Ejderha Mızrağı

bi 3lemesini okudum. ilbahar,kış,güz... raistlinin kum saati gözleri beni çok etkilemişti. uzun zaman oldu okuyalı. arkadaş arasında laurana mı,kitana mı daha esaslı diye geyikler dönerdi. güzel kafayla okunuca daa bi etkili ve heycanlı oluyo bende. tanis içinse şunları söyleyeceğim; yanındaki arkadaşları olmasa götü açardı bence.

Ah, Raistlin Majere! Ömrümde en çok sevdiğim karakterlerden biri olup çıkmıştır bu anti-kahraman zat. En çok zevk aldığım kitaplar zaten Raistlin'in geçmişini anlatan "Ruhdöveni" ve "Silah Kardeşliği"dir. Esas üçlemeyi okuduğumda da Tanis'e Caramon'a ne olacağıyla değil, Raistlin'in, nasıl tekrar ortaya çıkacağını (Ejderha Küresi olayından sonra) merak etmiştimdir. İkizler üçlemesinde de, Caramon'un acınası haline değil, Raistlin'in ümitsizliğine konsantre olmuşumdur. Adamın Yaz Alevi'nde kalkıp da kardeşinden özür dilemesi bile daha çok sevmeme sebeptir.

Ama Dragonlance bunlarla sınırlı değil. Netekim, "Fistandantilus, Reborn" ve "Ruhlar Savaşı" beni Dragonlance'den soğuttu. Hele hele "Ruhlar Savaşı" bunalımlardan bunalımlara sürüklenerek okuyabildiğim ilk kitabından sonra, Raistlin ve Caramon'a "Silah Kardeşliği"nden sonra ne olduğu ile ilgili bir kitap çıkmadığı takdirde Dragonlance'e tövbe bile ettirdi neredeyse.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
nickten de anlasılacağı gibi benim de en sevdiğim karakter Raistlin...Yaz Alevi Ejderhaları'na kadar okudum ben de...Raistlin'in kendi içinde yasadıkları o kadar güzel anlatılmıs ki o kadar kötü bir karaktere bile sempati duyuyor ve hak veriyor insan

ejderha mızrağının herhalde taşını toprağını her bir şeyini ezberlemişimdir. sorun anlatayım. Kaos gelse apışıp kalır lan bu dünyayı ben yarattım bu karı benden iyi biliyo diye.

Yok Preludes yok Crossroads gibi adlar altında farklı yazarlarca yazılmış abidik gubidik olanları saymassak bütün kitapları ezberlemişlerden biri de benim. Hatta Raistlin için yaptım, evet. Pişman değilim, gene olsa gene yaparım. Seviyorum seni Raistlin!!

Ya fantazi okumak istiyorsanız Eddings okuyun, Dragonlance'in ne kadar yalan karakterlerin ne kadar uyduruk olduğunu anlarsınız. Eddings'in Sparhawk'ını tanıyınca Raistlin 10 yaşında velet gibi kalıyor...

funkyduck ne olursa olsun insanların fikirlerine saygı duymalısın. Ben de eddingsi saçma ve yapmacık bulurum mesela. Dragonlance'in güzelliği kitap haline getirilmiş bir frp oyunu olması.

funkyduck demiş ki:
Ya fantazi okumak istiyorsanız Eddings okuyun, Dragonlance'in ne kadar yalan karakterlerin ne kadar uyduruk olduğunu anlarsınız. Eddings'in Sparhawk'ını tanıyınca Raistlin 10 yaşında velet gibi kalıyor...
ben de g.tünden ateş çıkaran adam diye bi karakter yaratsam herhalde o sparhawka koyar 9 yaşında kalır fantazide sınır yok sonuçta çıkarabiliyo mu senin eleman ateş gazman var bi de,saygı duyalım biraz raistline laf gelmesin ;) neyse beğeniyle okuyorum çok güzel bence karakterler fln,şu an başka kitap okuma ihtiyacım yok.Birde şarkı vardır süper soulforged adında ki dadından yenmez.Raistlin ana karakter olmasına rağmen benim en sevdiim karakter tasslehofftur neden bilmiyom çok komik eleman :D

Dnd'nin fantazi dünyaları arasında, holywood'laşma (!!!) yolunda ilerleyen, tamamiyle piyasaya dönmüş bir dünya. Core Rule Book'u fena değil ama , okuması keyifli o ayrı.
İlk Türkçe'ye çevrilen birkaç kitap fena değil/güzel, ama aşırı edebi birşey beklemeyin. Birazdan değiniceğim Raistlin'le ilgili kitaplar da çerezlik okumalık kitaplar lakin geri kalanı fazlasıyla boş ve piyasa amaçlı (Hepsini okumadım, bir süre sonra vazgeçtim.)
Tam anlamıyla bir holywood karakteri olan Raistlin'i de içinde barındıyor. Bir tanıdığım 15-16 yaş erkek teenage karakteri demişti ki sanırım tamamiyle haklı. Kötü ama karizmatik, çok konuşmaz ama gerektiğinde laf oturtur, fiziksel olarak bitkin ama ölümcül güçlü, bir yandan iç çekişmeleri var... Fazla kolay bir karakter değil mi?

Roth-Azad demiş ki:
Dnd'nin fantazi dünyaları arasında, holywood'laşma (!!!) yolunda ilerleyen, tamamiyle piyasaya dönmüş bir dünya. Core Rule Book'u fena değil ama , okuması keyifli o ayrı.
İlk Türkçe'ye çevrilen birkaç kitap fena değil/güzel, ama aşırı edebi birşey beklemeyin. Birazdan değiniceğim Raistlin'le ilgili kitaplar da çerezlik okumalık kitaplar lakin geri kalanı fazlasıyla boş ve piyasa amaçlı (Hepsini okumadım, bir süre sonra vazgeçtim.)
Tam anlamıyla bir holywood karakteri olan Raistlin'i de içinde barındıyor. Bir tanıdığım 15-16 yaş erkek teenage karakteri demişti ki sanırım tamamiyle haklı. Kötü ama karizmatik, çok konuşmaz ama gerektiğinde laf oturtur, fiziksel olarak bitkin ama ölümcül güçlü, bir yandan iç çekişmeleri var... Fazla kolay bir karakter değil mi?

+1

Bu kadar agir elestirmek biraz yanlis. Raistlin karakteri kötülük barindiran safligi anlatir. Ama ben hollywood da hep amerikalilarin iyi oldugunu düsünürüm. :D

geçen günlerde türkler tarafından yapılmış olmayan dragonlance filminin trailerını izledim baya güzel olmuş o kadar imakansızlığa rağmen,iyi güzel de kardeşim o flint ne öyle ya noel baba gibi :D

Adamım Tas :D

Roth-Azad demiş ki:

Değil. Tüm kitapları okumamışsan Raistlinin iç dünyasının ne kadar karmaşık olduğunu bilemezsin. Ya da şöyle sorayım, bana eğer ki Raistlin sana çok basit geliyorsa çok kompleks bir Fantastik karakter söyle bana. Drizzt D'ourden, yani tek başına bin tane orc kesip savaş alanından üstündeki tozu silkeleyerek çıkan bir adam mı, yoksa Eddings'in karakterleri gibi fantazi bir dünyada bile eşşeğin bir tarafına su kaçıran hikayelerdeki über kahramanlar mı? Raistlinin, sen her ne kadar kolay görüyorsan da, en azından amacına ulaşmak için verdiği uğraş ve karakterin gerçekte oynanmış bir frp oyunu olması gerçeği bence yeterince olayları güzelleştiriyor. Neyse herkesin kendi fikridir ama yine de raistline basit denmesi açıkçası hoşuma gitmez. Sonuçta kim, hangi frp oyununda raistlin olabildi ki kolay kolay?

Ya Raistlin dediğiniz en sonunda tanrı oluyor bu eşşeğin en mahrem yerine şu kaçırmaktır sizin kafanıza göre bakarsak, ayrıca fantazi diye yırtınırken bu karakterdegerçeklik veya olabilirlik aramak ne? Okuduğunuz türün ne amaçla yazıldığının farkında değilsiniz. Neymiş fantazi karakteri fantazi dünyada eşşeğin kulağına su kaçırmayacakmış, buradan anladığım kadarıyla bazılarımız ejderhalara da inanıyor. Ayrıca şu frp oyunu geyiğinden de vazgeçin TSR DL'i başta AD&D olmak üzere oyunlarının reklamını yapmak için yayınladı ve belki bilmiyorsunuz;ama sizin o dibinizi düşüren ve anlatıldığını iddia ettiğiniz frp oyunu AD&D ilk çıktığında DL'de anlatıldığı gibi oynanıyordu.

Tüm bunlarla bağlarsak bir tür hakkında konuşacaksanız o türün en alt örneğine hayran olmayın bu bir, ikincisi o türünne amaçla icra edildiğini anlayın; yani fantazi esrelerinde "bu karakter fazla fantastik olmuş" demek abesle iştigaldir. Amaç fantazi kurmaktır, fantazide sınır yoktur. Ayrıca fanatiği olduğunuz eserlerin sadece vakit geçirmek için olduğunu ve bu türün diğer üstadlarının eserlerini edebi eser sayıldığını da aklınızdan çıkarmayın. Fantazinin ne olduğunu öğrenmek için Pratchet okuyun ya da okumayın amasını satıyım ona da "fantastik olmuş" dersiniz siz!!!

ya her neyse dragonlance sevmiyorsun diye saldırmak durumunda değilsin. Tabiki de fantazi olacak.. ama sonuçta allahallah diye 1000 tane orkun arasında dalan tek bir kişiden daha güzel geliyor kulağa raistlinin hikayesi.. yaşadığı kolaylıktan çok önünde birer engel oluyor. Ayrıca da tanrı olmuyor.Raistlini savunduğumdan değil ayrıca da benim ejderhamızrağı serisinde raistlinden çok daha sevdiğim karakterler var. Ee adnd çıktığında dragonlancedeki gibi oynanıyorsa burası beni ilgilendirmiyo. Adndyi çıkartanın da weis&hickman ikilisi değil de ed greenwood olduğunu da biliyorum. Zaten derdim kitaplara veya oyuna olan benzerliği değil rpnin ve oyunun çok güzel işlenmiş olması. Her neyse beğenirsin beğenmezsin buna ben karışamam ama illa ki taşlaman da gerekmiyor.. bana göre de ne eddings ne de realms güzel kitaplar değil.. Yani en azından beni okurken o dünyadaymışcasına etkilemiyor abartı olmasından kastım buydu zaten. Dragonlancede karakterler 1 zafer kazanıyorlarsa 3 yenilgi alıyorlar.. geçek dünyayla paralel yani.. realms ya da eddings kitaplarında o yüzden eşşeğin bir tarafına su kaçımak dedim.. neyse..

Geri