Accented Note (yardım)

John Pertucci "Rock Discipline" dvdsinde "Speed And Accuracy" bölümünde bu olaydan bahsediyor. İlk nota sert vurun .... kondua size referans olacak hızlı çalmada ..... bişeyler diyor. Ne demek istiyor ilk notaları böyle sert vurmadaki amaç nedir. Ben hem ölçüleri takip etmede kolaylık sağlar hemde hızlanamda yardımcı olur gibi şeyler anlamadım. Tam olarak ne demek istiyor açıklayabilecek var mı? Amaç nedir?

Anladığım kadarıyla amaç özellikle uzun ve hızlı pasajlarda penalama yapan elin kontrolünü kaybetmemek, metronomdaki beat/subbeat konusunda otokontrol sağlamak... Sahiden hızlı birşeyler çalarken kontrolü kaybedince bir süre sonra sanki "nerede" olduğun hissini kaybediyorsun notalar kulağa parçanın metronomu ve geri kalanı ile uyumlu, tane tane değil de daha bir "random" gelmeye başlıyor...

Bu olay müzikte baya önemli. Dinamiklerin düzgün kullanımının en büyük faydalarından biri diyebilirim. Rock discipline de John Petrucci, yüksek hızlarda ritmi sağlayabilmek için tavsiye ediyor bunu. Ama accented note u mesela 16lık bir pasajda 3 notada bir kullanırsan bir poliritim oluşur. Zaten müzikte ritmi hissetmemizi sağlayan o vurgu anları. Hiçbir müzikal eğitimi olmayan bir çocuğun bile ayağıyla ritm tutabilmesi de o vurguyu hissedebilmesinden. Dolayısıyla o vurguyu istediğin gibi kontrol edebilecek olursan, cok ilginç ritmik hisler kazandırabilirsin dinleyiciye. Kris Norris in egzersizlerine bakarken fark etmiştim ben bunu. Sana tavsiyem 16 liklarda 4de bir, tripletlerde 3de bir vs alıştıktan sonra. 16 lık notada 3 lü ya da 5 li şekilde de çalmaya çalış. Bir melodiyi bu şekilde farklı accented notalarla çalınca, aynı notalarla aynı ritmle çaldığın şeyin değiştiğini göreceksin.

Paul Gilbert'in de alternate picking ve sağ sol el koordinasyonu hakkında bahsettiği güzel tavsiyeleri var videolarında. Soloya tele üstten veya alttan vurarak başlamanın avantaj sağladığı durumlara göre yine kontrolü sağlamış olmaktan bahsediyordu...

Geri