duran ve cahilce olmadığını bildiği için yapar :) neyse yapılan sana göre cahillik bana göre değil kişisel tercih .

14 sayfayı okumak, zor olacak da; sünnet dini bir "gelenek" evet de,

Cahilliğime verin, bilgim pek yok, sünnet'in tıbbi fayda ve zararını kesin açıklayabilecek biri var mıdır burada? Tıp öğrencisi vesaire?

Geri