Elektro gitarda sap ayarı nedir? Nasıl yapılır?

micro tilt adj düz yatan bir gitarın sapının yataydaki açısını ayarlamamıza yarar.

sapın biraz geriye doğru açılı (lp sapı mantığı) olmasnı yada tamamen düz olmasını sağlayabilirisin.

kimi gitarcılar telleri gövdeyede yakın we alt eşiği olabildiğince düşük sewer keza o durumda sap direk gövdeye paralel olması daha istenen bir durumdur we micro tilti saat yönünün tersine ayarlarız.

kimi durumlarda saddle ayarı yapılamaz bi durum oluşur şöyleki eşik olabildiğince aşşada olmasına rağmen teller istenilen alçaklıkta olmayabilir yada gitarist hafif açılı bir sap sewiyor we alt eşiği daha yüksek kullanıyor olabilir bu durumda micro tilt saat yönüne cewrilir.sapa açı kazandırılır. böylelikle saddle yada alt eşik daha kolay ayarlanır duruma gelir bir başka örnek saddle yükseklik vidaları elimize girmekten kurtulur bi ayarda ayarlanabilir.

bu ayarı kafaya göre yapmamak mühimdir sapa zarar werme riski mevcut yapılacak harekete göre sap teller önceden gevşetilmeli ve ona göre sıkılmalıdır.

videoda bahsettiğim iinci duruma göre bir hafeket yapılıyor sap geriye acı aldırıluıp saddle ları ayarlamak için daha fazla pay kazanıyor arkadaş.

kesin soran olmuştur ama bnm less paul kasa tarzında evl z4 üm war ama tellerin yükseskliiden memnum diilim hayli bi yüksek ben götürüp sap ayarı mı yaptırsam yoksa manyetiklerin sağındaka telleri kasaya bağlayan bi yer war köprü mü neymiş ondan halletsem ?? bu arada tellerde 0.9 daddario yumuşak yani...

Biraz Önce Bende Gitarıma Kendim Sap Ayarı Yaptım. Gibson Les Paul 100. Yeni Tel Almıştım 0,9 Her zaman Kullandıgım Marka. Ancak Bu Sefer 1 2 ve 3. Perdelerde İnanılmaz Bir Cızırdama Yapmaya Başladı (Yeni Telleri Takınca)... Düzelir Diye Düşündüm 3 Gün Oldu Ama Düzelmedi. Sonra Anlatıldıgı Gibi Sap Ayarını saptan Eşiğe bakarak Sola Doğru Ortalama 30 40 Derecelik Bir Açıyla Çok Yavaş Çevirdim. Şuanda Harika Teller Neredeyse Sap a 0. Duyulmayacak Kadar az Bir Cızırdama Yapıyor Oda her Gitarda Normal Kabul Edilir.. Amfide Cızırdama 0.

Bende sap ayarını kendim yapıyorum.Teller hiçbir zaman klavyeye 0 kadar yakın olmuyor.Olmasına oluyor ama ozamanda çok fazla cızırtı oluyor.Sap dümdüz şuan.Teller baya yüksekte.Yakınlaştırdığımda çok rahatsız edici bi cızırdama duyuyorum.Yer yer amfidende geliyo bu cızırdama.Problemime bi yardımcı olursanız sevinirim.İstanbul Kadıköyle feridun tanrıkut diye bir usta var.Ona verdim ayarları yapsın diye.Teller çok yakın olsun ama rahatsız edici cızırdama olmasın dedim.Sağolsun yaptı ama cızırdama var.Bilen biri varsa güzel bi açıklama yapabilirmi acaba..

delidolucocuk demiş ki:
Bende sap ayarını kendim yapıyorum.Teller hiçbir zaman klavyeye 0 kadar yakın olmuyor.Olmasına oluyor ama ozamanda çok fazla cızırtı oluyor.Sap dümdüz şuan.Teller baya yüksekte.Yakınlaştırdığımda çok rahatsız edici bi cızırdama duyuyorum.Yer yer amfidende geliyo bu cızırdama.Problemime bi yardımcı olursanız sevinirim.İstanbul Kadıköyle feridun tanrıkut diye bir usta var.Ona verdim ayarları yapsın diye.Teller çok yakın olsun ama rahatsız edici cızırdama olmasın dedim.Sağolsun yaptı ama cızırdama var.Bilen biri varsa güzel bi açıklama yapabilirmi acaba..

Tel Yüksekliğini yalnızca truss rod'la değil, köprüden de ayarlayabilirsin. Bu konuda yalnızca truss roda bağlı kalmak yetmiyor, köprü yüksekliğini de kontrol etmen lazım.
Yine de kafanda bişeyler oluşturması için Cem Öcek'in bi kitabından alıntı yapayım:

Ideal truss rod ayarı şöyle yapılmalıdır :
Gitarın akordu yapıldıktan sonra kalın mi teline 1. perdeden ve klavyenin gövdeyle birleştiği yerden basılır. Bu iki nokta arasındaki uzaklığın tam ortasında, tellerin perde demirlerine olan uzaklığı ölçülür.
Genelde bu uzaklık 0,4mm kadar olmalıdır. Bu uzaklık sıfıra yakınsa yani teller perde demirine değmek üzereyse, sap fazla düz hatta eğri demektir, truss rod geveştilmelidir. Bu uzaklık 0,4mm den fazlaysa sap gerektiğinden çok öne eğilmiş demektir, truss rodu sıkarak sapı arkaya çekmek gerekir.

Gerçi truss rod ayarını yaptırdıysan, köprü ayarı bu işi halletmesi lazım, önce köprüyü denemen iyi olur.

abi ben bi başlık acmıstım ama bu konuyu gormemiştim bi benim sorumada cevap verirsen sevinirim

arkadaslar bende cort k4 var . ya aslında herkes kotu desede cok guzel bi gitar . maun kasa emg hz2 hz4 manyetik gul agacı klavye var ama beni rahatsız eden tek şey gitarımın rengi . gitarımın lacivert olmasını istiyorum boyamak istiyorum gitarın ustunde vernik veya benzeri bişey olmadıgı icin sorun yaşamıyacagımı solediler fakat tek korkum sapını ckartırsam bi daha takamazmıyım veya takarsam entenasyon ayarı bi daha yapılmamak uzere gidermi . lutfen yardım edin . şimdiden teşekkurler.

dimeisgod demiş ki:
abi ben bi başlık acmıstım ama bu konuyu gormemiştim bi benim sorumada cevap verirsen sevinirim

arkadaslar bende cort k4 var . ya aslında herkes kotu desede cok guzel bi gitar . maun kasa emg hz2 hz4 manyetik gul agacı klavye var ama beni rahatsız eden tek şey gitarımın rengi . gitarımın lacivert olmasını istiyorum boyamak istiyorum gitarın ustunde vernik veya benzeri bişey olmadıgı icin sorun yaşamıyacagımı solediler fakat tek korkum sapını ckartırsam bi daha takamazmıyım veya takarsam entenasyon ayarı bi daha yapılmamak uzere gidermi . lutfen yardım edin . şimdiden teşekkurler.

Entonasyon gitmez, sap ayarı gider sanırım. Boyama işinden de emin olmak lazım, neyle boyayacaksın, eski boyayı nasıl sökeceksin, biraz zahmet ve sabır isteyen iş. Gitarını da 1-2 hafta kadar kullanmana da engel olabilir, malum boyanın kuruması kolay olmuyor.
Üstelik kullanacağın yanlış vernik gitarın tonuna da etki edebilir, bence boyamadan önce 2 kez düşün.

hadi ya o kdar basit bişey değil diyosun . abi benim gitarın ustu teflon kaplama direk spreyi elime alsam su cabuk donanlardan olanı mat bi lacivert e boyasam etkilermi ve sap ayarı giderse bi daha geri gelirmi

dimeisgod demiş ki:
hadi ya o kdar basit bişey değil diyosun . abi benim gitarın ustu teflon kaplama direk spreyi elime alsam su cabuk donanlardan olanı mat bi lacivert e boyasam etkilermi ve sap ayarı giderse bi daha geri gelirmi
Boyanın üstüne başka bi renkte boya atarsan çok garip olur, alttaki boyayı sökmek gerek, boyanın da ne tür bi boya olduğunu bilmiyorum, boya sökmek için bildiğim 2 yöntem var, biri bildiğin zımpara :D Gitarını biraz çizip 2-3 gün uğraşmayı göze alırsan böyle sökebilirsin, başka bi yöntem ise benim ne gördüğüm ne de uyguladığım pasta-boya sökücüleri kullanmak, sadece birinden duymuştum bunu ne kadar doğru veya yanlış bilmiyorum.

Eğer alttaki boyayı sökmeyi başarırsan, sprey boyalar işini görebilir.
Sap ayarı da truss rodla yapılıyor zaten, istersen kendin yap istersen tecrübeli birine götür yaptır sorun olmaz.

seek_the_red demiş ki:
peki sap ayarı olmayan bi gitarı çalarsak, gitara ne gibi zararı olur. örneğin fretlerin çökmesi olabilirmi?

eğer teller çok yakınsa klavyeye fretler normalden daha çabuk aşınır.ve kulağa hiç hoş gelmeyen cızırdama sorunu olur.teller çok yüksek isede çalmak biraz daha güçleşir.tabi tel yüksekliği kişisel bir tercih.ben yüksek telde rahat ediyorum örneğin.

dimeisgod demiş ki:
abi bir dakika ya alttaki boyayı sokmezsem ne olur . ve bu zımpara bildigimn zımpara mı emin misiniz
Alttaki boyayı sökmezsen süreceğin yeni boyanın tutmaması olasıdır, kötü bir sonuçla karşılaşabilirsin. En basidinden alttaki boya yine görünebilir.
Sonuçta koruyucu tabakayı (vernik veya pasta artık gitarda ne kullanılmışsa) kesinlikle sökmen gerekiyor, zaten o söküldü mü boyayı sökmek kolay iştir, eğer boya fazla kalın atılmamışsa keskiyle kazıyabilirsin.
Kalınsa evet, zımparaya talim, ince bir zımparayla ağacın kendisi görünene kadar zımparalaman gerekecektir.

Biraz sakat bi iş gibi gelebilir, ama inan bana zımparalamak sorun olan değil, asıl sorun olan boyamasıdır; Ben yağlı boya denemiştim. 1 hafta beklemek zorunda kaldım, şimdi boyayı hafifce zımparalayıp vernik + pasta süreceğim, sonuç nasıl olcak bilmiyorum.
Ama sprey boyalar çok daha basit ama pahalı, 15 lira vermiştim sprey boya için. Verdiğime değdi, dümdüz bi yüzey olmuştu. Vernik ve pasta sürememe ramak kalmıştı ki gitarın gövdesi 3e bölünmüştü :) Tekrar yapıştırınca boyalar kalktı ben de bidaha masraf etmemek için yağlı boya kullanmaya karar verdim.

ya konuda eğer teller değişmediyse ayarla oynamamızı tawsiye etmemişsiniz anladıgım kadarıyla ama
benm gitarm 6-7 aydır sehpasnda duruyordu telleri deiştirmeden öncede deiştirdikten sonrada
bastıgım perdeden bir sonraki perdeye çarpıyor teller
ne yapmalıyım

ve kayseride oturuyorm maalesef müzik üstüne çok iyi biy er yok gitarımı emanet edebileceğim hiç bi yerden memnun kalamadm maalesef

Beş günlük bir araştırma sonunda gitarıma uygun anahtarı buldum ama baya pahalıya patladı bana.

5tl x 2 adet = 10 tl (dandik alyan seti)
30 tl profesyonel inch hesabı yıldız alyan seti
10 tl taksi parası

Gelelim nasıl olduğuna:
Dün gitarı sanayiye götürdüm ve 2 set düz alyan ve sonunda da 1 set yıldız alyan denedik ustalarla. Sonunda doğru alyanı bulduk.

Gitarım 2003 Fender Mexico, Sap ayarı ters yönde sıkışıyor, standart değil ve gitarıma uyan anahtar da "T30" numaralı "yıldız alyan"

Ben bu ilçede olduğum için ve sap ayarı acil olduğu için bu kadar masraf etmek zorunda kaldım ve bu yazıyı sırf benim gibi dert çekmeyin diye yazıyorum arkadaşlar.

Alyanının resmini koyuyorum ek olarak. Bu yazıyı açan arkadaştan ricam bazı bölümleri ilk sayfaya eklemesidir.

t30.jpg

Arkadaşlar Bolt-on modeller tamamda Neck-Thru (yekpare) gitarlarda nasıl oluyorda sap ayarı yapılabiliyor? Yani sap ve gövde boydan boya tümleşik, yani sap ayarı bu modellere yapılıyormu?

dimeisgod demiş ki:

aynı gitardan bendede var, ve benbir önceki gitarımı (strat) ibanezin birçok modelinde kullandığı simli boya var (rengi aynı) simli siyaha boyamıştım. çok da güzel oldu

1 gitarının sapını söküp aynı yerine takabilirsin, belki sap ayarı ister, sorun çıkmaz 4 vidası var zaten(ancak gitarın sapının takıldığı yeri boyamamalısın

2 gitarının tüm ayrıntılarını çıkardıktan sonra çok ince zımpara ile gitarıni hafif te olsa zımparalamanda fayda var (bu hem temizlik sağlayacak hemde üzerine attığın boyanın çok daha sağlam tutunmasına yarayacak)
gitarının boyasını kazımana gerek yok yeni boya heryeri kapatır

3 boya seçimi ve atımı. ben simli boya kullandım ve simli boyayı aynı açı ve geniş yüzeye düzgünce atamazsan, çok ince atarsan simler parlamıyor. ilk başta çok ince ve tek kat atmıştım sonra gittim ustayla uzun uzun konuştum tiyoları aldım ikinci katı üstüne aynı açıyla direk attım sonra 2 kat daha attım ve pırıl pırıl oldu
seçim:ben oto boyası kullandım sert zeminlerde harika zaten kullanılan başka boya da yok sanırım. gidiyosun sanayi sitesine önce ilgilenecek insan buluyosun çünkü bikaç kilo almicaksın adamlar ilgilenmeyebilir, mat parlak simli yanardönerli boyanın rengini söylüyosun ki sen mat lacivert seçiceksin... amcalar sana mat mavi serisinin kataloğunu veriyor yüzlerce renk içinden rengini belirliyosun ve onu senin için sprey tüpüne dolduruyorlar. marshall hazır varsa (tüp içerisinde oto boyası) daha ucuz olur çok kaliteli boyadır. hazır rengini seversen al derim
boyama:önce önüne feda edilebilecek bir zemin alıyosun boyayı nekadar ince atabildiğine bakıyosun, boyayı hep ince ince atmalısınki akıp seni üzmesin ayrıca her ince kattan sonra kurumasını bekleki daha sağlıklı olsun. düz bir zemini iki kat falan elin alışana kadar boya. daha sonra kendine en az yarım gün vakit kalıp kalmadıüını kontrol et
gelelim gitara gitarı nasıl sabitleyeceksin? boyamayacağın bir yerinden asmalısın ki boya herhangibiryere temas etmesin, ortalıkta toz uçuşan kıl yün olmasın boyaya yapıştımı nekadar küçük olursa olsun boyanın üzerinde pürüz yaratır, sağda solda yanlışlıkla boyanacak eyler olmasın (ben heryere eski perdeleri sermiştim boya uçup uçup heryere konabilir)
gitarıda sabitledikten sonra çok ince ilk katı at, heryerin tam kapanmasına gayret etme ince olmasına ve yayılmasına gayret et, 1 saat bekle hatta vaktin varsa daha fazla bekle sabır burda çok önemli :D (şu boyadığın düz sert cisim vardıya deneme yaparken gitara attığın her kattan sonra onada bir kat at ve boyanın kuruyup kurumadığına oradan bak, benim gitarımın arka yüzünde parmak izi vardı nazar olsun diye onu düzeltmedim öyle duruyordu)
ikinci gerekirse üçüncü katıda ince ince atttt ve bitttiiiiiiii hayırlı uğurlu olsun
istersen üzerine mat vernik atabilirsin ama nekadar kalitelide olsa mat vernik rengin pastel havasını alıyor.

Ya benim gitarın tellerine boş vurunca 0 vurunca yani cızırdama oluyo ama bazılarında /: sizce napmalıyım sap ayarı gerekir mi ? lütfen yardımcı olun..

Geri