Elektro gitarda sap ayarı nedir? Nasıl yapılır?

Bir arkadasıma hediye olarak aldıgım bas gitarda özellıkle 12. perdeden sonra klavye geriye dogru cok hafif bir egim izliyor...

Yanlız bu durum kısmende olsa çalımda bir zorluğa veya çalarken cizlamalara yol açmıyor. Ama bunun için köprüden tellerin yüksekliğini biraz olsan arttırdım.

Gitar çok da kaliteli bir gitar değil Fender jazzbas taklidi yanlız 14 yıllık. (ve bu süreden ötürü sapınında az çok oturmus olcagını düşünüyorum)
Bir kaç gün içinde gitarın eskimiş olan tellerini değiştiricem ve bu egim azda olsa korkutuyor beni çünkü tellerden boşalan klavye ani tepkilere yol açabilirmi diye?
Tabi telleri set halinde çıkarmayıp tek tek çıkarıp takıcam ama 12 perdeden sonraki geriye dogru olan egim hem korkutuyor benı hemde bunu azda olsa halletmek istiyorum...

Gitarı bir ustaya götüremiyorum cünkü burda öle birisi yok :) sivastayım şu anda ve bunu yapabilcek tek kişi benım yardımcı olursanız cok memnun olurum

Şimdiden teşekkürler...

tek tek çıkartırsan ve her telden sonra 15 dk civarında beklersen bi sorun çıkmaz sanırım (en azından bende sap atması gibi bişi olmadı öyle yaptığımda)
sapın yamukluğu ise biraz zor düzelir gibime geliyo ama iyice sararsan fretler zarar görmeyecek şekilde bi yerde pres yapabilirsen düzelebilir (fakat teorik olarak =)
*zaten eski birşeyse emekli edene kadar kullan derim sonra proje aleti olur en kötü

Tek tek çıkartıp değişmiştim evet bir sorunla karşılasmadım...
Yeni aldığım teller eskisine göre daha kalın oldukları için (sanırım tellerın gergınlıgınden) sapta ufak bir düzelme var - yada gözlerim yanılıyor:)

Ama sanırım gitar bir kaç yıl sonra çok iyi bir proje gitarı olmaya aday...

Nadiras teşekkürler hocam...

bende demin gitarıma sap ayarı yaptım. kalın e ve a telleri orta perdelerde cızırdı yapıyordu. sapa iyice baktım. sapın iç kısmı hafif içeri doğru eğilmişti (içbükey) konudaki o 1. perde ve 24. perdeye bastığımda 8. perdede yarım mm den fazla boşluk vardı (0.50 lik penayı sokunca tele değmeden giriyordu, 0.61 lik hafif teli hareket ettiriyordu). idealine 0.01 inch demişler, 1 mm değil, 0.254 mm. bende sapı dışbükey olacak şekilde yaklaşık bir 10-15 derece (360 derece tam tur oluyor) saat yönünde (saptan köprüye bakarken) çevirdim. sonuçmu? artık sadece kalın e teli 5. ve 6. perdeler ve sadece o perdelerce hafif cızlıyor, a teli hicbir perdede kesinlikle cızlamıyor. biraz çalıp olmadı bi 5 derece daha ceviricem gibi ayarı. bazı arkadaşlar konkavı tavsiye etmiş. benimki konkavdı ve orta perdeler cızlıyordu. sapı düzleştirdim, cızlama nerdeyse tamamen kesildi. bence siz siz olun, düz sapta adam gibi tel yüksekliği kullanın derim. (yada kafanıza göre takılın işte nası seviyorsanız gitarınızı :D)

benim sorun ince mi telinde, diğer tellerde hiç sorun yok, ama ince mi de özellikle 12. perdeye kadar her perdede cızırtı var, köprüden yükselttim alçalttım sorun geçmedi, sap düzgün gözüküyor, daha önce 0.10 tel vardı şimdi 0.9 tel değiştirdikten 1 ay sonra falan başladı bu sorun.

Blackened85 demiş ki:
benim sorun ince mi telinde, diğer tellerde hiç sorun yok, ama ince mi de özellikle 12. perdeye kadar her perdede cızırtı var, köprüden yükselttim alçalttım sorun geçmedi, sap düzgün gözüküyor, daha önce 0.10 tel vardı şimdi 0.9 tel değiştirdikten 1 ay sonra falan başladı bu sorun.

Daha ince set takınca sap arkaya doğru kaymıştır, o yüzden cızırdama yapıyordur.

Daha ince set taktığın için tellerin sapa uyguladığı kuvvet azalmış oldu. Bu yüzden sapın uyguladığı kuvveti azaltmak, dengeye getirmek için gevşetmen gerekir. Ama bunu bir anda yapma. Çünkü sap bu ayarlara anında tepki gösteremez. Telleri taktıktan bir ay sonra sapında bu değişimi farkettin değil mi? Aynı mantık. Bu ayarı bir haftalık bir zamana yay. Yavaş yavaş gevşetmeye başla ve bu bir hafta boyunca gözlemle.

anladım bi iki kere sap ayarı yapmıştım adam gibi herhalde bu sefer de yaparım, yeni gitar olduğu için tırsıyorum bir yandan, neyse teşekkürler cevabın için denicem.

arkadaşlar bende ibanez v50 akustik gitar aldım yeni kutudan çıkarır çıkarmaz ritimle çaldıgımda cızırtılar vardı götürdüm adama sözde yaptım dedi ama halen cızırtılar var gitar daha 1 günlük son tellere dogru yükseklik çok fazla oluyor bastıgın zaman perdeye degdirmeye gerçekten güç isteyecek kadar yüksek adam bana yeni gitar ondan dedi sizinde düşüncelerinizi almak istedim

su aralar mevsim degisikligindenmidir endir, her gun zırıltısı arttı gitarın en sonunda dayanamadım bende kenan ustaya goturdum. Sap ayarı ince ayar ve tecrubeylen ii oluyor, (tecrube eksik :( ) truss rodu sıkmak dolap vidası sıkmaya benzemiyor :p

ozo21 demiş ki:
arkadaşlar bende ibanez v50 akustik gitar aldım yeni kutudan çıkarır çıkarmaz ritimle çaldıgımda cızırtılar vardı götürdüm adama sözde yaptım dedi ama halen cızırtılar var gitar daha 1 günlük son tellere dogru yükseklik çok fazla oluyor bastıgın zaman perdeye degdirmeye gerçekten güç isteyecek kadar yüksek adam bana yeni gitar ondan dedi sizinde düşüncelerinizi almak istedim

Nasil yani zamanla yatacakmiymis ;) O yüzden denemeden gitar almamak lazim, yerinde olsam geri yollardim, madem yeni hic ugrasma.

Sigmastern demiş ki:
ozo21 demiş ki:

Nasil yani zamanla yatacakmiymis ;) O yüzden denemeden gitar almamak lazim, yerinde olsam geri yollardim, madem yeni hic ugrasma.

Bende aynen dedigini yaptım müzik evine götürdüm sap ayarını sazcının biri yapıyor adam hayatında gitar çalmamış akor tut bi bak olmuş mu diyor içimden kötü şeyler geçiyor ama kendimi tutuyorum çalıyorum dehşet cızırtı bişey yok diyor nasıl yok diyorum teneke sesi çıkıyor bence güzel sesi diyor bende degiştir bunu dedim 15 ytl verip ibanez V72E istettip yarın gelecek inş.onda bi sorun olmaz benim merak ettigim fabrikadan gelince sap ayarları yapılı mı geliyor yani ihtiyaç yok mu sap ayarına yoksa gerekli mi yapmak?

Bir cok üst düzeyde gitarda dahi sap ayarlarinin elden gecmesi gerekiyor, el yapimi bir gitar almiyorsan adamlar fabrikada oturup her gitarin ince ince sap ayarlariyla ugrasmiyorlar. Bide bu aletlerin dünyanin bir ucundan gemi yoluylan geldigini unutmamak lazim.

Bende geçen gün bir gitar aldım,bana geldiğinde 0.09 teller vardı yine 0.09 taktım.Fakat rahat battı sanırım telleri iyice yapıştırmaya karar verdim klavyeye.. Ama iyice yapıştırdığım zaman o yakınlığa oranla sap ayarı gerekeceğini düşündüm.. :D Şimdi anlıyorum yanılmışım... Sanırım bir problemim var.. Gitar ibanez rg370dx.Sap ayarı yapmaya kalkışmamıştım şimdiye kadar fakat gerçekten baya izledim farklı ustalardan.. Ben kendim yapmaya kalktım,ufak ve hafif hamlelerle truss rod'u sola çevirdim.Çünkü telleri iyice indirdiğimde cızlamalar vardı ve bunları yoketmek istiyordum.Ama olmadı.. Hiç dokunmasam daha iyiydi.. Şuan çok rahatsız edici bir durum yok fakat 15. perde G telinde cızlama-tıslama karışık bir ses geliyor... Onu yok edemedim bir türlü.Ve ayrıca en ufak ayardan sonra tel yüksekliğini kontrol etmem gerektiği söylenmiş,ben bunu sağa da çevirsem sola da çevirsem değişiklik gözleyemedim.Truss-rod da bir sorun yok sıkıştırılıp,gevşetiliyor fakat ben göremiyorum malesef.Buradan yardımcı olabilir misiniz acaba? Yoksa ben illa izmire mi gitmek zorundayım... :S

Kolay gelsin...

Geri