Sünnet Olayı

sünnet ettirilirken çocuklara danışılmalımı?

• hayır, gerekmez. ailesi müslümansa oda müslüman yetişmeye mahkumdur..

Oylar: 0 0.0%

• Toplam oy veren
    760
kunti demiş ki:
sünnettin tıbla alakı var,tıbda bilimin bir dalı.sanırım açılacak en mantıklı yer burası olsa gerek,etkinliklerde olması bir garip olurdu heralde :D

İyide abi kim sünneti bilim için yapıyor ki :D Ayrıca sunnet madem bu kadar yararlı bişey niye bu kadar sunnetsiz adam var :D Onlar olayın bilimsel tarafından anlamıyorlar mı :D Hep temizlikten bahsedilmişte. De abi pinti bir adam sunnet olsa ne olur :D Temizlik kişinin kendine kalmış bişey bunu sunnete bağlamakta ilginç :D

burda bir çok şeyi insanlar bilim için yaşamıyorlar yada yapmıyorlar ama yapılan şey bilimin içine giriyor.artı sence sünnet forumun hangi kısımında olmalı??asıl emo nedir'in bilimle ne alakası var demen lazım ;) diğer söylediklerinde sana 100% katılıyorum zaten.sünnetin dikkate alınacak türden hiç bir faydası yok.

Nisa demiş ki:
kunti demiş ki:
kişiler cahil olmayabilir fakat yapılam eylem cahilce ve cümleminde arkasında sonuna duruyorum.

bu nasıl oluyor kunti, kişi cahil değilse yaptığı herşeyin arkasında duran ve cahilce olmadığını bildiği için yapar :) neyse yapılan sana göre cahillik bana göre değil kişisel tercih .

cahil olmayan kişi her yaptığının arkasında durur diye bir kaide yok.yaptığının cahilce olmadığını düşünebilir yada düşünmeyedebilir ama yinede cahilce şeyler yapabilir.örneğin millet vekilleri sosyal statüde kültürlü insanlar sayılırlar ama mecliste yumruk yumruğa kavga ettiklerini bol miktarda gördük :D neyse konuyu saptırmayalım ben böyle düşünüyoorum sen öyle..

Bu konudaki anketi yapan kimsenin, sünnetin dini boyutu kadar kültürel boyutunu göz önünde bulundurduğunu pek düşünmüyorum. İşin gelenekselliği göz ardı edilemez sanmıyorumki hiç birimizin ailesi bizi sünnet ettirirken "yapmazsam evladım allah katında horlanacak" diye düşündü. O yüzden anketin içerisinde de bu noktaya deyinen bir cevap olmalı diye düşünüyorum.

Bununla beraber, araştırmalara göre sünnetli erkekler sünnetsiz erkekler nazaran AIDS hastalığına yakalanma oranları %80 civarında daha düşük olduğu tespit edilmiş. İşin bilimsel kısmıda mevcut anlayacağınız :)

sünnettin yararından cok zararı olduğuna inanıyorum(ne yararı varsa gerci).diyorlarki aidse karsı iyi bir silah bence tek eşli olan insanlarlarda(yani zina yapmayanlar)böyle bir sey olucağını sanmam.zaten böyle olsaydı müslümanlar ve yahudiler aids olmazdı.rahim kanseri meselesi kız cocuklarına rahim kanseri aşısı yapıyorlar demek ki neymiş sünnetle pek bir alakası yokmuş.bide penisin temiz olması durumu 10 gün yıkanma bak bakiyim temiz oluyor mu hala(sünetli penisde snegma olmadığından bakteriler için uygun ortam glansda belki olusamıyor)ama glans acıkata kalıp sürekli tahriş oluyor ve duyarlılığı sünnet olduğunuz andan itibaren azalıyor.ayrıca birgün apadistim patlar diye önceden apandistini aldıran varmı.yada ayak parmaklarım olmadandada yürüyebilirim diyip ayak parmaklarını kestiren...etrafımda görüyorum bazı bayanlarda günah diye tüylerini kaşlarını almıyorlar allah bize böyle verdi değiştirmek günah diyorlar.sünnet olmak ömrün sonuna dek kalıcı bir değişiklik sağlıyor yani allahın vermiş olduğu yapıyı bozuyoruz(sanki yanlış yaratılmış)doğuştandan sünnetli doğmak hipospadias yapısal bir bozukluktur tedavi gerektirir.VE bence eğer sünnet derisi gerekli olmasaydı hiç yaratılmazdı...

komik.. her kim hazırladıysa anketi bence biraz uçarı cevaplar yazmış.. müzlüman düşmanlığı mıdır bu bilemedim ben açıkcası.. hem bazı değerlerin korunması neden insanları rahatsız eder bilemiyorum.. sağlık açısından gerekli olduğu belli zaten.. din konusuna gelince de istediğin kadar sünnet et insan istemedikçe zorlayamazsın hem bizim dinimizde zorlama yok yozlaştıran aileler bence..

hayır, gerekmez. ailesi müslümansa oda müslüman yetişmeye mahkumdur..
Dinde zorlama yoktur tabii ama bir çocuğun bu konudaki görüşü ne olabilir ailesi doğru düzgün anlatmazsa?
Müslümansa eğer sünnet olmalıdır. Belki ilerde olmak ister, tamam denir. Ayrıca sünnet sağlık açısından da son derece önemlidir. Bunu göz ardı etmek hatadır. Kim çocuğunun sağlıksız olmasını ister ki? Sormak gerekmez çünkü bunu her aile, çocuğuna anlatmalıdır bunu. Ama anlatırken korkutmamak da son derece önemlidir.

pirtikcan demiş ki:
ben düşündüm düşündüm akıl erdiremedim tanrı (bence yok) madem sünnet olmamızı istiyodu neden bizi sünnet olmuş bi şekilde yaratmadı?

bide bişiy var çocuklar küçük yaşlardan sünnet ediliyo..

bu nekadar doğru sizce bana çok saçma geliyo..

bir insan daha din nedir bilmezken çocukken din ve yaradan konusunda hiçbişeye akıl erdiremezken onu sünnet etmek ne kadar doğrudur? bence çok cahilce içler yapılıyo islam aleminde..

niçin yapılıyoonuda anlamadım gerçi ben ama neyse..

anketini yesinler senin amma da tarafsızmış :D
inanmamak kişinin kendi tercihidir fakat ben böyle salakça bir anket görmedim.İnanmıyorsan inanma kimse bir başkasının inancını sorgulayamaz fakat o anket inanmadığın inancı küçümser nitelikte.

Mod. Uyarısı: Lütfen üsluba dikkat edelim.

ben düşündüm düşündüm akıl erdiremedim tanrı (bence yok) madem sünnet olmamızı istiyodu neden bizi sünnet olmuş bi şekilde yaratmadı?

bir insan daha din nedir bilmezken çocukken din ve yaradan konusunda hiçbişeye akıl erdiremezken onu sünnet etmek ne kadar doğrudur? bence çok cahilce içler yapılıyo islam aleminde..

Peki sünnetin zararı nedir ?

sünnetin gerekmedigini yada yannış oldugunu savunan arkadaşlar baba olduklarında erkek çocuklarıda olursaki şayet sünnet ettirmezler:woot:

Sünnetin din de yeri tabili vardır ama şu anda sünnetsiz bir insanın sünnetli bir insana göre az da olsa bulaşıcı hastalıklardan korunma ihtimali vardır

Madem bilimsel tarafına da bakılacak, şöyle bir not ekleyeyim:

Evrim açısından, memelilerde erkek cinsinin üreme organının kökeni, memelilerin balık atasının yüzgeci. O atanın devamı canlılar, karada yaşama transfer olup, yüzlerce milyon yıl türlü badireyi atlatıp, dinozorlar hüküm sürerken el kadar boyu ile toprak altında yaşayıp, dinozorlardan sonra ortalığa yayılıp çeşitlenirken kimse kimseyi sünnet etmemiş.

Yine evrim açısından, genetik mutasyon nedeni ile 'doğuştan sünnetli' olmanın üremede bir avantajı olsa idi, sayısız memeli türü arasında o erkeklerin soyunun diğerlerine baskın çıkması ve sonunda o canlı türünün erkeklerinin tamamen sünnetli doğması gerekeceği de düşünülebilir.

Ancak bu kadarı sadece işin alet kullanabilen modern insan öncesi 'doğada yaşam' kısmını açıklamaya yarayabilir.

Kültürel açıdan durum farklı tabi. Madem biimsel olunacak, kültür denilen şeyin de doğal çevrede varlığını sürdürebilmek için geliştirilen davranınşlar olarak tanımlamak mümkün. Sünnetli ve sünnetsiz toplumların her ikisi de varlığını sürdürebildiğine göre, sünnet denilen şeyi hangi toplumlar uygulamış ona bakmak lâzım. Ona bakar, yaşadıkları doğal çevreyi tahlil eder (iklim, besin kaynakları, bunlara göre genel yaşam standardı ve bireyin yaşamını sürdürebilmek için topluluğa ne kadar bağımlı olduğu), oradan da bazı tahmini sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Yani sünnetin vardır bir nedeni bir yerlerde.

Geri