Grandmaster Guitars

google a yaz hocam ellibin tane site ve fiyat çıkıyor, al mesela ;

http://www.oregonwildwood.com/

bak buradan mantıksız nokta grandmasterın fenderden daha çok maliyetinin olduğunu söylemek hepsi aynıdır bunların maliyeti 1000 - 1500 tl gibi tutar gerisi işçilik işte. sen en iyi malzemeyide kullansan çıkmaz yani fender ve grandmasterlar arasında 6 kat maliyet farkı.

Maliyet hesabi cok karisik is yani Fender'e ait bir maliyet tahminine baska bir luthier de yanit veremez herhalde. Lakin Fender dunyadaki en buyuk ikinci (Yamaha'dan sonra) telli enstruman sirketi ve 700 milyon dolar gibi bir cirolari var, hisseleri NASDAQ'da donuyor ve agac dahil onlara tum parcalarin maliyetleri sizin bizim veya butik bir ureticinin almasina gore farklidir.

Bir de iscilik ucretlerinin yapildigi yere gore degisimi de var: Turkiye baska, Ukrayna baska, ABD bambaska, ustelik ABD de eyaletlere gore de degisir. ABD de ust duzey bir gitarin agaci en onemsiz masraf kalemidir herhalde, oradan hareketle yapilacak karsilastirma saglikli olmaz. Benim arabami tamir ettirdigim cok ilginc bir oto tamircisi var (kendisi pistonlu ucak motorlari rektifiyesi de yapiyor). Ornegin Rolls Royce arabalar icin saat ucreti $130 dolar adamin. Boyle bir maliyet Turkiye'de falan soz konusu olamaz uzay mekigi tamir ederler o saat ucretiyle ama ABD icin normal.

Son kertede, bence ABD yapimi gitarlarda iscilik farki one cikacaktir, Turkiye'de ise parca temini ve gumruk maliyetleri olabilir (ornegin Joe Barden pickup seti istesen ABD de zaten 500 dolar vergisi ile Allah bilir bizim memlekete ne kadara geliyordur). Masterbuilder secip Albany'deki bayii ustunden siparis verince bunu goruyorum, ve gordum zaten. Ben Fender'den vazgecmedim ama cok da kazik yedim boyle de garip bir iliskimiz var. Listede istedikleri fiyatlarin hic bir aciklamasi olamaz. Ustelik Turkiye fiyatlari hepten ucuk.

Bir gun resimlerini de koyarim Yuri Shiskov ve Greg Fessler fenderlerimi, inanin forumda donen standard uretim vintage reissuelara gore onlari bu kadar pahali yapan seyi ben sahibi olarak bile cozemiyorum. Hadi ben kompleksli bir insanim kabul, zaten ondan aldim zamaninda bunlari icimde eziklik vardi, ama masterbuilder olarak John Cruz'u seceyim, gercekten calmak icin evladiyelik gitar yaptirayim deyince 1 yildan fazla sira oldugunu soylemislerdi! Millet o bronz cagindan kalma teknolojili tremolo kopruleri ferric chloride cozeltisinde paslandirsin; DuPont'un araba boyalari ile boyanmis gitarlari zimparalasin diye deli divane oluyor ve arabayla para veriyor. Tek deli ben degilim yani.

Neyse bi taraftan da kendime hatirlattigim gibi gitar isinde mantik yok, zaten kim neyi niye yapiyor aciklamasi da yok saygi duyup susmak belki en iyisi. Bu mesaji niye yaziyorum onu bile unuttum. En iyisi bu basliktan tamamen cikmak. Kalin saglicakla. Asim abim canimsin kralsin buyuksun...

kardeş ben sadece abartıya dayanamıyorum, hani saçma sapan ilanlar başlığı var oradaki gibi olmuş. sonuçta bir malın maliyetini hesaplamak için luthier olmaya gerekyok ama adam cıkar derki kardes bunun malzeme toplamı 500 TL yada 1000 TL ama ben işçilik olarakda 4000 TL istiyorum o ayrı konu.

benim çalıştığım fabrikadaki müdürüm bir gitar yaptırdı adamın verdiği para 2000 nin altında ağacı mağacı işçiliği herşeyi dahil manyetikleride joe barden 200 $ a mı ne aldı aynı gitar ki koyacam resimleri ve linki fenderdeki senin yazdığın master builder yapmış namm a yollamış 8500 dolar fiyattan. ki adam 5a ceviz kullandım diyor Mehmet abinin gitar ozaman 7a yani...

ben iki adet grandmaster çaldım söylediğim gibi janjanlı bir görüntüsü var ve çalımı çok rahat, gitarlar hafif (ama tonal olarakda çok ahım şahım değil)

bu demek değilki bu gitarların malzemesi 3000 iken fenderinki 500 olsun kimse sallamasın yanı.

Neyse Mehmet abimin gitarı ve fender masterbuilderın yaptığı... linklerini koyuyorum artık hani bu fiyat abartmaları herkesin kendi malının fiyatını eşşek yükü bindirerek söylemesi ve üstüne başka malların fiyatlarını azaltarak aşağılaması kendi malını yükseltmeye çalışmasını gördükçe dayanamıyorum.

http://www.gitarpedal.net/forum/showthread.php?30264-Custom-Telecaster-Hadisesi

pN4C2QL.jpg

http://www.ebay.com/itm/221236580610?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649

bana sorsan Mehmet abinin gitar her türlü on numara diğerine kıyasla kıyaslamam bile kapak ağaçlarının kalitesinden tut köprü seçimi vs ye kadar.cilası da gomalak o yüzden belki biraz sönük duruyor parlamıyor ama yakında bakıp elinize alsanız çok farklı çoook.

Dostum bana gelen bilgi fender firmasinda calismis bir luthierden.. Kullanilan agaclar lekeli olabiliyo.. Desenli mesenli dedigin agac agacin uzerindeki o damarlar kalitesini belli eder. Evet led sus olarak gelebilir sana ama sus degil.. Gorme acisindan kolaylik.. Sahsen benom gitarimda led yok. Polemiklik bir durumda yok.. Grandmaster firmasunda kullanilan hardware ve agac kalitesi ile fender arasinda daglar var.. Soyle de hesap edebilirsin bu adamlar bu gitari yapiyor ve amerikadan buraya gelene kadar kac el degistiriyor kac kisi ekmek yiyor.. Buradan da bir hesap yapabilirsin.. Grandmaster ise kar amaci fazla gutmeden bu ise gonul vermis insanlar tarafindan oyle insanlara yapiliyor. Gorunumler sonuna kadar tartisilir ama ton ve kalite icin deve ve kulak iliskisi dogru olabilir. Fender kotu firma demiyorum. Kaliteli gitarlar var tabi ama yuksek paralar verince iyi demek yanlis. O pazarda kimler para kazaniyor dedigim gibi ordan yola cikmani tavsiye ederim. Soyle diyim ben bu yaptirdigim gitarin fender firmqsindan cikmasini isteseydim odedigim paranin 5.5 kati kadar bir miktar talep ediliyor ve o da tam bu kalite saglanir mi soru isareti.

Ve yanlis anlasilma olmasin. Cok kullanisli bir gitar olan strat kasa gitari uretmis bir firmadir sonucta.. Denilen rakamlar zaten kurus hesqplari degil sadece degmediginin paralarin buyuk bir kisminin sadece markaya gittigini soyluyorum. Ulkemizde ucuk fiyatlardan satilan modeller parasinin yarisini haketmedigini dusunuyorum. Fender asigi birisiydim ben grandmaster sahibi olmadan.. Konumuz fender vb markalarin kaliteli veya kalitesiz cart curt olmasi degil. Granmaster gitarlarin nasil oldugu. Sonuc olarak sunu diyim. Bu gitarlar da parasini son kurusuna kadar hak ediyor.. Verilen omur boyu sap garantisi de bi ayri durum... İyi gunler iyi forumlar

kardeş ben sadece abartıya dayanamıyorum, hani saçma sapan ilanlar başlığı var oradaki gibi olmuş. sonuçta bir malın maliyetini hesaplamak için luthier olmaya gerekyok ama adam cıkar derki kardes bunun malzeme toplamı 500 TL yada 1000 TL ama ben işçilik olarakda 4000 TL istiyorum o ayrı konu.

benim çalıştığım fabrikadaki müdürüm bir gitar yaptırdı adamın verdiği para 2000 nin altında ağacı mağacı işçiliği herşeyi dahil manyetikleride joe barden 200 $ a mı ne aldı aynı gitar ki koyacam resimleri ve linki fenderdeki senin yazdığın master builder yapmış namm a yollamış 8500 dolar fiyattan. ki adam 5a ceviz kullandım diyor Mehmet abinin gitar ozaman 7a yani...

bana sorsan Mehmet abinin gitar her türlü on numara diğerine kıyasla kıyaslamam bile kapak ağaçlarının kalitesinden tut köprü seçimi vs ye kadar.cilası da gomalak o yüzden belki biraz sönük duruyor parlamıyor ama yakında bakıp elinize alsanız çok farklı çoook.

Mehmet abinin gitarının sapının belli bir noktadan sonra çalışmadığını, yeni sap beklediğini biliyor musun peki?

Abi biliyorum adam iki masa önümde oturuyor o çocuk yeni sap yapıyor ama ona hemde ücret almadan bu gün sordum 100 tl civarı tutacakmış yeni sapda benim buradaki derdim o bu değil
söyledimyani hani fender 500 dolar diğeri 3000 dolar denmesi bununda ağaç kalitesine bağlanması yok öyle bir fark o kadar. burada bir grandmaster gitarda 5000 $ civarında az değil yani...

Araba fiyatları konusunda ne düşünüyorsunuz? Ortalama aile arabası 1200 kilo desek, demirin kilosu 2 lira, bakırın, pirinçin, alüminyumun ise 7-8 lira civarı. Standart bir aile arabasının maliyeti 2500-3000 lira olmalı. Niye bunun 10 katına satılıyor?

Araba fiyatları konusunda ne düşünüyorsunuz? Ortalama aile arabası 1200 kilo desek, demirin kilosu 2 lira, bakırın, pirinçin, alüminyumun ise 7-8 lira civarı. Standart bir aile arabasının maliyeti 2500-3000 lira olmalı. Niye bunun 10 katına satılıyor?

Ben anlatamadım benim tek derdim birisinin çıkıp burada şunu demesi grandmasterın maliyeti ( gerekli hammadde ) 3000 tl fenderinki 500 tl tabiki grandmaster bu yüzden hem daha iyidir hem butikdir vs dir vs dir. Alakası yok çünkü bu bilgi doğru değil yok yani böylebişey adam yapar işte verdiğim örnekte o üstüne fender yazıyor 8900 dolar istiyor diğer gitar 2000tl nin altına yapılıyor. Malzeme açısından ikiside aynı, yani maliyeti aynı hatta fenderin bir miktar daha düşüktür tamam ama arada 6 kat fark yok. veyahut bir gitarın diğerinden daha değerli olmasının sebebi o ağacın maliyeti vs si değil işçilik sadece.

Grandmasterda adam yapmış, saygı duyarız. 5000 dolara satıyor kimsenin bunu eleştirdiği yok zaten sadece bu gitar 5000 dolar çünkü maliyeti 3000 demesin kimse değil çünki maliyeti en fazla 1500 tl dir gerisi işçiliktir.

Etiket diyoruz biz buna işte. Elektro gitar denilince dünya çapında Fender - Gibson başı çekiyor. Bir şirketin olduğunu düşün. Başta yerel halk tanımaya başlıyor seni, sonra dünyaya açılıyorsun. Sonra o iş anılınca akla gelen ilk isim senin şirketin oluyor. E sen ilk açıldığındaki makul fiyatlarla satış yapmaya devam eder misin? Fender de böyle, Gibson da böyle, olay etikette bitiyor.

Ben anlatamadım benim tek derdim birisinin çıkıp burada şunu demesi grandmasterın maliyeti ( gerekli hammadde ) 3000 tl fenderinki 500 tl tabiki grandmaster bu yüzden hem daha iyidir hem butikdir vs dir vs dir. Alakası yok çünkü bu bilgi doğru değil yok yani böylebişey adam yapar işte verdiğim örnekte o üstüne fender yazıyor 8900 dolar istiyor diğer gitar 2000tl nin altına yapılıyor. Malzeme açısından ikiside aynı, yani maliyeti aynı hatta fenderin bir miktar daha düşüktür tamam ama arada 6 kat fark yok. veyahut bir gitarın diğerinden daha değerli olmasının sebebi o ağacın maliyeti vs si değil işçilik sadece.

Grandmasterda adam yapmış, saygı duyarız. 5000 dolara satıyor kimsenin bunu eleştirdiği yok zaten sadece bu gitar 5000 dolar çünkü maliyeti 3000 demesin kimse değil çünki maliyeti en fazla 1500 tl dir gerisi işçiliktir.

Olay ne hammadde ne de işçilik. Sadece arz ve talep ile alakalı fiyatlandırma. Bir firma kendisinin 150 dolara ürettiği gitarı 5000 dolara satabileceği talebi yaratabiliyorsa o fiyata satacaktır.

Bu arada yapılan malzeme maliyeti hesaplarına firmaların reklam giderleri, yaptığı ar-ge masrafları, yatırımlar, fabrika giderleri vs dahil değil.

Fenderin reklam maliyetleri ve yan giderleri de var. Ayrıca custom shopta çalışan adamların saati hiç de azımsanmayacak ücretler. adam belki 2-3 günde bir gitar bitiriyor vs. Ayrıca ağacın doğal olarak kurumaya bırakılmış olanı var seçilmiş olanı var 2-3 sene depoda uygun nem şartlarında bekletiliyor korunuyor vs vs bunlar da extra masraf oluşturuyor. Bence seri üretim fenderlere bakmak lazım kar yüzdesi daha fazla olabilir. Bir ara forumda tartışılmıştı zaten. yine de herşeye rağmen en az 3-4 kat karı oluyor fenderin buna da marka prestiji diyoruz.

Geri