Cort gitarlar hakkında

fret temizleyici maddeler var mı arkadaşlar? ne önerirsiniz? götürcem gitarı geri - kx5 - de adam temizleriz falan diyor öncelikle. temizleme aşınmaya yol açar mı?ben yenisiyle değiştirmesinden yanayım. bir de standart tel 9 yerine 10 taksam iyi olur mu? teller paslıydı zaten.
9 da devam mı edeyim. yeni taksam da 9 mu olsun?

cortların üzerinde gelen standart teller 0.9 mu oluyo.yani telleri değiştircemde sap ayarının gerilim farkından dolayı oynamasını istemiyorum.onun için aynı teli takmak istiyorum.standartı 0.9 mu fabrikasyon olarak.kib.kolay gelsin.müzikel kalın.:D

melihbozkurt84 demiş ki:
cortların üzerinde gelen standart teller 0.9 mu oluyo.yani telleri değiştircemde sap ayarının gerilim farkından dolayı oynamasını istemiyorum.onun için aynı teli takmak istiyorum.standartı 0.9 mu fabrikasyon olarak.kib.kolay gelsin.müzikel kalın.:D
Bence akort düzenine, sana rahat gelen tellere göre seçim yap. Gitar bu, senin gitarın, biblo değil, elbette oynanacak sap ayarıyla eninde sonunda... Sen gitara uyma, gitar sana uysun... :D Kolay gelsin...

Bizim Z44 ün üzerinde 0.9 vardı. Kafamıza esti lap diye oturttuk .11 takımı. Gitar bana mısın demedi. Sap ayarına falan ihtiyaç bırakmadı. Taş gibi maşallah. :)

endof time, bence direk değiştir gitsin uraşma. Eğer illa tamizleyeceğim diyorsan limon yağı al sahaftan. Ve Planet Waves ile Dunlop un ürünlerine bak.

Tel kalınlığı ise tercih meselesi. Ben 0.9 sevmiyorum çünkü bendlerde kontrol edemiyorum uçuyor teller.

ya rastansaga yı ve bana yardım eden arkadaşları çok yoruyorum ama takdir edersiniz gitar almadan baya araştırmak lazım ve parayı zor biriktiriyoruz işime yaraması çok önemli.
şimdi konuya geleyim. kx1 için 450 dolar civarı bir fiyat aldım ve bence fena bir fiyat değil. aslında bütçem 550 ytlydi ama kendimi kasarım bu gitar için çnkü gerçekten harika görünüyor. ama benim aklıma takılan birkaç şey var. öncelikle ben corttan sadece x6 kullandım kısa süreliğine yani benim değil ama arkadaşın tabi arada kullanıyordum tabi bir de gittiğim stüdyoda vardı. mesela o gitarı bir türlü anlayamadım sert tonlar almak istesem gaini köklemem gerekiyor koca marshall amfide,yumuşak tonlar alsam cleande çok zayıf oluyor. bir de ben böyle kirli distortion tonlarını seviyorum daha çok, single a alıştığımdan herhalde yani öyle çok temiz olsun istemiyorum. şimdi aslında kx1 çok güzel bir gitar gibi görünüyor ama manyetikler x6 ile aynı yani ses karakteri açısından x6 gerçekten sıkıcı bir gitardı yani uyutuyordu. kx1 canlılık konusunda nasıldır? yani biraz da olsa gürültü verir mi? çok sert müzik çalmıyorum ama turk rock ı bile çok alçak gainde çalmak istemem çnkü bayılıyorum bir süre sonra...
aklımda bir kaç gitar kaldı seçim yapmakta zorlanıyorum gerçekten. kx1,evl-k4 ki bundan vazgeçtim gibi,m520(bununla ilgili hiç bir bilgim yok) bir de esas kafamı kurcalayan ibanez rg370dx. sizce daha önce de birçok kez belirttiğim tarza göre hangisi en iyidir?

ya rastansaga yı ve bana yardım eden arkadaşları çok yoruyorum ama takdir edersiniz gitar almadan baya araştırmak lazım ve parayı zor biriktiriyoruz işime yaraması çok önemli.
şimdi konuya geleyim. kx1 için 450 dolar civarı bir fiyat aldım ve bence fena bir fiyat değil. aslında bütçem 550 ytlydi ama kendimi kasarım bu gitar için çnkü gerçekten harika görünüyor. ama benim aklıma takılan birkaç şey var. öncelikle ben corttan sadece x6 kullandım kısa süreliğine yani benim değil ama arkadaşın tabi arada kullanıyordum tabi bir de gittiğim stüdyoda vardı. mesela o gitarı bir türlü anlayamadım sert tonlar almak istesem gaini köklemem gerekiyor koca marshall amfide,yumuşak tonlar alsam cleande çok zayıf oluyor. bir de ben böyle kirli distortion tonlarını seviyorum daha çok, single a alıştığımdan herhalde yani öyle çok temiz olsun istemiyorum. şimdi aslında kx1 çok güzel bir gitar gibi görünüyor ama manyetikler x6 ile aynı yani ses karakteri açısından x6 gerçekten sıkıcı bir gitardı yani uyutuyordu. kx1 canlılık konusunda nasıldır? yani biraz da olsa gürültü verir mi? çok sert müzik çalmıyorum ama turk rock ı bile çok alçak gainde çalmak istemem çnkü bayılıyorum bir süre sonra...
aklımda bir kaç gitar kaldı seçim yapmakta zorlanıyorum gerçekten. kx1,evl-k4 ki bundan vazgeçtim gibi,m520(bununla ilgili hiç bir bilgim yok) bir de esas kafamı kurcalayan ibanez rg370dx. sizce daha önce de birçok kez belirttiğim tarza göre hangisi en iyidir?

rastansaga daha iyi bir cevap verir ama bir kaç şey söyliyim.Bu gün Senkopa gittim, KX1 ve 2006 X11 lerden denedim.KX1 görüntü olarak zaten çok hoş bir gitar.Coil tapla clean tonları da güzel oluyor.Manyetikler yüksek çıkışlı, distortionda ( 30W Laneyin Driveında denedim gerçi) hoşuma gitti, çamurlu diyorlar fakat kötü değil.

X11 i ise ilkkez kullandım.Eskileri nasıldı bilmiyorum ama yeni X11 in klavyesi cok hoşuma gitti, biraz büyük gibi klavyesi ama tam elime oturdu.( bana katana dan daha iyi geldi niyese, senkoptaki kx1in klavyesi pek iyi değil bence) Normalde X serisini sevmem fakat gövde rengi, şekli oldukça güzel geldi, manyetikler bluebucker olması lazım, distortionda baya iyi ses veriyor.

Evet yeni X-11 i methediyorlar. Ayrıca Yeni X-11 ile yeni X-6 nın manyetikleri tamamiyle aynı.

keshMEkesh olay aslında tamamen sana kalıyor. Yeni X-11 olsun, KX1 olsun M520 olsun Z44 olsun çok güzel gitarlar. Paf tonlarından hoşlanıyorsan M520 ve Z44 şiddetle tavsiye ederim. KX1 manyetik karakteri olarak yüksek çıkışlı ve daha sert karakterlidir. Yeni X-11 i hiç denemedim onu bilemicem ama Cort yaparsa güzel yapar. Mighty mite Bluebucker diye bir manyetik üretip koymuşlarsa güveniyorlar demektir.

Evet eldrun arkadaşımla birlikte gittik bu gün tünele asıl amac benim stat-3 ün tızlamasını,tel değişimi ve sap ayarı yaptırmaktı gitarı bıraktık yapılması için geldik hızla aldık pek iyi bakmadan eve geldik evde gitarın yeni telleri perdelere müthiş yakın azıcık vursam bile tızlıyor perdelere çarpıp ve orda pek dikkat edemedim ama sap ayarı yapılınca tızlayan telin tızlaması azalmıs ama hala oldugu belli oluyor yarın tekrarmı götürsem acaba?

Yeni x-11 gerçekten hoştu ama tercihim hala kx-1 den yana bide kx-custom deneyebilsek ayrıca su an merak ettiğim bir şey daha var z-44 zaten kaliteli bir gitar z-custom nasıl acaba gerçekten merak ediyorum.

rastansaga demiş ki:
Evet yeni X-11 i methediyorlar. Ayrıca Yeni X-11 ile yeni X-6 nın manyetikleri tamamiyle aynı.

keshMEkesh olay aslında tamamen sana kalıyor. Yeni X-11 olsun, KX1 olsun M520 olsun Z44 olsun çok güzel gitarlar. Paf tonlarından hoşlanıyorsan M520 ve Z44 şiddetle tavsiye ederim. KX1 manyetik karakteri olarak yüksek çıkışlı ve daha sert karakterlidir. Yeni X-11 i hiç denemedim onu bilemicem ama Cort yaparsa güzel yapar. Mighty mite Bluebucker diye bir manyetik üretip koymuşlarsa güveniyorlar demektir.

paf ton derken örnek verebilir misin acaba? biraz bilgisizce bir soru oldu ama.. :oops:
bu arada baktım fiyatına yeni x-11 in fiyatı da bana uygun hatta kx1den az sanırım..
fiyat olarak aklımdan çıkardığım fiyat belli ama bir türlü karar veremedim. dediğim gibi biraz daha kirli dist. tonlarını daha çok seviyorum. singlelı gitara alışkın olmaktan mıdır nedir...:)

x-11 muhabbeti acilmisken ben de bir x-11 aldim. 2006 model, kirmizi....

bu arada 2006 model x-11'lerin fiyatinda 20$'lik bir dusus var. ancak saticilar bu dususu etikete yansitmakta pek hevesli degiller. pazarlik yaparken iyi asilin, 400$'in altina x-11 alabilirsiniz.

@Borneon ve keshMEkesh, ben sizin yerinizde olsam gider tümünü denerdim mesela Stage'e.

@baltapala, hayırlı olsun!! Fotoğrafları yollarsan çok seviniriz. Hele bide kayıt veya video imkanı varsa süper olur!

valla rastansaga ben izmirdeyim ama en kısa zamanda gitcem denemeye. burdakiler biraz daha kıl ama denetme konusunda nedense. birkaç yer dışında deneten yok pek...

Eldrun demiş ki:
Kafama takıldı; bu KX1 maun değil mi, neden bu kadar hafif?Benim bildiğim maun ağır olur.Stat3 bile daha ağır KX1 den.

abi ilk eline aldığında gayet hafif geliyo.banada öyle gelmişti.ii ya hafifmiş ne güzel gitar diye.ama sonradan gitarı alıp evde yada çalışmalarda 3-4 saat omuzumda gitarla durunca ağırlığını anlıyosun.eski gitarım beni hiç yormazdı.bu gerçekten ağır ve yoruyo.rastansaganın dediği gibi gövdesi diğer gitarlara oranla oldukça küçük.sapıda ince denmiş ama bence ideal hatta mükemmel.:D kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Geri