Tarzlara göre veya amfilere göre lamba seçimi

lotion demiş ki:
deliturko demiş ki:
Arkadaşlar belki amfide 2 lambanın kullanımına uygun bir sistem vardır artık çoğu amfide bias select anahtarı var bir ona bakın bence bir hareketle işlem tamam laneylerde var mesela ister 6L6 ister EL34 bir hareketle kullanıma hazır :twisted:

8O

Laney GH50L veya bir Mesa Boogie rectifier serisi amfinin arka panelini örnek olarak verebiliriz.

Evet arkadaşal Blackstar ht5r half stack amfim ve içinde de 1*ecc83 ve 1*12bh7 tüpleri var tüpleri değiştirmeyi düşünüyoru.Ama hangi marka yada model tüp alamlıyım ve tüplerin sese etkisi nedir bilmiyorum genelede metallica megadeth ağırlıklı çalıyorum.Ve bu tüplelerin dip gürültüsüne etkisi varmıdır.Şuan oturduğum evede ciddi bir şekilde topraklama sorunu var.Ve bir ara noise gate te kullandım(isp g string ama alışamadım volum potu kullanmak daha iyi) herneyseyse birde12bh7 yerine 12ax 7 kullana birimiyim yada bu modellerin birine alteranatifi varmıdır.

Evet arkadaşal Blackstar ht5r half stack amfim ve içinde de 1*ecc83 ve 1*12bh7 tüpleri var tüpleri değiştirmeyi düşünüyoru.Ama hangi marka yada model tüp alamlıyım ve tüplerin sese etkisi nedir bilmiyorum genelede metallica megadeth ağırlıklı çalıyorum.Ve bu tüplelerin dip gürültüsüne etkisi varmıdır.Şuan oturduğum evede ciddi bir şekilde topraklama sorunu var.Ve bir ara noise gate te kullandım(isp g string ama alışamadım volum potu kullanmak daha iyi) herneyseyse birde12bh7 yerine 12ax 7 kullana birimiyim yada bu modellerin birine alteranatifi varmıdır.

12BH7 güç katı tüpü niyetine kullanılıyor. Yapısı 12AX7'den farklı, yerinde kalsa iyi olur, bu aletlerde maceraya gerek yok. Preamp tüplerini sert tarzlar çalıyorsan 12AX7 (ECC83) kullan. JJ alabilirsin. Eq karakteri ve gain seviyesi gayet iyidir. Biraz daha mid ağırlıklı ve hafif te parlak olsun dersen Tungsol 12AX7 veya yine JJ'in ECC803s'ini kullan. İkisinin farkı ne dersen, Tungsol, JJ ECC803s'e göre daha midli, biraz daha fazla gainlidir.

12BH7 güç katı tüpü niyetine kullanılıyor. Yapısı 12AX7'den farklı, yerinde kalsa iyi olur, bu aletlerde maceraya gerek yok. Preamp tüplerini sert tarzlar çalıyorsan 12AX7 (ECC83) kullan. JJ alabilirsin. Eq karakteri ve gain seviyesi gayet iyidir. Biraz daha mid ağırlıklı ve hafif te parlak olsun dersen Tungsol 12AX7 veya yine JJ'in ECC803s'ini kullan. İkisinin farkı ne dersen, Tungsol, JJ ECC803s'e göre daha midli, biraz daha fazla gainlidir.

Cevap için sağol 12ax7 nin preamp tüpü olduğunu biliyordum da öbürünün poveramp tüpü olduğunu bilmiyordum ama yazdıktan sonra farkına vardım.Bu arada hangisi daha az dip gürültüsü yapar onuda merak ediyorum

"Low microphonic" denilen tüplerin gürültüleri azdır. Aslında bu kelimeyi kullanmışken, bir arıza, üretim hatası veya yıpranmışlık olmadığı takdirde, teknik olarak pre veya güç lambalarında "dip gürültüsü" diye bir hadise yok desem yeridir. En azından böyle bir sorunna ben hiç denk gelmedim. Amfi lambaları dip gürültülü olmaktan ziyade, az veya çok mikrofonik olurlar. Yani çevrelerindeki mekanik gürültüleri yansıtırlar. Lambalı bir amfi açıkken, tüplere bir çubuk aracılığı ile dokunduğunda veya benzeri bir darbe etkisi durumunda, bu gürültünün hoparlörlerden de geldiğini duyarsın. Bu olay kafa kabin modellerde pek kafaya takılacak bir olay değil ama combolarda biraz daha gerçekleşme riski vardır. Tüplerin hoparlörlere çok yakın olmaları da bu tip gürültülere sebep olabilir. Bu yüzden özellikle combolarda low microphonic tüpler tercih edilir.

Bugüne dek aldığım amfilerin üzerinde bulunan bazı eski tüplerin yanında tercihen JJ ve Tung Sol kullandım. JJ'ler low microphonic olarak geçer. Tung Sol'lerin biraz mikrofonik oldukları söylenir, yazılır ama combo veya kafa ile kullandığımda herhangibir bir sorun yaratmadı.

Geri