Gitar Modifiyesi Yardım !!! (blues-rockn Roll)

R

rafetgobekli

arkadaşlar yaklaşık 6 senedir gitar çalıyorum. Hiç eğitim almadım ama artık 1 adım öteye geçmek istiorum. Blues ve Rockn Roll kucukluğumden beri hoşuma giden müzik türleri. Ufak tefek kendi çapımda çalıyorum. daha önce sert tonları hoşuma gittiği ve ucuz bir başlangıç gitarı olduğuna inandığım için ibanez rg 321 ex almıştım. Ama şimdi daha yumuşak overdrive ve daha temiz clean tonlara ihtiyacım var. Yeni bir gitar şartmı yoksa modifiye edilebilirmi yardımınız için şimdiden teşekkürler ...

arkadaşlar yaklaşık 6 senedir gitar çalıyorum. Hiç eğitim almadım ama artık 1 adım öteye geçmek istiorum. Blues ve Rockn Roll kucukluğumden beri hoşuma giden müzik türleri. Ufak tefek kendi çapımda çalıyorum. daha önce sert tonları hoşuma gittiği ve ucuz bir başlangıç gitarı olduğuna inandığım için ibanez rg 321 ex almıştım. Ama şimdi daha yumuşak overdrive ve daha temiz clean tonlara ihtiyacım var. Yeni bir gitar şartmı yoksa modifiye edilebilirmi yardımınız için şimdiden teşekkürler ...

Bu sana kalmış birşey dostum.
Gitarını seviyorsan ve kullanımı rahatsa manyetik modifiyesiyle işi çözebilirsin.
Ha daha yumuşak tonlar, daha rahat kullanım olsun diyorsan tek seçenek strattır zaten.

Bu sana kalmış birşey dostum.
Gitarını seviyorsan ve kullanımı rahatsa manyetik modifiyesiyle işi çözebilirsin.
Ha daha yumuşak tonlar, daha rahat kullanım olsun diyorsan tek seçenek strattır zaten.

olay anfide.manyetik değişir şıp olur anfi tamamsa.

Daha yumuşak, blues, rock'n roll deyince benim de aklıma strat geliyor açıkçası. Ton yakalamak dediğimiz şeyin temeli gitar ve amfidir. İkisi birden, ayrı değil. Amfi de tarz belirlemede gitar kadar önemli bir unsur. İyi bir amfin varsa gitarı değiştirmen veya modifiye etmen duruma göre kurtarır ama amfi kötü veya sıradansa olayın rengi değişir. Sıradan, transistörlü bir amfide insan tarzı tutturacağım derken pedala, modelleyici prosesörlere boğulmak durmunda kalabilir ki zamanla ha şu, aha bu derken bakmışsın amfi parası belki de fazlası pedala prosesöre gitmiş.

sadece ev ortamında çalıyorsanız bir line 6 ses kartı alın, pod farm ile alamayacağınız ton yok, gitarın hiç önemi yok.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
elimde marshall mg 10 var kucuk ve yetersız bır amfi. siz nasıl bir modifiye ve amfi önerirsiniz. (bütçe 1000-1500 tl )

yalnızca manyetik modifiyesi düşünme bağlantı modifiyeside seni istediğin tonlara yaklaştırabilir eğer manyetiklerin 4 kondüktörlüyse reverse phase, out of phase, seri ve paralel bağlantı gibi modifiyeler uygulayabilirsin bu uygulamalarla da tonu ciddi anlamda sağa sola çekebilirsin.

Dostum ikinci el bi fender strat al 1000 TL'ye. Bir tane de düşük wattlı erotik overdrive kanallı lambalı amfi al :D . Gerekirse bir de reverb pedalı. Tamamsın.

rg 321ex nedir diye baktım da şöyle bir, pek dediğin tarzları çalmak için bir entrüman değil.
eğer tarzın tamamen değiştiyse 400 - 500 tl ye bu gitarını satsan, üzerine 500 daha koysan zaten 2. el bir meksika strat alır çok daha mutlu olursun.

Ama illaha ben bu gitarla çok mutluyum çok alıştım vs. değiştirmem diyorsanda.
Seymour Duncan 59 öneririm. vintage güzel tatlı blues tonları alabilirsin.

yardımlarınız için çok teşekkür ederim son bir sorum olucak meksika işi bir stratta işime yararmı yoksa illah U.S.A .gitarmı lazım :D

Durumun varsa KESİNLİKLE amerikan strat almanı tavsiye ediyorum. Ama şart da değil tabiki meksika strat işini her türlü görür. Ama varsa yoksa amerikan derim illa ki de amerikan derim :D

Gayet iyi stratlar var mex olan. Mesela classic series 50s veya 60s buldun mu, bastır parayı al :D
Kesinlikle katılıyorum classic series 50s veya 60s çok güzel enstrümanlar.
Paran yoksa eğer bütçeyi zorlayıp sıkıntıya gireceğine kesinlikle güzel bir classic series tavsiye ederim.
Yetersiz gelmeye başladığı anda (hala blues çalıyor olursan) lindy fralin, fender custom shop vs gibi çok güzel manyetik modifikasyonları yapabilirsin.

elimde marshall mg 10 var kucuk ve yetersız bır amfi. siz nasıl bir modifiye ve amfi önerirsiniz. (bütçe 1000-1500 tl )

Burası olmadı işte! Bu amfinin yanına sadece gitar koydun mu, blues rock tonlarına ulaşacağım diye dünyanın pedalı, prosesörü, ıvırı zıvırı gerekir, astarı yüzünden pahalıya döner iş. 10 watt transistörlü iyi bir gitarın da olsa, elli tane pedalın da olsa sahnede seni yarı yolda bırakır. Benim tavsiyem, bu bütçeyi ağırlıklı olarak amfiye ayırman yönündedir. Ufak tefek programlara da çıkacaksan 5-15 watt arası bir lambalı amfi, yanına da sıradan, ucuz da olsa bir strat veya Özgür'ün dediği gibi bir modifikasyon. Yerli yapım da olsa (eskilerden olsun, Ankara'dan tonguch nickli amfi kahramanı Selahattin Abi'nin kotabileceği kombo veya kafa kabin bir amfi olsun) iyi bir lambalı amfi, vasat bir gitarı rahatlıkla tolare eder. 5 - 15 watt arası bir lambalı amfinin sesi de yeteri kadar gür çıkar, iyi mikrofonlama ile ufak tefek sahneyi de kaldırır.

Konuyu aceleye getirme, amfi piyasasını araştır, istersen Selahattin Abi ile de yazış, fikir ve fiyat al, elinde her türlü alternatifin olsun. Yol uzun, verdiği molaların da haritaların da sağlam olmalı.

Kolay gelsin

Hakan

Bence 2. el mex fender strat (ama standard serisi daha uygun. classic series olanların klavyeleri 7,24 inch radius a sahip , standardlar ise 9.5 inch. çalım rahatlığı açısından daha uygun. özellikle bend yaparken. ve fiyat olarak ta daha ucuz) ve 10-15 watt lık lambalı bi amfi. şansın yaver giderse 1500 TL civarında gitarı ve amfiyi 2. el olarak bulabilirsin. iyi araştır.

Bence 2. el mex fender strat (ama standard serisi daha uygun. classic series olanların klavyeleri 7,24 inch radius a sahip , standardlar ise 9.5 inch. çalım rahatlığı açısından daha uygun. özellikle bend yaparken. ve fiyat olarak ta daha ucuz) ve 10-15 watt lık lambalı bi amfi. şansın yaver giderse 1500 TL civarında gitarı ve amfiyi 2. el olarak bulabilirsin. iyi araştır.

Tabiki zevk renk meselesi. Ancak benim çaldığım classic 50's kesinlikle çok rahat bir klavyeye sahipti. Ve ton olarak daha bir "strat" idi bence.
Ben meksikalarda aradığım twangi bulamamıştım. Bunu da dip not olarak düşmek istedim...

Doğrudur. Herkesin el yapısına göre değişebilir rahatlık. Mesela ben de standard serinin klavyesini rahat buluyorum. Ama fender'i twang - quack için değil de(tonları çok güzel tabi ki), daha çok kasası ve sap rahatlığı için beğeniyorum. ve de fender olduğu için. :D

Geri