Vokal Ve Enstrüman Kayıdı Alanlar Baksın.sizce Bu Ürün?

Bu çok anlamlı bir ürün değil, sesleri çok ölü kayıt eder, sesin kendi hacmini de alır götürür, çünkü kayıt altına alınması gereken ses aynı zamanda odanın belli oranda titreşimini de sağlayan sestir. Bununla alınan kayıtta ses de tizleri bastırılmış ve ses sıkıştırılmış gibi duyulur.

Odanın akustiği tabii ki düzenlenmelidir ama bu şekilde değil, geniş bir alanda stratejik bölgelere tiz emici sünger yerleştirilmelidir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu çok anlamlı bir ürün değil, sesleri çok ölü kayıt eder, sesin kendi hacmini de alır götürür, çünkü kayıt altına alınması gereken ses aynı zamanda odanın belli oranda titreşimini de sağlayan sestir. Bununla alınan kayıtta ses de tizleri bastırılmış ve ses sıkıştırılmış gibi duyulur.

Odanın akustiği tabii ki düzenlenmelidir ama bu şekilde değil, geniş bir alanda stratejik bölgelere tiz emici sünger yerleştirilmelidir.

Evde kayıt alıyorum.Stüdyom yok.Odayı da akustik olrak düzenleyemem.Kendim buna benzer bir şey yapmak istiyorum.Örnek bir şey gösterebilirmisiniz.Nasıl bir malzeme kullanmalıyım.Kendim yapabilirmiyim?Nasıl olur.

Evde kayıt alıyorum.Stüdyom yok.Odayı da akustik olrak düzenleyemem.Kendim buna benzer bir şey yapmak istiyorum.Örnek bir şey gösterebilirmisiniz.Nasıl bir malzeme kullanmalıyım.Kendim yapabilirmiyim?Nasıl olur.
Odanın bir kısmını, atıyorum 4 metrekarelik bir kısmı paravanla kapadığını düşün. O şekilde daha geniş bir sistem yapabilirsin. Böldüğün alanı yalıttığın zaman odadan bağımsız olarak daha sağlıklı olur.

Odan da zaten mobilyalar iyi kötü akustik düzen sağlar. Yalnız anlayamadım, hem odayı akustik olarak düzenleyemem demişsin hem de ne yapabilirim demişsin. Daha açıklayıcı olursanız sevinirim.

Buna benzer bir şey zaten yapmayın, düzenleyeyim derken daha kötü sonuçlar alabilirsiniz. Eğer kayıt yaptığınız yerde çok fazla yansıma yoksa, örneğin elinizi hızla birbirinize vurduğunuz da çınlama yoksa yani tizler size geri yansmıyorsa zaten çok da problem yoktur. Varsa boş duvalara tizleri yutan piramitlerden koyarsınız sorun çözülür, zaten 15 TL bir şey tanesi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evimde ne kadar klayve,soundmodül,gitar,monitör vs.. ne varsa hanım evde yer kalmadı diye söylenip duruyo.Evimin duvarlarına sünger vs. yapıştırırsam hanım yine söylenecek,hem de hoş durmaz.Ev yeni malum.Zaten evde küçük çocuk var.Ne zaman bi şeyler söyleyip çalsam,kayıt etsem hanım odada bitiyo,çocuk uyuyo diyo.:)Bu sebeble portatif bi şeyler olsun diyorum.Pimapenden okuma odası yapmak istiyorum.Bir adam boyunda 1-2 m2,odanın bir köşesine.Onu yaptırırsam bu odayla birlikte hanım beni dışarı atar mı bilmiyorum.:)
Elimi çırpınca,yerler laminant olduğundan ve de düz yüzey çok olduğundan yansıma oluyor.Bu sebeble böyle bir portatif bir şeye ihtiyacım var.

Benim odada elleri çırpınca ses yankılanıyor. Oda büyük değil ama yine de böyle. Halım yok henüz, halıda özel bir şeye bakmam lazım mı alırken? Bir de bu piramitleri istanbul'da en ucuz nerede alabilirim?

Sıkışık çalışma alanlarında kayıt alınmaz arkadaşlar, ancak pratik için iyidir. Amacınız kayıt amacıyla akustik düzenleme ise en iyisi tiz emici pramitlerdir, yok amacınız ses gitmesinse ona çözüm malesef yok, direkt yüzen oda gerekiyor.

Fakat şöyle pratik çözümler olabilir, odanın bir bölümü hafif yükseltilerek, yerden, tepeden ve yanlardan bağlantısı kesilerek, tahta üstüne, boşluklu izolasyon malzemesi ve gerekli yerlere cam ile çalışabilecek bir alan yaratılabilir, örneğin 3 metrekarelik bir alan oluşturulabilir, böylece ses izolasyonu sağlanır, istediğiniz zaman çalabilirsiniz. Çok da maliyetli bir işlem değil, gerekli alan var ise bilen biriyle ve bir yapı ustasıyla anlaşılırsa 1-2 bin TL'e hallolur.

Benim ses gitmesin diye bir derdim yok, zira öyle çok yüksek sesli bir şey çalmıyorum. Sadece vokal kaydı (ve belki amfi kaydı da yaparım) için biraz daha iyileştirmek isterim odayı.

Teşekkürler, dediğiniz yöntemi uygulamak isterim ancak bulunduğum evden 3 sene çıkacağım. Değmez diye düşünüyorum, ancak daha uzun vadeli bir eve geçince bunu yapmak isterim. Hem de odayı başka amaçlar için de kullanıyoruz (misafir ağırlamak). O zamana kadar bu piramitlerden koyarak idare etmek isterim. Benim de hanım var ve kendisi zaten piramite bile sıcak bakmıyor. Birkaç piramit koysam yankı azalsa bana yeter gibi. 15 TL'ye satılan piramitin boyu kaç acaba ve nereden alabilirim bilen var mı?

Yine odanın rast gele yerine konmuyor.Sesin nereden yansıyacağını hesaplaman ya da bir bilene danışman gerekli.Bu yüzden DIY reflection filter kullanmak daha mantıklı.Sonuçta dışarıdan gelen sesleri,ev ortamında yani yalıtımsız odada kesmek zor.Bu ürünler yankıyı kesiyor sadece.

dışarıdan gelen sesleri kesmeyi ummuyorum. Zira bunun ancak oda içine oda yapılarak olabileceğini duymuştum. benim tek derdim yankı. eskiden duvara gömülü gardrop gibi bir şey vardı elbiselerimi astığım, onun içine girip vokal kaydı yapardım, şimdi o imkanım yok. Ayrıca genel olarak yankı beni rahatsız ediyor (örn. takılmak için gitar çalarken). Sonuçta evimde albüm kaydedip grammy ödülü alma beklentim yok (gerçi "low-end" veya "lo-fi" çok başarılı albümler var, örn. Bruce Springsteen - Nebraska, 4-track kayıt cihazıyla banyo veya mutfak gibi bir yerde kaydetmiş kendisi).

İnşaat malzemesi satanlar yalıtım malzemesi de satıyor.Tabi hepsi satmıyor.Nerede satıyorlar bilmiyorum.Sorman lazım.En iyi fiyat bu mu bilmem ama 5 cm likten aşağısı iyi olmaz.Fiyatlar değişebilir.Benim sorduğum 40 tl en iyisi dedi.

Geri