Elektro gitarda sap ayarı nedir? Nasıl yapılır?

akinu cok tesekurler gercekten guzel bir kaynak olmuş.. eline gozune sağlık...

Bu arada birde bu Entanasyon ayarlarının nasıl ayarlandıgını resimli gosterimli bir kaynak varsa paylaşırsanız sevinirim arkadaslar...

Evet bence de harika olmuş. Benim de parçalarıyla ilgili ne nedir diye kafamda sorular vardı onlar da cevap buldu. Önce iyice bir öğreneyim de sonra sap olaylarına girmeyi düşünebilirim... O kadar parayı verip gitarı öldürürsem yaşamamın ne anlamı kalır :D :D

Merhabalar.Evet abi harbiden çok güzel olmuş ben şimdiye kadar sap ayarının ordan yapıldıgını bilmiyodum nerden yapılıyo bu sap ayarı diyodum :). Emeğine sağlık gerçekten faydalı ama uzman gözetiminde denemem.Eski gitarım var onda deneyim gitar hurdaya çıkarsa parasını istemem :D .
Tekrar emeğine sağlık.
Saygılar...

senin gitari aldigin yerdeki adami bilmem birsey diyemem, ama Turk insaninin dogasi geregi bilmedigi seyi biliyor gibi is yapip batirdigi coktur. bilgisayardan anlamayan birisinin bilgisayarinda sorun ciktiginda, dur ben halledeyim diye butun ayarlari, programlari, windowsun bilmem nesini bozdugu, ya bu olmayacak birseymis hadi format atalim demesi hesabi...

bu isten anladigina emin oldugun birisi ise icin rahat olabilir. kenan abi(ankara) de benim gitara bakarken 1 dakika surmedi bakip yapmasi tekrar kontrol etmesi falan. o zaman aklima bile gelmedi boyle birsey, cunku onun ne yaptigini bildigine kimsenin suphesi yoktur eminim...

selamlar

Ya su ustaya nası ulaşırz ankrada.. nerde bulurz mekanın adresını bı zahmet verrırsnz cok ıı olur.. benım gıtar iptal oldu ıyı usta ya göturmek lazmn söledgnz gbı sımdı rast gele bırısı alcak elıne 2 oynayıp al dıcek sora babyı alcam..

akinu öncellikle teşekkür ederim çok güzel bir iş çıkarmışsın ortaya.bişey soracam; ben genellikle 008 teller kullanıyorum bir fender squier sahibiyim.009 tel takmayı düşünüyorum.takarsam sapta bi değişiklik yapmam gereklimi?bide 008 tel konusundaki seçimim doğrumu?tavsiye edermisiniz yoksa 009 tellere geçeyimmi?

İstediğim sonuca ulaşabilmek için baya bir çevirdim truss rod ı fakat şimdi resmen boşta hiç bir gerginliği yok ulaştı ama dediğim gibi şu an resmen boşta dönüyor....

Eşik ayarını da uyapmaya çalışmıştım fakat tellerin yüksekliği eşik ayarından ayarlanmıyor ne yazık ki yani bir yer yükseliyor tamam ama ne yazık ki cızırtıya engelolunamıyor...

Ne yapayım ki artık böyle kullanayım bari?

sapın hafif bir konkav yapıda olması, düzgün bir sap ayarı için gereklidir, dümdüz bir sap maalesef telleri haddinden fazla yükseltmeyi gerektirir.

bu doğrumudur??

MetalikA demiş ki:
sapın hafif bir konkav yapıda olması, düzgün bir sap ayarı için gereklidir, dümdüz bir sap maalesef telleri haddinden fazla yükseltmeyi gerektirir.

bu doğrumudur??

Evet doğru
1 ve 24. perdelerde bastığın zaman (hatta 3 vw 15 te olaiblir)
8. perde civarında telin alt noktası ile perdenin üst noktası arasında boşluk olması gerek. Bızlama yapmadan daha düşük yükseklik kullanabilmek için.

Stormcrow demiş ki:
MetalikA demiş ki:

bu doğrumudur??

Evet doğru
8. perde civarında telin alt noktası ile perdenin üst noktası arasında boşluk olması gerek. Bızlama yapmadan daha düşük yükseklik kullanabilmek için.

eywalla kardeş teşekkür ederim . bişe daha sorcam: sık sık sap ayarı yapmak sapın zigzaglaşmasına sebep olurmu ? demek istediğim birden allen wrenci çok döndürmek değil,mesela bugün yaptım sap ayarını normal bişekilde daha sonra beğenmeyip bidaha yapsam bu sürekli sap ayarı yapmak sapa zarar verirmi?naturelden d drop a alacağım zamanda sap ayarı gerekirmi

bişey daha: :) floydlu gitar için özel olarak başka işe püf noktası yada önemli yapılması gereknler varmıdır? sap ayarına başlamadan önce köprü ve entonasyon ayarı yapmak gerkekirmi yoksa zaten sap ayarından sonra yapmamız gerketiği için gerke yokmu?

buarada başlık harika olmuş yazan arkadaşa saygılar sevgiler ben nerdeyse hepsini burdan öğrendim yoksa hep gidip 15-20 ytl bayılıyodum :D

cigarette demiş ki:
akinu öncellikle teşekkür ederim çok güzel bir iş çıkarmışsın ortaya.bişey soracam; ben genellikle 008 teller kullanıyorum bir fender squier sahibiyim.009 tel takmayı düşünüyorum.takarsam sapta bi değişiklik yapmam gereklimi?bide 008 tel konusundaki seçimim doğrumu?tavsiye edermisiniz yoksa 009 tellere geçeyimmi?

akinu değilim ama yardımcı olmaya çalışayım, tel seçimi konusunda doğru diye bir kavram yoktur (bence), ama şahsi fikrim mümkün olduğunca kalın teller kullanman, tel kalınlığı arttıkça ton güzelleşir, akort tutmama problemin azalır, parmakların güçlenir, teller kalınlaştıkça tepkisi de artacağından hızlı pasajlarda pena hakimiyetin artar, ama bu tabii ki mutlak bir kural değil şartlara göre değişebilir, 008den 009a geçtiğinde sap ayarı ve entonasyon değişecektir, ama öyle aşırı bir fark olacağını zannetmiyorum, 009ları taktıktan sonra 1. perdeye kapo takıp son perdeye de parmağınla bastırıp 8. fret civarında fret ile telin alt yüzeyi arasında oluşan boşluğa bir bak, aslında bunun ölçümünü "filer çakı" denen bir aletle yapmak lazım ama göz kararı da fikir sahibi olabilirsin, genellikle tavsiye edilen 0.010 inç'tir (0,254 mm), ama sapın ve fretlerin düzgünse tabii, sapın atık ve/veya fretlerin seviyeleri farklıysa sap ayarı çok fazla kurtarmaz, yine de bahsettiğim şekilde bir bak, aşırı bir boşluk görürsen sap ayarı vidasını saat yönüne çevirmek suretiyle biraz sık, ama çok az, çeyrek tur bile değil yani, bir 5-10 dk. sap otursun, sonra yeniden bak, öyle yapa yapa optimum bir seviyeye getir, sonra nerelerde cızlama var diye bak, ona göre tellerin yüksekliğini ayarla, son olarak da entonasyonunu kontrol edip gerekiyorsa ayarla, sonra da afiyetle gitarını çal, kolay gelsin.

turkegilmez demiş ki:
İstediğim sonuca ulaşabilmek için baya bir çevirdim truss rod ı fakat şimdi resmen boşta hiç bir gerginliği yok ulaştı ama dediğim gibi şu an resmen boşta dönüyor....

Eşik ayarını da uyapmaya çalışmıştım fakat tellerin yüksekliği eşik ayarından ayarlanmıyor ne yazık ki yani bir yer yükseliyor tamam ama ne yazık ki cızırtıya engelolunamıyor...

Ne yapayım ki artık böyle kullanayım bari?

sap ayar vidasını aşırı gevşetmişsen boşa dönmeye başlamış olabilir, yok eğer aşırı sıkmaya çalıştıysan sap çeliğini yalama yapmış olabilirsin, kontrol etmek için sap ayar vidasını "saat yönüne" çevirmeye başla, eğer sertleşmeye başlarsa problem yok, sadece aşırı gevşetmişsin demektir, ama sürekli boşa dönüyorsa yalama yapmış olma ihtimalin yüksek, bir de gitarın modeli nedir?

MetalikA demiş ki:
Stormcrow demiş ki:
MetalikA demiş ki:

bu doğrumudur??

Evet doğru

eywalla kardeş teşekkür ederim . bişe daha sorcam: sık sık sap ayarı yapmak sapın zigzaglaşmasına sebep olurmu ? demek istediğim birden allen wrenci çok döndürmek değil,mesela bugün yaptım sap ayarını normal bişekilde daha sonra beğenmeyip bidaha yapsam bu sürekli sap ayarı yapmak sapa zarar verirmi?naturelden d drop a alacağım zamanda sap ayarı gerekirmi

bişey daha: :) floydlu gitar için özel olarak başka işe püf noktası yada önemli yapılması gereknler varmıdır? sap ayarına başlamadan önce köprü ve entonasyon ayarı yapmak gerkekirmi yoksa zaten sap ayarından sonra yapmamız gerketiği için gerke yokmu?

buarada başlık harika olmuş yazan arkadaşa saygılar sevgiler ben nerdeyse hepsini burdan öğrendim yoksa hep gidip 15-20 ytl bayılıyodum :D

sapın konkav ya da dümdüz olması aslında tercihe bağlı, ama ikisi için de öncelikli şart sapın atık olmaması ve fretlerin iyi durumda olması, eğer bu iki özellik yoksa hangi sap ayarını yaparsanız yapın işe yaramaz, konkav olması genelde tavsiye edilendir, ama profesyoneller genelde dümdüz sapları tercih ediyorlar diye biliyorum, dümdüz bir sap çok rahat bir hissiyat yaratır ama tiz perdelere indikçe teller yükselmeye başlar, oralarda rahat etmek zorlaşır, sapın hafif konkav olması hem boş tellerde temiz ses almaya olanak sağlar, hem de tiz perdelerde rahat etmeyi sağlar, ama aşırı konkav olursa tiz perdeler de cızlama ve orta pozisyonlarda teller daha yüksek olacağından zorlanma hissi yaratır, sap ayarının ne durumda olduğu mutlaka teli ilk ve son perdelere aynı anda bastırıp kontrol edilmelidir çünkü başka perdelerden kontrol ettiğinizde, sapta bir atıklık vs. veya fretlerin seviyelerinde bir dengesizilk varsa sağlıklı bir ölçüm yapamazsınız, drop d için sap ayarını değiştirmek gerekmez büyük ihtimalle, ama kalın mi için diğer tellerden daha sert bir tel kullaıyorsan belki biraz etkiler, ama sap ayarını değiştirmeye gerek olacağını sanmam, floyd rose tremololu gitarlar için özel bir sap ayarı prosedürü yok, ama floyd rose'da entonasyon ve tel yüksekliği ayarı yapmak ölümdür onu biliyorum :D kolay gelsin.

eywalla heartdore saol.ben klavyeyi hafif konkav yaptım hatta köprüden telleride yükselttim ama hala cızırdama var deli olcam :S entonasyona hiç bulaşmıycam :D

Geri