Şüpheli Ilanlar

İlan sahibine sahteliği gösteren gerekçeleri söylediğimde mantıklı bulmadı ve engelledi.Tahminimce gitarın sahte olduğundan gerçekten haberi olmayan bi arkadaş.

İlan sahibine sahteliği gösteren gerekçeleri söylediğimde mantıklı bulmadı ve engelledi.Tahminimce gitarın sahte olduğundan gerçekten haberi olmayan bi arkadaş.
İlanında da "gitar hakkında bir bilgim yok yazmış"
sanırım dediğin gibi pek bir bilgisi olmayan, etrafından da sırf " koçum bu Gibson koy 10 bine" söylemini duyarak gaza gelip fiyat belirlemiş olabilir.
Gerçeklerle yüzleşince de kabullenememiştir.

Sahte veya sorunlu gitar satmanın en yaygın yöntemi "ben gitardan anlamiyorum" diyerek tum sorumluluğu alıcıya bırakmak olduğundan ben o kadar iyimser düşünemiyorum.
Sizin yoruma gelene kadar kendimi bir an İsveç'te falan sandım. Sizin yorumla tekrar memlekete döndüm çok şükür.

Türkiye'de iyimser düşünürsek vururlar enseyi alırlar lokmayı. Salağa yatarak kaç tane dolandırılma gerçekleştirilmiştir kim bilir. İlan sahibine dolandırıcı demiyorum ama her zaman her şeye şüpheyle yaklaşmakta fayda var. Zaten gitarın sahte olduğunu belirten birini engelliyorsa orada sıkıntı vardır bence.

Sizin yoruma gelene kadar kendimi bir an İsveç'te falan sandım. Sizin yorumla tekrar memlekete döndüm çok şükür.

Türkiye'de iyimser düşünürsek vururlar enseyi alırlar lokmayı. Salağa yatarak kaç tane dolandırılma gerçekleştirilmiştir kim bilir. İlan sahibine dolandırıcı demiyorum ama her zaman her şeye şüpheyle yaklaşmakta fayda var. Zaten gitarın sahte olduğunu belirten birini engelliyorsa orada sıkıntı vardır bence.
Aslında bu görüşte olmamın sebebi ergen kız tribi yemiş olmam.Seri numarasının yazılış biçimi hatalı dediğimde aldığım cevap “hıı bende gitardan anladığın için söylüyorsun sanmıştım yazındanmı anladın slk” tarzında bi cevap aldım.

bellycut yok sanıyorum , casein üst kısmı yansımış bence
Aynen bellycut yok.

Hardcase'in yansıması, 2 tane resimde yansıma yapmış. Anlayabileceğimi bilsem hafta sonu gider bakarım yakın mesafede bana. Ama kazıklanırım yani :)

Ben yine bir pollyannacılık yapayım. Hanım kız ilanı değiştirmiş " gelin bakın " diyor.

Şimdi gidip anlayan birisi baksa ve doğrudan yüzüne anlatsa bu gitar sahte şu yönlerden dolayı diye belki ikna olur. :)

Bu foruma üye olmayan başka bir suru kisi de satıcıya o gitarin sahte olduğunu söylemiştir, emin olabilirsiniz. Fiyatini dusuk yazması zaten o gitarin sahte olduğunu bildigine net kanit. Ayrica emin olabilirsiniz ki, bu memlekette en poncik genç kızından, en efendi yaşlı dedesine kadar elinde Gibson LP tutan herkes o gitarin ne olduğunu bilir. Yani bu memlekette bi yerlerden miras, buluntu, depodan çıkan orijinal Gibson'ı yok pahasina satacak masum gitar cahiline rastlama olasılığı yüz milyonda bir filandir bu dönemde. O da internete koymaz, zira ayni ilan sitelerinde diger Gibson fiyatlari kabak gibi görünüyor. Bu tür sahte gitar ilanları sazan avlama taktiği. O poncik kız primer sorumlu olmasa bile arkasinda illa bir çakal erkek arkadaş filan vardır.

Zamaninda ben de fender manyetik seti ararken ucuz bir cin malı manyetik setini Fender diye satmaya çalışan bir kadın satıcıya fotoğraflarla birlikte detaylı anlattım manyetiklerin Fender ile alakası olmadığını. Benzer şekilde reddetti, beni bilgisizlikle ve oluculukle sucladi (almayacagimi soyledigim halde) ve engelledi. Ama başka birçok satıcı da sattığı urunun yanlış isim, model veya sahte olduğunu belirttiğimde gayet ilgi ile yaklaştı ve hemen değiştirdi ilanlarını. O yüzden iyi niyet aramaya cok gerek yok bu ilanlarda.

Bu foruma üye olmayan başka bir suru kisi de satıcıya o gitarin sahte olduğunu söylemiştir, emin olabilirsiniz. Fiyatini dusuk yazması zaten o gitarin sahte olduğunu bildigine net kanit. Ayrica emin olabilirsiniz ki, bu memlekette en poncik genç kızından, en efendi yaşlı dedesine kadar elinde Gibson LP tutan herkes o gitarin ne olduğunu bilir. Yani bu memlekette bi yerlerden miras, buluntu, depodan çıkan orijinal Gibson'ı yok pahasina satacak masum gitar cahiline rastlama olasılığı yüz milyonda bir filandir bu dönemde. O da internete koymaz, zira ayni ilan sitelerinde diger Gibson fiyatlari kabak gibi görünüyor. Bu tür sahte gitar ilanları sazan avlama taktiği. O poncik kız primer sorumlu olmasa bile arkasinda illa bir çakal erkek arkadaş filan vardır.

Zamaninda ben de fender manyetik seti ararken ucuz bir cin malı manyetik setini Fender diye satmaya çalışan bir kadın satıcıya fotoğraflarla birlikte detaylı anlattım manyetiklerin Fender ile alakası olmadığını. Benzer şekilde reddetti, beni bilgisizlikle ve oluculukle sucladi (almayacagimi soyledigim halde) ve engelledi. Ama başka birçok satıcı da sattığı urunun yanlış isim, model veya sahte olduğunu belirttiğimde gayet ilgi ile yaklaştı ve hemen değiştirdi ilanlarını. O yüzden iyi niyet aramaya cok gerek yok bu ilanlarda.
Sahte olduğunu gösterir durumları nedir ? anlamadığım ve bilmediğim için soruyorum.
1 forum kullanıcısı seri numarasının yazılışını göstermiş. Başkaca dikkat edilmesi gereken nedir mesela ?
şimdi gitara ve do re deki bir gitara baktım da. Yani sahte gitarı adamlar güzel uğraşmışlar yapmak için. Mesela benim gibi anlamayan birisi neye dikkat etmesi gerekir ?

Sahte olduğunu gösterir durumları nedir ? anlamadığım ve bilmediğim için soruyorum.
1 forum kullanıcısı seri numarasının yazılışını göstermiş. Başkaca dikkat edilmesi gereken nedir mesela ?
şimdi gitara ve do re deki bir gitara baktım da. Yani sahte gitarı adamlar güzel uğraşmışlar yapmak için. Mesela benim gibi anlamayan birisi neye dikkat etmesi gerekir ?
Sadece seri no yazımı bile yeterli sahte olduğunu gostermek için. Bunlar yeterli değilse bile;

1. Seri noya göre gitar 2000 yapımı ancak 2000 Gibson'larda o kadar uzun seri no olmaz.
2. Sap ağacı maun benzeri dusuk kalitede ağaç ve maple saplı olanlar dışında hiçbir Gibson'da o tur ağaç görmedim ben. Keza gövde ağacı da öyle.
3. Manyetiklere bakarsak gitar standard degil classic gibi ama truss Rod kapağında standard yaziyor. Mayetik çerçeveleri dusuk kalitede ve keskin kenarlı plastikler. Ayrica kopru manyetik cercevesi fazla yuksek.
4. tune-o-matic koprude yükseklik ayarı vidalı olmaz Gibson'da.
5. Binding fretler üzerinden geçmiyor.
vs vs

Hepsinden önemlisi daha önce eline Gibson almış veya kullanmış birisi şak diye anlar gitarin genel görüntüsünden. Ya da tecrübeli birisi diyeyim. Nitro cilanin farkli bir parıltısı var ve genel olarak parçalar, binding ve işçilik kalitesi kendini belli ediyor.

Sadece seri no yazımı bile yeterli sahte olduğunu gostermek için. Bunlar yeterli değilse bile;

1. Seri noya göre gitar 2000 yapımı ancak 2000 Gibson'larda o kadar uzun seri no olmaz.
2. Sap ağacı maun benzeri dusuk kalitede ağaç ve maple saplı olanlar dışında hiçbir Gibson'da o tur ağaç görmedim ben. Keza gövde ağacı da öyle.
3. Manyetiklere bakarsak gitar standard degil classic gibi ama truss Rod kapağında standard yaziyor. Mayetik çerçeveleri dusuk kalitede ve keskin kenarlı plastikler. Ayrica kopru manyetik cercevesi fazla yuksek.
4. tune-o-matic koprude yükseklik ayarı vidalı olmaz Gibson'da.
5. Binding fretler üzerinden geçmiyor.
vs vs

Hepsinden önemlisi daha önce eline Gibson almış veya kullanmış birisi şak diye anlar gitarin genel görüntüsünden. Ya da tecrübeli birisi diyeyim. Nitro cilanin farkli bir parıltısı var ve genel olarak parçalar, binding ve işçilik kalitesi kendini belli ediyor.
Son bir soru;
Bir seri numarası 2 defa kullanılabilir mi ?
Bu ekran görüntüsü ilandaki gitarın seri numarası sorgu sonucu.
Bu bir anlam ifade eder mi ?
Turkrock.jpg

Son bir soru;
Bir seri numarası 2 defa kullanılabilir mi ?
Bu ekran görüntüsü ilandaki gitarın seri numarası sorgu sonucu.
Bu bir anlam ifade eder mi ?
151958 eklentisini görüntüle

Bu sitenin veri tabanında tüm seri numaralar ve ait oldukları gitarlar bulunmuyor. Sistem seri numaralarının yapısına göre sınıflandırıyor ve olası sonuçları yazıyor. Mesela güncel üretimlerden bir Jackson ICJ koduyla başlıyorsa bu Endonezya üretimidir, ICJ21 diyorsa 2021 üretimi bir Endonezya fabrikası ürünüdür. Kasa şeklinin kodu, renk kodu vs eklenerek iş devam ediyor. Yani site seri numarasını çözümlüyor. İş biraz daha eski, sadece rakamlara dayalı seri numaralar olunca tüm ihtimalleri söylüyor. Markalar aynı seri numarasını farklı modellere basmak gibi bir duruma girmez ancak böyle siteler kesin bilgi veremediğinde net sonuç için firmayla iletişime geçmek en iyisi.

Bu sitenin veri tabanında tüm seri numaralar ve ait oldukları gitarlar bulunmuyor. Sistem seri numaralarının yapısına göre sınıflandırıyor ve olası sonuçları yazıyor. Mesela güncel üretimlerden bir Jackson ICJ koduyla başlıyorsa bu Endonezya üretimidir, ICJ21 diyorsa 2021 üretimi bir Endonezya fabrikası ürünüdür. Kasa şeklinin kodu, renk kodu vs eklenerek iş devam ediyor. Yani site seri numarasını çözümlüyor. İş biraz daha eski, sadece rakamlara dayalı seri numaralar olunca tüm ihtimalleri söylüyor. Markalar aynı seri numarasını farklı modellere basmak gibi bir duruma girmez ancak böyle siteler kesin bilgi veremediğinde net sonuç için firmayla iletişime geçmek en iyisi.
Teşekkür ederim.

Sahte gerçek olayını ayırt edebilecek tecrübeye erişmiş olsaydım. Kişiye 1.000 lira veririm diye mesaj atıp, sonrasında da sahteciliğini anlatmak isterdim.

Ha elime ne geçerdi bilmiyorum. Ama onun bu işlerden vazgeçeceğini de düşünmüyorum gerçi. :)

İlanı değiştirmeden veya silmeden bir bakın. :)
İlan açıklamasında net şekilde Gibson marka olduğunu yazmış. Altın kaplama imiş köprü. Saygılar

151959 eklentisini görüntüle
Bari gitarda çakma da olsa bir gibson yazısı olsaymış.

Satıcı ile letgo üzerinden yazıştım. @justaperfectday yönlendirmelerine göre kişiye mesaj attım ve gitar tamir mi gördü şeklinde yazdım.

Kişi gitarın ona hediye edildiğini, gitardan anlamadığını, taksime götürdüğünü, götürdüğü yerlerde en fazla 10.000-TL vereceklerini oda gitarı mağazaya bırakırsa satıldıktan sonra parasını alacağını söylemişler. O da paraya ihtiyacı olduğu için daha hızlı satılır diye kendisi satmak istediği için ilan açmış. 10.000-TL fiyatıda taksime göre belirlemiş.

Karşılık olarak şüpheleri gidermek için masrafı bana ait olacak şekilde gitarı birlikte zuhal müzik ve do re ye götürmeyi gitarda bir sorun olmadığının teyit ettirmeyi teklif ettim. Sorun çıkmazsa elden istediği parayı ona vereceğimi de söyledim.

Cevap : Bir başkası bana bu gitarın orjinal olup olmayacağını nasıl kontrol edebileceğimi söyledi. Gibson sitesine girdim seri numarasını kontrol ettim, karşıma başka gitar çıktı. Gitar orjinal değil. (Gibson sitesinde bildiğim kadarı ile böyle bir sorgulama mevcut değil)
Benim cevabım : Doğru yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim.
Karşı cevap : Kaça satayım.
Benim cevabım : 1.000-TL veririm.
Karşı cevap : Kişi sizi engelledi. :)

Nihai sonuç :
Turkrock.jpg

Satan kişi de kadın ama gitarı almaya giderseniz karşınıza kıllı biri çıkma ihtimali çok fazla. Sorunca da kardeşimin işi çıktı diyebilir. Taksim'den konsinye teklifi aldım dediğine göre de az çok bu işleri bilen biri gibi duruyor ama üstte dediğim gibi bir salağa yatma durumu mevcut sanki.

Geri