Şüpheli Ilanlar

Yakın zamanda bir elektro gitar alacağım için derin araştırmalara girdim. Bir süredir almayı çok istediğim, ilanını da aşağıda belirttiğim gitara denk geldim.

Schecter C-1 Elektro Gitar (Apocalypse Red Reign) - En Uygun Schecter Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 1033594068

Büyüsüne kapıldığım için ilk etapta görememiştim ancak sonradan fark ettim ki klavye üzerinde çizgi çizgi renk değişimleri var. Çizik midir, kimsayal bir madde ile temas sonucu mu öyle oldu yoksa farklı bir klavye mi takıldı bilemem. Bilmediğim için de ilan sahibine bilgisi olup olmadığını sordum zira ilan detayında belirtilmemiş ve ilk mesajında gitarın sıfırdan farksız olduğunu söylemişti. Cevabı sadece ağacın deseni oldu. Abanoz klavye ve ağaç deseni... Söz konusu kişi bir studyonun sahibi olduğu için az çok bilgisi vardır diye düşünüyorum. Amacım ilan sahibine çamur atmak, linç etmek vb değil. Almadım gitti zaten. Şüphe uyandırdığı için gitara yeni başlayacak ve ikinci el gitar alacak arkadaşlar adına konuya dikkat çekmek istedim.
Fotoğraflardan anladığım kadarıyla, satıcıya katılıyorum abanoz ağacının kendi deseni olma ihtimali var.
Bunun dışında, eski sahibi klavye temizliği için kullandığı bir maddeden dolayı siyah boyayı attırmış olabilir.

Her iki olasılıkta sorun edilecek bir şey değil.

Fotoğraflardan anladığım kadarıyla, satıcıya katılıyorum abanoz ağacının kendi deseni olma ihtimali var.
Bunun dışında, eski sahibi klavye temizliği için kullandığı bir maddeden dolayı siyah boyayı attırmış olabilir.

Her iki olasılıkta sorun edilecek bir şey değil.
Haklı olabilirsiniz. Bu modeli çok uzun bir süredir araştırdım. Gerek fotograflarda gerekse videolarda en azından bu model için klavyede bu kadar belirgin ağaç desenine hiç denk gelmemiştim. O yüzden biraz kafam karıştı sanırım. Teşekkür ederim yanıtınız için.

Bahsettiğiniz gitarı geçen sene forumda satılırken ben de araştırmıştım acaba değişik bir durum var mı diye. Abanoz ağacının deseni bu. Gitar fretboardu olacak abanoz ağaçların da kalite seviyeleri bulunuyormuş, üzerindeki desen ve rengin uniform olup olmaması ve üzerinde kurtlanma deliği bulunmasına göre. A seviye B seviye, üst seviye gibi var.

Abanoz ağaçta çokça renk geçişi vs varsa bazen üreticiler siyaha boyama yoluna gidebiliyorlar.

Bu klavyede de anladığım macassar ebony denilen biraz daha uygun fiyatlı bir abanoz kullanılmış ve bu klavyeye özellikle baya desenli olanı denk gelmiş. Bir arastirabilirsiniz. Macassar ebony fretboard diye aratırsanız bunun örneklerine rastlarsınız.

Bu klavyede de anladığım macassar ebony denilen biraz daha uygun fiyatlı bir abanoz kullanılmış
benim bildiğim macassar ebony en tutulan ve aranan abanoz modeli.

Renk farklılığı olabilir, gitar üreticileri genelde boyuyor bildiğim kadarıyla çok desenliyse. Ama butik gitar üreticilerine ve ustalara bakılırsa boyanmamış olarak bunun gibi renk farklılığı olan macassar ebonyli gitarların yapıldığına denk gelinebilir.

Renge takılınmamalı. Orjinal hali güzel zaten, abanoz kapkara olur diye birşey yok. Ağacın rengi, deseni neyse o.

Yakın zamanda bir elektro gitar alacağım için derin araştırmalara girdim. Bir süredir almayı çok istediğim, ilanını da aşağıda belirttiğim gitara denk geldim.

Schecter C-1 Elektro Gitar (Apocalypse Red Reign) - En Uygun Schecter Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 1033594068

Büyüsüne kapıldığım için ilk etapta görememiştim ancak sonradan fark ettim ki klavye üzerinde çizgi çizgi renk değişimleri var. Çizik midir, kimsayal bir madde ile temas sonucu mu öyle oldu yoksa farklı bir klavye mi takıldı bilemem. Bilmediğim için de ilan sahibine bilgisi olup olmadığını sordum zira ilan detayında belirtilmemiş ve ilk mesajında gitarın sıfırdan farksız olduğunu söylemişti. Cevabı sadece ağacın deseni oldu. Abanoz klavye ve ağaç deseni... Söz konusu kişi bir studyonun sahibi olduğu için az çok bilgisi vardır diye düşünüyorum. Amacım ilan sahibine çamur atmak, linç etmek vb değil. Almadım gitti zaten. Şüphe uyandırdığı için gitara yeni başlayacak ve ikinci el gitar alacak arkadaşlar adına konuya dikkat çekmek istedim.

Abanoz klavyelerin tamamı jet black da denen kapkara abanozlardan oluşmuyor, linkteki örnekleri de var.

Yanıtlar için teşekkür ederim arkadaşlar. Beni yanılgıya düşüren şu oldu. Piyasada gördüğüm gitarlarda hep simsiyah abanoz klavyeye denk geldim, ki bu modelde bu şekilde bir klavyeye denk gelmemiştim hiç. Belki yeni partilerde bu abanoz kullanılmıştır. Mobilya çerçevesinde işim gereği ağaçları biliyorum ama gitar üretimi konusunda denk gelmediğim bir durumdu. Demek ki kullanılabiliyormuş, tecrübe oldu benim için.

Şüpheli bur durum yok. Öyle eskisi gibi simsiyah abanoz pek kalmadi zaten. Macassar ebony diye geçer bu. Popüler tabirle, "araştırmanızı öneririm".

Gayet normal abonoz klavye, hatta son yıllarda bu tarz random desenliler daha çok gidiyor, bana kalırsa düz siyah olmasından çok daha hoş duruyor. Siz düz siyah seviyorsanız öyle gitar bakın, niye bunu aldım anasını satim kafasına girmeyin.

@eskiciieh hocam bazı abanozlar bu şekilde olabiliyor. Benim de böyle desenli açık abanoz klavyeli gitarım vardı. Abanoz ağacının içi siyah oluyormuş, belki dış kısmı kullanılmıştır. Ya da farklı bir tür abanozdur, bilen birine sormak lazım ama gitarda sorun olduğunu sanmıyorum

Cevap verilmiş zaten, görmemişim :)

Gayet normal abonoz klavye, hatta son yıllarda bu tarz random desenliler daha çok gidiyor, bana kalırsa düz siyah olmasından çok daha hoş duruyor. Siz düz siyah seviyorsanız öyle gitar bakın, niye bunu aldım anasını satim kafasına girmeyin.
Benim takıldığım nokta sadece bu modelde bugüne kadar kullanılan klavye ağacının siyah olmasıyla sınırlıydı ama verilen cevaplar hem kafamdaki soru işaretlerini gidermeye yeterli oldu hem de bakış açımı değiştirdi. Teşekkür ederim yanıtınız için 🙂

@eskiciieh hocam bazı abanozlar bu şekilde olabiliyor. Benim de böyle desenli açık abanoz klavyeli gitarım vardı. Abanoz ağacının içi siyah oluyormuş, belki dış kısmı kullanılmıştır. Ya da farklı bir tür abanozdur, bilen birine sormak lazım ama gitarda sorun olduğunu sanmıyorum

Cevap verilmiş zaten, görmemişim :)
Yanıtınız için teşekkür ederim. Olsun, elinize sağlık. Her bilgi önemli 🙂

şuraya düşen ilanlar da daha bismill.. diyemeden silinmese. bahattin abinin cenazesine yetişememiş akraba gibi hissediyorum bahattin abi pardon link öldüğü hatta screenshotsuz olmayınca tam öldü diyebiliriz, göremedik :(

Sarı sitede ''turker kolsun'' kullanıcı adı ile az önce 6 7 adet gitar ilanı açıldı.
Görece fiyatlar iyi olmakla birlikte ilan adını kopyala yapıştır yaparak aratınca farklı sitelerde, farklı kullanıcı adı ve Ülkelerde satışta olan veya satışı kapanan gitarlar olarak buldum.

Gitarları görüp özellikle kapora verip problem yaşamamanız adına buraya yazıyorum.

Eğer ki olur da satıcı ile irtibata geçip, ilanların gerçekliğinden emin olabilirseniz bana mesaj atın ve sileyim buradaki mesajımı :)

Geri